Техніка Väderstad у ПСП «Рассвєт» — 8-річна практика на Сумщині

Техніка Väderstad у ПСП «Рассвєт» — 8-річна практика на Сумщині

ПСП «Рассвєт» (Великописарівський район, Сумська обл.) — невелике за українськими мірками господарство — в обробітку близько 1100 га. А втім, під час вибору техніки тут уже традиційно віддають перевагу якісним машинам від провідних виробників. Формуванню такого підходу суттєво посприяв Rapid 400С: придбаний 8 років тому посівний комплекс досі справно працює і навіть забезпечує якіснішу роботу, ніж сучасні сівалки; а також дисковий культиватор Carrier 500, який за 6 років роботи міцно інтегрувався в технологію господарства. Результати непогані, але чи вартують вони вкладених грошей?

Одним із бізнесів ПСП «Рассвєт» є вирощування ВРХ (220 голів). «У нашому районі тільки в мене молочка лишилась, — каже директор ПСП “Рассвєт” Юрій Гладченко. — В минулі роки вона була радше соціальним проєктом, а зараз роблю з цього бізнес. Два роки тому гостро постало питання: або почати виробляти якісну молочну продукцію, або припинити цим займатись узагалі. Вирішив модернізувати потужності: почав реконструкцію, купив сучасні молокопроводи, доїльні апарати, холодильники, кормороздатчики, мати для тварин… В рослинництві гривня обертається за сезон, а тут за 5 сезонів обернеш і не повернеш, проте домігся молока екстра- та преміумкласу і почав продавати його Danone».

Основним вектором діяльності господарства є рослинництво. Тут працюють за традиційною технологією обробітку й вирощують зернові колосові, сою, соняшник, кукурудзу на зерно й силос, а також кормові культури. За типом ґрунтів на площах підприємства переважають чорноземи з важким гранулометричним складом.

 

Rapid 400С — перший «європеєць»

Бобові та колосові в ПСП «Рассвєт» сіє Rapid 400С — 4-метровий посівний комплекс від Väderstad.

«Я купив його 2012 року, до того ми сіяли СЗ 5,4 та СЗ 3,6, — розповідає Юрій Гладченко. — В цій машині привабила простота. Наші зерноочисні агрегати не забезпечують високу якість підготовки насіння. Rapid 400С має механічний привід висівного пристрою, а тому здатен висіяти не дуже чистий посівмат, чого ніколи не зробить пневматика. Те саме стосується й добрив: яке б ми туди не засипали (навіть, якщо доводиться крізь сітку його протовкти) Rapid посіє. Для нас це дуже важливо. Норма висіву просто виставляється і чітко витримується: різниця між фактичною і заданою мізерна».

 

17 432 90 2

Директор ПСП «Рассвєт» Юрій Гладченко

 

У сімействі Rapid таких сівалок уже немає. Сучасне покоління оснащують висівним пристроєм із гідравлічним приводом. Ефект — вища точність дозування, витримка заданої норми відповідно до поточної швидкості руху машини (вимірюється радаром на сівалці), а також безступенева зміна обсягів висіву продуктів у межах 1,5–500 кг/га.

«Зараз, якщо осіння посівна, після ячменю та сої ми робимо один обробіток Carrier 500 і потім сіємо Rapid 400С на 4 см, — зазначає Юрій Васильович. — Якщо після збирання силосної кукурудзи не пішли дощі, то заганяємо Rapid 400С без попередньої підготовки поля і маємо дружні сходи. Доводилося працювати і в дуже складних умовах. Кілька років тому, восени, треба було вже сіяти озиму пшеницю, а все дощі-дощі-дощі… То ми завантажили Rapid 400С на 50%, виставили глибину на «0» і вперед — треба було, щоб сівалка з трактором просто йшли полем. То працювали тоді так: трактор без весел пливе — працюємо в полі, загрібається — виїжджаємо. Поруч сусід пшеницю розкидачем МВУ сіяв, а я Rapid. У таких важких умовах доводилося працювати, і ця сівалка здатна на це завдяки тому, що її диско-анкерні сошники практично не забиваються. Як потім показав досвід, такі сошники краще дводискових і на сухому ґрунті».

Диско-анкерні сошники використовують і для висіву насіння, і для внесення добрив. Прямий вирізний диск робить у ґрунті вузьку щілину, анкер розширює її: створює борозну, відводить у сторону рештки та ущільнює дно, притягаючи капілярну вологу. Таким чином, і насіння, і добрива потрапляють у вологе середовище, де швидко активуються. Сошники кріплять до рами за допомогою гумових амортизаторів: для насіння — з міжряддям 125 мм, для добрив — 250 мм. Кожен сошник проникає в ґрунт із силою 120—150 кгс.

До висіву ґрунт попередньо готує система Disc Aggressive — два ряди індивідуально закріплених конічних дисків Ø450 мм. А завершує операцію колісний коток, кожен елемент якого закриває дві борозни з насінням та одну з добривом. При чому основне навантаження припадає на останню. Після чого штригельна борона вирівнює поверхню та замульчовує верхній наднасіннєвий шар дрібногрудочкуватим ґрунтом.

 

17 432 91 1

Соя, посіяна Rapid 400C

 

«Недавно купив сівалку від одного з провідних виробників, в цьому році вона засіяла соєю частину площ, а решту — Rapid 400С, — звертає увагу директор ПСП “Рассвєт”. — Одного дня так трапилось, що вони працювали вдвох на одному полі. То там, де сіяла нова машина, сходи тільки з’явились, а де працював Rapid 400С — були листочки, різниця у 5 днів. Я не знав, як застосувати ЗЗР на полі. А все тому, що дводисковий сошник нової сівалки розгорнув ґрунт, поклав насіння і маленький коточок пройшовся посередині рядочка — борозна як була, так і лишилась. А на Rapid 400С колеса котка йдуть не прямо по борозні, а збоку від неї, відповідно, не просто закатують її, а ніби загортають. Штригелі ще пройшли — ідеально вирівняний ґрунт і рівчачків не видно».

У ПСП «Рассвєт» із Rapid 400С працюють на швидкості 10–15 км/год, засіваючи за 10 год спокійної роботи 35–40 га. За словами Юрія Васильовича, на сьогодні машина напрацювала близько 10 000 га, серйозних проблем за цей час не виникало.

 

На малій батьківщині Rapid

2014 року директор ПСП «Рассвєт» разом із групою українських аграріїв відвідав «місце народження» Rapid 400C — завод Väderstad у Швеції.

«Найбільше вразила роботизація, — ділиться враженнями Юрій Гладченко. — Особливо, коли робот, виконавши низку операцій із потужною заготовкою, взяв щітку, прибрав за собою, потім її поклав і взявся обробляти наступну. Нам показували, як працює Tempo в польових умовах: саджали в два «Вольксвагени» і їхали обабіч сівалки, що працює. Показували випробовування їхньої ґрунтообробної техніки в кам’яному кар’єрі. Демонстрацію проводили власники, то один із них сказав, що на цих випробовуваннях у них часто ламаються трактори, а техніка Väderstad витримує. Трактористам там несолодко, тому вони працюють лише по 3–4 год… Багато було такого, що дуже вражало та дивувало».

 

Carrier 500 — слідом за комбайном

Того ж року господарство придбало дисковий культиватор Carrier 500.

«Знаряддя виконує свою функцію, — оцінює Юрій Васильович. — Його призначення — не подрібнити рослинні рештки, а перемішати їх з ґрунтом завглибшки 3–4 см. І з цим він порається ідеально».

Цей ефект забезпечує конічна форма дисків, яка, крім того, зберігає кут атаки майже незалежно від ступеня зношення.

«На сьогодні Carrier 500 напрацював не менше 5000 га, але заводські диски ми будемо змінювати тільки зараз, — наголошує пан Юрій. — Постирали їх майже до нуля: перший ряд зносився на 50%, але вони ще дискують».

 

17 432 91 2

Господарський Carrier 500 — передній ряд дисків зносився на 50%

 

На сьогодні є 5 типів дисків Ø450, 470, 510 — 610 мм, зокрема CrossCutterDisc — диски, що працюють в діапазоні 2–3 см: подрібнюють рештки рослин за мінімальних технологій, провокують падалицю та готують ґрунт до посіву після оранки. Диски закріплено на рамі індивідуально, через гумові амортизатори, що сприяє витримці глибини й знімає частину навантажень із рами. Проміжок між робочими органами в ряду — 250 мм, між проходами дисків — 125 мм. Крім того, Carrier має Х-подібне компонування робочих органів: під час роботи це врівноважує бічні сили, завдяки чому дисковий культиватор іде чітко за трактором.

На полях ПСП «Рассвєт» в парі з Carrier 500 працює 220-сильний трактор — робоча швидкість 15–18 км/год, глибина обробітку — 4–6 см, а середня продуктивність — 50 га за 10 год.

«Таку продуктивність ми отримували на БДТ-7, коли та була ще нова, — каже Юрій Гладченко. — Бо на ній і на другій нашій БДВП, хоч на старій, немає повного підрізання, такого вирівнювання та прикочування, мінімальна глибина від 8 см. Крім того, доводилося постійно в полі робити підтягування батарей, а тут тільки змащення після 70–80 га і перевірка підшипників після 1000 га. І найголовніше — робочу глибину там ніяк не втримаєш 3–5 см, а Carrier 500 задану глибину тримає чітко».

Господарство також придбало мінісівалку BioDrill для висіву сидератів, але через брак вологи скористалися нею лише раз.

 

Висновки

Восени, щоб підготувати ґрунт для СЗ, треба було зробити від 2 проходів БДТ по діагоналі. При цьому домогтися 3–4 см на ній неможливо — за 2 проходи все одно продискуєш на 7–8, щоб не робив. І потім боронування. Нині 1 прохід Carrier 500 і висів Rapid 400C. Навесні після оранки 2 боронування, 1–2 передпосівні культивації та посів, а зараз, щоб не робили з ґрунтом, по самому мінімальному обробітку Rapid 400C дає змогу посіяти. Менше обробітків — більше вологи в ґрунті. Завдяки техніці Väderstad збільшили врожайність культур, менше йде коштів та загалом не так стрімко витрачається ресурс машин, зменшили кількість операцій, а головне, — зберегли час. Rapid 400C і Carrier 500 показали себе як надійна техніка й однозначно стали вигідним придбанням.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 25 вересня 2020
Представники Комітету деревообробної та меблевої галузі Європейської Бізнес Асоціації на початку вересня звернулися з проханням до Мінекології залучити експертів Асоціації до роботи над змінами у механізми продажу необробленої деревини, але цього досі не відбулося.
Представники Комітету деревообробної та меблевої галузі Європейської Бізнес Асоціації на початку вересня звернулися з проханням до Мінекології залучити експертів Асоціації до роботи над змінами у механізми продажу необробленої деревини, але цього досі не відбулося.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Таку ситуацію спричинив великий профіцит російських вантажних вагонів і вагонів з подовженим терміном експлуатації, вважають керівники вагонобудівних і логістичних компаній.
Таку ситуацію спричинив великий профіцит російських вантажних вагонів і вагонів з подовженим терміном експлуатації, вважають керівники вагонобудівних і логістичних компаній.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Для збереження вологи в ґрунті аграріям варто переходити на мінімальні технології обробітку ґрунту та збільшувати кількість культур у сівозміні.
Для збереження вологи в ґрунті аграріям варто переходити на мінімальні технології обробітку ґрунту та збільшувати кількість культур у сівозміні.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Україна є вільною від грипу птиці і звернулася до держав – членів Європейського Союзу щодо зняття відповідних обмежень.
Україна є вільною від грипу птиці і звернулася до держав – членів Європейського Союзу щодо зняття відповідних обмежень.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
В червні 2021 року Corteva Agriscience анонсує план скорочення викидів парникових газів від своєї операційної діяльності.
В червні 2021 року Corteva Agriscience анонсує план скорочення викидів парникових газів від своєї операційної діяльності.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Рада експортерів та інвесторів при Міністерстві закордонних справ започатковує новий формат взаємодії з вітчизняним бізнесом – регулярні онлайн-брифінги за участі послів України та представників українського бізнесу.
Рада експортерів та інвесторів при Міністерстві закордонних справ започатковує новий формат взаємодії з вітчизняним бізнесом – регулярні онлайн-брифінги за участі послів України та представників українського бізнесу.
25 вересня 2020

Please publish modules in offcanvas position.