16-рядне страхування від погодних ризиків, або одеська практика Tempo L

16-рядне страхування від погодних ризиків, або одеська практика Tempo L

/ Актуальні статті / Вівторок, 12 червня 2018 10:51

Минулого року світовий рекорд в Угорщині, встановлений 16-рядною сівалкою Tempo L від Väderstad, сколихнув аграрну спільноту. І зрозуміло чому: засіяти однією сівалкою кукурудзу на площі 502,05 га за 24 години (понад 20,9 га/год.!) — донедавна такі показники були десь за межами фантастики. Тим більше, що згідно з результатами аналізу фахівців Університету святого Стефана (Szent István University — угор., м. Годоло, Угорщина), кількість пропусків і двійників становила, відповідно, 0,24% та 0,35% від загальної кількості рослин на засіяній площі. Зрозуміло, що після цього Tempo L зацікавились сотні аграріїв. Серед них був і Олександр Химич, директор господарства ТОВ «ім. Кірова» (Савранський р-н, Одеська обл.), де новенька Tempo L однією із перших в Україні почала весняну посівну.

Період оптимальних строків

10 377 88 2«Зима-літо» — це не визначення відрізку часу, а реальність, у якій ми всі живемо, адже весна як така тепер минає дуже скоро. Вікно оптимальних строків висіву технічних культур звужується, однак у цей період треба виконати величезний обсяг робіт, проте усьому є межа, й сонце пече все сильніше, сошники працюють усе глибше, а в душі все більше сподівань на швидкий дощ.

Така ситуація добре відома багатьом підприємствам, а надто Півдня, де про зміни клімату знають не з чуток. Кілька років тому відчули їх і в ТОВ «ім. Кірова», яке за традиційною технологією обробляє 2200 га, розташованих на суглинистих чорноземних ґрунтах. «У нас тепер зона ризикованого землеробства, — розповідає Олександр Химич. — Строки посіву технічних культур піджимають — доводиться заходити в поле тоді, коли ще не можна, адже 1300 га технічних культур ми не можемо сіяти до травня: волога швидко тікає. От і цьогоріч наче було її багато, а зараз (24 квітня — ред.) в верхньому шарі її практично немає».

Проте Олександр Олександрович спокійний, адже в ніч перед нашою зустріччю на полях його господарства 16-рядна Tempo L завершила посівну кампанію технічних культур.

 

Перехід на швидкісний висів

Але так було не завжди. «Коли я лиш почав працювати в господарстві, технічні культури сіялись СУПН-ками, згодом придбали імпортну широкорядну сівалку. Посіяний нею соняшник дав +1 т/га урожайності, тож на другий рік взяли ще одну», — згадує директор ТОВ «ім. Кірова».

Та згодом ці машини перестали влаштовувати за продуктивністю. «Вони роблять якісний висів на швидкості 8 км/год. Кожна сівалка за день сіяла близько 70 га, тобто, аби засіяти 1300 га, нам було потрібно більше двох тижнів, а ще погода… Ми не вкладались у строки посіву. Відтак, збагнули, що потрібна високошвидкісна сівалка, — наголошує Олександр Химич. — У журналі я прочитав про Tempo L16, яка мені дуже сподобалась, але на той час вона була ще недоступною до замовлення. Під час перемовин представники Väderstad запропонували Tempo F, яка також працює із непоганою продуктивністю, а щойно L16 зайде в Україну — зробимо обмін. Ми погодились».

Під час весняної посівної-2017 у ТОВ «ім. Кірова» Tempo F засіяла 700 га. Загалом це була гарна можливість ознайомитись із концепцією сівалок сімейства Tempo, оцінити її якість, а за нагоди й надійність сервісу Väderstad.

«Ми сіяли нею кукурудзу на швидкості 15 км/год., соняшник — 12 км/год. Гонки не робили, бо нам потрібна якість. І ми її отримали. Щодо витримки глибини та висіву насіння жодних претензій: справляється на 98%. Зокрема, відстань між зернинами в ряду витримана з точністю до 1 см, — зазначає Олександр Химич. — Поломок не було, але сервіс Väderstad приїхав до нас усередині літа, щоб зробити дефектовку. Вад не виявили і вони. Ми не відмовились від бажання придбати L16, тож Tempo F продали. Цікаво, що на вторинному ринку вона слабо втрачає у вартості: як грошової, так і якісної. Спеціалісти іншого господарства приїхали, і після оцінки одразу сказали: «Ми беремо». За ціною, якщо рахувати в гривнях, ми повністю повернули свої вкладення».

 

Одеська практика Tempo L

Гроші вклали у новеньку L16 із міжряддям 70 см. Це найбільша модель у сімействі Tempo: робоча становить 11,2 м (транспортна — 3 м, висота 4 м). А тому недивно, що витримка заданої глибини всім захватом сівалки стало одним із ключових завдань інженерів Väderstad.

 

Витримка глибини

Перше рішення, завдяки якому Tempo L витримує задану глибину висіву, гідравлічне довантаження крил: великі гідроциліндри розташовані так, аби рівномірно розподілити вагу всією шириною захвату кожного крила. На додачу до цього, кожна висівна секція оснащена гідроциліндром, який забезпечує великий хід і продукує до 325 кг притискного зусилля. Все це в поєднанні з вагою секції дозволяє добитись оптимальної глибини висіву.

«Десь 30% наших площ — пагорби, але Tempo L всюди справилась: зокрема, за колесами трактора глибина висіву тримається у заданих параметрах у межах +/-0,5 см. Також агроном відмітив, що по зволоженому ґрунту Tempo L краще працює, ніж Tempo F. За рахунок того, що основна маса тут припадає на вісь, під баком для добрив, кращого розподілення навантаження всіма секціями та більшого захвату», — відзначає Олександр Химич.

10 377 89 2

На кожній висівній секції встановлений гідроциліндр

 

Закладання добрив

Tempo L відмінна від інших моделей сімейства інтегрованим бункером для добрив об'ємом 5000 л. Мінеральне добриво дозується системою Fenix III-го покоління, яка здатна працювати в нормі до 350 кг/га за швидкості руху сівалки 15 км/год.

«Для технічних культур ми вносимо більшу частину добрив під час основного обробітку, а навесні трохи підживлюємо невеликими нормами. Одночасно з висівом Tempo L вносила добрива — 100 кг/га. Непогано виходить: різниця між заданою і фактичною нормами +/-5кг», — оцінює голова господарства.

Добрива закладаються модернізованими диско-анкерними сошниками (якісніша робота на великих швидкостях) на 4-5 см у бік від насіння. Кожен сошник оснащений пружинним довантажувачем, який слугує захистом від пікових навантажень, а також продукує до 150 кг притискного зусилля.

 

Висівна секція

Висівна секція здебільшого аналогічна іншим моделям Tempo, але має свої відмінності. Серед них і згадане вище гідравлічне довантаження, і розміщення очисників рядків на паралелограмі (дозволяє їм копіювати ґрунт), і більший бак для насіння (100 л), а також опційна система для внесення гранульованих пестицидів і мікродобрив об’ємом бункера 30 л.

10 377 89 1

Висівна секція Tempo L

 

10 377 89 3

Очисні зірочки розміщені на паралелограмі

 

Якість висіву

На Tempo L16 встановлено висівний апарат Gilstring Seed Meter нового покоління. Після останньої модернізації 2016 року він, зокрема, отримав додаткові точки кріплення (зараз 4), алюмінієвий корпус, поліпшені відсікачі двійників тощо. Але ключові можливості лишаються незмінними: позитивний тиск у висівній системі, насіння вистрелюється у ґрунт на швидкості 61 км/год. і миттєво прижимається м'яким колесом. При цьому завдяки низці рішень вплив вібрацій (наприклад під час роботи на схилах) на якість роботи висівного апарату істотно зменшено, а ризик відскакування насіння від висівної трубки практично зведено нанівець.

 

10 377 88 3

Якість висіву Tempo L 16

 

«За Tempo L16 кількість насінин у мішку відповідає кількості висіяних насінин і засіяній площі в межах незначної похибки, — підкреслює Олександр Химич. — А щодо розкладки насіння: вчора до мене заїхав представник компанії-виробника гібридів культур та ЗЗР. Кажу: ходімо подивишся, як нова сівалка сіє. Він бере лопатку розкопує, знайшов насіння звідти поклав чверть (відміряв 22 см — ред.), копає, находить друге, кладе чверть — третє, — четверте… Каже мені: «Таку якість висіву сівалки я вперше бачу!».

10 377 89 4

Tempo L оснащена висівним апаратом Gilstring Seed Meter нового покоління

 

Комп'ютерні рішення

Tempo L16 немає маркерів, адже вже у стандартній комплектації необхідне під’єднання до системи AutoTrac (автоматичне водіння, витримка стиків тощо). На дишлі сівалки розташований безпровідний порт управління E-Services, який передає дані на приймач у кабіні трактора. На основі їх через IPad (основні налаштування й калібрування перед висівом) та ISOBUS-термінал трактора (в поєднанні з IPad дає можливість реалізувати посекційне відмикання, зміна норми під час роботи, диференційне внесення добрив на основі карт тощо) здійснюється контроль та управління сівалкою.

У ТОВ «ім. Кірова» Tempo L16 керується через планшет IPad та ISOBUS-термінал Green Star 2630 від John Deere.

 

Експлуатація. Навчання. Сервіс.

Tempo L16 — машина технологічна, тож якою вона є в експлуатації?

«Сівалка складна, але зрозуміла: налаштування у неї дуже прості. СУПН тяжче налаштувати, ніж її. Агроном мені каже: «Настільки легше з L16 працювати. З СУПН я до обіду ходжу, рачкую, виміряю… А тут вийшов із планшетом, навколо сівалки обійшов, потрібні параметри виставив — і все», — наголошує директор ТОВ «ім. Кірова».

Легкій експлуатації посприяли не тільки зрозуміле програмне забезпечення, а й готовність та бажання операторів ТОВ «ім. Кірова» навчатись новому та правильно експлуатувати техніку.

«Минулого року разом з операторами я поїхав на навчання Väderstad. Зазвичай механізатори не дуже хочуть писати, але наші конспектували. Інформації багато, за один раз ніхто не може запам’ятати. Тож знання здобували комплексно: і в аудиторії, і на налаштуваннях, і в полі, і під час запуску Tempo L, — на основі цього якась база склалась. Вже хлопці знають що до чого: де повітря додати, де сингулятори підрегулювати, аби пропуск чи двійничок прибрати. Але наступного року на навчання все одно поїдемо: знання треба поновлювати, — каже голова господарства. — Уважністю сервісу Väderstad я задоволений ще за Tempo F. З новинкою було тільки питання: швидкість радара сівалки не співпадала зі швидкістю трактора. Але незабаром приїхав представник заводу Väderstad, і в короткі строки питання було вирішене».

 

Підсумки

«Ми працювали Tempo L16 на швидкості 12 км/год. за висіву соняшнику та до 15 км/год. кукурудзи. Зараз вона за один тиждень посіяла близько 1000 га, за світловий день — 125-136 га. Я взяв її саме для цього, щоб посіяти в оптимальні строки, щоб мати ті 3-4 дні, аби ґрунт дозрів, і не треба було виходити на перезволожене поле й сіяти по 50 га за день, — резюмує Олександр Химич. — Так, гроші немалі, прийшлось у чомусь другому відмовити в собі, але, я думаю, що вони недаром потрачені. Далі сіяти СУПН-ками не можна: ринок диктує свої умови, за яких потрібно зменшувати витрати на гектар та підвищувати якість висіву. Останнє до того ж дозволить зекономити насіння, а цьогоріч найдешевше коштує $200 за посівну одиницю. Це теж гроші. Як є якісний посівний матеріал і точний висів, то вже буде, що на вагах міряти та в склади закладати. Погодні умови не відкинеш, але покладаємось на зменшення витрат і вчасний висів. Головне, що нам дала Tempo L16 — час. Ми сіємо не в холодний і не в сухий ґрунт, а в оптимальні строки».

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 21 лютого 2019
Станом на 1 січня 2019 року потужності одночасного зберігання зернових, зернобобових та олійних культур в Україні зросли на 7,3%.
Станом на 1 січня 2019 року потужності одночасного зберігання зернових, зернобобових та олійних культур в Україні зросли на 7,3%.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
Перша свіжа полуниця цього року з’явилася на прилавках Закарпаття ще у лютому.
Перша свіжа полуниця цього року з’явилася на прилавках Закарпаття ще у лютому.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
В Україні почалися роботи із переходу на електронну форму видачі ветеринарного сертифікату з метою спрощення ведення роботи бізнесу та створення єдиної електронної бази даних виданих документів. 
В Україні почалися роботи із переходу на електронну форму видачі ветеринарного сертифікату з метою спрощення ведення роботи бізнесу та створення єдиної електронної бази даних виданих документів. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
У середу, 20 лютого, Україна та Об’єднані Арабські Емірати підписали Меморандум про співробітництво у сфері сільського господарства та безпечності харчових продуктів.
У середу, 20 лютого, Україна та Об’єднані Арабські Емірати підписали Меморандум про співробітництво у сфері сільського господарства та безпечності харчових продуктів.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
У рамках проекту USAID Україна отримає на реформування енергетичного сектору 85 млн доларів.
У рамках проекту USAID Україна отримає на реформування енергетичного сектору 85 млн доларів.
21 лютого 2019
 20 лютого 2019
У 2018/19 маркетинговому році (ринок соєвих бобів України функціонує за новими правилами відшкодування ПДВ, які передбачають, що при експорті сировини на відшкодування ПДВ можуть претендувати тільки сільськогосподарські підприємства-виробники сої. 
У 2018/19 маркетинговому році (ринок соєвих бобів України функціонує за новими правилами відшкодування ПДВ, які передбачають, що при експорті сировини на відшкодування ПДВ можуть претендувати тільки сільськогосподарські підприємства-виробники сої. 
20 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.