Чи така страшна резистентність, як її «малюють»?

Чи така страшна резистентність, як її «малюють»?

/ Актуальні статті / П'ятниця, 26 листопада 2021 10:25

Сучасне сільськогосподарське виробництво — це складний комплекс різних заходів, що, як і будь-яке інше виробництво, мають на меті отримання стабільного прибутку. І тут, як і в інших, існує низка чинників, що справляють істотний вплив на одержання прибутку. Однак, крім економічних складових, у сільгоспвиробництві неабияке значення мають природні та біологічні фактори. Одним із біологічних чинників і є таке явище, як резистентність. Ризик виникнення резистентності стосується практично всіх без винятку шкідливих організмів, які щороку присутні на полях.

Резистентність (від лат. resistentia — опір, протидія) — опірність (стійкість, несприйнятливість) організму до дії різних чинників, а саме інфекцій, отрут, забруднень, паразитів тощо, так записано на сторінках Вікіпедії.

 

Через що ж таким небезпечним є явище резистентності для сільгоспвиробника?

Для професійного агронома не є секретом, що рослини від початку посіву до збирання врожаю потребують систематичного захисту від специфічних хвороб, шкідників, а також забур’яненості. В окремі роки тиск з боку шкідливих організмів настільки потужний, що здатен призвести до значних економічних втрат. З метою унеможливлення неконтрольованого впливу на врожай і його якість у сільському господарстві й застосовуються спеціальні засоби захисту рослин (ЗЗР).

Однак ЗЗР — це досить «тонкий інструмент», при використанні якого необхідно зважати на низку обов’язкових вимог, а саме: норми, строки, якість обробки, чергування продуктів. Порушення правил застосування ЗРЗ у підсумку призводить до таких явищ, зокрема, як резистентність.

 

Як відбувається цей процес?

По суті, резистентність, якщо її розглядати з огляду на ЗЗР, що застосовуються, — це формування механізму протидії з боку шкідливого організму до речовини, що його отруює. Така речовина, яка входить до складу пестицидів, має назву «діюча речовина» (д. р.). Для виду шкідливих організмів відбувається справжня біологічна еволюція під дією хімічного чинника. Тобто, з кожним наступним поколінням у генетиці шкідника або грибного фітопатогента, що вижили, будуть з’являтися стійкі форми.

 DSC1794 edited

Для прикладу, як ви знаєте, для захисту багатьох культурних рослин від грибних хвороб у переважній більшості випадків застосовуються фунгіциди. На ринку України з-поміж фунгіцидів можна зустріти як високоякісні продукти від світових лідерів виробництва ЗЗР, так і генеричні суміші різних д. р. У цілому, на перший погляд, ці продукти відрізняються лише комерційною назвою.

Проте, якщо уважніше придивитися до тарної етикетки препарату, то можна побачити відмінність у складі д. р. та їх кількості в різних продуктах. А якщо вивчати питання глибше, то можна виявити й інші важливі розбіжності. Так, навіть за різного написання д. р. (наприклад: азоксистробін, димоксистробін, крезоксим-метил, піраклостробін, трифлоксистробін, фамоксадон, флуоксастробін) слід розуміти, що всі ці д. р. відносяться до одного фунгіцидного хімічного класу — стробілурини. Фунгіцидна дія всіх стробілуринів обумовлена здатністю речовин пригнічувати мітохондріальне дихання клітин патогенів.

 

Що ці знання можуть дати фермеру?

Розуміння механізму дії того чи іншого класу фунгіцидів дозволить уникнути помилок при побудові системи захисту, а саме зробить її ефективнішою і дозволить запобігти появі такого явища, як резистентність. Адже, якщо під час складання системи захисту в схемі змінюються тільки назви д. р. продуктів, то існує ймовірність ризику неправильного чергування препаратів. Гіршою може бути тільки ситуація, коли фермер орієнтується лише на комерційні назви препаратів. Однак такий підхід, швидше, уже в минулому. Повернімося до нашого прикладу д. р. із класу стробілуринів.

Так от, хімічний клас об’єднує хімічні речовини в одну групу за принципом механізму впливу на шкідливий організм. У стробілуринів це, як зазначалося вище, пригнічення мітохондріального дихання клітин грибних мікроорганізмів. Звісно, д. р. у межах одного хімічного класу відрізняються між собою своєю біологічною ефективністю (спектр, рухливість, період розпаду тощо), але механізм дії у них однаковий. Це означає, що, якщо фермер першою обере менш ефективну д. р. або систематично буде застосовувати д. р. з одного класу, то це рано чи пізно призведе до появи резистентності у мікроорганізмів. До того ж резистентність тією чи іншою мірою торкнеться всіх д. р. у межах хімічного класу. В результаті ефективність таких фунгіцидів буде поступово падати.

 

Чим це загрожує фермеру і як уникнути резистентності?

Загроза для аграріїв насправді більш ніж серйозна. Уявіть собі ситуацію, коли посіви, які знищуються шкідниками або хворобами, нічим захистити. А ті фунгіциди й суміші д. р., за які ви платите гроші, не лише не приносять бажаного результату, а навпаки, через їх вартість ваші фінансові втрати зростають. Адже тільки завдяки інтенсифікації аграрного виробництва людству вдалося істотно збільшити площі під сільгоспкультурами і тим самим компенсувати нестачу продуктів харчування.

Для того щоб система захисту довго й ефективно працювала, а також приносила економічну вигоду фермеру, під час застосування ЗЗР важливо дотримуватися певних правил.

 DSC4915 edited

Спочатку варто згадати, що сільське господарство — це про комплексний підхід. Погано підготували ґрунт, неправильно обрали культуру-попередника, використали неякісне насіння — пам’ятайте, усі ці дії, як правило, мають серйозні наслідки для дальшого процесу вирощування. Саме тому тільки комплексний підхід та дотримання всіх необхідних агротехнічних заходів забезпечать хороший результат.

 

Використання ЗЗР передбачає такі важливі аспекти:

1. Дуже важливо визначити цільовий об’єкт і строки застосування.

2. Необхідно дотримуватися норм. Зменшення норми препарату — це бомба уповільненої дії! Адже кожен шкідливий організм, що зустрічався з недостатньою кількістю отрути, може дати плодовите потомство, в генах якого і закладається ефект майбутньої резистентності.

3. Уникати використання препаратів з профілактичною дією під час сильної епіфітотії.

4. Важливе значення має якість обробки: не допускати стікання або нерівномірного розподілу робочого розчину на поверхні рослин, тобто норма води повинна відповідати габітусу рослин, уникати знесення, не порушувати температурних режимів та ін.

5. Система захисту повинна бути комплексною, оскільки на шкідливий об’єкт впливають не лише пестициди. Крім якісних ЗЗР, ефективності системі захисту додадуть: сильні та стійкі гібриди, збалансована система добрив і поливів, а також дотримання агротехнічних термінів посіву й збирання.

6. Не потрібно багатократно, послідовно застосовувати продукти на основі однієї д. р. з одного й того ж хімічного класу. Краще за все використовувати комплексні препарати, де механізм дії однієї д. р. підсилений дією іншої, або чергувати продукти з різними механізмами дії.

 

Розуміючи важливість та вагоме значення антирезистентної стратегії систем захисту в сучасному агровиробництві, в найближчому майбутньому компанія «Сингента» представить на ринку України кілька нових продуктів. На овочевому ринку це будуть продукти з інноваційною д. р., такою як ОХТР, а також з новою, унікальною молекулою ADEPIDYN™, яка не має аналогів на ринку.

Багато хто з фермерів в Україні вже встигли познайомитися з д. р. ОХТР. Переконаний, аграріям буде цікаво, яку ж новинку з молекулою ОХТР компанія «Сингента» представить на ринку України та Європи.

 

У чому буде перевага порівняно з існуючими препаратами?

Одна з таких переваг нового продукту буде полягати у властивостях унікальної д. р., обраної спеціалістами «Сингента» в якості партнера, йдеться про мандіпропамід. Поєднання цих двох сильних молекул у єдиній формуляції від «Сингента» має дійсно виняткові властивості в захисті рослин. Найближчим часом буде надано більше детальної інформації про цей особливий продукт. Також наші клієнти зможуть використовувати у своїх системах захисту продукти на основі унікальної молекули нового покоління ADEPIDYN™.

 DSC1816 edited

 

ADEPIDYN™ — що це за молекула?

Всіх деталей поки розкрити не можемо, повну інформацію про продукти з ADEPIDYN™ буде опубліковано трохи згодом. Єдине, що можна сказати про ADEPIDYN™, — за своїми властивостями це перша молекула в новому класі карбоксамідів. Ультрамала кількість цієї нової д. р. допоможе нашим клієнтам у вирішенні низки проблем, пов’язаних із захистом рослин.

У цілому можна сказати, що всі інноваційні продукти разом з існуючим портфелем препаратів компанії «Сингента» допомагають аграріям успішно контролювати наявні шкідливі об’єкти.

Завданням усіх без винятку інновацій від «Сингента» є забезпечити нашому агровиробникові отримання якісних урожаїв, які будуть, зокрема, безпечні для нас із вами — звичайних споживачів продукції рослинництва.

Хочеться також нагадати всім нашим партнерам і клієнтам компанії, що задля уникнення проявів резистентності «Сингента» вже понад 10 років у рамках програми «АгроГід» надає низку дуже ефективних сервісів.

Отже, запрошуємо вас до співпраці.

Шановні виробники, нагадуємо, що в компанії «Сингента» діють багато вигідних акцій та пропозицій, а також працює служба підтримки наших клієнтів.

Детальніше ознайомитися з інформацією щодо продуктів та акцій можна на сайті компанії.

фото Микита Завілінський

svidome

 26 листопада 2021
Станом на 25 листопада українські аграрії завершили збирання гречки, яку обмолочено на площі 84,2 тис. га намолочено 110 тис. тонн зерна при урожайності 13 ц/га. Найвища її урожайність на Київщині – 17,1 ц/га.
Станом на 25 листопада українські аграрії завершили збирання гречки, яку обмолочено на площі 84,2 тис. га намолочено 110 тис. тонн зерна при урожайності 13 ц/га. Найвища її урожайність на Київщині – 17,1 ц/га.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
Державне солевидобувне підприємство «Артемсіль» звернулося до Міністерства інфраструктури України з приводу вирішення питання щодо забезпечення підприємства достатньою кількістю вагонів та встановлення більш низької вартості перевезення вантажів.
Державне солевидобувне підприємство «Артемсіль» звернулося до Міністерства інфраструктури України з приводу вирішення питання щодо забезпечення підприємства достатньою кількістю вагонів та встановлення більш низької вартості перевезення вантажів.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
Ідеальна суцільна робота: подрібнення, зрізання та змішування, а за вибором — ще й зворотне ущільнення. Новий 6-рядний культиватор Cobra від AMAZONE вирізняється універсальністю в роботі. Машина створена з шириною захвату 6 м і 7 м.
Ідеальна суцільна робота: подрібнення, зрізання та змішування, а за вибором — ще й зворотне ущільнення. Новий 6-рядний культиватор Cobra від AMAZONE вирізняється універсальністю в роботі. Машина створена з шириною захвату 6 м і 7 м.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
Корейські фахівці провели інспектування українських підприємств – виробників харчових продуктів, зацікавлених у експорті м’яса птиці та продуктів з нього на територію Республіки Корея.
Корейські фахівці провели інспектування українських підприємств – виробників харчових продуктів, зацікавлених у експорті м’яса птиці та продуктів з нього на територію Республіки Корея.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
У Вінницькій області 29 суб’єктів господарювання отримають субсидії з розрахунку на одиницю оброблювальних угідь за вирощування гречки.
У Вінницькій області 29 суб’єктів господарювання отримають субсидії з розрахунку на одиницю оброблювальних угідь за вирощування гречки.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
На початку третьої декади листопада більшість товарних партій живця реалізовували по 46-47 грн/кг, тож середьноринкова позначка підвищилася на 5% проти минулотижневої – до 46,8 грн/кг.
На початку третьої декади листопада більшість товарних партій живця реалізовували по 46-47 грн/кг, тож середьноринкова позначка підвищилася на 5% проти минулотижневої – до 46,8 грн/кг.
26 листопада 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

1636028604

Please publish modules in offcanvas position.