Як для самих себе

Як для самих себе

/ Агрономія Сьогодні / Середа, 06 червня 2018 15:45

Виробництво посівного матеріалу у господарстві забезпечує не лише економічний виграш, а й впевненість у його якості.

— Я завіз сортовий ріпак сам із Польщі. Посіяв, розмножив — результати і за врожайністю, і за стійкістю проти стресових факторів набагато кращі, аніж у гібридного ріпаку. Рік-другий і до моїх посівів почали придивлятися сусіди. Відтепер я виробляю насіння не тільки для себе, але й на продаж, — ділиться своїм невеличким секретом керівник середнього господарства. Він починає йти тим шляхом, який до нього вже зробили власники десятків, а може, вже й сотень господарств, створивши власні насіннєві заводи. Як мінімум, це перспективно, а в більшості випадків дає змогу заощаджувати і заробляти чималі кошти.

Ми не будемо говорити про виробництво посівного матеріалу у спеціалізованих компаніях чи у великих агрохолдингах — в більшості випадків там вже давно налагоджено процеси вирощування насіння для власних потреб та його реалізації, у тому числі на експорт. Ми звикли до того, що постачання якісного посівного матеріалу — це прерогатива іноземних виробників, однак сьогодні обсяги продажів насіння, вирощеного безпосередньо в України, обраховуються багатьма десятками мільйонів доларів. Інша річ — середні господарства, що лише зараз активно стають на цей шлях.

Таке враження, що сьогодні чи не у кожному другому господарстві, площею понад 3 тис. га, розташованому у зоні Лісостепу, діє власне насіннєве виробництво. Започатковують його зазвичай енергійні керівники, які прагнуть створити повністю економічну замкнуту структуру господарювання: від ремонту техніки до зберігання і переробки зерна. Частково «сприяють» цьому процесу і недобросовісні виробники та постачальники посівного матеріалу. Хто хоча б один раз серйозно проколовся із придбанням чужого насіння, обов’язково задумається про власне виробництво. Втім, тут найчастіше діє елементарна економічна логіка.

— Ми стабільно висіваємо десь до 2 тис. га пшениці і до 1,5 тис. га сої. Тобто розуміння того, що в нашому випадку раціонально створити власну насіннєву базу, було з самого початку роботи. Тому найперше необхідно забезпечити себе якісним насінням, а вже після того налагодити виробництво на продаж, — пояснює керівник ТОВ «Агробуд» Олександр Шевчук. Господарство площею 7000 га розташоване на Вінниччині і характеризується потужною матеріально-технічною базою. Декілька років тому тут було прийнято рішення про створення власного насіннєвого заводу.

nasinnya 4

— Вивчивши питання, ми зрозуміли, що на обладнанні і на самій технології заощаджувати не можна, і потрібно брати лінію відомого виробника, з певним запасом продуктивності. Максимальна продуктивність первинного очищення у нас сягає 70 т/год. Тут дуже важливою є якість роботи, оскільки на неї зерно потрапляє прямим шляхом із завальної ями, і очищується від пилу та сторонніх домішок. Наступна стадія є більш делікатною і потребує максимально точної роботи, оскільки під час неї відбирається щупле зерно, і насіння сортується за довжиною, а також провадиться додаткове очищення на трієрному блоці. Продуктивність роботи тут перебуває у межах 5 т впродовж години. Після цього майбутній посівний матеріал спрямовується на пневматичний стіл, де виокремлюється порожнє і занадто легке зерно. Надалі насіння потрапляє до протруювальної машини і відразу ж фасується у біг-беги. Загальна продуктивність лінії дорівнює приблизно 5 т/год., — детально розповідає керівник ТОВ «Агробуд».

Зі слів Олександра Шевчука, у цьому бізнесі є низка факторів, які слід обов’язково враховувати і виробникові, і покупцям. По-перше, нормальне господарство, яке самостійно виробляє посівний матеріал, не розділяє отриману продукцію на категорії «для себе» і «на продаж». Тому брак в принципі є неприпустимим: хто ж буде сам собі робити зле? По-друге, виробляючи самостійно посівний матеріал, керівництво господарства точно знає, що воно посіє у землю на тисячах гектарів площі. Це сьогодні є надзвичайно важливим, враховуючи те, що ринок фальсифікату продовжує буяти. Але, по-третє, на виробника накладається підвищена відповідальність. Ясна річ, що якщо з насінням буде щось не те, то ніхто із сусідів його більше не купить. Контракти на постачання тут також укладаються вельми специфічні: вартість замовленої партії насіння дешевшає із кожним днем, тому важливо його не просто вчасно підготувати, але й постачити клієнту. Скажімо, в ТОВ «Агробуд» для цього створено власний потужний логістичний парк.

Десь п’ять років тому почали займатися власним насінництвом і в ТОВ «Агрофірма «Хліб України», вирощуючи передусім гібриди кукурудзи вітчизняної селекції.

— Кукурудза — одна з ключових культур на наших полях, тим більше, що ми займаємося тваринництвом, а тому висіваємо її і на зерно, і на силос, — розповідає генеральний директор ТОВ «Агрофірма «Хліб України» Юрій Демцюра.

З його слів, почати працювати у цьому напрямі спонукала ціла низка факторів.

По-перше, це суттєво знижує витрати на посівний матеріал для власних потреб. По-друге, є можливість отримувати додатковий прибуток, реалізуючи врожай сусідам. І зрештою те, що ми сіємо це насіння у себе на полях — найкраща реклама його якості. До речі, скажу, що ми недаремно почали займатися кукурудзою саме української селекції — вона абсолютно нічим не гірша, у порівнянні із західною, однак її ціна доступніша для аграріїв, — наголошує керівник господарства.

Наразі у компанії виконують часткову доробку насіннєвого матеріалу власними силами, очищаючи та досушуючи на місці. Після того насіння спрямовується на спеціалізований насіннєвий завод у Вінницькій області, де провадиться його фінальна підготовка, яка включає протруєння та пакування продукції. Втім, як вважає Юрій Васильович, на часі — придбання сучасного обладнання та налагодження повного циклу виробництва насіння: з поля до упаковки безпосередньо в господарстві.

Згадані нами приклади яскраво характеризують загальноукраїнську тенденцію, про яку ми вже згадували. Організаційно та інфраструктурно міцні живі господарства-середняки сьогодні розуміють, що їм до снаги виробництво насіння ключових сільгоспкультур. І що на цьому можна непогано заробити. Та що й казати — сьогодні маємо справжні бренди із бездоганною репутацією, такі, скажімо, як «Рост-Агро», чиє насіння як мінімум не поступається продукції відомих західних виробників. «Середняки» впевнено нарощують «насіннєві м’язи».

zerno 22

Звичайно ж, представник конкурентної фірми-виробника обов’язково вкаже на те, що це все, мовляв, кустарщина, і про яку гарантію якості тут можна говорити. Справедливе зауваження, але гадаємо, у виробленого безпосередньо в господарстві насіння є свої переваги, доступні далеко не усім дистриб’юторам посівного матеріалу.

Перше — «сірий» дистриб’ютор сьогодні є, а завтра у гаражі, який він орендував, почеплять замок. Фермер, який вирощує насіння, нікуди зі своїми полями не утече, а тому він 100 разів подумає, перш ніж пропонувати неякісну продукцію.

Друге — у дистриб’ютора два гектари демонстраційних ділянок, на яких росте різних 100 сортів та гібридів. У ці ділянки «ввалили» по 500 кг азоту і ще тонну інших міндобрив, а ще може пару разів у травні-червні крадькома полили… «Демонстраційний полігон» аграрного господарства обраховується сотнями і тисячами гектарів товарних посівів. Зацікавлений покупець може оглянути будь-яку ділянку поля і перевірити стан конкретного сорту чи гібриду будь-якої миті, точно знаючи, що навряд чи хто сюди сипав добрива тонами.

Третє — керівник господарства не зацікавлений вирощувати якесь сміття замість якісного насіння, бо він його сіятиме сам, і захоче «підсадити» на нього сусідів. Одна рекламація в окрузі — і все намарне.

Однак, ясна річ, що жодна справа не є такою простою, як може видатися на перший погляд. Для того щоб отримувати прибуток у цьому напрямі, необхідно врахувати тисячу й одну річ: передусім правильно обрати виробника насіння, із сортами чи гібридами якого ви плануєте працювати. Потрібно розуміти, чи здатні ви забезпечити належну технологію вирощування, і за потреби додатково підібрати фахівців. Ясна річ, що в господарстві повинні бути в наявності достатні потужності для зберігання, доробки та логістики зерна. Ліпше всього — ознайомитися із таким досвідом виробництва насіння в інших господарствах, які почали цим займатися раніше.

А загалом ми переконані, що більша частина зацікавлених керівників без особливих проблем упорається з організацією такого виробництва в господарстві. Хоча б тому, що така зацікавленість виникає зазвичай у тому випадку, коли на інших напрямах виробництва все гаразд, і аграрна компанія потребує нових напрямів розвитку.

 

Як працює еталонний насіннєвий завод

Для того щоб розуміти, якими є стандарти якості на сучасних насіннєвих заводах, пропонуємо взяти за приклад велике підприємство, розташоване у Сумській області. Тут діють дві технологічні лінії. Перша, потужністю від 150 до 200 т насіння за добу, призначена для виробництва посівного матеріалу пшениці, ячменю, гороху, сої та соняшнику. Друга (75 т за добу) — для виробництва насіння льону, коріандру, спельти та низки інших нішевих культур.

Сукупно весь процес обслуговує 60 працівників, а саме обладнання представлене продукцією таких відомих виробників, як KAMAS, Westrup та Cimbria JK Machinery.

Ось як виглядає технологічна переробка насіння нішевих культур.

 

1 етап — прийом насіння

Зерно потрапляє у бункер місткістю 8 кубометрів. Далі стрічковий транспортер подає його на вертикальну норію, і після цього — у бункер тимчасового зберігання.

 

2-й — очищення насіння

Спочатку відбувається очищення маси від колосків, часточок ґрунту та легких сміттєвих домішок. Далі: очищення від мінеральних домішок (каміння, залишків ґрунту тощо). Для цього застосовується таке обладнання: машина ФА 1500 продуктивністю 10 т/год. та каменевідбірна машина КБТ 100.

 

3-й — лущення насіння

Для цього застосовується дві лущильні машини KMPL 1000, при цьому продуктивність однієї установки перебуває в межах від 0,5 до 1 т/год.

 

4-й — калібрування насіння

На цьому етапі здійсню­ється низка технологічних операцій. Це передусім сортування зерна, під час якого облущене відділяється від необлущеного, а також додаткове очищення маси від половинок. А вже на виході із калібрувальної машини сировина проходить магнітний сепаратор для відбору метало-магнітних домішок.

На етапі калібрування використовується таке обладнання: калібрувальна машина PVT 1000 продуктивністю 10 т/год. та «Tpiep G 7000», потужністю 4 т/год.

 

5-й — відбір зерна

Провадиться відбір одиничного зерна із залишками плодових оболонок, яке повертається на очищення, та пошкодженого. З цією метою використовується пневмостіл Cimbria продуктивністю 1,5 т/год.

 

6-й — фасування та зберігання

 

Відбувається механізоване затарювання та фасування у біг-беги місткістю до 1 т. Після цього готовий посівний матеріал спрямовується на зберігання на сертифікованому складі для подальшої реалізації.

kukurudza 11

В структуру насіннєвого господарства компанії входить і спеціалізований завод із виробництва насіння кукурудзи. Продуктивність його сягає 330 т за добу, а кількість працівників — 130 чоловік. На підприємстві встановлено обладнання PETCUS, A&K Development Company, Tecflam, IPE Steuerungstechnik, KAMAS, Westrup, Simotec. Виробництво посівного матеріалу тут займає 9 технологічних етапів.

 

1 етап — прийом

Качани кукурудзи, привезені з поля та зважені, вивантажують у завальну яму. Далі віброживильник подає масу на розподільний транспортер, а звідти — до очисних машин.

 

2-й — очищення та відбір

Сировина проходить очищення на 12-рядних очисних машинах, де з качанів знімає­ться обгортка. Після цього вони потрапляють на сортувальні столи, на яких вручну провадиться санітарне перебирання качанів. По закінченню зважування якісні качани спрямовуються на сушіння.

 

3-й — сушіння

Температура сушіння качанів становить від 36 до 38 градусів. Сам процес триває від 72 до 120 годин, залежно від структури гібриду. На цьому етапі здійснюється постійний контроль за вологістю качанів. Кількість відбору зразків залежить від вологості кукурудзи (кожні вісім годин за вологості 38%, кожні чотири години за вологості 16–20%, щогодини за вологості 16%). Сушіння завершується, коли вологість досягає 13%.

 

4-й — лущення

Висушені качани потрапляють до молотильної установки. Це комбінована машина для обмолоту качанів та попередньої очистки кукурудзи продуктивністю 30 т/год., де насіння відділяється від стрижня. Заразом видаляються аспіраційні залишки та дрібне зерно. Після лущення готова сировина тарується у біг-беги і відвозиться на тимчасове зберігання.

 

5-й — тимчасове зберігання

У біг-бегах насіння зберігається на сертифікованих складах впродовж не менше 15 діб.

 

6-й– калібрування

Калібрувальна лінія — це обладнання провідних світових виробників продуктивністю 140 т/добу. На цьому етапі видаляються залишки аспіраційних відходів, відсівається дрібне насіння, а якісне розділяється на чотири фракції (велике кругле, велике плоске, середнє кругле та середнє плоске). Кінцевим етапом калібрування є очищення на сортувальних пневмостолах, де видаляється зерно, яке не має фізичних властивостей схожості.

 

7-й — протруювання

Контрольоване покриття насіння протруювальною речовиною для захисту насіння від хвороб та шкідників. Відбувається це на протруювачі порційної дії СТ200. Після цього насіння проходить досушування.

 

8-й — пакування

Пакування насіння провадиться на автоматичному укладальнику мішків потужністю 4 тис. мішків за добу. Здійснюється повний контроль за обробкою (відбір проб із кожного п’ятого мішка) та пакуванням насіння.

 

9-й — відвантаження

Готова запакована продукція потрапляє на сертифікований склад, де зберігається до відправки відділом логістики кінцевому споживачу.

 

До речі

Важливим елементом успішного вирощування майбутнього посівного матеріалу є наявність масштабної системи зрошування, сумарні площі під яким перевищують 4000 га. Окрім традиційних поливних установок, це також досить розгалужена мережа для краплинного зрошення. Усі агрегати виробництва провідних компаній зі США та Ізраїлю.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 18 березня 2019
З початку поточного сезону Україна в рамках виконання меморандуму про взаєморозуміння, підписаного учасниками українського ринку, вже експортувала 12,927 млн т пшениці (з урахуванням борошна в перерахунку на зерно) при встановленому документом ліміті в 16 млн т.
З початку поточного сезону Україна в рамках виконання меморандуму про взаєморозуміння, підписаного учасниками українського ринку, вже експортувала 12,927 млн т пшениці (з урахуванням борошна в перерахунку на зерно) при встановленому документом ліміті в 16 млн т.
18 березня 2019
 18 березня 2019
У березні вартість деяких позицій овочів «борщового набору» опустилась до рівня, який був зафіксований на момент закладання цієї продукції на зберігання.
У березні вартість деяких позицій овочів «борщового набору» опустилась до рівня, який був зафіксований на момент закладання цієї продукції на зберігання.
18 березня 2019
 18 березня 2019
19 березня поточного року набуде чинності постанова Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 року №710, якою внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру та яка дозволять реєструвати земельні ділянки онлайн.
19 березня поточного року набуде чинності постанова Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 року №710, якою внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру та яка дозволять реєструвати земельні ділянки онлайн.
18 березня 2019
 18 березня 2019
Фермерське господарство "Перлина Струмка" тмV.Petrov на Одещині - єдине серед українських виноробів, яке отримало сертифікат "Органік Стандарт".
Фермерське господарство "Перлина Струмка" тмV.Petrov на Одещині - єдине серед українських виноробів, яке отримало сертифікат "Органік Стандарт".
18 березня 2019
 18 березня 2019
Із січня вартість яловичини зросла всього лише на 0,3%, а свинини - знизилася на 1,4%.
Із січня вартість яловичини зросла всього лише на 0,3%, а свинини - знизилася на 1,4%.
18 березня 2019
 18 березня 2019
Торік товарообіг між країнами зріс на 28% і склав $ 89,58 млн. А ще Люксембург входить до ТОП-10 найбільших європейських інвесторів України. 
Торік товарообіг між країнами зріс на 28% і склав $ 89,58 млн. А ще Люксембург входить до ТОП-10 найбільших європейських інвесторів України. 
18 березня 2019

Please publish modules in offcanvas position.