Як уникнути помилок під час розкидання мінеральних добрив на полі

Як уникнути помилок під час розкидання мінеральних добрив на полі

/ Актуальні статті / Четвер, 18 лютого 2021 09:17

Технологічні порушення під час унесення мінеральних добрив можуть призвести до відчутного зниження врожайності й перевитрат коштів. Нерівномірне розподілення призводить до того, що рослини отримують неоднакову дозу мінерального добрива, а це спричиняє їх нерівномірний розвиток. Своєю чергою, це стає причиною втрати врожайності, а надмірна кількість добрив під час весняних підживлень посівів озимих культур азотом підгодівлі — до полягання рослин і, як наслідок — до збільшення втрат під час збирання.

Саме тому істотно зростають вимоги як до вибору моделі розкидачів мінеральних добрив, так і до їх правильної експлуатації. Адже сучасний розкидач — це технічно доволі складна машина, яку слід використовувати максимально ефективно.

Зазначимо також, що сьогодні на ринку України представлено широкий вибір якісних сучасних машин для розкидання гранульованих добрив. З тим цей сегмент сільгосптехніки — один із небагатьох, у якому вітчизняні виробники складають впевнену конкуренцію закордонним виробникам за співвідношенням ціни та якості продукції. Скажімо, «Завод Кобзаренка» випускає лінійку розкидачів міндобрив, потужністю від 6 до 20 т, які відмінно себе зарекомендували протягом років експлуатації. До їх переваг, зокрема, належить відносно проста і надійна конструкція, що забезпечує стабільне точне внесення добрив. Однак кожен розкидач гранульованих добрив обов’язково потрібно регулярно перевіряти на точність налаштувань, аби забезпечити максимальну ефективність його роботи.

Економія міндобрив на 20%, державна компенсація 25% і набагато нижча ціна, порівнюючи з імпортними аналогами, — відчутні переваги техніки «Заводу Кобзаренка».

Маючи багаторічний практичний досвід у співпраці з аграріями різних країн, на заводі розроблено різні системи внесення під різні добрива й норми внесення:

• привод від колеса розкидача;
• привод від ВВП трактора через карданний вал;
• привод від гальмівного барабана;
• гідравлічним приводом керує комп’ютер.

 

Усі розкидачі в базовій комплектації оснащено гумовим або металевим прутковим транспортером.

Гумовий стрічковий транспортер запобігає ковзанню грудок злежаних міндобрив і здатен 100% витримувати норму внесення.

Прутковий транспортер дозволяє вносити не лише гранульовані добрива, а й дефекат, гіпс, сухий курячий послід, а також пісок для посипання автодоріг.

Для регулювання норми внесення добрив (50–2000 кг/га) установлено шиберну заслінку, яка підіймається й опускається вручну.

 

03 422 84 1

Розкидач добрив РМД-12

 

Для роботи у вітряну чи дощову погоду сконструйовано тентову систему.

Розкидачі мінеральних добрив РМД мають міцні італійські осі ADR та агрегатуються з тракторами 80–200 к. с. Широкопрофільні шини зменшують ущільнення ґрунту й дозволяють використовувати агрегат за найскладніших умов.

Робоча ширина захвату до 24 м!

 

Точність — гарантія «Заводу Кобзаренка»!

Розкидачі міндобрив комплектують електронною системою БРАВО 400 (ARAG). Відтепер тут дуже легко виставляється ширина розкидання, встановлений розділювач, який на краю поля дозволяє кидати в один бік, і встановлена інтегрована система внесення — розкидач здатен працювати за картою родючості ґрунтів — уносити поживу за потреби, диференційовано.

Ураховуючи швидкість руху агрегата по системах глобального позиціонування GPS (точне землеробство), ширини розкидання й висоту відкриття шибера, система автоматично збільшує або зменшує швидкість стрічкового транспортера, що забезпечує потрібну норму внесення.

Агрегат може повністю автоматично припиняти подачу добрив і закрити шибер на вже оброблених ділянках для переїзду або розвороту, також тут установлено розподілювач потоку, який перенаправляє масу на праву або ліву тарілку, що досить важливо для обробітку країв поля.

 

03 422 84 2

Стрічковий транспортер розкидача добрив

 

Ця система дозволяє проводити диференційне внесення міндобрив. Маючи карту поля із зонами родючості ґрунтів на флешносіях, система автоматично буде збільшувати або зменшувати норму внесення міндобрива для забезпечення максимальної родючості на конкретно взятій ділянці поля, це, своєю чергою, забезпечує економію міндобрив на 15–20% і збільшення врожайності.

Здавалося б, щоб нормально розкидати міндобрива на полі, все робиться просто: засипали добрива, виставили норму і — вперед. Однак перш ніж виїхати в поле, треба перевірити «сипучість» добрива, тобто кількість матеріалу, який прокидається за табличного положення дозувальної заслінки до його фактичного значення. На жаль, сільгоспвиробники таку процедуру роблять далеко не завжди.

Річ у тім, що одне й те саме добриво має свої індивідуальні фізичні властивості, які відрізняються залежно від термінів й умов зберігання, партії, постачальника, фірми-виробника тощо. Наприклад, аміачна селітра — це сіль, що швидко вбирає вологу. Тому її фізичні властивості безпосередньо залежать від того, як вона перезимувала, у якому приміщенні зберігалася й інших аналогічних чинників. Не можна забувати, що властивості кожного добрива різні, і вони можуть досить сильно відрізнятися з табличними значеннями, наведеними в налаштуваннях машини.

Тому найперше, що повинні зробити в господарстві, — зіставити фактичну сипучість добрив із табличною, заміривши її протягом одиниці часу.

Для цього в бункер засипають добриво, відкривають заслінку на конкретне значення градусів (за нормою відповідної таблиці) й після цього засікають час. Через хвилину заслінку закривають і зважують уміст контейнера (відра), куди висипалися гранули. Якщо вага (за одиницю часу) відповідає табличному значенню або відрізняється від них не більш ніж на 5%, добриво близьке за своїми значеннями до досліджуваного, тому можна розпочинати роботу, керуючись заданими налаштуваннями машини. Якщо ж розбіжність становить понад 5%, потрібно налаштувати положення дозувальної заслінки для отримання потрібної норми внесення.

У механічних розкидачах мінеральних добрив ця операція здійснюється вручну. У забезпечених електронними системами керування моделях досить просто відкрити дозувальну заслінку на будь-яке значення, розсипати добриво протягом 30 сек, внести отримане значення ваги в термінал керування, і машина сама, орієнтуючись на сипучість матеріалу, підрахує, у яке положення треба привести дозувальну заслінку, відповідно до заданої норми. Надалі незалежно від зміни значення норми внесення (кг/га) заслінка сама коригуватиме своє положення.

Наступний етап, який також найчастіше ігнорують аграрії, — перевірка і налаштування рівномірності поперечного розподілення добрив, оскільки одне й те саме мінеральне добриво може характеризуватися різними балістичними властивостями (дальність польоту, кучність). Причому різниця у властивостях, здавалося б, одного й того самого матеріалу може досягати 20–40%.

Зазвичай рівномірність поперечного розподілення коригують за допомогою спеціального пристосування — мобільного стенду (8 або 16 лотків зі спеціальними вловлювачами гранул).

 

03 422 85

РМД-8

 

Такі лотки встановлюють на полі за певною схемою (за методикою, описаною в інструкції по експлуатації машини), далі розкидач, перебуваючи в робочому положенні, проїжджає по полю, після чого добрива з усіх лотків збирають у спеціальну мірну склянку.

Працюючи з розкидачем із механічним налаштуванням, коректувальні значення положення розподільних лопаток обчислюють за відповідною формулою. Натомість, працюючи з машиною з електронною системою керування, отримане значення з мірної склянки заносять у термінал керування, і машина сама видає коригувальні значення положення розподільчих лопаток. З тим в обох варіантах потрібно ручне коригування положення розподільчих лопаток.

Якщо розбіжності реальних даних із табличними не перевищують 5–10%, можна сміливо працювати, керуючись таблицею. Однак, якщо ж різниця є більшою за 10%, потрібне коригування значень відкриття лопаток із урахуванням поправок. До речі, перевірку поперечного розподілення можна замовити в дилера чи виробника машини — це в багатьох випадках буде найкращим рішенням.

Таку перевірку слід проводити щовесни перед початком сільгоспробіт. На жаль, повторимося, такими налаштуваннями в більшості випадків нехтують, результатом чого може бути нерівномірне поперечне розподілення гранул, нерівномірний розвиток рослин і недоотриманий урожай.

В ідеалі для досягнення ще більшої точності внесення добрив потрібно враховувати особливість рельєфу своїх полів і з урахуванням цього регулювати норму внесення й ширину поперечного покриття на ухилах і западинах, ураховуючи наявність ерозійних процесів або підтоплень. У цьому разі норма внесення також буде відрізнятися.

Ще однією типовою помилкою в експлуатації розкидачів мінеральних добрив є неправильні налаштування крайового внесення гранул.

У кожному господарстві методика роботи своя, але, як правило, механізатор починає з об’їзду поля по периметру, проводячи крайове розподілення добрив, а потім уже розліновує його і починає роботу всередині — вздовж паралельних прямих, які розраховують з урахуванням робочої ширини захвату агрегата.

У цих розрахунках ширини захвату аграрії іноді помиляються, через що добрива вилітають за кордон периметра, і фактично в полі лишається тільки половина норми внесення. Результатом такої помилки стає нецільова витрата добрив, які потрапляють на узбіччя. Тому це питання слід ретельно прорахувати, в разі потреби звернувшись до фахівців.

Ще одним моментом, що погіршує якість розподілення добрив, є нерівномірність руху швидкості трактора, оскільки за пришвидшення й уповільнення машини норма внесення, звісно, змінюється.

Найчастіше заробітна плата тракториста безпосередньо залежить від обробленої площі, а отже, в його інтересах швидше закрити фронт робіт. Тому механізатори незрідка перевищують швидкість, рекомендовану для внесення мінеральних добрив, ігноруючи те, що вона повинна бути постійною і, як правило, не більше ніж 10 км/год. Це слід взяти до уваги.

 

Василь ЧЕРКАС, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

svidome

 02 березня 2021
Протягом двох років фахівці Сумського водоканалу проводили науково-дослідницьку роботу з метою підвищення ефективності біологічної очистки стічних вод. У результаті кропіткої праці вдалося винайти спосіб біологічної індукованої активації мікроорганізмів активного мулу й запатентувати винахід.
Протягом двох років фахівці Сумського водоканалу проводили науково-дослідницьку роботу з метою підвищення ефективності біологічної очистки стічних вод. У результаті кропіткої праці вдалося винайти спосіб біологічної індукованої активації мікроорганізмів активного мулу й запатентувати винахід.
02 березня 2021
 01 березня 2021
Мінекономіки розробило та оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження Порядку використання протимікробних препаратів у ветеринарній медицині».
Мінекономіки розробило та оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження Порядку використання протимікробних препаратів у ветеринарній медицині».
01 березня 2021
 01 березня 2021
Офіс з просування експорту планує створити Національний каталог українських експортерів харчової органічної продукції.
Офіс з просування експорту планує створити Національний каталог українських експортерів харчової органічної продукції.
01 березня 2021
 01 березня 2021
Положення Земельного кодексу про безоплатну приватизацію земель державної та комунальної власності дає можливість реалізувати з десяток корупційних схем.
Положення Земельного кодексу про безоплатну приватизацію земель державної та комунальної власності дає можливість реалізувати з десяток корупційних схем.
01 березня 2021
 01 березня 2021
Європейські оператори вокзалів проявляють інтерес до концесії залізничних вокзалів в Україні.
Європейські оператори вокзалів проявляють інтерес до концесії залізничних вокзалів в Україні.
01 березня 2021
 01 березня 2021
Озимі культури в Україні протягом другої декади лютого перебували в стані зимового спокою.
Озимі культури в Україні протягом другої декади лютого перебували в стані зимового спокою.
01 березня 2021
До відкриття ринку землі лишилося 120 ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.