Захист посівів ріпаку від бур’янів

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 28 лютого 2011 10:04

Іван Кифорук, науковий співробітник Івано-Франківського інституту АПВ УААН

На сьогодні ріпак є однією з найбільш рентабельних сільськогосподарських культур в Україні. Це спричинено попитом з боку країн Західної Європи, де успішно діє програма з виробництва біодизеля, сировиною для якого і є ця культура. З метою забезпечення виробництва якісною продукцією та зменшення хімічного навантаження на довкілля європейські контролюючі органи посилюють вимоги до якості насіння ріпаку. Одним з основних параметрів якості є чистота насіння.
 
Захист від шкідливих організмів є одним з найбільш серйозних питань у технології вирощування ріпаку. Останнім часом фітосанітарний стан сільськогосподарських угідь суттєво погіршився, особливо зросла забур’яненість полів шкодочинними і бур’янами, що складно викорінюються, -- кореневищними (пирій повзучий), коренепаростковими (осоти польовий і жовтий, березка польова) та іншими. Підмаренник чіпкий у цьому переліку посідає чи не найперше місце, оскільки його насіння дуже складно відділити від насіння ріпаку, а домішка більш ніж 2% в партії насіння суттєво знижує вартість при експорті до країн Європи. Крім того, завдяки значному розширенню площ значно зросла загроза з боку шкідників та хвороб.
Одними агротехнічними заходами сьогодні ми не можемо добитися ефективних результатів. Застосування гербіцидів у поєднанні з іншими методами зможе призвести до бажаного результату, а саме -- мінімізувати втрати від бур’янів при вирощуванні сільгосппродукції. Зараз на ринку є достатньо хімічних препаратів, які можна використовувати у технології вирощування хрестоцвітих олійних культур. Тому виробник має змогу залежно від своїх можливостей та інформованості використовувати ті чи інші препарати. Ми хочемо зупинитися на продукції компанії «Сингента», яка на сьогодні є провідною на українському ринку і пропонує препарати для комплексного підходу при вирощуванні хрестоцвітих культур. Саме ця компанія має високоефективні гербіциди для боротьби з бур’янами в допосівний і досходовий періоди (Трефлан 48 і Дуал Голд), препарати для застосування по вегетуючих рослинах Лонтрел 300, і Лонтрел Гранд, а також дуже потужний гербіцид Галера. З селективних грамініцидів високоефективним виявився препарат Фюзілад Форте. Як гербіцид суцільної дії вартий уваги препарат Ураган Форте для викорінюючого знищення кореневищних і коренепаросткових бур’янів у передпосівний період.
Використання гербіциду Ураган Форте в нормі витрати 1,5-3,0 л/га допоможе позбутися багаторічних кореневищних/коренепаросткових бур’янів у процесі підготовки грунту під посів хрестоцвітих олійних культур. При підвищенні норми витрати Урагану Форте до 4,0 л/га ця суміш повністю знищує такий бур’ян, як березка польова.
На початку росту ріпак дуже чутливий до наявності бур’янів, особливо в умовах недостатньої вологи, тому чистота полів у цей період є надзвичайно важливою. Використання грунтового гербіциду Дуал Голд у нормі витрати 1,6 л/га дозволяє забезпечити чистоту посіву від однорічних злакових та деяких дводольних бур’янів на початкових етапах росту та розвитку культури. Для розширення спектра дії можна використовувати Дуал Голд у суміші з гербіцидом Комманд.
Грунтовий гербіцид Трефлан 48% к.е. краще вносити перед посівом озимих або ярих хрестоцвітих культурах, на полях, де відсутні бур’яни, що складно викорінюються, такі як осоти, ромашки, мак-самосійка, підмаренник чіпкий тощо. Решта основних бур’янів -- однорічні злакові і дводольні -- чутливі до діючої речовини (трифлураліну). Перевага цього препарату також полягає в тому, що він забезпечує високу ефективність як при зволоженому, так і сухому верхньому шарі грунту. Норма внесення препарату буде змінюватись залежно від рівня наявності гумусу в грунті. Це стосується усіх грунтових гербіцидів. Трефлан треба вносити до посіву з обов’язковою заробкою препарату одразу після внесення культиватором або боронами.
Компанія «Сингента» у своєму портфелі має спеціалізований ретардант-фунгіцид для застосування на ріпаку. Препарат Сетар містить дві діючі речовини: паклобутразол та дифеноконазол. Паклобутразол є спеціалізованим ретардантом для ріпаку, яким можна обробляти культури і весною, і восени. Використання цього препарату стимулює галуження рослин та одночасність цвітіння і дозрівання. Це призводить до зменшення втрат урожаю під час збирання. Період обробки фунгіцидом співпадає із внесенням ретарданту. Саме тому другим елементом у препарат Сетар було включено діючу речовину дифеноконазол. Останній має виражену лікувальну та профілактичну дію проти фомозу та альтернаріозу, що дозволяє зупинити розвиток цих патогенів та провести оздоровлення рослини.
Під час вегетації на посівах хрестоцвітих культур доцільне використання селективних гербіцидів Лонтрел 300 та Лонтрел Гранд проти ромашок, гірчаків, осотів та інших бур’янів родин Складноцвіті, Гречкові, Бобові, Пасльонові, Селерові (Зонтичні). При застосуванні цих препаратів осоти та інші багаторічні коренепаросткові бур’яни вищеназваних родин гинуть повністю, включаючи кореневу систему, тому ці препарати є стандартом для знищення осотів. Дуже важливо використовувати Лонтрел 300 та Лонтрел Гранд, коли осоти знаходяться у фазі розетки діаметром 15-20 см або початку формування генеративного пагону. В цей період рослини осотів найбільш чутливі до дії гербіцидів. Що стосується використання Лонтрелів проти гірчаків, то найбільш ефективною буде обробка за наявності 2-4 листків на рослинах. 
Селективний грамініцид Фюзілад Форте ефективно діє на всі злакові бур’яни. В нормі 0,5-1,0 л/га він повністю знищує однорічні злаки, що знаходяться у фазі активного росту, а при підвищенні норми до 2,0 л/га -- повністю знешкоджує пирій. Оптимальний строк застосування препарату проти однорічних злакових бур’янів -- фаза 3-4 листків, проти багаторічних -- висота рослин бур’янів 12-15 см. Обробку посходовими гербіцидами бажано проводити до того періоду, коли листя культури закриває бур’яни і робоча рідина має можливість в достатньому обсязі потрапити на листя бур’янів.
На особливу увагу заслуговує Галера -- гербіцид системної дії, у складі якого є діючі речовини клопіралід, 267 г/л і піклорам, 67 г/л. Завдяки цьому він ефективно діє на всі бур’яни, які контролює Лонтрел Гранд, -- підмаренник чіпкий, мак-самосійку, лободу, а також деякі інші дводольні. Препарат проникає у листки бур’янів, а потім швидко поширюється по всій рослині, спричиняючи зупинення росту, деформацію, що зрештою призводить до повної загибелі рослин бур’яну.
Візуальний ефект дії препарату Галера спостерігається на 3-5 день, а повна загибель бур’янів настає через 2-4 тижні залежно від погодних умов. Потрібно також враховувати, що у бур’янів у весняний період швидше проходять фази розвитку, ніж у рослин ярих хрестоцвітих культур, і особливо у ярого ріпаку. Тому треба стежити, щоб обробка посівів була проведена в оптимальні строки. Препарат найефективніше знищує молоді рослини бур’янів, коли вони перебувають у фазі до 4-8 справжніх листків. Проти осотів та гірчаків внесення Галери, як і Лонтрелів необхідно проводити у фазі розвиненої розетки та 2-4 листків відповідно. Ефективність препарату не знижується навіть після опадів, якщо вони пройшли через 1,5-2 години після внесення гербіциду. Враховуючи наявність клопіраліду в гербіциді Галера норма витрати робочого розчину коливається від 150 до 300 л/га. Проти помірночутливих бур’янів (лобода, щириця) бажано добавляти в робочий розчин будь-який прилипач, при цьому ефективність проти цих бур’янів підвищиться на 10-15%. Комбіноване внесення гербіциду Галера (0,35 л/га) із прилипачем у дослідженнях, проведених Івано-Франківським інститутом АПВ УААН, на посівах ріпаку і гірчиці забезпечує зниження забур’яненості посівів цих культур на 90-96%.
Залежно від кліматичних умов при дозріванні або забур’яненості посівів, за відсутності обробки гербіцидами хрестоцвітих культур, для зменшення втрат при збиранні і підсушуванні насіння на корені доцільно застосовувати як десикант Реглон Супер (3,0 л/га).
Отже, в системі захисту посівів при вирощуванні олійних хрестоцвітих культур компанія «Сингента» пропонує повну технологію для надійного захисту від бур’янів.

svidome

 25 червня 2022
У Білоцерківському національному аграрному університеті (БНАУ) відкрили навчально-наукову лабораторію технології культивування та дослідження якості продукції гідробіонтів.
У Білоцерківському національному аграрному університеті (БНАУ) відкрили навчально-наукову лабораторію технології культивування та дослідження якості продукції гідробіонтів.
25 червня 2022
 24 червня 2022
На початку липня в Україні планується скасування ліцензій на експорт пшениці.
На початку липня в Україні планується скасування ліцензій на експорт пшениці.
24 червня 2022
 24 червня 2022
Аграрії Одеської та Миколаївської областей розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке, станом на 24 червня, проведено на площі 42,2 тис. га.
Аграрії Одеської та Миколаївської областей розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке, станом на 24 червня, проведено на площі 42,2 тис. га.
24 червня 2022
 24 червня 2022
В новому сезоні врожай ячменю в Україні зменшиться до 5-7 млн тонн внаслідок скорочення площ сівби та втрат врожаю на півдні та сході, відповідно експорт знизиться до 2-3 млн тонн у порівнянні з 5,8 млн тонн у минулому сезоні та 4,2 млн тонн у попередньому.
В новому сезоні врожай ячменю в Україні зменшиться до 5-7 млн тонн внаслідок скорочення площ сівби та втрат врожаю на півдні та сході, відповідно експорт знизиться до 2-3 млн тонн у порівнянні з 5,8 млн тонн у минулому сезоні та 4,2 млн тонн у попередньому.
24 червня 2022
 24 червня 2022
росія використовує до десятка російських та сирійських кораблів для вивезення краденого зерна з тимчасово захоплених територій Херсонської та Запорізької області та вже вивезла понад 500 тис. тонн цього зерна.
росія використовує до десятка російських та сирійських кораблів для вивезення краденого зерна з тимчасово захоплених територій Херсонської та Запорізької області та вже вивезла понад 500 тис. тонн цього зерна.
24 червня 2022
 23 червня 2022
Згідно з оперативними даними, обсяг експорту соняшнику з України в травні сягнув багаторічного місячного максимуму, склавши 352 тис. тонн, що втричі більше показника квітня і на 89% перевищує експорт у звітному місяці.
Згідно з оперативними даними, обсяг експорту соняшнику з України в травні сягнув багаторічного місячного максимуму, склавши 352 тис. тонн, що втричі більше показника квітня і на 89% перевищує експорт у звітному місяці.
23 червня 2022

Please publish modules in offcanvas position.