Правильно обраний гібрид соняшнику збільшує шанси на врожайність

Правильно обраний гібрид соняшнику збільшує шанси на врожайність

/ Актуальні статті / П'ятниця, 20 листопада 2020 10:50

Цей непростий сезон чітко показав: у вирощуванні соняшнику немає дрібниць. Нехтування будь-яким елементом технології чи неправильний вибір гібрида призводить до значних втрат врожайності. Тож у цій статті ми ще раз нагадаємо, як правильно слід обирати гібриди та які технологічні заходи допоможуть нівелювати погодні ризики.

Визначаємося з технологією

Кожен гібрид соняшнику індивідуальний. Є такі, що формують високі врожаї, але для цього їм потрібні сприятливі погодні умови, зокрема достатня кількість опадів, добрив, потужний захист. Це гібриди інтенсивного типу, найбільш придатні для зон достатнього зволоження.

На противагу таким гібридам урожайність екстенсивних гібридів менша, але стабільна з року в рік. Такі гібриди створено за спеціальною селекційною програмою, розрахованою для умов недостатнього зволоження. Тож вони ефективно використовують невеликі запаси вологи, формують стабільний урожай.

Тож перш ніж обирати гібрид соняшнику для вирощування, слід визначитися з технологією — інтенсивною чи екстенсивною, яку ви будете застосовувати в конкретних ґрунтово-кліматичних умовах. Безперечно, варто врахувати й технічні можливості господарства, щоб повністю забезпечити виконання усіх технологічних операцій.

 

21 436 59 1

Ярослав Парій, селекціонер, співвласник та керівник компанії ВНІС

 

Ступінь забур’яненості має значення

Наступний крок — визначення зі стратегією захисту посівів від бур’янів відповідно до того, чи плануєте ви працювати за класичною схемою, чи застосовувати гібриди соняшнику, стійкі до різних видів гербіцидів. На добре вироблених полях варто вирощувати соняшник за класичною технологією, якщо ж поля сильно забур’янені, перевагу слід віддавати ІМІ- або сульфо-гібридам. Нагадаємо, що виробнича система Clearfield із застосуванням гербіциду Євро-Лайтнінг дає змогу не тільки контролювати вовчок соняшниковий, але й дводольні та однодольні бур’яни. Утім, слід пам’ятати, що в умовах Півдня, де мала кількість опадів, застосування гербіциду може спричинити післядію на наступну в сівозміні культуру. Натомість за допомогою гербіцидів на основі трибенурон-метилу можна контролювати широколистяні бур’яни в посівах соняшнику, а післядія на наступні культури відсутня. Теж варто розуміти, що гібриди генетично стійкі до вище згаданих груп гербіцидів, можна вирощувати і за класичною системою захисту від бур’янів, це дозволить за потреби внести селективні гербіциди.

У цьому контексті велике значення має наявність чи відсутність на полях вовчку соняшникового. Нині неможливо отримати урожай соняшнику, якщо поля уражено вовчком, тож слід звертати увагу й на стійкість гібриду до певної раси вовчку.

 

Просторова ізоляція для високоолеїнового соняшнику

Вибір високоолеїнового чи лінолевого типу соняшнику важливий з точки зору планування розміщення посівів. Адже високоолеїнові гібриди необхідно вирощувати з дотриманням просторової ізоляції, яка становить від 400 м, чим вищий цей показник, тим вищим буде вміст олеїнової кислоти. Все­український науковий інститут селекції презентує новинку — високоврожайний високоолеїновий гібрид Еверест з умістом олеїнової кислоти 92%.

21 436 59 22

 

Вегетаційний період

Щодо вибору групи стиглості варто зазначити, що практично всі гібриди, які нині є на ринку України, мають період вегетації 100–120 діб та придатні для вирощування у будь-якій частині України — залежно від попередника, бажання виробника отримати готову продукцію в певний період та запаси вологи в ґрунті. Але треба пам’ятати: чим довший вегетаційний період, тим вища урожайність гібриду.

Отже, визначившись із технологіями та потребами виробництва соняшнику, насамкінець потрібно зібрати інформацію, які гібриди в регіоні показують себе найкращим чином щодо урожайності, стабільності, стійкості до хвороб тощо і обрати найбільш підходящі для вашого господарства.

 

Якісна посівна кампанія

Дотримання технологічних норм вирощування є не менш важливим чинником досягнути високої врожайності. Соняшнику для формування надземної маси та насіння потрібно чимало вологи, а з нею й елементів живлення, яку він дістає з нижніх шарів ґрунту своєю потужною стрижневою кореневою системою. Допомогти рослині дістатися до цих джерел можна полицевим обробітком ґрунту. Якщо ж у господарстві практикують поверхневий чи нульовий обробіток, то для культивування слід обирати гібриди із сильно розвиненою кореневою системою.

Соняшник — культура теплолюбна, фактично всі гібриди добре розвиваються за оптимальної температури +12 градусів. Сучасні гібриди витримують і нижчі температури, і навіть короткочасні заморозки. Але цим зловживати не потрібно. Тому в Лісостепу та Поліссі ми радимо проводити посівну, коли температура ґрунту стабільно триматиметься на позначці +8 градусів — тоді гарантовано можна отримати дружні сходи. На Півдні цей показник можна знизити до +6 градусів.

Нині чимало господарств практикують надранню сівбу. Хоч досвід цього та минулих років показав: хто посіяв рано, отримав зріджені нерівномірні сходи, рослини були пригнічені, а це більший ризик ураження шкідниками та хворобами. Тож під час ранньої сівби треба посилену увагу звертати на якість обробки насіння протруйником, бо за нестійкої прохолодної погоди є ризик розвитку альтернаріозу, несправжньої борошнистої роси тощо.

Також не варто загущувати посіви. Норми висіву насіння на Півдні повинні бути не більше 50–52 тис. насінин/га, що на момент збирання становитиме 45–50 тис. рослин/га. У Центрі та на Півночі країни цей показник можна збільшити до 65 тис. рослин/га на момент збирання.

Глибина загортання насіння залежить від структури ґрунту. Так, на легких піщаних ґрунтах можна сіяти на глибину 5 см, на важких ґрунтах, зокрема чорноземах, на 3–4 см залежно від наявності вологи.

21 436 59 23

У формуванні врожаю соняшнику надзвичайно важливими періодом є фаза наливу зерна. Вплив температурних показників, умов вологозабезпечення в цей час важко переоцінити. Точно вгадати, коли настане посуха, неможливо, тому, щоб нівелювати втрати врожаю від несприятливих погодних умов саме в цей період, слід висівати різні гібриди в різні строки: ранньо-оптимальні, оптимальні та пізні. У результаті матимете посіви з різними строками цвітіння і формування зерна, а відтак і більшу ймовірність отримати вищий урожай.

Крім того, необхідно звернути увагу на наявність природних запилювачів. Це один із найважливіших чинників формування врожайності в екстремальних погодних умовах. Наукові дані свідчать, що відсутність запилювачів може вдвічі-втричі знизити урожайність соняшнику. Тож необхідно зберігати посадки, висівати квіткові конвеєри для забезпечення життєдіяльності комах-запилювачів. Мінімізація кількості інсектицидів також сприятиме розмноженню корисних комах.

 

Кожній зоні свій гібрид

Портфоліо компанії ВНІС містить гібриди, придатні для вирощування в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України. Так, для Півдня ми маємо лінійку гібридів екстенсивного типу з вищою посухо- та жаро­стійкістю, а також стійкістю до вовчку соняшникового, який у цій зоні дуже поширений. Зокрема, для традиційної системи вирощування соняшнику в цій зоні ми рекомендуємо класичний гібрид Лайм. Для сильно забур’янених посівів найкращий вибір — сульфо-гібриди Шенон і Фолк, ІМІ-гібриди Армагедон, Євро і Карлос 105.

Для північного та центрального регіонів варто обрати гібриди інтенсивного типу, які добре відгукуватимуться на мінеральне живлення та достатню кількість вологи, мають вищий потенціал урожайності та стійкі до хвороб, особливо різних видів гнилей. Добре зарекомендували себе в Лісостепу та Поліссі класичні гібриди Атілла та Лайм, сульфо-гібриди Шенон та Сонячний настрій, ІМІ-гібриди Карлос 115 та Карлос 105.

Для зони Степу і Південного Лісостепу рекомендуємо екстенсивні або екстенсивно-інтенсивні гібриди, стійкі до вовчка. Це класичний гібрид Лайм, Clearfield гібрид Євро, а також сульфо-гібрид Фолк.

У Південному Лісостепу та Поліссі також добрі результати показують класичний гібрид Атілла, ІМІ-гібриди Карлос 105, Еверест та Армагедон та сульфо-гібрид Шенон, котрий показує дуже добрі показники врожайності.

Насамкінець хочемо наголосити: практично всі зареєстровані гібриди іноземної чи вітчизняної селекції мають приблизно однакову врожайність. Але за наявності добрив, фунгіцидного захисту будь-який гібрид даватиме добрий урожай. Тому фермеру варто рахувати рентабельність вирощування та краще інвестувати в український посівний матеріал від перевіреного виробника та добрива, а також застосувати ефективний захист.

Головне, перш ніж впроваджувати гібриди у виробничі посіви, слід випробувати їх на випробувальних ділянках із повторностями в товарних посівах. Тільки таким чином можна обрати гібрид, який найкращим чином забезпечить потреби господарства. Тим більше, що селекція не стоїть на місці, тому треба постійно відслідковувати, які нові продукти з’являються на ринку.

 

Ярослав ПАРІЙ, селекціонер, співвласник та керівник компанії ВНІС

Юрій НАГОРНИЙ, агроном компанії ВНІС

logo vnis

svidome

 24 листопада 2020
Законопроєкт передбачає створення організацій водокористувачів для утримання та модернізації існуючих об’єктів меліоративної інфраструктури і забезпечення водокористувачів водою.
Законопроєкт передбачає створення організацій водокористувачів для утримання та модернізації існуючих об’єктів меліоративної інфраструктури і забезпечення водокористувачів водою.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Станом на 1 листопада 2020 року запаси зернових і зернобобових культур в Україні становили 20,4 млн тонн, що на 10,2 млн тонн менше показника на аналогічну дату роком раніше.
Станом на 1 листопада 2020 року запаси зернових і зернобобових культур в Україні становили 20,4 млн тонн, що на 10,2 млн тонн менше показника на аналогічну дату роком раніше.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Згідно із законодавством, ринок землі набирає чинності з 1 липня 2021 року, але зробити це не реалістично.
Згідно із законодавством, ринок землі набирає чинності з 1 липня 2021 року, але зробити це не реалістично.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Основними продуктами глибокої переробки кукурудзи в Україні є крохмаль і його похідні. При цьому у виробництві крохмалю в останні роки сформувалася позитивна динаміка.
Основними продуктами глибокої переробки кукурудзи в Україні є крохмаль і його похідні. При цьому у виробництві крохмалю в останні роки сформувалася позитивна динаміка.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Минулого тижня фермерське господарство «Гадз» (с. Трибухівці, Тернопільська область) відправило першу партію яблук у Великобританію.
Минулого тижня фермерське господарство «Гадз» (с. Трибухівці, Тернопільська область) відправило першу партію яблук у Великобританію.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
10 груп сільгоспвиробників півдня України отримають гранти від канадського проєкту UHBDP. 15 тис. канадських доларів – таку підтримку отримають групи виробників овочів, ягід, фруктів, меду з Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей. 
10 груп сільгоспвиробників півдня України отримають гранти від канадського проєкту UHBDP. 15 тис. канадських доларів – таку підтримку отримають групи виробників овочів, ягід, фруктів, меду з Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей. 
24 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.