Біологізація вирощування озимої пшениці в зоні Степу України

Біологізація вирощування озимої пшениці в зоні Степу України

/ Актуальні статті / Понеділок, 05 березня 2018 11:29

Отримані результати польових досліджень свідчать, що застосування органо-мінеральної суміші сумісно із застосуванням рідких добрив Гумісол позитивно вплинуло на структурні показники врожаю зерна пшениці озимої і, відповідно, на дані врожайності. Прибавка становила 1,69 т/га, або 36 %.

Останніми роками все більше уваги приділяється біологічним системам землеробства, які ґрунтуються на екологізації та біологізації виробничих процесів.

Саме завдяки біологічним препаратам відбувається інтенсифікація сільськогосподарського виробництва з одночасним скороченням енергетичних, грошових і матеріальних витрат, а продукція рослинництва є високорентабельною та конкурентоспроможною.

Важливого значення набуває використання нових ефективних та екологічно-безпечних стимуляторів росту, мікродобрив та мікробіологічних препаратів, які здатні регулювати процеси життєдіяльності рослин та ґрунтової мікрофлори, спрямовані мобілізувати потенційні можливості, закладені у геномі природою і селекцією.

Саме тому дослідження вчених ДДСДС НААН спрямовані на розробку як органічних технологій, так і окремих елементів, які здатні сполучатися з іншими технологіями, що робить дослідження актуальними. Такі технологічні елементи дозволяють зменшити використання мінеральних добрив, пестицидів з одночасним підвищенням якісних і кількісних показників продукції рослинництва.

04 371 64 1

Одним із таких екологічно-безпечних препаратів є добриво Гумісол-плюс 01 Зернові, яке вивчалося у 2016-2017 рр. для передпосівної обробки насіння та обприскування посівів у фазі осіннього кущіння і після виходу рослин пшениці озимої з перезимівлі.

Гумісол-плюс — препарат гумінової природи, виготовлений на основі вермікомпосту. На фоні гумінових речовин він містить макро- і мікроелементи, природні стимулятори росту (фітогормони), амінокислоти та вітаміни. Не будучи чисто мікробіологічними препаратом, Гумісол багатий корисною мікрофлорою.

Згідно зі схемою досліджень спільно з препаратом Гумісол застосовувалося передпосівне внесення органо-мінеральної суміші, що складається з органічного добрива Гумівіт (власне вермікомпост) — продукт життєдіяльності червоних каліфорнійських черв’яків і складного мінерального добрива Нітроамофоска.

Проаналізувавши отримані результати, вчені дійшли висновку про позитивний вплив застосування органо-мінеральної суміші спільно із препаратом Гумісол на показники структури врожаю зерна пшениці озимої і, відповідно, на дані врожайності (табл. 1).

Таблиця 1. Показники структури врожайності зерна пшениці озимої, 2016-2017 рр.

04 371 64 2

Так, довжина колоса пшениці озимої сорту Краплина була найбільшою при використанні передпосівного внесення органо-мінеральної суміші спільно з обробкою насіння і двома обприскуваннями посівів біологічним добривом Гумісол-плюс 01 Зернові виробництва ТОВ «Агрофірма «Гермес». Цей показник перевищив контрольний варіант на 2,9 см. Найбільша кількість зерен у колосі пшениці озимої була у варіантах, де застосовувалося передпосівне внесення органо-мінеральної суміші — 24,8 шт. і 25,9 шт. відповідно.

Найбільша маса 1000 зерен пшениці озимої була отримана також при спільному використанні органо-мінеральної суміші та препарату Гумісол (35,9 г).

Результати свідчать про позитивний вплив добрива Гумісол та органо-мінеральної суміші як окремо, так і в поєднанні на структурні показники врожайності пшениці озимої, що в подальшому призвело до гарної продуктивності рослин (табл. 2).

Таблиця 2. Урожайність пшениці озимої сорту Краплина, 2016-2017 рр.

04 371 64 3

Високий рівень урожайності пшениці озимої був відзначений при передпосівному внесенні органо-мінеральної суміші — 5,75 т/га (+1,06 т/га до контролю). У варіанті з використанням препарату Гумісол-плюс 01 Зернові була отримана прибавка врожаю до контролю 0,74 т/га. При спільному використанні органо-мінеральної суміші з добривом Гумісол — 1,69 т/га, або 36 %.

Отже, впровадження у виробництво запропонованих технологічних елементів значно підвищує ефективність та рентабельність сільськогосподарського виробництва з одночасним покращенням екологічного стану сільгоспугідь.

О.О. ВІНЮКОВ, канд. с.-г. наук

О.Б. БОНДАРЕВА, канд. техн. наук

А.П. ДУДКІНА, молодший науковий співробітник
Донецька державна сільськогосподарська дослідна станція НААН України

 

ТОВ «Агрофірма «Гермес»

84313 Україна, Донецька область м. Краматорськ 

logo gumisolвул. Олекси Тихого, 10.

Телефон/Факс: +38 (06264) 712-54

Телефони: (095) 2916017,  (096) 6708573

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 24 березня 2018
Співвідношення державного і гарантованого державою боргу до ВВП за 2017 рік знизилося з 80,9 до 71,8%.
Співвідношення державного і гарантованого державою боргу до ВВП за 2017 рік знизилося з 80,9 до 71,8%.
24 березня 2018
 23 березня 2018
Тепличні комбінати відпускають продукцію по 26-35 гривень за кілограм.
Тепличні комбінати відпускають продукцію по 26-35 гривень за кілограм.
23 березня 2018
 23 березня 2018
Роботи провели на 2,1 гектарах угідь.
Роботи провели на 2,1 гектарах угідь.
23 березня 2018
 23 березня 2018
Таким чином ділянки перейшли в комунальну власність.
Таким чином ділянки перейшли в комунальну власність.
23 березня 2018
 23 березня 2018
Питанням опікуватиметься спеціальна комісія 26 березня.
Питанням опікуватиметься спеціальна комісія 26 березня.
23 березня 2018
 23 березня 2018
22 березня відбулась прес-конференція на тему: «Монополія на ринку азотних добрив - ціна для України». Організатор: ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада». Учасники: Михайло Соколов, заступник голови ГС «Всеукраїнської Аграрної Ради»; Дмитро Дмитрук, директор центру «Соціальлний моніторинг»; Ольга Ходаківська, завідувач відділом земельних відносин Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»; Сергій Феофілов, ...
22 березня відбулась прес-конференція на тему: «Монополія на ринку азотних добрив - ціна для України». Організатор: ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада». Учасники: Михайло Соколов, заступник голови ГС «Всеукраїнської Аграрної Ради»; Дмитро Дмитрук, директор центру «Соціальлний моніторинг»; Ольга Ходаківська, завідувач відділом земельних ...
23 березня 2018

Наші видання

Please publish modules in offcanvas position.