FreeFarm у 2020-му — оцінювання практиків

FreeFarm у 2020-му — оцінювання практиків

/ Актуальні статті / Вівторок, 23 лютого 2021 10:35

«Ми зараз бачимо на екрані футбольне поле, на якому є вболівальники. Вони переживають за перемогу своєї команди, щиро вірять, що все буде добре, махають прапорами, кричать „оле-оле”… Дуже часто так відбувається в сільському господарстві, коли ми посіяли й чекаємо, що все буде добре. Але я хочу сьогодні надати вам інструменти, щоб ви були гравцями на полі, й не лише вболівали, а й впливали на процес». Так Костянтин Хоменко, директор компанії «Агротерра», розпочав VI конференцію «Живлення рослин. Інноваційні агротехнологічні рішення».

«Не лише вболівати, а й впливати на процес» — всі необхідні для цього інструменти «Агротерра» зберігає у портфелі з наліпкою FreeFarm. Така назва не випадкова, адже ці рішення внаслідок суттєвої економії ресурсів, більшої дієвості операцій і можливості сильніше впливати на вегетацію культур, розширять простір для маневрів. Strip-till — скоротить операційні витрати й зменшить ризики у вирощуванні культур; агрегати Dawn® оброблять смуги й одночасно закладуть до чотирьох продуктів на швидкості до 20 км/год; рішення 360 Yield-Center™ визначать обсяг азоту в ґрунті, закладуть рідкі добрива під час сівби або в міжряддя кукурудзи навіть на стадії цвітіння, внесуть пестициди на внутрішню поверхню листків і підтримають рослину листковим живленням у критичні періоди; технології Precision Planting® перетворять іржавий брус на сучасну сівалку, а установка KASSMOS «під ключ» дозволить самому виробляти рідкі добрива. Звучить непогано, але чи так це на практиці, надто в умовах 2020-го?

 

Про Strip-till — Максим Бернацький («Рост Агро», Полтавська обл.)

— Мабуть, ми були одні з перших користувачів технології strip-till від FreeFarm: скоро будемо закінчувати другу ротацію, — розповідає директор ТОВ «Рост Агро» (Полтавська обл.) Максим Бернацький. — Наша спеціалізація — насінництво кукурудзи. Тому ми шукали технологію, що дозволила б нам ефективно зберігати вологу в ґрунті (поля в основному на півдні Полтавщини, де це дуже актуально). Крім того, висіваємо не товарні посіви, а батьківські лінії, які дуже чутливі до температури ґрунту. Тому ми шукали технологію, яка б об’єднала переваги no-till і класичного обробітку. На мою думку, найоптимальніше цим вимогам відповідає саме strip-till.

Агрегат Dawn® Pluribus є в нас основним. Він має дуже непрості технологічні рішення, і це себе виправдовує у вигляді якісної роботи. Вони забезпечують роботу в дуже складних умовах, тому що, вибачте, сухе поле, або поле з льодяною кіркою 2–3 см — це складно, складно для трактора, складно для механізатора… Але цей агрегат повинен забезпечити ефективне проникнення в ґрунт, стабільне виконання роботи, дотримання всіх технологічних показників насамперед глибини, і він із цим чудово справляється. Знову ж таки надійність: кілька років і багато тисяч гектар цей агрегат крім стандартного технічного обслуговування не бачив нічого.

Я думаю, те, що сталося торік, — за межами фізіологічних можливостей культури. Дві тисячі двадцятий у нашому регіоні був катастрофічним. Але загалом роки роботи з технологіями FreeFarm дозволяють упевнено говорити про переваги. Передусім економічні, адже ефект від них найбільше проявляється в цій царині. Я бачу скорочення кількості тракторів і їхньої середньої потужності на гектар, зменшення кількості агрегатів і, відповідно, менше проходів, робочих годин, кількості механізаторів, витрат на запчастини… — економія відбувається саме в цьому напрямі. Крім того, strip-till — це стабільніше вирощування культури внаслідок нагромадження вологи в ґрунті, а за кілька років — ще й менший обсяг добрив.

Загалом технології FreeFarm дозволяють дуже грамотно й ощадливо працювати на землі, але вони потребують високої кваліфікації і належного технічного оснащення. Тобто це робота на рівні майстра.

04 443 18 2

 

Y-Drop® на Вінниччині — досвід Андрія Олійника («Епіцентр-Агро», Вінницька обл.)

— З технологіями FreeFarm я познайомився минулого року на конференції: це були 360 Bandit™ і 360 Y-Drop®, — згадує директор Вінницького кластера агрохолдингу «Епіцентр-Агро» Андрій Олійник. — Ми віддаємо перевагу суто рідким добривам. Із сухих у нас зостався сульфат амонію й фосфорно-калійні добрива. І то я припускаю, що з часом ми перейдемо на рідкі форми. На кукурудзі ми 60% азоту вносили в ґрунт із весни, а решту — давали під культивацію під час вегетації. Тому ця тема була нам цікава. Ми придбали один комплект Y-Drop® і працювали з ним торік по кукурудзі й соняшнику. Минулий рік був нетиповий — воно нам не ввійшло в технологію, а це більш було, як розв’язання проблем із приморозками навесні та посухою. Ми витягували кукурудзу, де була слабша, витягували соняшник, де було просідання по густоті. Y-Drop® встановлювали на самохідний обприскувач і працювали, допоки він міг пройти, не ламаючи культуру, — до 2 м висоти кукурудзи й до 1,5 м соняшнику. Завдяки цим Y-Drop® нам вдалося на кукурудзі — ну, на ідентичних сусідніх полях, де були проблеми — збільшити врожайність до 1,5 т/га, і по соняшнику десь до 0,5–0,7 т/га. Також заплановано придбання 360 Bandit™: сіятимемо кукурудзу й соняшник із КАС, РКД, можливо, ще й із мікроорганізмами (для соняшнику).

04 443 19 3

 

Про Y-Drop® на Київщині Юрій Демцюра («Дібрівка Агросервіс» Київська обл.)

— Два роки поспіль ми підживлюємо кукурудзу, це називається система Y-Drop®, — каже директор ТОВ «Дібрівка Агросервіс» (Київська обл.) Юрій Демцюра. — Хороша система: себе виправдовує, тому що дозволяє вносити азот роздільно впродовж вегетації. Відколи почали так підживлювати культуру, зменшили використання добрив, думаю, на 30–40%. Це вже є економія. Багато моїх знайомих сусідів, хто провадить традиційне живлення, з весни внесли на 30–40% більше добрив, ніж я це роблю і, звичайно, рослинка віддачу не дала, бо для неї це ще стрес, коли вологи немає, а добрив багато. Через то дуже імпонує ця система дробного живлення від «Агротерри».

Цей рік ми будемо сіяти і кукурудзу, і соняшник за strip-till. Це така технологія, що допомагає зменшити випаровування вологи, до того ж вона енергоощадна, тому що ти обробляєш тільки смугу 18–20 см, а не все поле. Сьогодні мені дуже було цікаво слухати наших друзів зі США про ті новітні речі, які вони хочуть упроваджувати. От, дощувальна машина 360 Rain™, що поливає кожну частиночку поля, може внести рідкі добрива й зразу потім чистою водою змити, щоб воно опустилося до кореневої системи, і так само внести фунгіциди. Нам американські партнери пообіцяли, що вже у 2023 році перші машини поступлять в Україну, то я сподіваюся, що ми будемо одні з перших, кому вони дістануться.

04 443 19 1

 

Листкове підживлення — практика Руслан Лазарєв (ТОВ «Атіс», Миколаївська обл.)

— У господарстві використовується, по-перше, технологія strip-till, стрічкове живлення і також листкове підживлення за технологією FreeFarm, — розповідає директор ТОВ «Атіс» Руслан Лазарєв. — Листкове живлення почало випробовуватися на соняшнику, ми отримали прекрасні результати також на кукурудзі, на пшениці, сої і на ріпаку. З досвіду 2020 року ми листковим підживленням пшеницю підтримали: просто не давали померти цій культурі, й, маючи якісь десь роси, вона витримала до перших опадів. На соняшнику я отримую не лише підвищення врожайності, а і якість врожаю: відколи впроваджена ця технологія олійність маємо не нижчу за 48%. На пшениці ми впливаємо на вміст білка, по кукурудзі — на врожайність. Листкове підживлення — це вирівнювання за елементами: Zn, Fe, Mg, Cu… Деякою мірою можна поповнити дефіцит, але це тільки доповнення — основне живлення воно не замінить. Я виготовляю добрива сам, і вони виходять, наприклад, для листкового підживлення в багато разів дешевше, ніж готові, так само — рідкі добрива. Ми виготовляємо їх на установці KASSMOS УПРД-10, яку виготовила компанія (Агротерра) на замовлення. Це невелика установка (на 10 м³), що підходить для середніх господарств. Вона дуже ефективна й проста в експлуатації. Головне — знати, що ти хочеш на ній приготувати.

 

FreeFarm. Владислав Мурай (Полтавська обл.)

— Перше, що ми застосували, — переобладнали Kinze 3600 на 360 Bandit™: для внесення КАС одночасно із сівбою кукурудзи та соняшнику — з одночасним додаванням сірки, — зазначає головний агроном ТОВ «Полтава-Сад» Владислав Мурай. — Де ми застосували 360 Bandit™ з КАС 32, отримали прибавку 10–12 ц/га на кукурудзі й соняшнику десь 5 ц/га.

Ми маємо мінілабораторію 360 SoilScan™. Азот вносимо дробно, потім через деякий час робимо аналіз ґрунту й далі довносимо ту кількість, яку потребує культура на конкретному полі, щоб отримати запланований урожай.

04 443 19 2

Поставлене обладнання Y-Drop® компанією «Агротерра» дало можливість провести підживлення під час вегетації, так вносимо КАС + сірка на кукурудзі та соняшнику. 360 Undercover® придбали цього року, щоб вносити фунгіцид/інсектицид під листки, де звичайні форсунки не дістають.

І цьогоріч купили 8- та 16-рядний Dawn® Pluribus — будемо переходить на strip-till — 70% загальної площі. Раніше сіяли по «нулю», але це нам не підходить, бо швидко ущільнюється ґрунт. Де комбайн проїхав, на другий рік там нічого вже не родить. Тепер переходимо на strip-till, і я думаю, що буде діло.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

svidome

 02 березня 2021
Система «географічної прив’язки» є не лише інструментом колективного просування традиційної продукції певного регіону й одним із видів захисту такої продукції від недобросовісної конкуренції, а й дає чимало інших переваг виробникам, споживачам і регіону виробництва.
Система «географічної прив’язки» є не лише інструментом колективного просування традиційної продукції певного регіону й одним із видів захисту такої продукції від недобросовісної конкуренції, а й дає чимало інших переваг виробникам, споживачам і регіону виробництва.
02 березня 2021
 02 березня 2021
На сьогоднішній день в Україні все більше бажаючих вирощувати равликів. Ігор Козак із села Широке Барського району Вінниччини вже два роки вирощує цей делікатес.
На сьогоднішній день в Україні все більше бажаючих вирощувати равликів. Ігор Козак із села Широке Барського району Вінниччини вже два роки вирощує цей делікатес.
02 березня 2021
 02 березня 2021
Протягом двох років фахівці Сумського водоканалу проводили науково-дослідницьку роботу з метою підвищення ефективності біологічної очистки стічних вод. У результаті кропіткої праці вдалося винайти спосіб біологічної індукованої активації мікроорганізмів активного мулу й запатентувати винахід.
Протягом двох років фахівці Сумського водоканалу проводили науково-дослідницьку роботу з метою підвищення ефективності біологічної очистки стічних вод. У результаті кропіткої праці вдалося винайти спосіб біологічної індукованої активації мікроорганізмів активного мулу й запатентувати винахід.
02 березня 2021
 01 березня 2021
Мінекономіки розробило та оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження Порядку використання протимікробних препаратів у ветеринарній медицині».
Мінекономіки розробило та оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження Порядку використання протимікробних препаратів у ветеринарній медицині».
01 березня 2021
 01 березня 2021
Офіс з просування експорту планує створити Національний каталог українських експортерів харчової органічної продукції.
Офіс з просування експорту планує створити Національний каталог українських експортерів харчової органічної продукції.
01 березня 2021
 01 березня 2021
Положення Земельного кодексу про безоплатну приватизацію земель державної та комунальної власності дає можливість реалізувати з десяток корупційних схем.
Положення Земельного кодексу про безоплатну приватизацію земель державної та комунальної власності дає можливість реалізувати з десяток корупційних схем.
01 березня 2021
До відкриття ринку землі лишилося 120 ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.