У захисті соняшнику від хвороб права на помилку вже немає

У захисті соняшнику від хвороб права на помилку вже немає

/ Актуальні статті / П'ятниця, 02 квітня 2021 10:25

За підсумками 2020 року можна вже впевнено стверджувати, що отримати добрі врожаї соняшнику без належного фунгіцидного захисту, навіть за умови дефіциту вологи, стає дедалі складніше. Другим твердженням, що випливає з попереднього, є окупність фунгіцидного захисту, зважаючи на ціни на врожай цьогоріч. Отже, до побудови схеми захисту соняшнику від хвороб потрібно підходити дуже виважено, правильно підбираючи як препарати, так і строки їх застосування задля досягнення максимальної ефективності проти основних хвороб.

На сьогодні, шановні читачі, є безліч історій, статей і прикладів вдалого використання того чи іншого фунгіциду для захисту соняшнику на теренах нашої країни. Та в кожного з вас, напевне, були й приклади іншого досвіду, який було набуто через навіть незначну похибку в технології. Проте цінність такого досвіду саме в умінні робити правильні висновки та вносити корективи. От таку історію ми й хочемо вам розповісти на прикладі одного з лідерів агробізнезу в Полтавській області — ТОВ «Чиста Криниця».

Своїм досвідом із нами поділився Олександр Іванович Мацюцький, заступник директора з виробництва Михайлівського виробничого підрозділу ТОВ «Востокстройгаз», що входить до об’єднання «Чиста криниця».

Олександр Іванович:

— Дві тисячі двадцятий рік для нас, як і для більшості аграріїв, був досить складним. Повернення холодів навесні негативно вплинуло на ефективність ґрунтових і страхових гербіцидів на соняшнику й спричинило стрес культури, що вилилося в затримку росту. Також величезної шкоди посівам соняшнику завдала епіфітотія іржі в другій половині вегетації. Та найбільшою проблемою став дефіцит вологи, який ми відчували ще з літа 2019 року, що і позначилося значною мірою на результатах урожайності, особливо кукурудзи, яка за часткою в сівозміні займає у нас провідне місце. Під час обстежень наших полів та аналізу біологічної врожайності ми бачили, що потенціал був закладений досить вагомий. Наприклад, урожай кукурудзи на всіх без винятку полях міг бути понад 100 ц/га, соняшнику — більш ніж 40 ц/га. Однак з різних причин, в тому числі описаних вище, нам не вдалося реалізувати закладений рослинами потенціал.

 

ДОВІДКА

Олександр Іванович Мацюцький закінчив аграрний технікум у м. Полтаві. Свій трудовий шлях почав у колгоспі ім. Карла Маркса, пройшовши від бригадира, начальника відділу й агронома відділу. Наразі заступник директора з виробництва Михайлівського виробничого підрозділу ТОВ «Востокстройгаз», що входить до об’єднання «Чиста Криниця» в Полтавській області.

 

06 445 60 1

Рис. 1. На цьому полі вже скоро буде соняшник (Праворуч Олександр Іванович Мацюцький та ліворуч Руслан Титар)

 

2020: соняшник усьому голова?

• Олександре Івановичу, наскільки важливою культурою для вас є соняшник?

Олександр Іванович:

— Соняшник є ключовою культурою для нас, і це дуже м’яко сказано. Соняшник — це головна за прибутковістю культура цього року, а отже, це кошти на розвиток, нову техніку, заробітну плату й покращення інфраструктури. На майбутній рік загальна площа соняшнику буде становити понад 14 000 га, зокрема площа, на якій він зростатиме в нашому виробничому підрозділі, становитиме 817 га.

Саме тому на наступний сезон ми плануємо ще з більшою відповідальністю підходити до системи захисту соняшнику, особливо від хвороб. Минулого року в нас вийшов незапланований виробничий дослід із застосуванням фунгіцидів. Варто зазначити, для захисту квітки сонця ми застосовуємо технологію дворазового внесення фунгіциду Амістар® Голд, який уже кілька років є важливою складовою в захисті соняшнику від хвороб у нашому господарстві. Та під час другої фунгіцидної обробки цієї культури на останньому полі нам не вистачило буквально однієї каністри препарату. Ми намагалися його знайти, та в той час Амістар® Голд уже був у дефіциті, тому вийшла своєрідна контрольна ділянка, за якою ми вирішили поспостерігати.

Ми тісно співпрацюємо з «Сингента», наприклад, у моніторингу стану полів нам допомагає регіональний технічний експерт цієї компанії Руслан Титар.

Руслан Титар:

— Завдяки супутниковим знімкам і вегетаційним індексам ми мали змогу відстежувати зміни у вегетації рослин на цьому полі. Через місяць після другої фунгіцидної обробки різниця в стані рослин на контрольній та обробленій Амістар® Голд ділянках була разючою. Під час аналізу стану рослин на цьому полі було виявлено, що на необробленій ділянці поля рослини перебували в значно гіршому стані, що говорить про високий рівень розвитку хвороб. Натомість на обробленій Амістар® Голд ділянці, за показником індексу вегетації, рослини були в доброму стані й вегетували, працюючи на наливання насіння.

Епіфітотія іржі у 2020 році стала справжнім випробуванням для багатьох господарств, адже більшість із них не були готові до такого розвитку подій. За різними оцінками, втрати врожаю від іржі можуть коливатися в межах 10–50% і більше залежно від ступеня ураження.

 

06 445 60 2

Рис. 2. Фото станом на 01.09.2020. Знімок у контрастному режимі NDVI

  

Як бачимо, іржа є хворобою, добре пристосованою до високих температур і не надто вимогливою до наявності краплинної вологи. Тому й не дивно, що іржа набула такого розвитку минулого року в нашому регіоні.

Також хочу зазначити основні помилки господарств та вказати чинники, що можуть вплинути на ефективність захисту проти іржі:

• Важливо підбирати гібриди з більшою стійкістю.
• Строки сівби. Пізні посіви уражуються іржею набагато інтенсивніше.
• Вибір препарату. Далеко не всі фунгіциди забезпечують високий рівень контролю іржі. Радимо використовувати Амістар® Екстра та Амістар® Голд.
• Час фунгіцидної обробки є дуже важливим. Більшість із господарств практикують обробку фунгіцидами у фазу «зірочка» через відсутність технічних засобів для проведення пізнішої обробки або небажання травмувати культуру в пізні фази розвитку чи побоюючись високих температур. Та на сьогодні обробка у фазу «зірочка» вже не забезпечує належної ефективності, оскільки від такої обробки до початку цвітіння минає 20–25 днів. Від початку цвітіння до достигання — ще 30–40 днів, залежно від групи стиглості гібрида й погодних умов. У сумі ми маємо близько двох місяців вегетації після внесення фунгіциду. Тому для контролю пізніх листових захворювань, не кажучи вже про гнилі кошика, обробки по «зірочці» вже недостатньо. Отже, потрібно зміщувати час і фазу внесення другого фунгіциду на максимально пізні строки, щоб подовжити його дію.

 

Зібравши всі перелічені чинники в одне ціле, можна побудувати справді ефективну технологію вирощування та захисту культури.

 

ДОВІДКА

Іржа соняшнику (Puccinia Helianthi Schwein)

• Хвороба починає розвиватися за температури від +12 °С, проте оптимальним температурним режимом уважається +20…+30 °С.
• Для зараження достатньо наявності вологи протягом 2–3 год.
• На сьогодні виявлено вже понад 30 вірулентних рас іржі соняшнику, які можуть з різною інтенсивністю уражувати той чи інший гібрид (лінію) соняшнику.
• Від зараження до утворення спор (уредоспор) проходить від 7 до 14 днів. Висока температура повітря пришвидшує цей процес, що сприяє перезараженню рослин.
• Зі зниженням температури повітря починають формуватися теліоспори (зимуючі спори).

 

06 445 61 2

Рис. 3. Пустули іржі з уредоспорами

 

Олександр Іванович:

— Справді, з огляду на економічну привабливість соняшнику кожен невеличкий прорахунок у догляді та захисті культури може призвести до значного недобору врожайності. Під час збирання врожаю з порівнюваних ділянок нам дещо завадив рельєф поля, тому врожайні дані були не зовсім правдивими. Якщо говорити про фізичні цифри, то це 1,6–2 ц/га, однак ми розуміли, що реальна цифра — в межах 4 ц/га, за умови рівного поля. Таким чином, за врожайності 34 ц/га на коло, яку ми отримали минулого року, стає зрозуміло, що Амістар® Голд зберіг від 5–8 до 12% урожаю, а це досить суттєва цифра.

 

06 445 61 1

Рис. 4. Наявність ось таких проявів (спермогоній із верхнього боку листків та ецій із нижнього) є сигналом до майбутнього масового поширення іржі

 

Також ми помітили й істотний вплив на врожайність якісної передпосівної підготовки ґрунту, особливо за умови дефіциту вологи минулого року. Умови кожного року є непередбачуваними, і наразі немає одного правильного підходу у вирощувані тієї чи іншої культури. Нині агрономам потрібно вміти підлаштовуватися й аналізувати та прогнозувати ситуацію, щоб отримати максимальний результат.

Отже, у вирощуванні соняшнику сьогодні не буває дрібниць, кожен навіть незначний фактор складається у великий пазл, під назвою врожай, і ефективний фунгіцидний захист може займати значну його частину, що підтвердив минулий, здавалося б, несприятливий для розвитку хвороб рік.

Тому хочу побажати колегам-аграріям користатися не лише позитивним досвідом, а й невдалим, адже сьогоднішня невдача, з якої були зроблені висновки, вже завтра може стати запорукою вашого успіху. Добрих усім урожаїв, прибутків і міцного здоров’я!

svidome

 13 квітня 2021
Група народних депутатів виступає за нові податкові зміни, які дозволять знизити навантаження із ПДВ аграріям у зв’язку із форс-мажорними знищенням продукції.
Група народних депутатів виступає за нові податкові зміни, які дозволять знизити навантаження із ПДВ аграріям у зв’язку із форс-мажорними знищенням продукції.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
У першому кварталі 2021 року Сєвєродонецький «Азот», що входить до групи підприємств азотного бізнесу Group DF, випустив 265,62 тис. тонн мінеральних добрив.
У першому кварталі 2021 року Сєвєродонецький «Азот», що входить до групи підприємств азотного бізнесу Group DF, випустив 265,62 тис. тонн мінеральних добрив.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
Від початку 2021 року на Рівненщині створено вісім сімейних ферм. Згідно Закону України вони можуть функціонувати без набуття статусу юридичної особи. За умови використання праці членів сім’ї такого господарства, їхня робота може бути організована фізичною особою-підприємцем самостійно.
Від початку 2021 року на Рівненщині створено вісім сімейних ферм. Згідно Закону України вони можуть функціонувати без набуття статусу юридичної особи. За умови використання праці членів сім’ї такого господарства, їхня робота може бути організована фізичною особою-підприємцем самостійно.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
1 січня 2022 року набирає чинності наказ МОЗ «Про затвердження максимально допустимих рівнів вмісту хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у сільськогосподарській продукції та харчових продуктах та Змін до Гігієнічних нормативів і регламентів безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів».
1 січня 2022 року набирає чинності наказ МОЗ «Про затвердження максимально допустимих рівнів вмісту хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у сільськогосподарській продукції та харчових продуктах та Змін до Гігієнічних нормативів і регламентів безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів».
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
Будинок відпочинку в селі Модричі Львівської області, який перебуває на балансі Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт», виставлено на аукціон, який буде проведено 30 квітня 2021 року.
Будинок відпочинку в селі Модричі Львівської області, який перебуває на балансі Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт», виставлено на аукціон, який буде проведено 30 квітня 2021 року.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
Уряд продовжує тримати курс у напрямку оптимізації системи органів Держгеокадастру. Тому відтермінування деяких із запланованих заходів – це лише тактичне рішення, яке обумовлене затримкою із прийняттям надзвичайно важливого для земельних відносин проєкту закону №2194.
Уряд продовжує тримати курс у напрямку оптимізації системи органів Держгеокадастру. Тому відтермінування деяких із запланованих заходів – це лише тактичне рішення, яке обумовлене затримкою із прийняттям надзвичайно важливого для земельних відносин проєкту закону №2194.
13 квітня 2021
До відкриття ринку землі лишилося 77 ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.