Що більше загрожує картоплі: фітофтороз чи альтернаріоз?

Що більше загрожує картоплі: фітофтороз чи альтернаріоз?

/ Актуальні статті / Понеділок, 04 січня 2021 10:12

Шкодочинними для культури вважаються хвороби, що призводять до економічних збитків.

Практично в усіх зонах вирощування картоплі та томатів конкуренцію у боротьбі за врожай кожному агроному становить низка специфічних для культур хвороб. До найпоширеніших грибних хвороб пасльонових слід залічити фітофтороз (збудник — гриб Phytophthora infestans класу Oomycetes.) та гриби роду Alternaria (збудник — Alternaria (Deuteromycetes)).

За підрахунками світових експертів, щорічні втрати врожаю від фітофторозу становлять 15% і близько 5% від альтернаріозу. Найзначнішої шкоди ці збудники завдають на ранніх етапах розвитку рослин за оптимальних погодних умов для розвитку інфекцій. Посадки нестійких сортів без належної системи захисту найуразливіші до патогенів.

 

Погодні умови, сприятливі для розвитку хвороб

23 438 50 2

 

Важливо зазначити, що в циклі розвитку Phytophthora infestans. присутня статева стадія. А це означає, що патоген має можливість утворювати нові генотипи, що відрізняються від батьківських форм. Це дає патогену можливість утворення та розповсюдження в процесі еволюції нових, агресивніших рас. Як наслідок, сильно зростає шкодочинність хвороби.

За останні роки на картопляних і томатних полях України значну шкоду спричиняють гриби роду Alternaria. Пошкодження рослин альтернаріозом інколи досягає майже 100%, а втрата врожайності — аж до 40%.

 

Поширення та джерела інфекції

ФІТОФТОРОЗ

Збудник — гриб Phytophthora infestans (Oomycetes). Паразит розвивається в широкому діапазоні температур за високої вологості. У період вегетації рослин зооспорангії проростають у краплях води в зооспору або інфекційним паростком, який проникає в тканини рослини. Ураження органів рослин фітофторозом призводить до їх загибелі. Інфекція поширюється по рослині знизу вгору. Бульби уражаються за рясних дощів, коли зооспори змиваються з листка і з потоками води проникають всередину ґрунту, або під час збирання, коли бульби контактують із верхніми шарами ґрунту, що містить зооспори, чи за контакту з ураженим бадиллям. Збудник проникає через вічка й механічні пошкодження бульб.

Поширення інфекції відбувається:

• зооспорангіями (фітофтороз). Для зараження потрібна присутність краплинно-рідинної вологи на поверхні рослин мінімум 4 год.

 

АЛЬТЕРНАРІОЗ

Збудники — Alternaria solani, Alternaria tomatophila, Alternaria alternata (Deuteromycetes). Важливою властивістю грибів Alternaria є можливість адаптуватися до нових кліматичних умов, які постійно змінюються.

Альтернаріоз, як правило, уражує рослини від початку бутонізації. Поява ознак альтернаріозу на рослинах на ранніх стадіях розвитку свідчить про грубе порушення технології вирощування — незбалансоване мінеральне живлення, наявність вірусних захворювань.

Alternaria solani — факультативний паразит, що уражає рослини роду пасльонові. Чинником атаки патогену є токсин — альтернарієва кислота, що спричиняє некрози. Поширюється гриб конідіями, зберігається інфекція у вигляді міцелію і конідій на рослинних рештках, бульбах і в ґрунті. Хвороба проявляється на листках за 15–20 днів до цвітіння. Шкідливість альтернаріозу може призвести до втрати 30–40% урожаю.

Поширення інфекції відбувається:

• конідіями (альтернаріоз).

 

Різниця симптомів фітофторозу й альтернаріозу

23 438 50 3

 

Заходи боротьби проти фітофторозу й альтернаріозів

Максимальна ефективність сучасних засобів боротьби з хворобами рослин досягається за їх профілактичного використання. Проте розраховувати тільки на хімічні ЗЗР в запобіганні хворобам вкрай не правильно. Фактично вирощування культури починається з вибору місця для посадки (посіву). Картоплю й томати слід розміщувати на рівних полях. У низинах, як правило, вологість підвищена (затримка вологи після опадів, роси), що створює сприятливі умови для розвитку фітофторозу. Ґрунт на полі не має бути важким, щоб вода не затримувалася на поверхні тривалий час. Повернення пасльонових культур на попереднє місце посадки має відбуватися не раніше ніж через чотири роки.

Застосування мінеральних добрив має відповідати реальним потребам культури. Так, співвідношення NPK (1 : 1,5 : 1,5) у загальній системі мінерального живлення суттєво знижує ймовірність епіфітотійного розвитку альтернаріозу. Основою розрахунків щодо кількості важливих добрив і підживлень є показники винесення NPK з урожаєм, з урахуванням наявності їх у ґрунті та коефіцієнтів засвоюваності.

 

Рис. 1. Симптоми

23 438 50 1

 

Безумовно, вагомими є й показники чутливості сортів і гібридів до збудників хвороб. Саме тому вибір сорту в системі захисту має не останнє значення. Чутливість сорту закладена селекціонером у генетичних характеристиках культури. Однак сорти й гібриди з часом можуть втрачати стійкість в утворенні нових рас збудників захворювань. Як правило, вищу чутливість мають сорти й гібриди ранніх груп стиглості. На це потрібно зважати, розробляючи систему захисту. Плануючи систему захисту від хвороб для ранніх сортів і гібридів, слід скорочувати інтервал між обробками до 8–10 днів. Тимчасом як для пізніх сортів і гібридів зазвичай можна планувати інтервали між фунгіцидними обробками в межах 12–15 днів.

Слід розуміти, що сортів і гібридів з абсолютною стійкістю до фітофторозу й альтернаріозу не існує. Використання словосполучення «абсолютно стійкий» у характеристиках сорту або гібрида — це ніщо інше як звичайна маніпуляція продавців.

 

Застосування ЗЗР

З огляду на різну біологію збудників стратегії захисту пасльонових від фітофторозу й альтернаріозу теж відрізняються.

Захист від фітофторозу починається з профілактичних обробок на ранніх етапах розвитку рослин і триває протягом усієї вегетації культури, бо у створенні сприятливих умов Phytophthora infestans здатна до стрімкого розвитку. Усього за 1–2 тижні в прохолодну, вологу погоду фітофтора може поширитися по всьому полю. Система захисту від альтернаріозу передусім базується на моніторингу перших симптомів хвороби. Альтернаріоз поширюється значно повільніше, частіше уражає рослини вже у дорослому віці.

 

Рішення компанії «Сингента»

Етап 1. Від садіння розсади томату до початку бутонізації, а для картоплі від повних сходів (висота рослин до 20 см), у період, коли площа листкової поверхні незначна, застосовують фунгіцид Ширлан® 0,4 л/га. Дуже важливо, що частина робочої рідини потрапляє на відкритий ґрунт, у зону основної резервації зооспор, і блокує їх рухомість.

На початкових етапах, до фази бутонізації та цвітіння, через інтенсивні ростові процеси потрібно використовувати системний фунгіцид Ридоміл® Голд 2,5 кг/га. На відміну від більшості конкурентних продуктів цей фунгіцид від «Сингента» містить системну й контактну діючі речовини (д. р.). Як правило, продукти конкурентів, представлені на ринку України, базуються на таких комбінаціях: системна д. р.+ трансламінарна (локально-системна) д. р., або трансламінарна д. р. + контактна д. р. й інші. То чим же вони відрязняються? Трансламінарна д. р. обмежена у своїй рухомості по рослині — вона не здатна забезпечити захист новоутвореного молодого приросту (на відміну від системних д. р.). Контактна д. р. спроможна підсилювати лікувальну дію фунгіциду, тим самим забезпечуючи систему захисту надійним механізмом протидії. Це і є головна перевага Ридоміл® Голд (системна д. р. + контактна д. р.) від «Сингента».

Проте для спрямованого захисту пасльонових від альтернаріозів потрібно застосовувати відповідні продукти. Так, досліди, проведені у 2019 році (рис. 2), показали, що некоректна послідовність фунгіцидів у системі захисту може призвести до неконтрольованого розвитку патогенів.

 

Рис. 2. Ділянки картоплі, уражені альтернаріозом. Дослід 2019 року

23 438 51

 

Етап 2. Від початку бутонізації до початку цвітіння рослини обприскують фунгіцидом Квадріс® Топ 1,0 л/га.

Етап 3. Від початку формування плодів до закінчення збирання застосовують препарати Квадріс® 0,6 л/га та Ревус® Топ 0,6 л/га: для томатів — у період плодоношення, а для картоплі — в останні обробки. Це найкращі фунгіциди, тому що мають короткий період очікування від обприскування до збирання врожаю.

Варто зазначити, що в запропонованій схемі захисту картоплі зроблено акцент, зокрема, й на безпеці споживання готової продукції, правильному застосуванні препаратів з урахуванням максимально допустимого рівня залишків пестицидів, адже безпека харчування людей завжди має бути головним критерієм у побудові систем захисту рослин.

Компанія «Сингента» постійно наполягає саме на виваженому та своєчасному використанні всіх власних ЗЗР. Дотримання регламенту застосування пестицидів є дуже важливим, а його порушення не має бути ані на виробництві, ані на присадибних ділянках!

svidome

 15 січня 2021
В Україні 18 січня – 24 січня 2021 року закупівельні ціни на свиней живою вагою коливатимуться в межах 36-37 грн/кг.
В Україні 18 січня – 24 січня 2021 року закупівельні ціни на свиней живою вагою коливатимуться в межах 36-37 грн/кг.
15 січня 2021
 15 січня 2021
Агрохолдинг KSG Agro став лідером серед українських компаній за позитивну динаміку котирувань акцій на Варшавській фондовій біржі. За перші два тижні 2021 року курс акцій компанії виріс на 33 % і склав 3,5-3,7 PLN за акцію.
Агрохолдинг KSG Agro став лідером серед українських компаній за позитивну динаміку котирувань акцій на Варшавській фондовій біржі. За перші два тижні 2021 року курс акцій компанії виріс на 33 % і склав 3,5-3,7 PLN за акцію.
15 січня 2021
 15 січня 2021
У Міністерстві фінансів України припускають, що у разі відсутності співпраці з Міжнародним валютним фондом державний бюджет на 2021 рік може бути переглянутий.
У Міністерстві фінансів України припускають, що у разі відсутності співпраці з Міжнародним валютним фондом державний бюджет на 2021 рік може бути переглянутий.
15 січня 2021
 15 січня 2021
Погіршення світового балансу кукурудзи в січневому звіті Міністерства сільського господарства США (USDA) призвело до зростання біржових котирувань. Слідом за світовими ціни на кукурудзу в Україні зросли на 10-15 $/т до рекордних 245-250 $/т або 8150-8250 грн/т для поставок в порт.
Погіршення світового балансу кукурудзи в січневому звіті Міністерства сільського господарства США (USDA) призвело до зростання біржових котирувань. Слідом за світовими ціни на кукурудзу в Україні зросли на 10-15 $/т до рекордних 245-250 $/т або 8150-8250 грн/т для поставок в порт.
15 січня 2021
 15 січня 2021
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 15 січня, українські сільгосптоваровиробники експортували 27,203 млн тонн зернових та зернобобових з продуктами їх переробки, а також борошна.
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 15 січня, українські сільгосптоваровиробники експортували 27,203 млн тонн зернових та зернобобових з продуктами їх переробки, а також борошна.
15 січня 2021
 15 січня 2021
Січневий баланс USDA по сої призвів до різкого зростання біржових цін на сою та соєвий шрот. А слідом за ними виросли ціни на сою та соняшник на фізичних ринках США, України та Аргентини.
Січневий баланс USDA по сої призвів до різкого зростання біржових цін на сою та соєвий шрот. А слідом за ними виросли ціни на сою та соняшник на фізичних ринках США, України та Аргентини.
15 січня 2021

Please publish modules in offcanvas position.