Обробка насіння очима оператора

Обробка насіння очима оператора

/ Актуальні статті / Понеділок, 01 серпня 2022 10:40

Настав час, коли ми починаємо розмірковувати над тим, що вже не за горами пора висіву озимих зернових культур. І наразі постають такі актуальні запитання: з чого розпочати захист озимих зернових культур? який продукт обрати і не помилитися? Ми досить часто ставимо собі подібні запитання, бо йдеться про важливість використання правильного продукту, розуміючи, як сильно цей вибір позначиться на нашому врожаї. Та як часто ми запитуємо себе про важливість якості обробки насіннєвого матеріалу? Пропонуємо поглянути на якість обробки насіння очима оператора і з’ясувати, як важливо не лише обрати якісний продукт, а ще й якісно його нанести на насіння

Хто такий оператор протруювального обладнання?

Оператор протруювального чи очисного обладнання — це людина, на якій лежить велика відповідальність за якість очищення, калібрування та протруєння посівного матеріалу. Простими словами, від оператора залежить початок успіху отримання майбутнього врожаю.

У цій статті хочеться розповісти вам, як усе ж правильно обробити насіння озимих зернових культур: на що варто звернути увагу та як не слід робити.

Компанія «Сингента» вже протягом шести років надає як технічну підтримку своїм клієнтам послугу налаштування й оптимізації процесу обробки насіння різних типів культур.

Бувши оператором мобільного протруювального комплексу (МПК) у компанії «Сингента» протягом чотирьох років, я відвідав понад сто господарств різних масштабів та обробив на МПК десятки тисяч тонн посівного матеріалу. Другий рік поспіль здійснюю візити до клієнтів, у яких наявне власне обладнання, з метою налаштування та оптимізації процесу обробки насіння. Отже, довелось побачити достатньо багато різних ситуацій, що виникають у протруюванні насіння. Тож пропоную детальніше розглянути кілька основних моментів.

 

13 14 476 477 43 1

Машина старого зразка для обробки насіння

 

Приготування робочого розчину (р/р)

Спочатку хочеться звернути увагу на момент приготування робочого розчину. Начебто нічого складного та й усім давно відомо, що 10 л/т робочого розчину — це вже шлях до успіху. Але… Є вагомі складові процесу, про які багато людей забувають чи взагалі не звертають на них уваги, а саме:

1. Потрібно збовтувати каністру з протруйником перед використанням, як написано в інструкції.

2. Ретельно перемішувати робочий розчин як під час приготування, так і в процесі протруювання насіння. Метод рециркуляції не є ефективним, перемішування тільки за допомогою міксера.

3. Додаючи до робочого розчину різні мікро- та мікроелементи, необхідно перевіряти їх на сумісність із протруйниками перед сезоном протруювання. Чому так? Усе просто: дуже багато препаратів, які представлені на наш вибір, мають різні формуляції (склад) і доволі часто вони не сумісні в баковій суміші, що, своєю чергою, може спричинити виникнення низки негативних наслідків — від пилоутворення до обсипання нанесених препаратів з насіння. А це призводить до втрат, і не лише функціональних, а й фінансових.

4. Приготування р/р рекомендовано здійснювати ваговим методом (на кожен продукт у паспорті безпеки вказана густина). Дуже зручно, коли використовуються норми протруйника 1,7; 1,75 тощо.

 

Таким чином, ми маємо приготувати робочий розчин однорідним за забарвленням і з рівномірним розподіленням діючої речовини, що дасть нам змогу рівномірно нанести та розподілити активні інгредієнти продукту на насінні.

 

Очищення насіння

Першим і найголовнішим перед протруєнням є очищення зерна від пилу, домішок та видалення остюків (ячмінь), після чого здійснюється калібрування насіння. Чому цей етап такий важливий? Тут можна розглянути кілька чинників того, як очищення впливатиме на якість обробки:

• недостатньо очищене зерно містить значну частину пилу та різних домішок, а це призводить до обсипання протруйника з обробленого насіння (особливо критичним є для протруйників зі слабкими формуляціями), плюс до цього, якщо в посівному матеріалі є домішки — на них також витрачається протруйник. За таких умов втрати продукту можуть сягати 30 % ще невисіяного матеріалу;
• другий важливий чинник стосується очищення ячменю від остюків — для цього є спеціальний пристрій остюколомач. Якщо не прибрати остюки, на які також витрачається робочий розчин, із насіння ячменю, то втрати продукту можуть сягати до 40%. Відповідно, втрачається і бажаний захист насіння в полі.

 

Отже, висновок такий: чим краще ми підготуємо посівний матеріал перед протруюванням, тим якісніше зможемо протруїти насіння.

 

Протруювання

Тепер переходимо до самого процесу протруювання та визначення, яким чином можна оцінити якість протруєного насіння (отримати точні дані по кожній насінині) і якою є його пильність, про яку не один раз згадується.

13 14 476 477 43 2

Процес протруювання

Найголовніший і найвагоміший чинник тут — це персонал і обладнання. Персоналу потрібно мати розуміння, що це не просто «фарбування» насіння, а створення первинного захисту нашого майбутнього врожаю, тому ставитись до цього процесу потрібно дуже відповідально.

Про роботу з обладнанням можна писати дуже багато, але зупинимось на першочергових моментах, яким приділяється мало уваги:

• для обробки зернових підходить будь-який тип протруювального обладнання, зокрема поточні (шнекові барабанні) та порційні машини, але ніяк не бетономішалки й інші старовинні методи, адже про якість обробки в такому разі взагалі не йдеться;
• калібрувати потрібно подачу як зерна, так і робочого розчину й повторювати цю процедуру за кожної зміни сорту чи культури;
• завжди стежити за співвідношенням витраченого робочого розчину до протруєного насіння (л/т);
• постійний візуальний контроль протруєного насіння на рівномірність забарвлення та покриття.

 

Оцінювання якості

Провести якісний аналіз протруєного насіння на кількість діючої речовини та пилу на насінні можливо тільки в лабораторних умовах за наявності відповідного обладнання. Такі види аналізу доступні для клієнтів компанії «Сингента» і це досить популярна послуга серед агровиробників.

 

13 14 476 477 44

Сучасний комплекс для протруювання насіння зернових культур

 

Обладнання

А тепер про саме обладнання. На сьогодні є безліч виробників протруювального обладнання, яке можна побачити в господарствах, — від вітчизняних до закордонних. Хочеться поділитися суб’єктивною думкою щодо цього, сформованою на основі побаченого на власні очі:

1. З обладнанням закордонного виробництва працювати приємно: машини добре калібрують і мають похибку в допустимих нормах — ±2%. Тобто ви налаштували обладнання на початку, а далі тільки спостерігаєте за процесом до наступної зміни сорту, культури чи рецепта.

2. З обладнанням вітчизняного виробництва (особливо старих зразків) усе трішки інакше. Я думаю, мене багато людей зрозуміли. Якщо відверто, то на такому обладнанні майже не реально рівномірно нанести р/р на насіння. Чому так? Поясню кілька моментів:

• першим вагомим моментом є відсутність подачі рівномірного потоку насіння до протруювальної камери;
• у місткостях із р/р відсутні міксери, що свідчить про те, що наш робочий розчин не може бути стабільно рівномірним на 100% протягом усього періоду протруювання;
• відсутність стабільної подачі робочого розчину до протруювальної камери (навіть якщо вдалося здійснити калібрування).

 

Висновок

Наразі ми не такі багаті, щоб дозволити собі витрачати дорогі діючі речовини, не отримуючи від них конкретної користі. Відповідно сьогодні ми повинні максимально підвищувати рівень якості обробки насіннєвого матеріалу, яка забезпечить точне і рівномірне нанесення продукту на кожну насінину. Застаріле обладнання за можливості слід змінювати на нові та сучасні протруювальні установки для отримання якісної обробки посівного матеріалу. Адже мало просто придбати якісні протруйники, дуже важливо їх правильно застосувати, власне, нанести на насіння й одержати бажаний результат у полі.

Є ще одне ефективне рішення у вигляді сервісу мобільного протруювання від компанії «Сингента», яким уже 5 років поспіль користуються багато аграріїв і з кожним роком їх кількість збільшується. На мою думку, цей сервіс дуже зручний для сільгоспвиробників, бо їм не потрібно нічого робити — тільки привезти зерно та забрати вже очищений і протруєний посівний матеріал. Тобто всі налаштування та калібрування обладнання виконують оператори від компанії «Сингента», а якість обробки затверджується результатами лабораторних аналізів. Чи ж не зручно?

 

Віталій ЛІВІЦЬКИЙфахівець з підтримки програм
засобів захисту рослин, компанія «Сингента»

svidome

 08 серпня 2022
Цей рік є дуже складним для українських аграріїв через війну та труднощі, що вона створює. Однак, враховуючи ці обставини, можна говорити про відносно непогані показники валових зборів.
Цей рік є дуже складним для українських аграріїв через війну та труднощі, що вона створює. Однак, враховуючи ці обставини, можна говорити про відносно непогані показники валових зборів.
08 серпня 2022
 08 серпня 2022
Під урожай 2023 року Група АГРОТРЕЙД планує засіяти озимим ріпаком понад 15 тисяч гектарів, що вдвічі більше ніж було минулого року.
Під урожай 2023 року Група АГРОТРЕЙД планує засіяти озимим ріпаком понад 15 тисяч гектарів, що вдвічі більше ніж було минулого року.
08 серпня 2022
 08 серпня 2022
Сьогодні Балкер Sacura, навантажений українською агропродукцією, покинув порт «Південний» і прямує до Італії.
Сьогодні Балкер Sacura, навантажений українською агропродукцією, покинув порт «Південний» і прямує до Італії.
08 серпня 2022
 08 серпня 2022
Цьогоріч через обстріли та мінування кількість пожеж у полях в Україні була рекордною. Протягом пожежонебезпечного періоду українські рятувальники ліквідували 280 пожеж на ділянках аграріїв.
Цьогоріч через обстріли та мінування кількість пожеж у полях в Україні була рекордною. Протягом пожежонебезпечного періоду українські рятувальники ліквідували 280 пожеж на ділянках аграріїв.
08 серпня 2022
 08 серпня 2022
Дискування стерні – одна з найважливіших польових операцій. Відповідно до належних сільськогосподарських операцій, це слід робити якомога швидше після збору врожаю.
Дискування стерні – одна з найважливіших польових операцій. Відповідно до належних сільськогосподарських операцій, це слід робити якомога швидше після збору врожаю.
08 серпня 2022
 05 серпня 2022
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) заявила, що в липні світові ціни на продовольчі товари різко впали, а основні зернові культури та олії подешевшали більш ніж на 10%.
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) заявила, що в липні світові ціни на продовольчі товари різко впали, а основні зернові культури та олії подешевшали більш ніж на 10%.
05 серпня 2022

Please publish modules in offcanvas position.