Ефективна формула обробки посівного матеріалу кукурудзи

Ефективна формула обробки посівного матеріалу кукурудзи

/ Актуальні статті / П'ятниця, 17 грудня 2021 10:20

Зі стрімкою зміною клімату, що спостерігається останнє десятиліття, кожен виробник сільськогосподарської продукції розуміє, що захист посівного матеріалу задля ефективного контролю збудників хвороб на всіх культурах повинен посилюватися. І ми не можемо лишити без уваги захист такої культури, як кукурудза.

Згідно зі статистикою, за останні чотири роки посівні площі кукурудзи з кожним роком тільки збільшувалися. У 2018 році цей показник становив 4,59 млн гектарів, а у 2021-му — 5,47 млн. Отже, не дивно, що кукурудзу ще називають «царицею полів». Таке стрімке насичення сівозмін цією культурою призводить до нагромадження в агроценозі збудників інфекції, зокрема летючої сажки, видів фузаріозу, пітіуму, ризоктонії та ін.

 

Летюча сажка

Збудник хвороби — базидіальний гриб Sorosporium reilianum McAol. f. zeae. Geschele. Ураження летючою сажкою відбувається в період від початку проростання кукурудзи до появи двох листочків за допомогою спор, що є на зерні чи в ґрунті. Спори проростають одночасно з насінням, уражуючи молоді тканини проростка до виходу на поверхню ґрунту. Далі гриб розвивається всередині рослини, дифузно поширюється по тканинах вгору за точкою росту, до початку цвітіння досягає качана і волоті, перетворюючи їх на сажкове спороношення. Іноді грибниця не встигає за точкою росту стебла, і тоді уражуються тільки качани, а волоті лишаються здоровими. Теліо­спори визрівають у період викидання приймочок. Розпилюючись у великій кількості, вони потрапляють на ґрунт і частково на зернівки, особливо під час збирання качанів. Теліоспори є у ґрунті на уражених рослинних рештках, а також на поверхні насіння. Спори летючої сажки, особливо якщо вони нерозпорошені, можуть зберігати життєздатність у ґрунті протягом 3–8 років, на що слід зважати, складаючи сівозміни. Найкраще виживання спор спостережено в орному шарі на глибині 20–30 см. Шкодочинність полягає в недоборі зерна внаслідок ураження качанів, а також у прихованих втратах, пов’язаних із загибеллю окремих проростків, низькорослістю рослин і недорозвиненістю качанів. За сильного розвитку хвороби недобір урожаю зерна може становити 15–20%.

 

Ризоктоніозна коренева гниль

Збудник хвороби — недосконалий гриб Rhizoctonia solani Kuehn, який здатний уражувати багато видів рослин і зберігатися на їхніх рештках і ґрунті. Джерелом інфекції є мікросклероції та хламідоспори на рослинних рештках і в ґрунті. З насінням не передається. Хвороба здатна уражувати коріння, колеоптиль, листові піхви й нерідко нижні листки. У фазі сходів проявляється на колеоптилі та листкових піхвах у вигляді окоподібних плям із чіткою червоно-коричневою облямівкою. На коріннях утворюється бурувата грибниця зі склероціями. На листкових піхвах з’являються окоподібні плями з темно-бурою облямівкою. Уражені рослини випадають, а за сильного інфекційного навантаження спостерігається вилягання посівів. Зараження може відбуватися впродовж усього періоду вегетації. Ризоктоніозна коренева гниль є шкідливим та епіфітонебезпечним захворюванням.

 

Фузаріозна гниль

Збудники фузаріозної гнилі — різні недосконалі гриби з роду Fusarium. Вони утворюють веретеноподібні або серпоподібні безбарвні конідії з 3–5 перегородками (макроконідії) й одноклітинні безбарвні конідії (мікроконідії). Проявляється хвороба зазвичай на 2–3 нижніх вузлах і міжвузлях у вигляді бурих або солом’яного кольору плям різної форми, а у вологу погоду з’являється червоно-білий або біло-рожевий наліт. Стебло всередині пусте і часто розм’якшується. Підземне міжвузля і корінці набувають червоного забарвлення, а паренхіма серцевини руйнується.

 

Пітіозна коренева гниль

Збудник хвороби — нижчі гриби з роду Pythium Pringsh (частіше P. irregulare Buis. P. Polymorphon Sideris.). На корінні та нижній частині стебла утворюються темні плями, сходи поникають, вкриваючись білим нальотом. Інколи спостерігається затримання розвитку рослин. Поступово коріння загниває, відмирає та всихає, починаючи від кінчиків, а сама рослина легко відходить від кореня та засихає. У вологих умовах гриб утворює рясну білу грибницю, яка складається з тонких гіф, а також кулеподібні зооспорангії та ооспори.

23 462 27

Також окрім хвороб кукурудзи не слід забувати про ґрунтових шкідників насіння та сходів. Найбільшої шкоди у посівах кукурудзи серед ґрунтових шкідників завдають личинка ковалика — дротяник, личинка хруща та несправжні дротяники. У разі великого заселення поля втрати сходів сягають 90%, що, своєю чергою, призводить до нераціональних економічних витрат та великих втрат урожаю.

Дротяники — багатоїдні шкідники, які знищують насіння, коріння, сходи й навіть стебла рослин. Завдовжки дротяник від 10 до 50 мм. У цих личинок тонке й тверде тіло, забарвлення якого варіюється від темно-бурого до жовтого кольору. Розчавити дротяника практично неможливо. Цикл розвитку ковалика триває 5 років, личинка дротяника розвивається 3–4 роки. У перший рік личинка харчується підземною частиною рослини, але не завдає їй значних пошкоджень. Небезпечним дротяник стає на другий рік життя, а на четвертому році личинка обертається на лялечку, навесні з неї з’являється дорослий жук-ковалик.

 

Личинки хрущів

Жуки відкладають яйця в ґрунт на глибину 20–40 см, купками по 5–20 шт. Віддають перевагу ґрунтам, що прогріваються, з рідким ґрунтовим покривом. Яйця овальні, білі, завбільшки 2 × 3 мм. Через 24–25 або 40–50 днів, залежно від температури ґрунту, з них з’являються дрібні брудно-білого кольору шестиногі личинки, які поступово виростають у великі білі С-подібні. Голова брунатна, з жовто-бурими щелепами, покрита міцним хітиновим панциром, очі відсутні. На анальному сегменті черевця розташовано два ряди по 25–30 дрібних щетинок конічної форми. Личинки останнього року перед перетворенням досягають довжини 45–65 мм. Личинки першого року харчуються гумусом, старші — корінням різних рослин. У Північній і Центральній Європі генерація 4-річна, в тепліших південних областях — 3-річна. Обертання на лялечку личинок останнього віку відбувається в червні-липні в земляній колисці.

Портфоліо продуктів компанії «Сингента», над яким працює велика кількість спеціалістів відділу Seedcare з усього світу, створене для максимального захисту та розкриття повного потенціалу рослин від моменту посіву, протягом появи проростків, виживання і росту рослин.

«Одна насінина — одна рослина»: в чому полягає сенс цієї тези. Спробуймо разом розібратися в цій формулі. «Сингента» пропонує виробникам кукурудзи нову трикомпонентну обробку посівного матеріалу — це Максим® Кватро + Вайбранс® 500 + Форс® Зеа.

А тепер докладніше про складові формули успішного захисту.

Форс® Зеа — високосистемний інсектицидний препарат для обробки посівного матеріалу кукурудзи на основі двох діючих речовин із різних хімічних класів.

Тіаметоксам — це діюча речовина, що належить до класу неонікотиноїди. З-поміж усіх відомих на сьогодні д. р. із цього хімічного класу тіаметоксам має високу розчинність у воді (4100 мг/г), що і сприяє кращому й довшому захисту рослин від ґрунтових і шкідників сходів. Частина д. р., проникаючи через насінину, концентрується у сім’ядолях рослини, захищаючи їх, а частина вивільняється у ҐПК (ґрунтово-поглинальний комплекс) і, всмоктуючись корінням, рівномірно розподіляється у молодих стеблах та листках рослини й убезпечує їх від шкідників сходів. Ще однією унікальною властивістю тіаметоксаму є не лише його високі інсектицидні властивості, а й сприяння кращому розвитку рослини завдяки так званому «вігор»-ефекту. Тіаметоксам стимулює взаємодію функціональних протеїнів, що є основою низки стресозахисних механізмів у рослин. Головний показник «вігор»-ефекту — це ліпший розвиток кореневої системи та більша і здоровіша вегетативна маса рослин. Окрім того, результатом дії «вігор»-ефекту є краще засвоєння поживних речовин і води рослинами, що позитивно позначається на їхній продуктивності. Препарат Форс® Зеа також виявляє профілактичну дію у захисті посівів проти вірусних захворювань. До того ж нам відомо, що на сьогодні у світі не існує препаратів для контролю вірусних хвороб сільськогосподарських культур, що можуть знижувати врожайність до 50%. Форс Зеа бере на себе контроль чисельності сисних шкідників (попелиць, трипсів, види цикад), що є основними переносниками вірусних хвороб рослин.

23 462 28

Інша складова препарату Форс® Зеа — це діюча речовина тефлутрин, що належить до класу синтетичних піретроїдів. Тефлутрин має унікальну особливість — утворення газової фази, що і спричиняє нокдаун-ефект у контролі ґрунтових шкідників, які поспішають поживитися висіяним насінням. Під час потрапляння ґрунтової вологи на оброблене насіння газова фаза активується й утворює навколо насінини захисну газову камеру. Шкіднику не треба навіть контактувати з насіниною або рослиною. Пари тефлутрину протягом кількох хвилин проникають через органи дихання (дихальця, трахеї) та покривні тканини шкідників, унаслідок чого у комах пригнічується харчова активність, порушуються робота нервової системи, настає параліч. Завдяки цьому протягом 10–30 хв шкідники гинуть ще до того, як встигають завдати шкоди насінню, проростку чи корінню.

Максим® Кватро дає змогу надійно захистити насіння і сходи від усіх видів фузаріозу, пітіуму, ризоктонії та інших основних хвороб кукурудзи.

Флудиоксоніл після сівби рівномірно розподіляється в ґрунті навколо насінини (приблизно 65% д. р.) й закріплюється у ґрунтово-поглинальному комплексі. Це забезпечує повний захист від ґрунтової інфекції, зокрема від фузаріозних, гельмінтоспоріозних кореневих гнилей, пліснявіння насіння та інших хвороб. Близько 20% флудиоксонілу проникає в перикарп і ембріон. Бдизько 15% потапляє у корені й колеоптиль. Флудиоксоніл діє на утворення клітинних мембран і синтез амінокислот, цей механізм дії характерний тільки для групи фенілпіролів, тому ця д. р. має унікальну біологічну ефективність.

Азоксистробін має системно-трансламінарну дію. Після нанесення 10–15% д. р. абсорбується насінням у день обробки. Надалі близько 30% д. р. поглинає коріння протягом наступних 5–7 днів. Потім азоксистробін проникає в стебло та розповсюджується по рослині, не дозволяючи розвиватися початковим стадіям листкових хвороб. 55–60% д. р., що лишились, поглинає ҐПК і захищають насіннєве ложе від збудників кореневих і прикореневих гнилей ґрунтового походження (гельмінтоспоріозу, пліснявіння насіння та ін.).

Азоксистробін інгібує проростання спор та їх розвиток, тому є найефективнішим на самих ранніх етапах розвитку багатьох патогенів Металаксил-М — це системна д. р. подовженої дії, яка швидко адсорбується коренями й акропетально переміщується у вегетативну масу молодої рослини й чудово контролює рід грибів Ооміцети. Добре розчинний у воді (за температури +20 °С 0,71%). Металаксил М інгібує синтез всіх видів РНК, що, своєю чергою, призводить до уповільнення і порушенню мітозу. Тіабендазол — системна д. р., яка належить до класу бензимідазолів. Спосіб дії: сприяє блокуванню синтезу -тубуліну, що порушує процес ділення клітин. Тубулін бере участь на всіх етапах розвитку грибів, які містять ділення клітин, таких як ріст міцелію і формування спор. Під час проростання тіабендазол поступово розподіляється по рослині, що сприяє контролю як внутрішньої інфекції, так і патогенів, які локалізуються в ґрунті.

Вайбранс® 500 — це контактно-системний продукт фунгіцидної дії, на який давно чекали виробники України. Нині на ринку кукурудза — одна з основних зернових культур в Україні та світі, що дає можливість сільгоспвиробникові отримувати стабільні прибутки. Україна посідає друге місце у світі серед експортерів зерна цієї культури. В нашій країні чимало господарств, де кукурудзу вирощують як монокультуру і для яких проблема летючої сажки (Sphacelotheca reiliana) є актуаль­ною.

Седаксан™ є піраксол-карбоксамідним фунгіцидом, що належить до класу карбоксаміди, або більш відомого як SDHI клас, який інгібує сукцинатдегідрогеназу.

Унікальність протруйника Вайбранс® 500 у тому, що д. р. седаксан™ не тільки ефективно запобігає ураженню рослин кореневими гнилями, летючою сажкою без жодного пригнічення культури, а ще є єдиною в Україні д. р., що чудово контролює ризоктоніозну кореневу гниль, яка останні роки стрімко розвивається в посівах на всій території країни. Седаксан™ також покращує розвиток культури, стимулює кореневу систему і допомагає рослині подолати стресові умови, що виникають на початкових етапах вегетації. До того ж застосування препаратів на основі Седаксану™ дозволяє застосовувати фунгіциди для фоліарного внесення на основі SDHI й не створювати резистентність до цього хімічного класу.

Тепер, коли ми вже розібрали кожен елемент обробки посівного матеріалу кукурудзи на складові, ми зі знанням справи можемо сказати, що «одна насінина — одна здорова рослина»!

 

Дмитро ЖАРКО, технічний спеціаліст з підтримки
й розвитку протруйників, компанія «Сингента»

svidome

 26 січня 2022
Сьогодні, 26 січня, Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №6070-1, метою якого є врегулювання організації роботи пов’язаної з реєстрацією тракторів, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки тощо.
Сьогодні, 26 січня, Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №6070-1, метою якого є врегулювання організації роботи пов’язаної з реєстрацією тракторів, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки тощо.
26 січня 2022
 26 січня 2022
«Прозорро.Продажі» розробили та запустили окремий відкритий модуль аналітики з ключовими показниками щодо проведення в Україні земельних аукціонів.
«Прозорро.Продажі» розробили та запустили окремий відкритий модуль аналітики з ключовими показниками щодо проведення в Україні земельних аукціонів.
26 січня 2022
 26 січня 2022
У постанові Кабінету Міністрів України №40 від 19 січня 2022 року затверджено нові умови для заходу іноземних суден у річкові порти України.
У постанові Кабінету Міністрів України №40 від 19 січня 2022 року затверджено нові умови для заходу іноземних суден у річкові порти України.
26 січня 2022
 26 січня 2022
Озимі культури в Україні протягом другої декади січня перебували в стані зимового спокою.
Озимі культури в Україні протягом другої декади січня перебували в стані зимового спокою.
26 січня 2022
 26 січня 2022
Минулого тижня ф’ючерси на пальмову олію на біржі в Малайзії виросли на 7,3% до рекордних 5322 рінггитів/т або $1271 за т слідом за цінами на нафту. Проте головним драйвером зростання стала новина про обмеження експорту сирої пальмової олії з Індонезії, яка є її найбільшим світовим виробником та експортером, реалізуючи щороку майже 50 млн т.
Минулого тижня ф’ючерси на пальмову олію на біржі в Малайзії виросли на 7,3% до рекордних 5322 рінггитів/т або $1271 за т слідом за цінами на нафту. Проте головним драйвером зростання стала новина про обмеження експорту сирої пальмової олії з Індонезії, яка є її найбільшим світовим виробником та експортером, реалізуючи щороку майже 50 млн т.
26 січня 2022
 26 січня 2022
На продовольчому ринку України спостерігається стійка тенденція до зростання цін практично на всі продукти харчування, яка спостерігатиметься й надалі.
На продовольчому ринку України спостерігається стійка тенденція до зростання цін практично на всі продукти харчування, яка спостерігатиметься й надалі.
26 січня 2022
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.