Такий знайомий септоріоз

Такий знайомий септоріоз

/ Актуальні статті / Четвер, 12 квітня 2018 10:40

Септоріоз озимої пшениці — добре відоме і масово поширене захворювання пшениці, що може викликатися різними патогенами (близько 10 видів), але домінантними є два види: Septoria tritici (уражує виключно листовий апарат) та Septoria (Stagonospora) nodorum (завдає шкоди листю і колосу). Як із наукової точки зору, так із практично-агрономічної, ці два патогени мають деякі відмінності.

Збудник Septoria tritici зберігається на рослинних рештках і уражує листя озимої пшениці після її проростання. У дуже сприятливі роки первинне ураження може відбутися навіть в осінній період, проте масове зазвичай виникає ранньою весною. Інший патоген Septoria nodorum в основному зберігається на ураженому насінні і може інфікувати рослини з самого початку, під час проростання зерна. Також частина інфекції зберігається на рослинних рештках. Поєднує ці два види той факт, що за вегетаційний період вони можуть давати до 10 поколінь, перезаражуючи листя один за одним, від старого до молодого. Як відомо, волога дощова погода сприяє швидкому і масовому поширенню захворювання. Тому дуже важливими є питання, як і коли потрібно контролювати септоріоз, щоб захисні дії принесли максимальний результат.

Дуже часто проти септоріозу агрономи планують обробку, яка проводиться для захисту прапорцевого листка. На жаль, для якісного контролю в більшості випадків це вже запізно. Зазвичай на цей момент рослини вже уражені септоріозом: Septoria tritici чи Septoria nodorum, візуально в полі їх розрізнити практично неможливо.

Первинне ураження відбувається рано навесні. Агрономи звертають у цей момент увагу на розвиток борошнистої роси і, не помічаючи першого прояву септоріозу, вибирають для обробки дешеві фунгіциди, які впливають на борошнисту росу, але не мають дії на септоріоз. Тому останній у найбільш чутливій стадії лишається на рослині, хвороба пошкоджує нижній ярус листя і є надійним джерелом подальшої інфекції. У той момент, коли проводиться захист прапорцевого листа, на полі вже щільний «травостій», і препарат не може проникнути вниз. Таким чином, навіть застосовуючи дуже сильний продукт, ми можемо захистити лише верхній ярус, який, доречі, теж може вже бути частково пошкодженим. Так ми робимо першу помилку.

Друга ж полягає у тому, що для контролю септоріозу агроном може неправильно вибрати препарат. У своєму виборі він покладається на рекомендації виробників та свій власний досвід, але, на жаль, останнім часом складається така ситуація, що фунгіциди, які в минулі роки працювали дуже добре, зараз показують недостатній рівень ефективності. Агроном нарікає на підробки, низьку якість препарату, але в більшості випадків причина інша — це резистентність, стійкість патогену до діючої речовини. З кожним роком ця проблема набуває все більших масштабів, зокрема, вона дуже гостро стоїть у ЄС та Великобританії, де питання контролю септоріозу є дуже актуальним. Поступово в Україні ми теж маємо ці проблеми, препарати на основі триазолів та стробілурінів, що в минулі роки були дуже ефективними і досі є найбільш масовими фунгіцидами, зараз вже не показують достатньої ефективності.

Як уникнути цих помилок? По-перше, уважно моніторити свої посіви і проводити першу обробку у період кущіння препаратами, що діють на комплекс патогенів, у тому числі і на септоріоз. Наприклад, Ютака, СЕ — високоефективний фунгіцид для контролю борошнистої роси із сильною дією на септоріоз, особливо на початкових його стадіях. По-друге, використовувати високоефективні фунгіциди, стійкі до виникнення резистентності. Одним із таких продуктів є новий фунгіцид Фезан Плюс, СЕ. Це унікальний препарат, одним із компонентів якого є спеціалізована діюча речовина проти септоріозу — хлороталоніл. Це контактна діюча речовина, що перешкоджає проростанню конідій та спор, і до якої не виробляється резистентність у патогенів. Фезан Плюс, СЕ добре відомий у Європі і є там важливим інструментом контролю септоріозу в умовах, коли препарати на основі стробілуринів втрачають свою ефективність. Фезан Плюс, СЕ — це контактно-системний фунгіцид, що однаково добре контролює як септоріоз листя (Septoria tritici), так і септоріоз колоса (Septoria nodorum), також має високу ефективність проти іржі, перенофорозу, фузаріозу колоса та борошнистої роси.

 

Особливості застосування

 

  • Фезан Плюс, СЕ на пшениці використовується із нормою 2,5-3,0 л/га двократно. Нижня реєстраційна норма розрахована для профілактики та під час використання в сумішах з іншими фунгіцидами.
  • Фезан Плюс, СЕ — інструмент в антирезистентній схемі захисту проти септоріозу листя та колоса зернових культур. Дуже важливо застосовувати його в господарствах, де в збудників септоріозу помічена стійкість до дії стробілуринів;
  • ефективний незалежно від температури повітря, на відміну від стробілуринів, які за високих температур повітря викликають у рослин надмірне дихання, що може призвести до зменшення урожаю;
  • Фезан Плюс, СЕ може бути використаний протягом усього періоду вегетації культури, але найкраще його вносити до початку розвитку хвороб у фазах прапорцевий лист-початок цвітіння проти збудників септоріозу, іржі, піренофорозу та фузаріозу;
  • високоефективний як профілактичний засіб до появи перших симптомів розвитку захворювань або на початкових стадіях зараження.

logo sammit agro

О.ОЛІЙНИК, керівник департаменту реєстрації 
та розвитку продуктів ТОВ «Самміт-Агро»

 21 квітня 2018
19 квітня у Львові стартувала найбільша агропромислова виставка Східної Європи AGROPORT West Lviv 2018. Захід має величезні масштаби і проводиться в міжнародному аеропорту ім. Данила Галицького. Найкращі виробники, високі посадовці, міжнародні експерти і тисячі відвідувачів – виставка вражає розмахом. Відвідав виставку і Президент України Петро Порошенко.
19 квітня у Львові стартувала найбільша агропромислова виставка Східної Європи AGROPORT West Lviv 2018. Захід має величезні масштаби і проводиться в міжнародному аеропорту ім. Данила Галицького. Найкращі виробники, високі посадовці, міжнародні експерти і тисячі відвідувачів – виставка вражає розмахом. Відвідав виставку і Президент України Петро ...
21 квітня 2018
 20 квітня 2018
Продавати вітчизняне борошно до ЄС та Бразилії важко, адже ці ринки збуту захищаються квотами, кажуть представники борошномельного бізнесу.
Продавати вітчизняне борошно до ЄС та Бразилії важко, адже ці ринки збуту захищаються квотами, кажуть представники борошномельного бізнесу.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
Минулого року виробництво комбікормів було найменшим за останні 7 років.
Минулого року виробництво комбікормів було найменшим за останні 7 років.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
Перевізник веде перемовини з однією з міжнародних фінансових організацій.
Перевізник веде перемовини з однією з міжнародних фінансових організацій.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
12 квітня 2018 р. Міжнародний науково-дослідний інститут сільськогосподарських культур напівпосушливої тропічної зони (International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics, ICRISAT) та Corteva Agriscience™, Сільськогосподарський підрозділ DowDuPont, підписали багаторічну партнерську угоду з метою зміцнення продовольчої безпеки шляхом поліпшення продуктивності сільськогосподарських культур, що дають їжу мільйонам людей. Угода ...
12 квітня 2018 р. Міжнародний науково-дослідний інститут сільськогосподарських культур напівпосушливої тропічної зони (International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics, ICRISAT) та Corteva Agriscience™, Сільськогосподарський підрозділ DowDuPont, підписали багаторічну партнерську угоду з метою зміцнення продовольчої безпеки шляхом ...
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
З початку тижня ціна на овоч впала майже на третину.
З початку тижня ціна на овоч впала майже на третину.
20 квітня 2018

Наші видання

Please publish modules in offcanvas position.