Продуктивність, маневреність, точність — Serto 12 SC: перший досвід в Україні

Продуктивність, маневреність, точність — Serto 12 SC: перший досвід в Україні

/ Актуальні статті / Понеділок, 12 серпня 2019 10:30

Наприкінці 2017 року компанія HORSCH представила європейській аграрній спільноті Serto — машину, що належить до окремої еволюційної гілки пневматичних сівалок суцільного висіву. Проста конструкція, суттєва продуктивність, невисокі вимоги до якості підготовки ґрунту — характерні риси нового сімейства сівалок HORSCH. Минулого року ця концепція зацікавила фахівців господарства ТОВ «Ґудвеллі Україна» (Івано-Франківська обл.), а у червні поточного року їхня, до сьогодні єдина в Україні, 12-метрова Serto SC завершила свій другий сезон на позначці 4325 га наробітку. Про те, що собою являє концепція Serto SC і наскільки вона виявилася дієвою в умовах Івано-Франківщини, докладно далі.

Добридень, Serto!

«Знайомство з Serto сталося 2017 року, коли на наше підприємство приїхав Міхаель Хорш, — згадує керівник майстерні та автопарку ТОВ «Ґудвеллі Україна» Мортен Альбертсен. — Він детально розповів нам про цю машину — на той момент прототип, що працював у його господарстві в Чехії. Ідея простої сівалки, широкозахватної, не надто вибагливої до обробітку ґрунту нам сподобалася. Але водночас виникли і побоювання. Тоді для суцільного висіву культур ми використовували два посівних комплекси HORSCH Pronto DC із захватом 8 м., що одночасно з сівбою виконують передпосівну підготовку. Serto не має органів для обробітку ґрунту, тому ми непокоїлися, що спочатку доведеться робити додаткову операцію. Утім, вирішили її випробувати: взяли в оренду 500 га для засівання озимим ріпаком. Serto відсіялася за три дні — це стало для нас першим аргументом на користь її придбання».

Ozimi zernovi ripak 2019 35 1

Мортен Альбертсен, керівник майстерні і автопарку ТОВ «Ґудвеллі Україна»

 

За словами Мортена Альбертсена, поля для Serto готують так само, як і для Pronto DC: лущать стерню на глибину до 5 см, а потім культивують — до 18 см. Передпосівну підготовку, як і глибоке розпушування, проводили в поодиноких випадках на окремих полях. Одне слово — непрості умови для зернової сівалки.

«Serto й на складному фоні чітко тримає задану глибину посіву, — наголошує Мортен Альбертсен. — Наші головні побоювання були марні: перед Serto нам не треба робити додаткову ґрунтообробну операцію».

Але за рахунок чого це можливо?

 

Туз у рукаві

Ми не даремно поставили Serto окремо від інших пневматичних сівалок суцільного висіву. Річ у тім, що, маючи паралелограмну підвіску основних робочих органів, Serto забезпечує до 150 кг регульованого притискного зусилля на кожен сошник — один із найбільших показників у класі.

Досягти цього стало можливим за рахунок поєднання кількох рішень. Основна рама Serto має ввігнуту, наче лук, форму. Завдяки цьому в робочому положенні вага сталевого бункера об’ємом 6000 л розподіляється між задніми рушіями трактора і робочими органами: шинним котком і дводисковими сошниками. Захват Serto утворюють дві секції завширшки по 5 або по 6 м — залежно від моделі. Великі гідроциліндри за бункером розподіляють навантаження всім захватом «крил». А от як воно надалі реалізується залежить від шести гідроциліндрів (на Serto 12 SC), які регулюють положення лінії сошників відносно котка в межах ±10 см. Це рішення не лише перерозподіляє вагу бункера, а й дає змогу виставляти робочу глибину (фіксується кліпсами) і швидко налаштовувати сівалку під конкретні польові умови. Тобто, регулюючи тиск у гідроциліндрах, обрати оптимальне притискне зусилля кожного сошника (від 5 до 150 кг), щоб дотримувати глибини та копіювати поверхню.

 

Ozimi zernovi ripak 2019 35 2

Serto 12 SC на полі «Гудвеллі Україна»

 

До слова, коток Serto має вузькі колеса (20 см), кожне з яких обробляє площу перед двома сошниками (міжряддя — 16,7 см). Це рішення сприяє рівномірному розподіленню навантаження, ущільненню поверхні й дотриманню глибини. Тобто для кожного висівного елемента створюються однакові умови. Підшипники котка не потребують обслуговування.

 

Ozimi zernovi ripak 2019 35 3

Коток і сошники на паралелограмі

 

Зрозуміло, що далеко не кожен сошник зернової сівалки витримає 150 кг навантаження. Власне, тому інженери HORSCH оснастили Serto сошниками широкорядної сівалки Maestro, що витримують 350 кг притискного зусилля. Разом із тим вони встановили поворотний механізм підвіски великого діаметра (що забезпечує менше навантаження на одиницю площі), посилили місця кріплень паралелограма до рами і водночас як матеріал для повідків обрали м’який сплав сталі. Завдяки останнім двом рішенням у разі критичних навантажень зламається повідець, а не точка кріплення.

 

Бункер і дозування

Serto SC у «Ґудвеллі Україна» оснащена герметичним двосекційним бункером (можливе також односекційне виконання), який завантажують з висоти
2,55 м через люки 168 × 66 см. Ємність бункера можна розділити у пропорції 60:40 та 40:60. Дозувальні пристрої сівалки подібні до дозаторів Pronto: вони мають електропривід, можливість автоматично керувати обертами (відповідно до заданої норми і поточної швидкості руху), а також можуть забезпечувати високі норми внесення матеріалу: від 1 до 450 кг/га. Потрапивши у транспортну систему, порції насіння і добрив змішуються, надходять на розподільник, проходять крізь датчики на насіннєпроводах і висіваються в один рядок.

 

Ozimi zernovi ripak 2019 36 1

Шість гідроциліндрів регулюють положення лінії сошників щодо котка

 

«За весь період експлуатації, крім ріпаку, Serto SC посіяла озимі та ярі пшеницю, ячмінь, жито й зараз завершила сіяти сою, — каже Мортен Альбертсен. — Діапазон висіву культур становив 100 — 170 кг/га, при цьому дозувальні пристрої витримували задану норму достатньо точно — з похибкою 1 — 2%. Добрива ми лише пробували вносити».

На Serto можна встановити додатково міні-сівалку з бункером об’ємом 500 л, яка вноситиме мікрогранулянт чи підсіватиме сидерати в нормі від 1 до 40 кг/га.

 

Ozimi zernovi ripak 2019 36 2

Колеса котка мають ширину 20 см і готують ґрунт перед двома сошниками

 

На переїздах

Як згадано вище, захват Serto утворюють дві секції завширшки по 5 або по 6 м. У транспортному положенні вони складаються, наче штанги обприскувача, завдяки чому габарити сівалки не перевищують 3 × 4 м. Зручній логістиці сприяють і великі транспортні колеса — 650/55 R 26.5

«Для нас особливу роль відіграє зручність транспортування сівалки, — звертає увагу пан Мортен. — Наші площі розкидані: від цього поля, де ми перебуваємо, до найвіддаленішого — 120 км. Тому для нас особливо важливо, щоб можна було дуже швидко скласти агрегат і проїхати вузькими поганими дорогами. Serto здатна все це забезпечити, і це вагомий аргумент на її користь».

 

Ozimi zernovi ripak 2019 37 1

Дозатори з електроприводом працюють у діапазоні 0,6-450 кг/га

 

Експлуатація та сервіс

Serto 12 SC у «Ґудвеллі Україна» відрізняється від стандартних моделей. Вентилятор із гідроприводом піднесений над основою рамою: його встановили на місці міні-сівалки. Serto SC доступні у варіантах із захватом 10 і 12 м. Обидві моделі потребують, щоб трактор, з яким вони агрегатуються за допомогою фаркопа, мав 70 — 80 л/хв постійного потоку мастила і потужність 200/280 і 220/300 кВт/к. с.

 

Ozimi zernovi ripak 2019 37 2

Дискові розпушувачі слідів трактора

 

«В управлінні Serto трохи простіша за Pronto DC: налаштовувати тут можна хіба що тиск у гідроциліндрах і виставити глибину кліпсами. Бортовий комп’ютер і програмне забезпечення аналогічні до посівних комплексів, — оцінює керівник майстерні й автопарка «Ґудвеллі Україна». — У щоденному обслуговуванні Serto доволі зручна, адже в ній майже немає точок змащення, а до елементів, що регулюються, легко дістатися. Наші ґрунти доволі хороші за механічним складом: немає піску й каміння, хоч до гір і недалеко, тож за понад 4300 га робочі органи зносилися не дуже. Принаймні, цього року я не планую їх замінювати. До сервісу ми звернулися, тільки щоб встановити посекційний контроль, під час роботи особливих проблем не виникало».

Разом із Serto в «Ґудвеллі Україна» працює дев’ять агрегатів HORSCH: три культиватори Tiger (один AS і два МТ), два культиватори Terrano FM, два посівних комплекси Pronto DC і бункер-перевантажувач Titan 34 UW (об’єм — 34 м³).

 

Ozimi zernovi ripak 2019 38 1

Транспортні габарити: ширина 3 м, висота 4 м

 

«Минулого року ми вперше придбали техніку HORSCH в Україні: раніше, в основному, імпортували самотужки, — зазначає Мортен Альбертсен. — Тоді придбали Serto і культиватори Terrrano. Я був приємно здивований якістю сервісу місцевого дистриб’ютора — ТОВ Золочів ТХ. Ці хлопці пораються, допоки обладнання не запрацює на тому рівні, на якому воно має працювати. Інколи ми звертаємося по підтримку безпосередньо до представництва заводу HORSCH. Загалом маю таке враження, що незалежно від країни люди, які працюють на HORSCH, гребуть в одному напрямку. І для кожного з них в епіцентрі діяльності перебуває клієнт. Я дуже задоволений».

 

Висновки

«Наш земельний банк складається з полів площею від 20 до 200 га, середня площа поля — 30 га, — резюмує Мортен Альбертсен. — У цих умовах дві Pronto DC за добу засівали, в середньому, 150 га, одна Serto 12 SC, працюючи на швидкості 11 — 13 км/год., робить стільки ж. Ми придбали сівалку, яка працює або так само, як посівні комплекси, або трохи краще, але з удвічі більшою продуктивністю і з одним оператором і одним трактором — це найбільша перевага, яку нам дала Serto 12 SC. Тепер ми швидше виконуємо обсяг робіт, а тому можемо навіть дозволити собі трохи почекати на сприятливіші умови, відсіятися в оптимальні строки й домогтися добрих сходів.

Зрозуміло, що перш ніж інвестувати в будь-яку техніку, потрібно знати свої ґрунти, «вікна» сівби, людей, які працюватимуть з технікою, і способи, як її ремонтувати й обслуговувати. На основі цього кожен знаходить своє рішення, оптимальне для його умов. Для нас такою стала Serto 12 SC».

 

Ozimi zernovi ripak 2019 38 2

Озима пшениця, посіяна Serto 12 SC

 

ВІЗИТКА ГОСПОДАРСТВА

«Ґудвеллі Україна» входить до складу групи компаній «Goodvalley» (раніше — Axzon), що представлена на ринку з 1994 року. Діяльність об’єднання компаній зосереджена на свинарстві, виробництві кормів та основних культур. Одну з ключових ролей відіграє екологічний аспект. Так, у країнах, де група компаній представлена, вона побудувала дев’ять біогазових станцій сукупною потужністю 60 МВт. Зараз на Івано-Франківщині будують нову станцію потужністю 1,1 МВт.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 18 листопада 2019
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Основною причиною знижувального цінового тренда в сегменті коренеплодів стало збільшення обсягів пропозиції на ринку на тлі стриманого попиту на моркву та буряк.
Основною причиною знижувального цінового тренда в сегменті коренеплодів стало збільшення обсягів пропозиції на ринку на тлі стриманого попиту на моркву та буряк.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Ціни закупівлі живця свиней забійних кондицій продовжили пониження упродовж другого тижня листопада.
Ціни закупівлі живця свиней забійних кондицій продовжили пониження упродовж другого тижня листопада.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Державна служба з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів почала тестувати електронну систему з видачі ветеринарних документів та надання адміністративних послуг – Єдиний державний реєстр ветеринарних документів.
Державна служба з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів почала тестувати електронну систему з видачі ветеринарних документів та надання адміністративних послуг – Єдиний державний реєстр ветеринарних документів.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
В Україні ціни на сою останніми тижнями виросли завдяки активному експортному попиту. Внаслідок зниження врожайності та посівних площ виробництво сої, порівняно з минулим роком, зменшилось з 4,4 до 3,7 млн тонн.
В Україні ціни на сою останніми тижнями виросли завдяки активному експортному попиту. Внаслідок зниження врожайності та посівних площ виробництво сої, порівняно з минулим роком, зменшилось з 4,4 до 3,7 млн тонн.
18 листопада 2019

Please publish modules in offcanvas position.