Насіннєві потужності DuPont Pioneer, або глобалізація на практиці

Насіннєві потужності DuPont Pioneer, або глобалізація на практиці

/ Актуальні статті / Четвер, 14 грудня 2017 15:39

Часто при виборі насіння сільгоспкультур (навіть від одного виробника) аграрії віддають перевагу закордонній селекції. Здається, що за бугром і контроль за вирощуванням батьківських ліній суворіший, і доробка насіння на заводах якісніша…Але чи так це насправді? Ми вирішили з'ясувати це, прослідкувавши виробничий процес на українських та угорських потужностях одного з провідних гравців на ринку насіння сільгоспкультур — компанії DuPont Pioneer.

Від батьківських ліній до посівної одиниці

Після багаторічного відбору та схрещування рослин культури з потрібними ознаками (наприклад, велика врожайність і посухостійкість), польовий етап є найважливішим в усьому ланцюзі виробництва гібридів сільгоспкультур, адже саме тут визначається якість майбутнього насіннєвого матеріалу. У кожній країні DuPont Pioneer виробляє насіння сільгоспкультур, тісно співпрацюючи з низкою місцевих господарств. «Так, наприклад, в Угорщині ми довго вибирали претендентів серед субпідрядників. Спочатку працювали із 30-40 господарствами, а зараз для нас вирощує насіння кукурудзи близько 200 сільгосппідприємств — це 10-15 тис. га посівних площ», — зазначає менеджер із виробництва DuPont Pioneer в Угорщині Лайош Нодь.

Але як реалізовується таке співробітництво на практиці? Яким вимогам мають відповідати господарства? І взагалі як-то вирощувати насіння для світової компанії? За відповідями на це питання ми рушили в угорське містечко Цибакхаза (Cibakháza) до аграрія Яноша Туроці — партнера DuPont Pioneer, на полях якого міжнародна компанія вже близько 20 років вирощує насіння кукурудзи DuPont Pioneer.

 

23 366 33 1

 

Все починається з поля

Янош Туроці: Наше господарство CIZOV 49 (дослівно: ЦИСОВ — абревіатура: скорочені назва міста та слово кооператив, 49 — рік заснування — ред.) заснували 9 осіб 1949 року. Тоді ми працювали як кооператив, а з 2009-го — як товариство з обмеженою відповідальністю. Є три напрями нашої діяльності: рослинництво (близько 2500 га орендованих полів), молочне тваринництво та здача в оренду складів потужністю 30 тис. т для зберігання насіння олійних культур. На постійній основі працює 70 осіб, а для сезонних робіт ми додатково залучаємо 200-300. Я керую CIZOV 49 разом із ще 24-ма директорами.

 

  • Чи не заважає така система управління постійно тримати єдиний курс розвитку та оперативно вирішувати виробничі питання?

— Сьогодні це рідко де зустрічається, але в нас склались дуже гарні відносини: ми довіряємо один одному, а тому така система не створює проблем для співпраці. Наприклад, за 37 років, що я працюю у компанії, не було випадку, коли всі проголосували б проти моєї пропозиції.

 

  • Розкажіть, будь ласка, про рослинницький напрям діяльності: які тут поля, кліматичні умови та культури, що Ви вирощуєте?

— У нас досить посушливий клімат: у середньому випадає 400-500 мм опадів на рік, а бувають такі роки, коли і 300 мм не назбирається. Це серйозна проблема, але поруч з нами пролягає рукав річки Тиса, завдяки якому ми зрошуємо 1500 га наших площ. Зрошення — процес не з дешевих: інвестиція повертається тільки за інтенсивної технології вирощування культур. До речі, за такою технологією ми вирощуємо кукурудзу (на насіння та солодку для консервів), горох (на насіння та для консервів), помідори, петрушку, кріп, коріандр тощо. А за екстенсивною: пшеницю харчового та кормового класів (різниця у ціні 10%, а результативність на 30-40% нижча, тому за якістю не гонимось), кукурудзу на силос, соняшник і люцерну.

 

  • Перелічені культури Ви вирощуєте постійно?

— Не всі. Постійно вирощуємо тільки пшеницю, кукурудзу та соняшник, а решту культур — тільки тоді, коли вже є покупець майбутнього врожаю.

 

  • Коли почалась Ваша співпраця з DuPont Pioneer?

— Близько 20 років тому. Її основу становлять контракти: нам надають насіння кількох гібридів (цьогоріч 5-ти) батьківської та материнської ліній, з яких ми маємо виростити відмінний насіннєвий матеріал. Потім вирощене нами насіння відправляється на завод Pioneer для подальшого виробничого процесу. В кожному контракті прописується низка вимог до кількісних і якісних показників отриманої продукції, які впливають на подальший прибуток.

 

  • З чого починається процес виробництва насіння DuPont Pioneer?

— Спочатку спеціалісти DuPont Pioneer відбирають поля чи ділянки полів, які перебувають під зрошенням та відповідають низці показників. Це, зокрема, сприятливі ґрунтові умови та можливість забезпечити просторову ізоляцію у радіусі 200 м — ми забезпечуємо 300 м. Загалом насіннєву кукурудзу ми вирощуємо на 500 га. Дуже важливим етапом є висів культури: тут потрібно не тільки забезпечити високу якість процесу, а й дуже точно вирахувати час, аби звести до одного моменту запилення батьківської лінії з материнською. У нас був випадок, коли ми посадили материнську лінію, але пішов дощ, через який ми не змогли зайти в поле, щоб висіяти батьківську. Техніка була безсила, тому ми сіяли вручну: 100 людей у гумових чоботах або босих засіяли 50 га. При вирощуванні кукурудзи на насіння все має робитись вчасно, а наявні проблеми вирішуватись миттєво.

 

  • Як ви боретесь із бур’янами, хворобами та шкідниками в період вегетації?

— Бур'яни, а також утворення від коріння («пасинки») та нетипові рослини (якщо раптом до матеріалу для висіву потрапило насіння іншого гібрида, і це видно зі сходів) ми постійно видаляємо вручну. Щодо хімічних продуктів, то DuPont Pioneer надає нам прописані програми з добрив і ЗЗР, яких ми дотримуємось. Про появу хвороб і шкідників інформуємо експерта DuPont Pioneer, який надає нам перелік дозволених ЗЗР, і за кілька днів після обприскування приїжджає оцінити результат. Вирощування кукурудзи вимагає дуже ретельного підходу та великої уваги. Тому ми підтримуємо щоденний контакт із DuPont Pioneer, де є людина, яка нас постійно контролює. Діяльність експерта — не прогулянка: разом із нашими агрономами він виїжджає на поля та створює протокол огляду, якщо є необхідність — фіксує проблеми, які ми зобов’язані вирішити в найкоротші строки.

 

  • Як відбуваються заключні етапи вирощування?

— Вони починаються з обрізання волоті на лінії «батька» — це одна з тих робіт, яку ми повинні робити вчасно за будь-яких умов. Раніше цей процес робили вручну: були випадки, коли на полі працювало над цим 500 людей. Але від попереднього сезону через брак робочої сили гостро постала потреба в техніці. Тоді DuPont Pioneer безкоштовно надав нам у користування 6-рядний агрегат, а цьогоріч допоміг у придбанні двох таких машин: 8-рядної горизонтального зрізу та 6-рядної барабанного типу, які придатні не тільки для кастрації, а й для видалення ліній «батька». І це не виняток із правила: нещодавно DuPont Pioneer допоміг нам придбати посівну техніку, самохідний обприскувач та зрошувальну машину. Компанія збирає насіннєву кукурудзу самостійно спеціальними комбайнами.

 

  • Чи рентабельно Вам вирощувати насіннєву кукурудзу?

— Ціна на таку кукурудзу визначена заздалегідь у контракті, де також прописана потрібна врожайність кожного гібрида, залежно від його потенціалу — 1,2-3,5 т/га. Кінцевий прибуток, звичайно, залежить від погодних умов, але загалом — це вигідне виробництво: дохід покриває витрати €2 тис./га і приносить у середньому €1 тис./га прибутку. З DuPont Pioneer добре працювати: не треба боятись того, що вкладення не окупляться.

Такі підходи до аграріїв, які виробляють насіння гібридів, компанія DuPont Pioneer зберігає в усіх державах, де вона присутня. Зокрема, і в Україні. «Ми вибираємо для співпраці невеликі, але гарно обладнані господарства, де активно використовують сучасні технології та націлені на отримання максимальної віддачі з кожного гектара. На кожному виробничому етапі насіння наші профільні експерти забезпечують аграріїв кваліфікованим супроводом, — звертає увагу директор виробничого комплексу DuPont Pioneer ТОВ «Стасі Насіння» Сергій Комар. — На сьогодні в Україні є понад 30 таких господарств у Київській, Полтавській, Херсонській та Черкаській областях».

 

Насінницькі заводи: Україна — Угорщина

Після збирання врожаю качани кукурудзи (для зменшення ризиків травмування насіння спеціальні комбайни дбайливо збирають цілі качани, не обмолочуючи їх, — ред.) окремо кожного гібриду від таких аграріїв, як Янош Туроці, перевозять на насінницький завод DuPont Pioneer: в Угорщині — до міста Сарваш, а в Україні — до с. Стасі. Чим різняться і чим схожі ці потужності?

 

23 366 33 2

 

Головна різниця між цими заводами — вік. Завод у Сарваші було збудовано в 1996-97 рр., тоді як український DuPont Pioneer почав діяти 2013 року. Звідси виходять і подальші відмінності. Після 20 років діяльності та понад $100 млн інвестицій підприємство у Сарваші оснастилося трьома виробничими лінями, які дали йому змогу одночасно приймати, очищати, калібрувати, протруювати, сушити, зберігати та фасувати насіння трьох гібридів кукурудзи, виробляючи близько 1,5 млн посівних одиниць на рік. Стасівський завод не такий потужний — тут діють дві лінії, проте він може похизуватись найсучаснішим обладнанням у Європі. Просто кажучи, якщо значна частина стратегії розвитку угорського заводу направлена на модернізацію потужностей, то заводу в с. Стасі — на їх збільшення. Підтвердження цього ми бачили 26 вересня під час урочистого відкриття нової лінії з доробки насіння соняшнику, і це — ще одна відмінність між підприємствами: у Сарваші виробляють виключно кукурудзу, в Стасях — з цього року вже обидві культури.

«Сьогодні ми відзначаємо інвестицію у лінію доробки насіння соняшнику розміром $5 млн. Вона дозволила виробляти понад 200 тис. т посівних одиниць соняшнику на рік, створити 20 постійних робочих місць та розширити штат сезонних працівників, — наголосив керівник із виробництва насіння сільськогосподарського підрозділу Dow DuPont у Європі Пітер Шипош у вересні під час офіційної церемонії. — Відкриття цієї лінії розширить наші можливості та дозволить нам бути набагато ближчим до клієнтів».

 

23 366 33 3

 

Але є те, що об’єднує українські та угорські потужності. На місцевому рівні це і елеватори з пластиковими ковшами, які м'яко перевозять зерно від одного виробничого процесу до іншого; і сушарні комплекси, після виходу з яких насіння має схожість 98-99%, і новітні технології фасування та захисту продукції від підробок, і сучасна система складування та відвантаження посівних одиниць… Та найголовніша спільна риса українських, угорських, а також інших європейських і навіть американських потужностей — єдині стандарти та контроль якості продукції.

«Все насіння проходить однаковий контроль якості. Так, із кожного насіннєвого заводу в Європі зразки кожної партії насіння кукурудзи відправляються на перевірку якісних показників до нашої лабораторії Австрії, а соняшнику — до французької лабораторії, — підкреслює директор DuPont Pioneer в Україні Олена Дуніна. — Якщо партія насіння не відповідає піонерівським нормам, вона ніколи не піде на ринок жодної країни, навіть якщо відповідає державним стандартам. Крім того, важливо розуміти: українські потужності дозволяють випускати насіння кукурудзи не гіршої, а часто й кращої якості, ніж іноземні. З заводу в Стасях частина насіння кукурудзи вже експортується до ЄС, якщо в цьому є потреба, і це — найкраще підтвердження їхньої якості».

 

Підсумки

То який же гібрид обрати: української чи іноземної селекції? З точки зору виробничих процесів та контролю над їхньою якістю різниці між ними практично немає. Все просто: Янош Туроці та завод у Сарваші не виробляють угорське насіння, а завод у Стасях — українське — вони виробляють насіння гібридів Pioneer, якість якого однакова всюди. Але, звісно, краще за все, перевірити це самому.

 

Дмитро СІРИЙ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 21 лютого 2019
У сезоні 2018/19 ЄС знизив виробництво ріпаку до 19,6 млн тонн порівняно з середнім п’ятирічним показником 22,1 млн тонн.
У сезоні 2018/19 ЄС знизив виробництво ріпаку до 19,6 млн тонн порівняно з середнім п’ятирічним показником 22,1 млн тонн.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
На Львівщині презентують перший в Україні центр навчання фермерів. Підготовка відбуватиметься за участі Центру зайнятості та Міжнародної фінансової корпорації. 
На Львівщині презентують перший в Україні центр навчання фермерів. Підготовка відбуватиметься за участі Центру зайнятості та Міжнародної фінансової корпорації. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
На українському ринку триває зростання цін на білоголову капусту. 
На українському ринку триває зростання цін на білоголову капусту. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
З виділених за бюджетною програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств в 2018 році» 210 млн грн фермери освоїли 204,3 млн грн.
З виділених за бюджетною програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств в 2018 році» 210 млн грн фермери освоїли 204,3 млн грн.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
Круглий стіл «Digital_АГРО: від початківця – до професіонала» пройшов учора в Києві в рамках Дев’ятої міжнародної виставки інноваційних рішень в зерновому господарстві «Зернові технології». Подію спільно організували Всеукраїнське громадське об’єднання «Українська аграрна конфедерація», товариство з обмеженою відповідальністю «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» і компанія «DroneUA».
Круглий стіл «Digital_АГРО: від початківця – до професіонала» пройшов учора в Києві в рамках Дев’ятої міжнародної виставки інноваційних рішень в зерновому господарстві «Зернові технології». Подію спільно організували Всеукраїнське громадське об’єднання «Українська аграрна конфедерація», товариство з обмеженою відповідальністю «Київський ...
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
Станом на 1 січня 2019 року потужності одночасного зберігання зернових, зернобобових та олійних культур в Україні зросли на 7,3%.
Станом на 1 січня 2019 року потужності одночасного зберігання зернових, зернобобових та олійних культур в Україні зросли на 7,3%.
21 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.