«MAS Seeds Україна» представила нового керівника і плани розвитку

«MAS Seeds Україна» представила нового керівника і плани розвитку

/ Актуальні статті / П'ятниця, 30 липня 2021 10:00

Наприкінці спекотного дощовитого червня «Агробізнес Сьогодні» запросили на пресконференцію відомої компанії «MAS Seeds Україна». Це — частина кооперативної групи MAISADOUR (Франція) з річним оборотом у 1,4 млрд євро. Співвласниками MAISADOUR є кілька тисяч французьких фермерів. Дієвий аргумент проти тих, хто скептично ставиться до кооперативного руху взагалі.

Конкретно «MAS Seeds Україна» є ключовим виробником насіння гібридів кукурудзи та соняшнику в Україні. Це 167 працівників, власний виробничий комплекс із доробки насіння в Україні — гігант із потужністю 1 млн посівних одиниць, що отримав європейську сертифікацію гарантії якості. Це й науково-дослідна станція під Києвом, що досліджує адаптацію насіння кукурудзи й соняшнику французької селекції до умов України. Тобто в компанії є дослідження, виробництво, маркетинг і комерція — повний цикл напрямів, які повноцінно розвиваються. А з цього року Євросоюз дозволив вивозити з України насіння кукурудзи, яке є у портфелі «MAS Seeds Україна». Нас цікавило, чи налагоджено вже продажі у ЄС, як використовують насіннярі нові можливості вийти на грошовитий ринок, чи мають уже з цього вигоду. І хоча у ці дні відбувалося багато інших подій у полях і офісах агровиробників, ми вирушили в село Велика Олександрівка Бориспільського району Київщини, де розташовано головний офіс «MAS Seeds Україна». Бо там агроспільноті було представлено нового генерального директора «MAS Seeds Україна» пана Сергія Тимошенка. Кар’єра його схожа на хрестоматію: в одній галузі й постійно вгору. Він народився у Києві, закінчив аграрний університет, і уже 20 років працює в аграрному бізнесі, з них 17 років — у компанії Syngenta на різних позиціях. Має суттєвий досвід у маркетингу, R&D, комерції та виробництві. Сергій Тимошенко багато подорожував, об’їздив усю Європу, вивчаючи особливості аграрної сфери. Тож цікаво було довідатися про його погляди на ключові виклики та чинники сьогодення в насіннєвому бізнесі.

 

• Як оцінюєте минулий рік? Які ваші прогнози на поточний?

— Компанія «MAS Seeds Україна» завершила сезон зростанням продажів насіння на 12% проти попереднього року, незважаючи на складну пандемійну ситуацію.

І ви знаєте, що Україна вийшла на перше місце у світі з вирощування високоолеїнового соняшнику, обійшовши Францію, але через COVID-19 дещо просів сегмент HoReCa (роздрібного харчування — ред.), тому ціна на нього не зросла. Однак по нашій компанії «MAS Seeds Україна» ми були успішні — наші продажі високоолеїнового соняшнику MAS 86.OL збільшилися, він уже у трійці найкращих в агрохолдингах.

Поточний рік, уважаю, буде для нас теж позитивним, адже у всіх країнах-конкурентах, де вирощувався високоолеїновий соняшник, площі під ним зменшилися. А попит на нього є. В Україні нині кращі ціни на товарний соняшник, ніж за кордоном. У Північній Америці очікуються проблеми з урожаєм кукурудзи, відтак Україна стає важливішою як її виробник. Кукурудзи дуже багато хоче й Китай. Бо і HoReCa оживає, й у багатьох глобальних харчових компаніях змінюються рецепти: замість пальмової олії вони переходять на використання високоякісної соняшникової.

 

• На яку частину насіннєвого ринку ви розраховуєте? Кого з конкурентів плануєте потіснити?

— Важко рости, коли ти дуже великий. А в нас частка ринку поки що невелика, тому і розвиватися буде легше. Наші основні культури — це кукурудза і соняшник. Плануємо збільшувати бізнес насамперед саме цими культурами. Нині маємо, приміром, по кукурудзі близько 3% українського ринку насіння. Очікуємо протягом п’яти наступних років подвоїти нашу частку ринку. У нас є насіннєвий завод — один із найбільших і найкращих в Україні потужністю 1 млн насіннєвих одиниць. Там — диверсифіковане виробництво. І не обов’язково треба буде когось тіснити. Здорова конкуренція — це добре, вона стимулює інновації. Це абсолютно нормально. Бо ринок взагалі показує тренд на зростання. Наприклад, є глобальні потреби в кукурудзі по всьому світі. Багато її хоче Китай. По соняшнику — ринок ще також може вирости. Будуються олійні заводи — наприклад, «Кернел» створює завод у Хмельницькій області. Його треба буде завантажувати сировиною. Є резерви для природного зростання посівних площ по соняшнику на Західній Україні. Так що, думаю, за наступні п’ять років подвоїти наш бізнес — реальна мета. Для клієнтів-фермерів ми хочемо бути альтернативою тим великим компаніям, які домінують на ринку. З тим портфоліо, які є у нас, ми це зможемо.

14 453 43

 

• У який спосіб вибудовуватимете альтернативу?

— Наша стратегія — більш фокусно підходити до клієнтів. І робити гібриди не лише для всієї України, а й розуміти нюанси потреб фермерства на Заході чи на Сході — і відповідно пропонувати там конкретні рішення. Наприклад, посухо­стійкі гібриди. Взагалі гібриди компанії «MAS Seeds Україна» адаптуються до будь-яких кліматичних умов.

По соняшнику у нас серйозні зміни на підході — будемо потужно розвивати сегмент гібридів, стійких до вовчка соняшникового. З ними ми будемо дуже конкурентоспроможні, я впевнений, а у Південних і Східних регіонах — особливо. По соняшнику нині змінюється наше портфоліо — заходять нові високопродуктивні гібриди, стійкі до вовчка соняшникового. Інші наші культури — ріпак, сорго, люцерна — нішеві.

Для нас дуже важливим є контакт із фермером, агровиробником. Щоб наше насіння знали не лише зі слів дистриб’юторів, а й із перших уст. Для цього розвиватимемо додаткові сервіси — зокрема, й цифрові. Як от наш агроцифровий додаток AGROTEMPO, завдяки якому ми надаємо агротехнологічну підтримку фермерам, здійснюємо моніторинг посівів. Подивимося, що буде з ринком землі. Відчуваємо, що прийдуть зміни. Зокрема, бачимо, що змінюються моделі дистрибуції. Думаю, дистриб’ютори об’єднуватимуться у кооперативи, як це робиться у Франції та й в інших країнах.

 

• У вашому портфоліо є згаданий вами ріпак. У нас ще не так популярний, скажімо, як в Канаді. Але експортний — його купують у ЄС на біопаливо. Яким вам бачиться майбутнє цієї культури?

— Історію ріпаку в Україні я відстежую з 2002 року. Найбільше його вирощували у 2010 році — десь 1,7 млн гектарів по Україні. Біодизель? Його виробництво з ріпаку дещо зменшилося, але тепер є попит на ріпакову олію у харчовій індустрії. Північна Європа, Канада — всі використовують її, бо вона дуже добра. На ріпакову олію постійно є попит і потреба. Але є певні нюанси, які блокують стабільне вирощування цієї культури. Насамперед — погодні умови. Культура цікава, але дуже волатильна. Чутлива до погодних умов. Ріпак — це американські гірки або гра в рулетку. Ті компанії, що концентруються тільки на ріпаку, — вони дуже уразливі. Я був у Канаді на ріпаковому конгресі. У тій країні є можливості збільшувати площі під ріпаком, є його переробка. І там ріпакові ризики менші.

У нашому бізнесі часто банкрутують не через малі продажі насіння, а через великі стоки (залишки — ред.). Від тривалого зберігання продукція перетворюються на сміття. Тому дуже важливим є правильне планування. А з ріпаком планувати бізнес вельми складно. Ризики по кукурудзі й соняшнику — мінімальні, чого не скажеш про ріпак. У нас є лінійка гібридів озимого ріпаку. Я прогнозую, що площі під ним в Україні стабілізуються десь на рівні 600–800 тис. гектарів — у тих регіонах, де його можна вирощувати без особливих проблем і де фермери вміють це робити. Тому йому в нашому портфелі навряд чи належатиме більше як 15–20%.

 

• А люцерна? Вона нібито «прив’язана» до тваринництва, яке в Україні підупало. Проте ви її виробляєте її насіння. А також пропонуєте не надто популярне сорго. Чому?

— Україна навіть експортує люцерну, скажімо, в Саудівську Аравію. Це цікава нішева тактична культура. Люцерна підходяща для міксів з іншими культурами в кормах для тварин. Зрозуміло, що проєкти вирощування корів — довгострокові, це не курятина. Але вони є і ще будуть. І небагато компаній пропонують люцерну, як ми. Зокрема, надаємо її у пакеті із силосною кукурудзою. Також вона підходить декому як агротехнічне рішення — для покращення ґрунтів. Ми маємо диверсифікований насіннєвий портфель, розроблений для стійкої сівозміни та захисту ґрунту, і він представлений ріпаком і люцерною. Ну, й сорго. Це — нова культура для України. Є проблеми з її переробкою та збутом. Однак декому вона підходить. У Молдові із сорго женуть спирт, в Угорщині навіть віскі виробляють із сорго. Якщо ми бачимо якийсь тренд або нішу, яку варто розвивати, — ми будемо це робити. Наша компанія гнучка.

14 453 42 2

 

• Як у Європі ставляться до насіннєвої продукції з України? Коли ваше насіння експортується, приміром, у Францію, але під французьким брендом, чи розуміє фермер у Європі, що воно з України?

— Звісно, розуміє: у сертифікаті вказана країна походження. Ще 15 років тому ніхто не планував брати насіння соняшнику чи кукурудзи з України. Тепер запитань щодо нас немає. Бренд MAS Seeds — справді французький. Але ж є селекція в Україні, й багато гібридів виведено саме тут. У нас не було раніше можливості експортувати насіння, але тепер закон це дозволив. Певна кількість його піде в Румунію, Сербію, Польщу, Угорщину Німеччину, у ту саму Францію… Бо в Україні майже ідеальні умови вирощування гібридів. У нас — найкращий завод. Україна через 3–5 років може стати одним із провідних експортерів насіння у Європу, хабом насіннєвого виробництва. І ми повинні доводити, що якість нашого насіння не така навіть, як європейських виробників, а краща. Тобто можливість виробляти насіння на експорт у нас є. Але насамперед ми хочемо розвиватися в Україні — тут є куди.

 

• У фермерів бувають сумніви щодо посівного матеріалу… Ви з цим стикалися?

— До оригінального насіння, яке виробляє компанія «MAS Seeds Україна», питань ні в кого немає. Ми запрошуємо фермерів подивитися наш завод, ділянки вирощування гібридів… Але є таке фундаментальне питання якості й довіри, як підробки. Вони сягають десь до 15–20% ринку. Неякісний посівний матеріал фасують у мішки, підроблені під оригінальні. Фальсифікатори дискредитують бренд компанії та й податків зазвичай не платять. Про це повинні піклуватися усі чесні компанії-оригінатори, об’єднатися й протистояти цій навалі. Однак і фермер має розуміти: якщо він купує насіння за ціною вдвічі нижчою, ніж в офіційного дистриб’ютора, то це як? Чому?.. Товар або вкрали, або підробили.

 

• Які вам бачаться виклики від «зеленого курсу», що його ухвалив Євросоюз?

— Вплив на Україну відбуватиметься однозначно. Мабуть, очікується заборона деяких небезпечних протруйників. Зросте попит на рішення для обробки насіння, що містять біостимулятори, нешкідливі для довкілля. До речі, ми вже маємо таке рішення — AGROSTART+. Покращаться сівозміни. Також — органічне виробництво більше розвиватиметься… Ми є одними з лідерів виробництва органічного насіння. І застосовуємо стратегію щодо забезпечення сталого сільського господарства в усіх сферах нашої діяльності. Ми розуміємо, що Україна має дуже велике значення для Європи.

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

svidome

 17 вересня 2021
В Україні продовжується збирання зернових та зернобобових культур, яке проведено на площі 10,4 млн га при врожайності 43,9 ц/га, намолочено 45,7 млн тонн зерна.
В Україні продовжується збирання зернових та зернобобових культур, яке проведено на площі 10,4 млн га при врожайності 43,9 ц/га, намолочено 45,7 млн тонн зерна.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
Компанія KUHN-Україна провела масштабну польову презентацію нового посівного комплексу KUHN ESPRO RT 12000 RC.
Компанія KUHN-Україна провела масштабну польову презентацію нового посівного комплексу KUHN ESPRO RT 12000 RC.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
Після різкого подорожчання тепличних огірків, яке спостерігалося в Україні минулого тижня, ціни в даному сегменті почали стрімко знижуватися.
Після різкого подорожчання тепличних огірків, яке спостерігалося в Україні минулого тижня, ціни в даному сегменті почали стрімко знижуватися.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
У проекті Державного бюджету на 2022 рік передбачено фінансування громад у різних напрямках.
У проекті Державного бюджету на 2022 рік передбачено фінансування громад у різних напрямках.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
Українські аграрії затямили урок з торішньої ситуації, і зараз відкладають продаж ріпаку. За перші 2 місяці сезону експорт культури скоротився до 30%.
Українські аграрії затямили урок з торішньої ситуації, і зараз відкладають продаж ріпаку. За перші 2 місяці сезону експорт культури скоротився до 30%.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
У жовтні-листопаді 2021 року українські та іноземні інвестори зможуть узяти участь в онлайн-аукціонах з приватизації Білгород-Дністровського та Усть-Дунайського морських портів та оренди трьох великих об’єктів у морських гаванях Одеської області.
У жовтні-листопаді 2021 року українські та іноземні інвестори зможуть узяти участь в онлайн-аукціонах з приватизації Білгород-Дністровського та Усть-Дунайського морських портів та оренди трьох великих об’єктів у морських гаванях Одеської області.
17 вересня 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.