Підзимовий посів соняшнику

Підзимовий посів соняшнику

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 15 червня 2018 14:50

Одним з основних плюсів підзимового посіву соняшнику є перерозподіл робочого часу. В листопаді, коли посівна техніка простоює, а в травні її катастрофічно не вистачає, такий посів має суттєву перевагу.

В цілому по Україні підзимовий соняшник займає до 250 тис. га. Підзимові посіви цієї культури мають певну перспективу у південних і східних областях України, через дефіцит ґрунтової вологи та сухої весни. У Харківській області є підприємства, які вісівають ділянки гібридизації під зиму; у Херсонській є господарства з понад 300 га підзимового соняшнику. Останнім часом площа його в Україні зростає щороку на 20–22%.

Також до переваг підзимового посіву можна віднести:

 

  • покращення фінансування посівної кампанії озимини і основного обробітку грунту. Ціна на соняшник, до одержання нового врожаю, доволі висока;
  • підвищення урожайності по відношенню до звичайних строків посіву (особливо у сухі і вітряні весняні дні). Врожайність збільшується за рахунок зменшення втрат вологи (втрачається під час культивацій і боронувань);
  • рослини, посіяні в осінній період, мають більшу витривалість і стійкість до різних захворювань та паразитів;
  • стійкі до пізніх весняних заморозків, швидше ростуть, вимагають менше поливу;
  • жорсткість умов природного відбору — виживають тільки найсильніші рослини.

 

Для зберігання насіння соняшнику найкращою є температура + 15°C. Висівати його під зиму варто за температури грунту менше 2°C і передбачити заходи, які не дали б насінню проростати восени.

Найкраще висівати насіння соняшнику при вологості 13–17%. Насіння до весни знаходиться у біологічному спокої, а навесні проростає за температури вище + 5°C. Якщо восени висівати насіння з вищою вологістю, ніж оптимальна, то навесні можна спостерігати випадіння рослин до 34%, через збільшення їх захворювання. Якщо висівати насіння за низької вологості та температури грунту вище 5°C, і якщо осінь затяжна й тепла, то спостерігається проростання насіння восени, а навесні зрідженість посівів сягатиме до 38%.

Після збирання насіння необхідно одразу очистити, калібрувати, протруюювати і висівати — воно знаходитиметься в біологічному спокої та зійде лише навесні при настанні сприятливих умов.

sonyashnik 4

Готуючи насіння соняшнику, слід пам’ятати, що видалення лушпиння і насіннєвих оболонок сприяє виходу зі стану спокою.

Навесні молоді сходи соняшнику витримують заморозки до –8 °C без зниження урожайності. Сухий або надто сильно вологий грунт не є обмеженням для посіву соняшнику восени. Необхідно заздалегідь підготувати його, і як тільки настане стійка прохолодна погода, і температура грунту опуститься до 2оС, висівати насіння соняшнику.

Не варто застосовувати технологію підзимового соняшнику, якщо:

 

1) загальна площа підзимового посіву в господарстві менш ніж 50 га;

2) на ділянках гібридизації;

3) посівний матеріал уражений хворобами.

 

До недоліків такого висіву варто віднести:

 

1) необхідність проведення посіву за декілька днів до стійкого замерзання ґрунту (за температури грунту нижче +2°C, але це рідко вдається зробити через неможливість правильно встановити час настання стійкого похолодання;

2) осінні сходи соняшнику гинуть від заморозків або сильно пошкоджуються ними;

3) рано отримані сходи навесні також гинуть від заморозків або пошкоджуються ними, рослини уражуються хворобами, гілкуються і в результаті дають знижену врожайність;

4) підвищене ущільнення ґрунту навесні сповільнює появу сходів, а в подальшому обумовлює повільний ріст рослин;

5) необхідність збільшення норми висіву насіння до 1,5–3 разів, що значно ускладнює формування нормальної густоти рослин навесні;

6) додаткові ускладнення при проведенні польових робіт, коли підзимовий посів співпадає із незавершеними роботами зі збирання врожаю;

7) складнощі з якісною передпосівною підготовкою ґрунту при посушливій осені;

8) велика залежність стану підзимових посівів соняшнику від агрометеорологічних умов (період між сівбою насіння восени і стійким перевищенням середньодобової температури повітря 5°C навесні).

 

Проте попри всі недоліки такі посіви часто практикують. Але без належної наукової підтримки вони не є ефективними.

Найкращим попередником для соняшнику є чиста від бур’янів озима пшениця, яка дала врожайність не менше в середньому по господарству, культури на зелений корм, ранні зернові. Задовільними є кукурудза, льон, ранні овочі. Недоцільно висівати соняшник після культур із глибокою кореневою системою, які використовують вологу з глибоких шарів ґрунту. До таких відносяться: багаторічні трави, особливо люцерна, суданські трави, цукрові бурякі, горох, ріпак, соя, квасоля. А в Степу — після ячменю та вівса. Після цих культур доцільним буде висів соняшнику лише через 2–3 роки. Не бажано розміщувати його після сої, томатів, багатьох інших бобових та овочевих культур, а також через рік після їх вирощування у зв’язку з накопиченням інфекції сірої та білої гнилі.

Після вибору місця проводять підготовку грунту, лущення після збирання попередника. Через 3–4 тижні після того як зійде падалиця і бур’яни, необхідно провести друге лущення дисковими лущильниками. Необхідно повністю знищити бур’ян, адже осот, редька дика, паслін, гірчиця польова, амброзія, реп’яхи є резерватом гнилей та інших хвороб соняшнику, провести заходи зі зберігання вологи в грунті, запобігання вітровій та водній ерозії. Через місяць, але не пізніше кінця вересня, здійснюють основний обробіток грунту на глибину від 14 до 25 см з обов’язковим вирівнюванням. Ще через місяць проводять культивацію на глибину 5–7 см.

 

Підготовка насіння

Насіння обов’язково повинно бути відкаліброваними. Для протруювання 1 т насіння необхідні такі мікроелементи, як марганець, мідь та цинк сірчанокислі, натрій бромистий у нормі по 1 кг кожного. Також необхідно проводити гідрофобізацію (це покриття насіння шаром препарату, який при запланованій температурі перешкоджає проникненню вологи в насіння).

Норма висіву соняшнику становить 220–250% рекомендованої густоти рослин перед збиранням. Чим кращі умови посіву (оптимальний час, добрива у повному обсязі), тим менше насінин необхідно. Найкращий напрям посіву — з півдня на північ. Оптимальна глибина — 4–5 см; на дуже важких грунтах допускається глибина 3 см, але глибше 5 см не рекомендується висівати за будь-яких умовах. За можливості після посіву поле боронують. При визначенні норми висіву слід враховувати те, що більшість сучасних високопродуктивних гібридів соняшнику добре переносять загущення посівів, оскільки рослини відносно низькорослі, і оптимальний урожай насіння забезпечують при наступній густоті стояння у період вегетації.

Норму висіву необхідно збільшити при застосуванні гербіцидів у середньому на 15–20%. Ранньостиглі та низькорослі сорти й гібриди не знижують урожайність при загущенні до 75 тис./га.

 

Система обробітку ґрунту

Система обробітку ґрунту передбачає лущення стерні та глибоку оранку за традиційної технології. Також при вирощуванні соняшнику можна застосовувати мінімальну технологію (mini-till). Для вирішення питання про спосіб обробітку грунту важливо визначити щільность орного та підорного шарів грунту та створити сприятливі умови для розвитку кореневої системи соняшнику.

Мінеральні добрива суттєво впливають на якість насіння та жирнокислотний склад олії високоолеїнових гібридів. Численними дослідженнями встановлено, що соняшник — це культура, яка з формуванням одиниці врожаю утилізує значну кількість елементів живлення.

Азотні добрива сприяють зростанню урожайності, однак при надлишку знижується вміст олії і збільшується до 10–12% наявність лінолевої кислоти, що є небажаним при вирощуванні високоолеїнового соняшнику.

Фосфорні та калійні добрива збільшують вміст олії та олеїнової кислоти у насінні. Тому необхідно застосовувати збалансовані норми поживних речовин, з урахуванням забезпечення ними грунту. Соняшник добре реагує на внесення під зяблеву оранку повних мінеральних добрив. При цьому доцільніше фосфорні й калійні добрива внести під зяблеву оранку, а азотні — під передпосівну культивацію.

Соняшник дуже чутливий до нестачі бору, особливо при дефіциті, тому для забезпечення рослин бором та іншими мікроелементами рекомендується застосовувати мікродобрива з підвищеним його вмістом.

 

Підзимові посіви соняшнику

Підзимові посіви соняшнику базуються на біологічних особливостях культури. Щороку можна спостерігати падалицю соняшнику, яка чудово зимує у грунті, навесні рясно проростає та дає урожай раніше, ніж за весняної сівби. Соняшник має коротку стадію яровизації та проходить її за широкої амплітуди температур. Порівняно з традиційним весняним висівом, рослини на підзимових посівах ростуть і розвиваються значно інтенсивніше, цвітіння настає раніше, дозрівання соняшнику прискорюється.

Якщо посів загущений (кількість сходів соняшнику більша на 40% рекомендованої передзбиральної кількості рослин), необхідно провести боронування. Час рекомендований для проведення: фаза соняшнику «друга-третя пара справжніх листків». У разі зріджених сходів (до 75% рекомендованої передзбиральної густоти) необхідно зменшити кількість механічних обробок до мінімуму. В разі одержання дуже рідких сходів (менше 70%) рекомендовано провести передпосівну культивацію та сіяти соняшник за звичайною технологією.

Збирання проводять як і за звичайної технології за вологості насіння менш ніж 14%. У посівах соняшнику рослини достигають нерівномірно. Через 20–25 днів після цвітіння вміст олії у насінні досягає максимуму, але накопичення її закінчується на 35–40 день після цвітіння (фаза фізіологічної стиглості). Далі відбувається фізичне випаровування води із сім’янок і настає фаза повної стиглості. Для прискорення достигання насіння і зменшення шкодочинності білої і сірої гнилей, посіви через 40–45 днів після цвітіння обробляють десикантами, це дає змогу прискорити збирання на 7–8 днів. Через 10 днів після десикації на насінні вже немає залишків хлорату магнію, і воно придатне для переробки.

Збирають соняшник у фазі господарської стиглості, коли рослин із жовтими і жовто-бурими кошиками в посівах 13–16%, а з бурими й сухими — 85–88%. У Степу починають збирати соняшник при середній вологості насіння 12–14%, у Лісостепу — 16–18%, а у вологу осінь — 20–22%.

На агрокарті зосереджені площі висіву соняшнику. Інтенсивність кольору відображає густоту посівів (чим яскравіший колір — тим більше площ засіяно цією культурою). Сірий колір означає відсутність інформації.

 

Агрокарта посівних площ соняшнику

01 02 368 369 36

 

Ольга ВЛАСОВАканд. с.-г. наук 
Інститут захисту рослин НААН

1

 26 квітня 2019
У наступному виробничому сезоні в Україні працюватиме 34-35 цукрових заводів. Цього сезону їх працювало 42.
У наступному виробничому сезоні в Україні працюватиме 34-35 цукрових заводів. Цього сезону їх працювало 42.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
В останній тиждень квітня на ринку білоголової капусти в Україні був зафіксований найбільший за весь сезон стрибок цін.
В останній тиждень квітня на ринку білоголової капусти в Україні був зафіксований найбільший за весь сезон стрибок цін.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
Лізингова компанія «ЕСКА Капітал» запускає програму, за якою за 1-2 дня можна отримати вигідне фінансування тракторів і комбайнів.
Лізингова компанія «ЕСКА Капітал» запускає програму, за якою за 1-2 дня можна отримати вигідне фінансування тракторів і комбайнів.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
Підприємець Андрій Боженко відкриє перепелину ферму на місці розваленого колгоспу на території Іванівської ОТГ Чернігівської області.
Підприємець Андрій Боженко відкриє перепелину ферму на місці розваленого колгоспу на території Іванівської ОТГ Чернігівської області.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
З початку року власники домашніх електростанцій Києва заробили на продажу електроенергії майже 400 тис. грн.
З початку року власники домашніх електростанцій Києва заробили на продажу електроенергії майже 400 тис. грн.
26 квітня 2019
 25 квітня 2019
У Вінницькій області фермерське господарство "Щербич" почало будівництво ємностей для зберігання зернових культур.
У Вінницькій області фермерське господарство "Щербич" почало будівництво ємностей для зберігання зернових культур.
25 квітня 2019

Please publish modules in offcanvas position.