Вирощування сої — прибуткова справа

Вирощування сої — прибуткова справа

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 04 травня 2018 14:50

Останні роки попит на сою незмінно високий. Ця культура коштує набагато дорожче пшениці. Потреба в сої і продуктах її переробки збільшується з кожним роком.

Сою вирощують на всій території України. Але найбільші врожаї припадають на Хмельницьку, Київську, Кіровоградську та Полтавську області.

У 2006 році Україна зайняла перше місце в Європі за обсягами виробництва сої, а в ­2017-му входить до дев’ятки найбільших країн-виробників цієї культури в світі та має велику перспективу розширення посівів. Головними чинниками є створення і впровадження у виробництво сортів сої нового покоління, розробці та запровадженню сортової технології її вирощування, популярність культури на ринку. Наразі сорти сої адаптовані до грунтово-кліматичних умов помірного клімату.

Україна — нині лідер у світі з кількості виведених та впроваджених сортів сої. У «Реєстр сортів рослин України» занесено 62 сорти сої української селекції.

Для отримання високих урожаїв варто висівати два-три сорти сої різної скоростиглості. Основні площі її у Лісостепу й Степу слід зайняти середньоранніми та середньостиглими сортами.

Серед ранніх сортів варто виділити наступні.

Вільшанка — сорт української селекції («ННЦ Інститут землеробства НААН»). У Державному реєстрі з 2011 р. Рекомендований для всіх грунтово-кліматичних зон України. Стійкий до вилягання, осипання та посухи. Скоростиглий сорт (достигає за 100–105 днів). Висота рослин — 92–95 см. Маса 1000 насінин — 240–250 г.

Княжна — сорт української селекції (Інститут кормів НААН). У Державному реєстрі з 2012 р. Рекомендований для всіх грунтово-кліматичних зон України. Стійкий до дефіциту вологи в період формування і наливу насіння. Стійкий до осипання та посухи. Середньостійкий до вилягання. Вегетаційний період триває 102–113 днів. Маса 1000 насінин — 113,9–130,6 г.

Середньостиглі

Вінничанка. Сорт української селекції (Інститут агроекології та біотехнології НААН та Вінницький державний аграрний університет). Рік реєстрації — 2006. Підходить для вирощування у Лісостепу та Степу. Вегетаційний період триває 110–120 днів. Стійкий до посухи, вилягання та осипання. Маса 1000 насінин — 212 г.

Васильківська — середньостиглий український сорт, вегетаційний період в умовах Київської області коливається у межах 120–125 днів. Гібрид від схрещування сортів Київська 27 і Київська скоростигла. Сорт виведено Селекційно-генетичним інститутом НААН у співавторстві з Інститутом фізіології рослин і генетики НАН України. Занесений до Державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні з 2003 р. Стійкий до ураження найбільш поширеними хворобами, а також до понижених температур у період цвітіння та плодоутворення. Рослини заввишки 85–95 см. Маса 1000 насінин — 180–190 г. Сорт рекомендовано для вирощування у лісостепових районах України.

Сузір’я — український сорт («ННЦ Інститут землеробства НААН»). У Державному реєстрі з 2010 р. Рекомендований для вирощування у Лісостепу. Стійкий до вилягання рослин та розтріскування бобів, достигає за 100–115 днів. Висота рослин — 90–92 см. Маса 1000 насінин — 240–250 г.

Одеська 150А — український середньоскоростиглий сорт напівінтенсивного типу (Інститут фізіології рослин і генетики НААН). Зареєстрованний у 2001 р. Рекомендований для вирощування у Лісостепу. Тривалість вегетаційного періоду — 115–120 днів. Формує високі врожаї як у суходольних умовах, так і на зрошенні. Має високу стійкість до посухи та основних хвороб. Висота стебла — 110–120 см. Маса 1000 насінин — 189,9 г.

Хуторяночка — український сорт (Інститут кормів НААН). У Реєстрі сортів з 2011 року підходить для вирощування у Поліссі, Лісостепу та Степу. Вегетаційний період триває 105–115 діб. Сорт посухостійкий, пластичний, відносно чутливий до елементів живлення у період формування генеративних органів. Відзначається високою стійкістю до основних грибних та вірусних хвороб. Стійкий до вилягання та осипання. Маса 1000 насінин — 155–175 г.

 

23 366 44

* Інтенсивність кольору відображає густоту посівів
** сірий — відсутність даних

 

Період та норми висіву сої

Сіють у третій декаді квітня-першій і другій декадах травня при прогріванні ґрунту до температури 10–15 °C. Спочатку висівають пізньостиглі сорти і лише в кінці — швидкостиглі.

Норма висіву сої залежить від особливостей сорту, грунтово-кліматичних умов районів її вирощування, якості посівного матеріалу. Норма висіву в Лісостепу й Полісся становить 600–750 тис. схожих насінин/ га, при недостатньому зволоженні — 450–500, а у Степу — 300–450 тис. схожих насінин/ га. Варто зазначити, що норму висіву ранньостиглих сортів необхідно збільшувати, а пізньостиглих — зменшувати. Вагову норму встановлюють, залежно від маси 1000 насінин, посівних якостей насіння, яка коливається у межах 70–130 кг/га.

Після появи сходів необхідно регулярно знищувати бур’ян і проводити розпушування міжрядь. Термін дозрівання коливається від 85 до 245 днів, залежно від сорту і кліматичних умов регіону зростання. Наприклад, ранні сорти сої визрівають до кінця липня, а пізні — до жовтня. Урожайність сої залежить від регіону, сорту та погодних умов. Середня урожайність без поливу становить 10 ц/га, а з поливом — 25 ц/га. Найбільшу врожайність у більшості регіонів дають ранні сорти.

 

Хвороби та шкідники сої

Також для отримання високих урожаїв необхідно захистити їх від шкідників та хвороб.

Соя може уражуватися хворобами, особливо при високій вологості та гранично низьких температурах. Найбільшої шкоди завдає фузаріоз, аскохітоз, пероноспороз (несправжня борошниста роса), бактеріальний опік, жовта мозаїка сої тощо.

Найбільш шкодочиним є ураження сходів фузаріозом (Fusarium oxysporum Schl). Ця хвороба може спричинити загибель понад 43% проростків сої в основному в районах із сухішим кліматом. Проявляється на сходах і дорослих рослинах сої у вигляді загнивання проростків і сходів, в’янення рослин, побуріння і загнивання коренів і стебел, ураження бобів і насіння. На насінні, що проростає, спостерігається три типи ураження:

 

  • насіння загниває і не утворює паростків, на них з’являється біло-рожевий наліт;
  • деформуються і гинуть після виходу на поверхню;
  • на сім’ядолях із верхньої і нижньої сторін утворюються бурі округлі глибокі виразки з наступною появою у них у вологу погоду рожевого нальоту з яскраво-рожевими подушечками.

 

У період цвітіння і початку утворення бобів, а в окремих випадках значно раніше з’являється пожовтіння, згортання із країв, засихання й обпадання листків, стебло в кореневій шийці набуває темно-коричневе забарвлення, у результаті чого рослина в’яне. Зерно в уражених бобах формується щупле, часто зі зморшкуватою оболонкою, а у вологу погоду і з біло-рожевим нальотом. Воно втрачає схожість або дає уражені сходи.

Аскохітоз. На сьогодні із найбільш шкодочинного захворювання воно перетворилося у найменш розповсюджене. Хвороба на рослинах сої проявляється від початку появи сходів до збирання врожаю. При сильному розвитку аскохітозу уражуються всі органи рослин: сім’ядолі, листки, стебла, боби та насіння. Найбільш небезпечною вважається насіннєва форма інфекції, при якій насіння загниває і втрачає схожість, а слабо уражене дає сходи із хворими сім’ядолями. Найбільше шкодить вона при підвищеному зволоженні, загущенні посівів. Недобір урожаю зерна може становити 15–20%.

Пероноспороз (несправжня борошниста роса) — захворювання виявляється у двох формах: загального пригнічення рослин (дифузійне або системне ураження) та плямистості листків (локальне або місцеве ураження). За дифузійного ураження на сім’ядолях і особливо на листах виявляються хлоротичні ділянки, що охоплюють пластинку цілком або частину її поблизу основи. У вологу погоду в місцях плям, переважно з нижньої сторони листків, з’являється сіро-фіолетовий наліт. Сильно уражені рослини відстають у рості, мають пригноблений вигляд і потім засихають. Слабко уражені рослини в розвитку практично не відстають і плодоносять. Друга форма ураження характеризується появою на листах спочатку блідо-зелених, а пізніше бурих плям, що покриваються із нижнього боку сірувато-фіолетовим нальотом. Уражені листи відмирають. Найчастіше ця форма ураження виявляється у період цвітіння, а також утворення бобів. При сильному розвитку хвороби недобір врожаю насіння коливається у межах 5–7%.

Глибоку зяблеву оранку застосовують як профілактичний засіб захисту від грибкових та бактеріальних хвороб сої. Це значно зменшує ймовірність зараження аскохітозом, пероноспорозом та іншими хворобами.

На полях, де виявлено фузаріоз, не можна висівати сою раніше ніж через 3–4 роки.

На стан рослин сої впливає дотримання всіх агротехнічних заходів: від оптимальних строків сівби до оптимальних строків збирання. Якщо висіяти сою занадто рано, це може спровокувати ураження насіння збудниками хвороб, що призводить до його загнивання. Тому хвороби частіше виявляються саме на ранніх посівах. З іншого боку, запізнення зі збиранням може спричинити ураження насіння пліснявими грибами.

У посушливі роки за високої температури повітря може спостерігатись ураження посівів сої шкідниками.

Бобова (акацієва) вогнівка (Etiella zjnkenella  Tr.) в Україні поширена повсюди, але найбільше шкодить у Степу та на півдні Лісостепу. Зимують гусениці в коконах, в грунті, на глибині до 3 см. Період заселення — кінець травня-початок червня. Втрати урожаю від бобової вогнівки можуть сягати до 50%.

Бульбочкові довгоносики (смугастий, щетинистий) (Sitona lineatus L., Sitona crinitus) — найбільш небезпечні на ранніх стадіях розвитку сходів сої є жуки. Зимують у ґрунті під рослинними рештками. Масове відкладання яєць відбувається впродовж травня, але може продовжуватися й до початку липня. Розвивається цей шкідник в одному поколінні за рік. Жуки обгризають листки сходів із країв, завдаючи їм суттєвих пошкоджень, а личинки пошкоджують кореневу систему, знижуючи її функцію.

Звичайний павутинний кліщ (Tetranichus urticae  Koch.) зимує у рослинних рештках, під грудками землі, в тріщинах кори дерев тощо. Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де вони живуть під павутиною. Живляться соком рослин, проколюючи шкірку листка, на якому утворюються яскраво-зелені крапки, потім плями, які зливаються і утворюють знебарвлені ділянки. Уражені рослини сої відстають у рості, а листки засихають, передчасно обпадають. Кліщ обплітає листок, квітки та молоді боби павутинням. Підвищена шкодочинність спостерігається у посушливі роки, особливо у серпні.

Насіння, що проростає у ґрунті, та сходи можуть пошкоджуватися личинками росткових мух, дротяника, личинками пластинчастовусих жуків, гусінню підгризаючих совок.

Сім’ядолі та перша пара справжніх листків можуть пошкоджуватись різноманітними видами листогризучих шкідників, такими як: сірий буряковий та бульбочковий довгоносик, личинками зеленого коника та саранових. Протягом усього вегетаційного періоду на листках сої харчуються клопи, трипси, тля, цикади, які висмоктують сік. Але, якщо провести протруєння насіння, ці види шкідників значного збитку посівам не завдадуть.

Отже, зменшенню втрат від шкідників сприяють такі заходи:

 

  • вирощування ранньостиглих сортів;
  • збирання врожаю в оптимальні строки;
  • глибока зяблева оранка полів після бобових культур;
  • правильний вибір сівозміни, подрібнення рослинних решток, що залишаються у полі на зиму.

 

Ольга ВЛАСОВАканд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

1

 17 січня 2019
За прогнозами аналітиків, у поточному сезоні експорт української соєвої олії може встановити новий рекорд.
За прогнозами аналітиків, у поточному сезоні експорт української соєвої олії може встановити новий рекорд.
17 січня 2019
 17 січня 2019
ВР відхилила проект постанови про скасування рішення щодо законопроекту "Про внесення змін до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель".
ВР відхилила проект постанови про скасування рішення щодо законопроекту "Про внесення змін до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель".
17 січня 2019
 17 січня 2019
Однак через недостатній обсяг сировини спостерігається зниження обсягів експорту високоолеїнової соняшникової олії з країни.
Однак через недостатній обсяг сировини спостерігається зниження обсягів експорту високоолеїнової соняшникової олії з країни.
17 січня 2019
 17 січня 2019
Успішній реалізації експортного потенціалу зазначених ринків сприяло зміцнення позицій України на ключових ринках. 
Успішній реалізації експортного потенціалу зазначених ринків сприяло зміцнення позицій України на ключових ринках. 
17 січня 2019
 17 січня 2019
У січні-грудні 2018 року обсяги продукції рослинництва збільшилися на 10,7%.
У січні-грудні 2018 року обсяги продукції рослинництва збільшилися на 10,7%.
17 січня 2019
 17 січня 2019
Цього тижня на ринках України та Польщі ціни на яблука почали поступово, але впевнено зростати. 
Цього тижня на ринках України та Польщі ціни на яблука почали поступово, але впевнено зростати. 
17 січня 2019

Please publish modules in offcanvas position.