Органічне виробництво в Україні та закордоном

Органічне виробництво в Україні та закордоном

/ Агрономія Сьогодні / Вівторок, 26 червня 2018 12:44

За використання органічних технологій у землеробстві підвищується у ґрунті біологічна активність та відбувається відновлення балансу натуральних поживних речовин, нормалізується робота живих організмів, відновлюється гумус, що призводить до значного збільшення урожайності озимих культур та поліпшення якості зерна.

Наразі в Україні здійснюється перехід на органічне землеробство. Відбувається він у двох варіантах:

 

1. Вирощування якісної, екологічно чистої продукції із дотриманням технологій та методів органічного землеробства;

2. Стихійний перехід із порушенням основних принципів вирощування органічного землеробства. При такому способі значно виснажується ґрунт та погіршуються його фізико-хімічні властивості, зменшується продуктивність агроекосистеми та сильно погіршується якість продукції.

 

Внутрішній ринок України переповнений неякісними продуктами харчування. Це стимулює споживачів шукати товари органічного вирощування. У Європі органічні продукти в середньому коштують дорожче всього на 20–40%, ніж звичайні, за рахунок високої продуктивності праці і збуту продукції. В Україні вартість такої продукції зростає в середньому утроє-п’ятеро через імпорт відомими зарубіжними виробниками. Це стимулює розвиток вітчизняного органічного землеробства.

В органічному виробництві України вирощують пшеницю м’яку (Triticum aestivum L.), яка використовується як основний компонент хлібобулочних виробів. Сорти пшениці м’якої поділяються на озимі та ярі. Пшениця тверда (Triticum durum) — це яра культура, що використовується для виготовлення макаронного тіста та задля покращення властивостей хлібобулочних виробів. Пшениця тверда містить більше білка та клейковини, ніж м’яка. Останніми роками зростає попит на зерно цих сортів пшениці у ЄС та США.

Пшениця полба та спельта мають нижчу врожайність, але швидше проростають, відрізняються потужним сходженням та кущінням. Ці культури більш корисні та вищі в ціні як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, ціна на продукти зі спельти удвічі-тричі вища, ніж на м’яку пшеницю.

Полбу і спельту слід вирощувати на легких супіщаних грунтах, оскільки плівкові сорти пшениці негативно реагують на азот.

Полба — це цілий ряд видів, але найчастіше вирощують полбу-двозернянку. Для неї характерні ламкий колос і плівчасте зерно, яке дуже важко вимолочується. Полба — невибаглива культура з високою морозо- і посухостійкістю. Вона здатна добре рости на кам’янистих грунтах. Цінним це зерно вважається через виготовлення високоякісних круп.

Полба і спельта в Європі та Україні вважаються сировиною для виробництва органічної продукції. Саме тому удобрення цієї культури часто проводять органічними добривами. Найчастіше останні застосовують на бідних ґрунтах або після попередників.

У світі досить значне різноманіття сортів спельти. Селекція її ведеться у країнах Центральної Європи, Сербії, Канаді, США.

 

Увага на якість

В основі досягнення високої якості органічних зернових у нашій державі є два методи: біологічний та механічний.

Біологічний полягає у застосуванні органічних добрив, накопиченні гумусу та впровадженні системи захисту від бур’янів, шкідників та хвороб.

Гумус є резервом поживних речовин. Він має властивість утримувати вологу в орному шарі ґрунту, що є дуже важливим у зонах із посухою або недостатньою зволоженістю.

На якість зерна зернових культур впливає безпосередньо механічний обробіток ґрунту, система удобрення та захист від шкідників та хвороб.

У західноєвропейських країнах добре розвинене постачання органічного насіння, але, на жаль, в Україні такі поставки ще не сформувалися на задовільному рівні.

Для органічного вирощування зернових культур у Західній Європі доступні засоби для обробки насіння на рослинній та мікробіологічній основі, наприклад:

Tillecur (борошно жовтої пшениці) для покращення стійкості насіння в умовах навколишнього середовища. Застосовують проти твердої сажки;

Cerall і Cedomon — це біо­препарати, які застосовують для захисту від снігової плісняви, твердої головні, п’ятнистості листків пшениці.

Cedomon використовують для захисту від сітчастої плямистості. Необхідно бути обережним при наявності пильної головні (Ustilago tritici) у насінні пшениці.

Заборонено проводити обробку насіння препаратами, що недозволені в органічному виробництві. Для обробки насіння органічної пшениці існує перелік сертифікованих препаратів, затвердженим міжнародним акредитованим органом «Органік Стандарт», який визнано в Європейському Союзі та у Швейцарії.

 

Обробіток ґрунту в органічному землеробстві

Ґрунти України вирізняються родючістю та містять у собі азот, калій, фосфор та інші важливі мікроелементи, які впливають на якість зерна.

Для часткового забезпечення поживних речовин у ґрунт вносять зелені добрива — сидерати. Це переважно бобові рослини, такі як: люпин, суміш озимих та злакових культур.

Система нульового обробітку ґрунту (no-till) — це сучасна система землеробства, за якої не проводять оранку, а поверхню землі вкривають шаром пожнивних решток (подрібнених залишків рослин). Вона запобігає водній та вітровій ерозії ґрунтів, через що верхній шар землі не пошкоджується, а також значно краще зберігає водний баланс. No-till є сучасною, досить складною системою землеробства, яка вимагає спеціальної техніки та суворого дотримання технологій. Саме тому нульовий обробіток найдоцільніше застосовувати в зонах із посушливим кліматом, а також, навпаки, на полях, розташованих на схилах в умовах вологого клімату, але позитивний результат може дати лише за умови повного відновлення природного балансу ґрунту. Варто відмітити, що хоча врожайність за цієї системи часом дещо нижча, аніж при використанні сучасних методів традиційного землеробства, але такий обробіток ґрунту вимагає значно менших фінансових витрат.

Солому та інші нетоварні рештки після збору врожаю подрібнюють до певного розміру та рівномірно розподіляють полем. Вони формують так зване ґрунтозахисне покриття, яке протистоїть водній та вітровій ерозії, забезпечує вологість ґрунту, заважає росту бур’янів, сприяє активізації мікрофлори ґрунту і сприяє відтворенню родючого шару ґрунту, що в подальшому підвищить урожайність.

Для системи нульового обробітку ґрунту потрібно якомога більше мульчі. Для цього бажано вирощувати лише високорослі сорти пшениці. Така система має свої переваги та недоліки. До переваг можна віднести:

 

  • зниження витрат значно перевищує незначне скорочення урожайності;
  • збереження та відновлення родючого шару ґрунту;
  • суттєве запобігання ерозії ґрунтів;
  • накопичення вологи в ґрунті (особливо у Степу).


Недоліком є те, що система нульового обробітку непридатна для зволожених, заболочених ґрунтів. Застосовувати систему лише за умови створення дренажних систем.

 

Пшениця — годувальниця!

Пшениця — дуже вимоглива рослина до попередників через свою слабку кореневу систему та високу чутливість до якості підготовки і фітосанітарного стану ґрунту. Добрими попередниками є однорічні та багаторічні трави, кукурудза, в т. ч. кукурудза на силос, зернобобові, сидератний, кулісний, чистий пар, гречка, ріпак, рання і середньостигла картопля, після яких на полі знижується забур’яненість, зменшується можливість поширення хвороб і шкідників, накопичуються легкозасвоювані поживні речовини у ґрунті.

Також пшеницю можна сіяти після вівса, бо останній не уражується кореневою гниллю та залишає після себе якісні поживні залишки. Повторно засівати поле озимою пшеницею можна лише через 2 роки, коли ґрунт очиститься від більшості хвороб і шкідників.

В органічному землеробстві терміни посіву співпадають із неорганічним. Посів пшениці озимої здійснюється з початку вересня та триває до кінця жовтня, залежно від вологості ґрунту та кліматичних умов зони вирощування. Рослина має ввійти в холодну зиму в стадії трьох листочків. Підвищується ризик ураження хворобами для ранніх посівів озимої пшениці. Якщо розвиток рослин відбувається швидко, до настання зими, то підвищується ризик удушення рослини під сніговим покровом. У зонах із помірним кліматом у ранніх посівів, через довший вегетативний період, відбувається ранніший та більш врожайний збір пшениці. Відбуваються зниження урожайності та підвищення ризику вимерзання пізніх посівів, тому дуже важливе раннє внесення.

Проростання відбувається, залежно від виду пшениці озимої, за мінімальної температури (1–3 °C). Строки посіву пшениці озимої та полби співпадають. А спельту можна сіяти пізніше.

 

Органічні продукти

У продуктах харчування із сировини, яка вирощена за органічного землеробства, дозволені природні консерванти, такі як нерафінований цукор, сіль, рослинні й ефірні олії, натуральні кислоти, мед, прянощі, фруктовий пектин, натуральні барвники з соку ягід, фруктів, овочів, натуральні ароматизатори. Суворо заборонені хімічні консерванти, синтетичні барвники, ароматизатори та підсилювачі смаку, синтезовані стабілізатори, згущувачі, генетично модифіковані інгредієнти. Упаковка може бути лише паперова, скляна або з біо­пластику.

 

Вимоги та сертифікація органічної продукції

Для того аби вирощувати, дійсно, органічну продукцію, потрібно пройти органічну сертифікацію. На сьогодні виробництво органічної продукції у країні сертифікується представниками іноземних компаній, що діють відповідно до норм і стандартів, дійсними для країн ЄС та США. З 2009 року міжнародну акредитацію на право проводити органічну сертифікацію отримала одна українська структура «Органік Стандарт». В Україні налічується близько дванадцяти сертифікованих структур із Польщі Німеччини, Італії, Швейцарії, Нідерландів, Угорщини.

Для ведення органічного землеробства сільськогосподарські землі мають відповідати вимогам рівня забрудненості шкідливими речовинами, такими як: пестициди, важкі метали, радіонукліди. Однак в Україні невелика кількість ґрунтів, потенційно придатних для ведення органічного сільського господарства. Перехід від інтенсивних технологій агровиробництва до органічного землеробства — досить тривалий процес, який може продовжуватися від 2 до 5 років.

Якщо ж були дотримані вимоги хімічних обробок, велася історія полів, ґрунт відповідає допустимому рівню, то сертифікація може зайняти менше двох років. Відбираються проби ґрунту для проведення аналізів на наявність шкідливих залишків. Сертифікація має проводитися не менше 1 разу на рік, строк придатності її дійсний рік. Також обов’язково має пройти сертифікацію організація, що займається експортом та імпортом зерна.

 

Ольга ВЛАСОВАканд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

1

 19 лютого 2019
Вирощування хрону може принести відчутний дохід. Він, за різними даними, коливається в межах 7-108 тис долларів. Тут все залежить від умов вирощування та виду реалізації продукції.
Вирощування хрону може принести відчутний дохід. Він, за різними даними, коливається в межах 7-108 тис долларів. Тут все залежить від умов вирощування та виду реалізації продукції.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
Минулого тижня (9-15 лютого) морські порти України відвантажили на експорт 877 тис. тонн основних зернових культур. 
Минулого тижня (9-15 лютого) морські порти України відвантажили на експорт 877 тис. тонн основних зернових культур. 
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
Основними покупцями українських олійних культур та олії у 2018 році, як і в попередні роки, є країни Азії, Європи та Африки.
Основними покупцями українських олійних культур та олії у 2018 році, як і в попередні роки, є країни Азії, Європи та Африки.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
VERSATILE встановлює дилерським центрам високу планку за рівнем кваліфікації персоналу та готовності співробітників вирішувати будь-які проблеми господарств.
VERSATILE встановлює дилерським центрам високу планку за рівнем кваліфікації персоналу та готовності співробітників вирішувати будь-які проблеми господарств.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
В поточному році посівна площа під цукровими буряками в Україні складатиме 220-230 тис. га, що майже на чверть менше ніж минулого року.
В поточному році посівна площа під цукровими буряками в Україні складатиме 220-230 тис. га, що майже на чверть менше ніж минулого року.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
Італійська агропромислова група Besana, лідер світового виробництва, обробки та реалізації продуктів харчування з горіхів і сухофруктів, розглядає Україну як потенційного партнера з розвитку сільського господарства через міжнародну програму створення інтенсивних плантацій горіхів.
Італійська агропромислова група Besana, лідер світового виробництва, обробки та реалізації продуктів харчування з горіхів і сухофруктів, розглядає Україну як потенційного партнера з розвитку сільського господарства через міжнародну програму створення інтенсивних плантацій горіхів.
19 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.