Головні аспекти захисту ріпаку восени

Головні аспекти захисту ріпаку восени

/ Актуальні статті / Середа, 11 вересня 2019 10:37

Звичайно, ріпак продовжує займати вагоме місце в структурі посівних площ України і цього року. Товарне насіння має ціну, попит є, що дає культурі високу рентабельність.

Складність вирощування ріпаку має два моменти — це отримання сходів та оптимальне перезимування. Перше залежить від правильно підібраних гібридів, обробітку ґрунту після попередника, оптимальної системи живлення, глибини посіву та наявності продуктивної вологи в кореневмісному шарі ґрунту.

А ось підготувати рослини ріпаку для найкращої перезимівлі — тут треба вміння та увага агронома до всіх примх природи в осінній період.

Для забезпечення високої морозо- та зимостійкісті рослин ріпаку перед перезимівлею важлива відсутність хвороб листя та кореня рослин ріпаку, пошкодження шкідниками, ознак дефіциту елементів живлення та відсутність бурʼянів.

Перше питання після сходів ріпаку — це контроль бур’янів. Для нівелювання конкурентної здатності рослин бур’янів та створення комфортних умов розвитку ріпаку важливе післясходове застосування гербіцидів. Їхня ефективність менше залежатиме від стану ґрунту та даватиме можливість цілеспрямовано діяти на вже фактичний видовий склад бур’янів.

 

Таблиця 1. Показники розвитку рослин озимого ріпаку перед зимівлею

15 16 406 407 38 2

 

За оптимальних строків сівби, середньодобової температури повітря не нижче 10°С та фази розвитку ріпаку 3-4 справжніх листки культури компанія «Август-Україна» пропонує у своєму портфоліо препарат Міура® (хізалофоп–П–етил, 125 г/л). Він має високу ефективність на контроль усіх видів злакових бур’янів незалежно від фази розвитку. Тут важливою буде норма застосування препарату.

Міура® має системну активність, дуже швидко поглинається листками й іншими надземними частинами бурʼянів і транспортується до точок росту пагонів та кореневищ. Гербіцид порушує синтез ліпідів, що призводить до загибелі рослин. Міура® діє тільки на однодольні бурʼяни, що вегетують на момент обробки, він не проникає через ґрунт і не чинить впливу на бурʼяни, які зійшли після обприскування. Спектр дії препарату — однорічні злакові бурʼяни: падалиця культурних злаків, лисохвіст, метлюг та вівсюг звичайні, просо куряче, канатник, мишій сизий і зелений, пальчатка кров’яна, пажитниця, стоколос, тонконіг однорічний. Багаторічні злакові: пирій повзучий, свинорий пальчастий, гумай, тонконіг звичайний, очерет.

 

Фото 1. Робота Міури® на 14 день після обробки

15 16 406 407 39 1

 

Для контролю дводольних бур’янів пропонуємо застосовувати препарат Трієра® (клопіралід, 300 г/л та піклорам, 75 г/л) — це системний післясходовий гербіцид для боротьби з одно- та багаторічними дводольними бурʼянами в посівах ріпаку. Трієра® призначена для боротьби з бурʼянами родин Айстрових, Губоцвітих, Пасльонових, деяких видів Гречкових і Лободових тощо.

Чутливі до гербіциду види: амброзія полинолиста, осот рожевий та його підвиди, волошка синя, вика волохата, гірчак почечуйний, нетреба (види), рутка лікарська, конюшина (види), жовтозілля звичайне, підбіл, молокан татарський, осот (види), паслін чорний, підмаренник чіпкий, ромашка собача та інші види.

Середньочутливі: галінсога дрібноквіткова, гречка татарська, зірочник середній, мак дикий, лобода біла (до 4 листків), незабудка польова, жабрій звичайний, фіалка польова, щириця (види), глуха кропива (види).

Діючі речовини проникають через листки і транспортуються усією рослиною, включаючи кореневу систему та точки росту. Вони замінюють і блокують функції природних гормонів у чутливих видів рослин, які гинуть внаслідок порушення процесів росту. Препарат не знищує капустяні та злакові бурʼяни. На слаборозвинутих пізніх посівах, де існує небезпека загибелі взимку, всі заходи щодо захисту рослин варто перенести на весну.

Післясходовим системним гербіцидом широкого спектра дії для боротьби з однорічними злаковими і дводольними бурʼянами на сортах і гібридах ріпаку, стійкими до імідазолінонів, вважається Парадокс (імазамокс, 120 г/л). Це вагомий інструмент у боротьбі з такими бур’янами, як амброзія полинолиста (до 4 листків), лобода біла, гірчиця польова, вівсюг польовий, нетреба (види), осот жовтий, рутка лікарська, просо куряче, атибулон Теофраста, мишій (види), щириця (види) та ін. Помірно чутливі до гербіциду: акаліфа південна, полин (види), осот рожевий, пирій повзучий тощо. Обприскування посівів слід проводити в ранні фази росту бурʼянів (2-4 справжніх листки) і за наявності 2-5 справжніх листків у культури.

В результаті проведених численних досліджень встановлено, що фунгіциди-ретарданти затримують ріст рослин ріпаку, запобігають їхньому витягуванню і одночасно стимулюють розвиток кореневої системи, активізуючи формування додаткових кореневих волосків, сприяючи активному нагромадженню у коренях органічних пластичних речовин, знижуючи вміст вологи в тканинах кореня, що в цілому суттєво підвищує стійкість рослин до несприятливих умов. У результаті обробки рослин такими препаратами утворюються вкорочені і потовщені стебла, закладається стійка біо­логічна основа їхньої високої продуктивності.

В асортименті компанії «Август-Україна» кожен господар знайде як класичні надійні препарати, так і інноваційні розробки, які допоможуть виростити багатий урожай.

Колосаль (тебуконазол, 250 г/л) — системний фунгіцид захисної та лікувальної дії для захисту озимого та ярого ріпаку. Застосовується як ретардант на ріпаку восени та навесні. Пригнічує широкий спектр патогенів, володіє високою проникною здатністю, відмінною системною дією, тривалим періодом захисту. Проявляє також рістстимулювальну дію, що забезпечує покращення засвоєння рослинами вуглекислого газу і, відповідно, підвищує активність фотосинтезу рослин.

Новаторам рекомендуємо застосовувати новий інноваційний системний фунгіцид для захисту ріпаку Іріда (тебуконазол, 200 г/л + метконазол, 50 г/л). Поєднання двох найбільш ефективних діючих речовин класу триазолів захистить від збудників хвороб листя та стебла. Тебуконазол і метконазол належать до хімічного класу триазолів, але відрізняються спектром пригнічуваних патогенів та спрямованістю дії, взаємно доповнюючи одна одну. Метконазол високоефективний проти хвороб листя, а також альтернаріозу, фомозу та склеротиніозу ріпаку. Крім того, метконазол забезпечує ретардантний ефект на ріпаку озимому, що сприяє кращій перезимівлі культури.

 

Фото 2. Дія фунгіциду та рістрегулятора Іріда, МЕ на 10-й день після обробки

15 16 406 407 39 2

 

Тебуконазол володіє профілактичною і лікувальною системною дією, високоефективний проти альтернаріозу. Тебуконазол і метконазол — інгібітори процесу біосинтезу ергостеролу в мембранах клітин фітопатогенів. У результаті відбувається руйнування стінок клітин збудників, ріст міцелію припиняється, потім збудник гине. Діючі речовини пересуваються акропетально ксилемою, швидко всмоктуються вегетативними частинами рослин. Іноваційна препаративна форма забезпечує високу швидкість дії та тривалий захисний період, що дає змогу контролювати фомоз, альтернаріоз, склеротиніоз. Препарат має лікувальну, профілактичну та рістрегулювальну дію, здатний захищати ріпак протягом місяця. На ринку України він забезпечує найоптимальніший фунгіцидний захист у посівах ріпаку за розумною ціною.

У разі перевищення ЕПШ шкідників на посівах ріпаку необхідно провести внесення інсектицидів Борей (імідаклоприд, 150 г/л та лямбда–цигалотрин, 50 г/л) або Борей Нео (альфа–циперметрин, 125 г/л, імідаклоприд, 100 г/л, клотіанідин, 50 г/л). Це контактно-системні інсектициди для боротьби з комплексом гризучих і сисних шкідників, включаючи прихованоживучих, на основних сільськогосподарських культурах, а також на ділянках, заселених сарановими.

Діючі речовини інсектициду Борей® мають різні механізми дії, тому їхня комбінація дає змогу досягати високої ефективності. Імідаклоприд володіє системною і трансламінарною активністю, проникає у рослини через листки, стебла і коріння, розподіляється паренхімою та пересувається ксилемою, лямбда-цигалотрин залишається ззовні на обробленій поверхні рослин. Борей® швидко пригнічує передачу сигналів центральною нервовою системою шкідників. Останні уражуються як від прямого контакту під час обприскування, так і під час живлення обробленими рослинами, в тому числі всередині них. Це особливо важливо для знищення прихованоживучих шкідників, а також фітофагів, які живляться зісподу листків і на інших частинах, куди робочий розчин інсектициду не може потрапити.

Борей® Нео містить унікальний комплекс трьох діючих речовин, що відрізняються характером дії. Альфа–циперметрин не проникає у рослину, він концентрується на її поверхні та/або в кутикулі. Володіє дуже швидкою контактно-кишковою дією, впливає на нервову систему комах, порушуючи проникність клітинних мембран та блокуючи натрієві канали. Проявляє досить тривалу залишкову, а також репелентну дії. Клотіанідин менш рухомий та розчинний порівняно з імідаклопридом, тому краще затримується у тих частинах рослин, на котрі він попав. Володіє потрійною дією –контактною, кишковою та системною. Імідаклоприд більш розчинний, ніж клотіанідин, швидше поглинається рослинами та переміщується тканинами, не даючи комахам можливості завдати рослині суттєвих пошкоджень. Крім того, за рахунок поступового перерозподілу цієї діючої речовини в рослині підтримується її постійна ефективна концентрація у найбільш уразливих частинах — листках та стеблі.

Швидкість впливу: препарат починає діяти відразу після потрапляння на рослину. Протягом однієї години після надходження діючих речовин в організм шкідників вони припиняють живитися, їх загибель настає за добу.

Отож, витрати на комплекс осінніх заходів та придбання препаратів для якісного захисту рослин ріпаку від шкодочинних об`ектів та підготовки до перезимівлі компенсуються, враховуючи нинішні ціни на культуру: необхідно продати всього лише 2,5 ц/га олієнасіння ріпаку.

Але близько 70% урожайності озимого ріпаку визначаються його розвитком до настання зимового спокою (+ 2 °С)!

 17 січня 2020
Переговори щодо експорту м’яса птиці з України до Китаю перебувають на фінальному етапі.
Переговори щодо експорту м’яса птиці з України до Китаю перебувають на фінальному етапі.
17 січня 2020
 17 січня 2020
На полях України наразі озимі знаходяться в стані спокою, але він не глибокий, як це буває зазвичай.
На полях України наразі озимі знаходяться в стані спокою, але він не глибокий, як це буває зазвичай.
17 січня 2020
 17 січня 2020
16 січня 2020 року набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству.
16 січня 2020 року набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Україна в липні-грудні сезону 2019/20 збільшила експорт пшеничного борошна до 190 тисяч тонн, що на 56% перевищує показник першої половини попереднього сезону.
Україна в липні-грудні сезону 2019/20 збільшила експорт пшеничного борошна до 190 тисяч тонн, що на 56% перевищує показник першої половини попереднього сезону.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект №1210, який скасовує так звані соєво-ріпакові правки.
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект №1210, який скасовує так звані соєво-ріпакові правки.
17 січня 2020
 17 січня 2020
АТ «Укрзалізниця» в січні цього року планує реалізувати через систему ProZorro.Продажі послугу з перевезення вантажів у майже 30 тис. вантажних вагонів власності компанії.
АТ «Укрзалізниця» в січні цього року планує реалізувати через систему ProZorro.Продажі послугу з перевезення вантажів у майже 30 тис. вантажних вагонів власності компанії.
17 січня 2020

Please publish modules in offcanvas position.