Ефективна система захисту посівів сої від хвороб

Ефективна система захисту посівів сої від хвороб

/ Актуальні статті / Середа, 30 травня 2018 10:43

Завдяки використанню фунгіцидів компанії BASF соя отримує надійний захист від хвороб — препарати доповнюють один одного і діють як профілактично на поверхні листка рослини (піраклостробін), так і системно (епоксиконазол).

Донедавна твердження про необхідність вносити фунгіциди на сої для багатьох агрономів було спірним. Причин тому декілька. По-перше, попри десятиліття вирощування сої в Україні її ще і дотепер можна віднести до нових для нашої держави культур. Посіви цієї культури стали масовими в останні десять років, адже ще в 2008-му площа під соєю в Україні була менше 600 тис. га, а вже в 2015-му перетнула межу в 2 млн га.

Безперечно, це не могло не позначитися на фітосанітарному стані соєвого поля, особливо зважаючи на те, що левова частка сої вирощується великими компаніями в короткоротаційних сівозмінах або без них, часто вона чергується із кукурудзою через рік. Це призводить до накопичення інокулюму в грунті і, за сприятливих для розвитку хвороб умов, трапляються спалахи тих чи інших хвороб. Спрогнозувати розвиток захворювань на соєвому полі важко, адже, окрім погодних умов, слід брати до уваги і попередника, і чистоту насіннєвого матеріалу тощо.

З чого почати захист сої від хвороб? Мабуть, тут важко додати щось нове, слід дотримуватися сівозміни та агротехніки, заробляти рештки в грунт, висівати якісне насіння тощо. Не варто перераховувати далі, адже це знає кожен агроном, принаймні цього вчать в університетах. Але що робити, коли економічна доцільність примушує відійти від рекомендацій? Чи є пігулка, бажано універсальна, як-то кажуть, від усіх хвороб? На жаль, немає, але є ряд інструментів, які можуть врятувати посіви сої від хвороб. Для того щоб ними скористатися правильно, необхідно не лише точно визначити хворобу, яку ви бачите на своєму полі, а й максимально передбачити її прояв, оскільки більшість посівів за видимих ознак ураження контролювати вже пізно, шкода рослині вже завдана, і максимум чого ви досягнете — це сповільните подальше поширення, але викорінити більшість хвороб, на жаль, не зможете.

Велику користь принесе знання історії поля. Якщо на конкретній площі вже мала місце певна хвороба, а найближчим часом прогноз погоди вказує на те, що настануть сприятливі умови для її прояву (дощ і в результаті підвищена вологість ґрунту в середині посіву), і саме в цей час соя знаходиться в оптимальній для хвороби фазі росту — не варто зволікати, і варто провести профілактичне обприскування, адже поки після дощу можна буде вийти в поле, обробити всі поля сої — пройде 2-3 дні, і цього вже достатньо для того, щоб патоген проникнув у рослину, і мінімальні норми фунгіцидів мали недостатню ефективність. Чим далі фактичне обприскування від оптимального, тим ближче норма використання повинна наближатися до максимальної.

До найбільш поширених в Україні хвороб листків, стебла та бобів сої належать септоріоз, антракноз, церкоспороз (пурпурний та церкоспорозна плямистість), фомопсис, борошниста роса, пероноспороз та склеротиніоз, або біла гниль.

Септоріоз — збудник Septoria glycines. Дуже поширений в Україні. Вражає рослини сої вже на першій парі листків і рухається вверх у міру росту рослин. Листки жовкнуть, з’являються коричневі плями, сильно уражені листки опадають. Вплив на врожайність некритичний, оскільки нижні листки часто малопродуктивні, особливо в загущених посівах, рослина здатна відновити листову поверхню досить швидко. Дуже добре реагує на фунгіцидні обробки.

Антракноз — збудник Colletotrichum glycines, Colletotrichum truncatum. Часто цю хворобу не помічають аж до початку достигання, оскільки на початкових етапах вона не проявляє візуальних ознак, але ураження відбувається вже на початку вегетації. Проявляється у вигляді темно-коричневих плям на стелі та бобах. Інфікування може відбуватися як через насінину, так і від рослинних решток. Окремі збудники зустрічаються на люцерні, деяких бур’янах та навіть на кукурудзі. Вплив на врожайність відчутний, особливо за значного ураження бобів, що відбивається на якості зерна. Добре реагує на фунгіцидні обробки після початку цвітіння, але важливим заходом є також протруювання насіння, оскільки це дозволяє уникнути раннього зараження.

Пурпурний церкоспороз сої — збудник Cercospora kikuchii, має дуже широке поширення. Проявляється після початку цвітіння у вигляді пурпурових цяток і плям на поверхні листків, які направлені в бік сонця. Призводить до опадання верхнього, найбільш продуктивного листя. Має значний вплив на урожайність. Досить добре реагує на фунгіцидні обробки.

Церкоспорозна плямистість листя — збудник Cercospora sojina. Захворювання широко розповсюджене. Ураження відбувається протягом усього періоду вегетації у вигляді сірих кутастих плям з облямівкою. Часто плями зливаються, на їх місці утворюються дірки. Має дуже значний вплив на врожайність. Помірно контролюється фунгіцидами.

Фомопсис — збудник Diaporthe phaseolorum. Донедавна ця хвороба була карантинною, але останнім часом набуває масового характеру. Проявляється у вигляді червоно-коричневих плям, які виникають в основі гілок та листків, вони розростаються. Можуть уражуватися і листки. Має дуже значний вплив на врожайність. Однозначної відповіді щодо методів боротьби знайти не вдалося, але дослідники відмічають ефективність від протруювання насіння та від профілактичних обприскувань після початку цвітіння.

Борошниста роса — збудник Microsphaera diffusa. Як і в інших культур цей грибок добре розвивається у загущених посівах за теплих вологих умов. Ураження проявляється у вигляді пухнастих плям на всіх органах рослини. Вплив на врожайність дуже залежить від ступеню та тривалості хвороби. Помірно реагує на фунгіциди, а за настання повітряної посухи симптоми швидко зникають.

 

soya 15

 

Пероноспороз — збудник Peronospora manshurica. Широко поширена та дуже важко контрольована хвороба. Проявляється у вигляді світлих плям на листках здебільшого після початку цвітіння. Вплив на врожайність середній, в основному за рахунок опадання листя, незначне ураження практично не впливає на неї. Від цієї хвороби не існує надійного хімічного захисту. Слід уникати її поширення агротехнічними методами.

Склеротинія, або біла гниль — збудник Sclerotinia sclerotiorum. Поширена по всій Україні, але проявляється лише під час настання вологих прохолодних умов, похмурих днів із тривалими росами. Збудник є практично скрізь, адже, крім сої, уражує соняшник, ріпак та ще близько 160 видів культурних дводольних рослин та набагато більше бур'янів. Ураження відбувається у період бутонізації-початку цвітіння. На стеблах та бобах з'являються білі пухнасті скупчення міцелію, в стеблах, бобах, а також на поверхні утворюються чорні склероції. Боротися з нею дуже важко. Прийнятну ефективність мають лише SDHI-інгібітори, зокрема боскалід (за інформацією The North Central Regional Committee on Soybean Diseases (NCERA-137). Крім того, важливо проводити профілактичні обприскування, оскільки лікування цієї хвороби не ефективне.

Це лише основні найбільш поширені хвороби, які уражують сою на території України, і дедалі частіше виникають питання щодо використання фунгіцидів на сої.

Яким же повинен бути захист сої? Дуже багато хвороб, зокрема пероноспороз, антракноз, фомопсис тощо, після появи візуальних ознак вже не можна ефективно контролювати, оскільки вони вже тривалий час шкодять рослині. Є три ключові періоди, коли агроному варто бути особливо уважним.

Протруювання насіння — проти хвороб проростків, кореневих та стеблових гнилей і пліснявінь, а також антракнозу і фомопсису.

Після початку цвітіння — коли відбувається ураження більшістю хвороб, але візуальних ознак ще не видно — септоріоз, церкоспороз тощо.

Утворення та початок росту бобів — повторне зараження, інколи спороношення окремих збудників. Також у цей період зникає захист від першого обприскування.

Компанія BASF пропонує своїм партнерам ефективну систему захисту сої від хвороб, яка базується на двох препаратах — Стандак® Топ для протруювання насіння сої (1,0-2,0 л/га), який має інсектицидну складову, ефективну проти всіх грунтових та шкідників проростків, таких як личинки хруща, дротяники, підгризаючі совки, паросткова муха тощо.

Для обробки посівів сої по вегетації слід застосовувати комплексний фунгіцид на основі азолів та стробілуринів для забезпечення найвищої ефективності проти різних хвороб. Таким препаратом у портфоліо BASF є Абакус®, який містить піраклостробін та епоксиконазол. Норма використання — 0,75-1,5 л/га. Препарат ефективно контролює всі перераховані вище хвороби, окрім білої гнилі.

Завдяки різним фізико-хімічним та біологічним особливостям діючі речовини Абакус® доповнюють один одного і діють як профілактично на поверхні листка (піраклостробін), так і системно (епоксиконазол). Вони є одними з найбільш ефективних у своїх класах (за даними незалежних дослідників HGCA (AHDB) та The North Central Regional Committee on Soybean Diseases (NCERA-137) тощо. Їх поєднання дає змогу ефективно та протягом тривалого періоду контролювати більшість відомих хвороб сої. Крім того, фізіологічний ефект сприяє кращому розвитку рослин, оптимальному використанню вологи, що так чи інакше впливає на загальний стан рослини і тим самим підвищує загальну опірність до хвороб та покращує здатність рослин до відновлення. Фізіологічний ефект (озеленення) показано на малюнку 1.

 

Малюнок 1. Фізіологічний ефект від використання фунгіциду Абакус® (ТОВ «Агротех», Кіровоградська обл.)

10 377 41

 

Збереження листової поверхні — це лише одна з переваг використання піраклостробіну. В процесі вегетації оброблені рослини мають вищі показники структури врожайності (кількість бобів та зерен, маса тисячі насінин) за рахунок оптимізації водного і поживного балансів. Рослина витрачає менше енергії на протидію негативним факторам зовнішнього середовища. Попри те, що фізіологічний ефект знижує негативний вплив грунтової посухи, не варто обприскувати сою фунгіцидами, якщо у грунті відсутня доступна волога, оскільки рослина сама переходить у режим виживання, і сторонній вплив може зашкодити їй. У цей стресовий період варто уникати будь-яких обприскувань.

Оптимально використовувати Абакус® двократно: після початку цвітіння та на початку формування бобів, коли перші досягають половини довжини — в нормі двічі по 0,75 л/га. Це дозволить максимально захистити посіви від хвороб. Для менш продуктивних посівів та ранньостиглих сортів можна проводити однократне обприскування посівів фунгіцидом Абакус® у нормі 1,0-1,5 л/га. Окупність таких обприскувань не перевищує 1 ц/га зерна сої, що значно нижче, ніж середня прибавка врожайності.

Ці рекомендації неодноразово протестовані на полях агро- та демоцентрів BASF, а також на полях постійних партнерів компанії. Протягом останніх трьох років використання однократного внесення фунгіциду Абакус® в нормі 1,5 л/га дозволило зберегти від 1,5 до 3,0 ц/га зерна сої, що дало змогу додатково отримати прибуток в еквіваленті від 30 до 80 дол. на кожному гектарі. В окремих випадках додатковий прибуток сягав до 150 дол./га. На діаграмі приведено результати випробувань у 2017 році.

 

Діаграма 1. Врожайність сої після обробки фунгіцидом Абакус® (зведені дані з агроцентрів BASF), 2017 рік

10 377 40

 

Можна зробити висновок, що за умов 2017 року за однократного внесення більш ефективною була обробка у фазі бутонізації. Це вказує та те, що профілактичні обприскування більш продуктивні, ніж лікувальні, хоча і в середині цвітіння ще не пізно їх проводити. Але найбільшого ефекту досягли внесенням препарату дрібними дозами, що захистило рослину протягом усього періоду інфікування і максимально зберегло потенціал рослин.

Варто також зазначити, що на кожному полі були неоднакові умови, адже агроцентри компанії знаходяться у різних грунтово-кліматичних умовах, і під час планування обприскувань потрібно враховувати погодно-кліматичні умови. Варто уникати обприскування сої будь-яким препаратом, якщо рослини знаходяться у стресовому стані. Доцільно уникати обробок у періоди низької відносної вологості повітря, надзвичайно низьких запасів вологи в ґрунті, якщо очікується період із високою температурою повітря. У таких випадках краще відкласти обприскування до настання більш сприятливих умов, адже таким чином зменшується імовірність ураження рослин.

Компанія BASF пропонує своїм партнерам лише найкращі рішення, зокрема і в захисті рослин, у вигляді високоефективних препаратів та якісних і вичерпних рекомендацій щодо їх використання. Працівники компанії продемонструють роботу препаратів на полях агро- та демоцентрів, які розміщені в усіх регіонах України, щоб ви мали змогу отримати максимальну віддачу від використання засобів захисту рослин, отримуючи гарні врожаї та високі прибутки.

 

Юрій АНАШОВ

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
05 червня 2020
 05 червня 2020
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
05 червня 2020
 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під керівництвом фахових експертів та менторів.
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під ...
05 червня 2020

Please publish modules in offcanvas position.