Способи протруєння насіння

Способи протруєння насіння

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 02 липня 2018 15:49

Якісне насіння — це запорука отримання високих сталих урожаїв. За рахунок його використання рівень урожайності може підвищуватися на 25–30%.

Надважливого значення якість насіння набуває для культур із невеликими нормами висіву (соя, горох, кукурудза, соняшник). Погіршення якості насіннєвого матеріалу призводить до суттєвого зрідження посівів та зниження урожайності цих культур.

Обробка насіння протруйниками — це важлива передумова рентабельного виробництва й отримання якісного врожаю.

Обробка протруйниками насіння здатна скоротити втрату врожаю від 50 до 65%. При виборі препарату для протруювання насіння необхідно враховувати прогноз ураження хворобами та шкідниками, сортові особливості, погодні умови.

Фунгіцидні протруйники захищають від хвороб, які викликають гриби і бактерії (кореневі гнилі, сажка, снігова пліснява). Інсектицидні — від шкідників, які пошкоджують насіння, сходи, знищують коріння культур (цикадки, злакові мухи, хлібна жужелиця, совка).

Інсектофунгіцидні об’єднують у собі властивості інсектицидних і фунгіцидних протруйників.

Перед їх використанням слід очистити насіння основної культури від зернової луски та пилу, оскільки вони поглинають велику кількість препарату, і тому насіння висівної культури не протруюється достатньою мірою. Якщо не провести ретельного очищення насіння, то кількість необробленого може досягати 15–20%.

Найбільш оптимальний метод — це обробка насіння органічними добривами.

Вартість обробки є ефективною інвестицією з коротким терміном окупності. Адже обробка дозволяє збільшити ефективність кожного наступного етапу застосування препарату на 15–50% залежно від культури.

Для підвищення якості насіннєвого матеріалу застосовують протруювання хімічними препаратами. Порівняно з витратами на захист вегетуючих рослин, протруєння насіння є економічно вигідним, екологічно чистішим способом використання пестицидів. Від хвороб сходів вони захищають рослини впродовж 20–40 днів після сівби, після чого їх ефективність зменшується та поступово сходить нанівець.

За допомогою протруювання знешкоджуються збудники хвороб, насіння захищає­ться від пліснявіння, знижується ураження кореневими гнилями, стимулюється ріст рослин завдяки позитивному впливу на деякі фізіологічні процеси в насінні, що проростає, і рослинах, поліпшується перезимівля.

Останніми роками в Україні захист насіння і сходів від ураження хворобами і шкідниками в технології обробки культур набуває особливого значення. Адже втрати врожаю культур від комплексу хвороб, які передаються через насіння і ґрунт, становлять понад 12%.

Найбільш поширеним є протруювання насіння за типом інкрустування, при якому захисні речовини на насінні фіксуються плівкоутворювачами.

nasinnya 1

При висіві цукрових буряків застосовують дражування насіння. Для цього попередньо від­шліфоване насіння покривають дражувальною сумішшю, в яку попередньо додають захисні органо-мінеральні поживні речовини, мікродобрива, бактеріальні добрива, протруювачі, активізуючі речовини. Дражоване насіння набуває зручної для висівання кулястої форми.

Для забезпечення більш ранньої сівби кукурудзи застосовують гідрофобізацію насіння (передпосівна обробка розчинами полімерних речовин, що ­сприяє утворенню на насінні тонкої, щільно прилягаючої плівки). Цей спосіб протруювання фунгіцидної або комплексної інсекто-фунгіцидної і бактерицидної дії. У такому разі протруйник добре утримується на поверхні насіння, забезпечується максимальна активність препарату, стійкість насіння до знижених температур ґрунту, збільшує­ться схожість і врожайність культур.

Насіння зернобобових культур перед сівбою інокулюють, тобто обробляють препаратами, які містять бульбочкові азотфіксувальні бактерії (нітрагін, ризоторфін).

Найпоширеніші протруйники насіння за діючою речовиною можна поділити на три групи:

 

1. Протруйники на основі карбоксину. До них входить дві діючі речовини: карбоксил + тирам. Перший повністю контролює насіннєву інфекцію, а другий — грунтові патогени. Вони ефективні проти хвороб насіння і проростків зі стимулюючою дією на рослину, що проростає;

2. Протруйники триазольної групи одно-, дво- та трикомпонентні застосовують для захисту від сажкових хвороб, кореневих гнилей, снігової плісняви, борошнистої роси, септоріозу, бурої іржи на початкових фазах росту;

3. Протруйники на основі бензимідазолів використовують при захисті від твердої і летючої сажок.

 

При виборі фунгіцидного протруйника слід звернути увагу на його склад і спектр хвороб, які контролюють його складові компоненти. При використанні обраного препарату необхідно ретельно дотримуватися рекомендованих доз. При зменшенні дози протруйника хоча б на 10% призводить до значного зниження його ефективності, а проти окремих патогенів ефективність втрачається повністю. Але при збільшенні дози відбувається виникнення стійких до препаратів популяцій патогенів.

В останні роки інтенсивно поширюються вірусні та міко­плазмові захворювання рослин, основним переносником яких є попелиці (велика злакова, звичайна злакова). Саме тому разом із фунгіцидами для обробки посівного матеріалу необхідно застосовувати інсектициди, які дозволяють регулювати чисельність переносників вірусних захворювань і мух вже на самому початку вегетації культурних рослин, без подальших суцільних обробок сходів. При значній чисельності шкідників на падалиці обробка насіння інсектицидними протруйниками є виправданим прийомом.

За останні 20 років у країнах Європи склалися оптимальні умови для апробації та розвитку ринку біопрепаратів. Рекомендовано проводити обробку насіння стандартним напівсухим методом у день посіву.  Варто пам’ятати про застереження:

 

  • уникати потрапляння прямих сонячних променів;
  • посів проводити лише у вологий ґрунт;
  • використовувати нехлоровану воду.

 

Обробка насіння хімічними протруйниками призводить до знищення мікрофлори як самої зернівки, так і ґрунту навколо, тобто рослина з самого початку знаходиться у біологічному вакуумі. Коли дія протруйника закінчується, вакуум заповнюється перша за все патогенами. А при обробці насіння біологічними препаратами такого вакууму не створює­ться, тому що зернівка рослини заповнюється корисною мікрофлорою, що дає початок для здорового росту і розвитку рослини.

Проблема зниження енергії проростання рослин внаслідок застосування хімічних протруйників насіння перед посівом особливої актуальності набуває у зоні недостатнього та нестійкого зволоження, зокрема в роки з дефіцитом ґрунтової вологи на час сівби озимих зернових. Фактично, за висіву протруєного насіння у напівсухий ґрунт його енергія проростання та схожість знижуються.

Ефективність застосування протруйника насіння перед посівом визначає­ться погодними умовами, які складаються на час сівби, та загальним фітосанітарним станом поля і якістю насіннєвого матеріалу.

Протруювання насіння проводиться за допомогою спеціальних машин на відкритому майданчику, на відстані не ближче 200 м від житлових приміщень, джерел водопостачання, скотних дворів, місць зберігання продуктів харчування, фуражу, місць прийому їжі і води. У дощову погоду здійснюється під навісом. Проводити протруювання можна в приміщеннях лише за умови ефективного провітрювання. До місця робіт не повинні допускатися сторонні особи.

Слід протруювати лише ту кількість зерна, яке необхідне для сівби. При необхідності короткочасного зберігання протруєне насіння повинне знаходитися у мішках зі щільної тканини в окремих складах для посівного матеріалу.

На жаль, останнім часом багато фермерів купує дешевші препарати, які не дають бажаного результату або виявляються фальсифікованими. При укладанні угод з представниками фірм на закупівлю протруйників та інших засобів захисту рослин потрібно обов’язково вимагати ліцензії та сертифікати якості на препарати (номер партії, вказаний у сертифікаті відповідності, повинен співпадати з номером партії на упаковці), порівнювати ціни на препарати з цінами інших уже відомих фірм.

 

Ольга ВЛАСОВАканд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

1

 21 лютого 2019
У поточному році розраховуємо на те, що Україна отримає можливість експорту черешні до КНР. 
У поточному році розраховуємо на те, що Україна отримає можливість експорту черешні до КНР. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
Артишок є невибагливою культурою щодо використання води: на гектар він потребує на тисячу кубометрів води менше, ніж традиційні овочі.
Артишок є невибагливою культурою щодо використання води: на гектар він потребує на тисячу кубометрів води менше, ніж традиційні овочі.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
У сезоні 2018/19 ЄС знизив виробництво ріпаку до 19,6 млн тонн порівняно з середнім п’ятирічним показником 22,1 млн тонн.
У сезоні 2018/19 ЄС знизив виробництво ріпаку до 19,6 млн тонн порівняно з середнім п’ятирічним показником 22,1 млн тонн.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
На Львівщині презентують перший в Україні центр навчання фермерів. Підготовка відбуватиметься за участі Центру зайнятості та Міжнародної фінансової корпорації. 
На Львівщині презентують перший в Україні центр навчання фермерів. Підготовка відбуватиметься за участі Центру зайнятості та Міжнародної фінансової корпорації. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
На українському ринку триває зростання цін на білоголову капусту. 
На українському ринку триває зростання цін на білоголову капусту. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
З виділених за бюджетною програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств в 2018 році» 210 млн грн фермери освоїли 204,3 млн грн.
З виділених за бюджетною програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств в 2018 році» 210 млн грн фермери освоїли 204,3 млн грн.
21 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.