Вимоги до якості зерна

Вимоги до якості зерна

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 16 липня 2018 15:41

Насіннєвий ринок в Україні сьогодні активно розвивається. Через перспективність та прибутковість насіннєвого матеріалу багато аграріїв обирають саме його як бізнес. Проте далеко не всі при цьому усвідомлюють міру своєї відповідальності перед споживачами та нашою державою.

В Україні для сівби на товарні посіви використовують тільки сортове насіння, що засвідчено відповідними документами. Сорти, не занесені до «Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні», вирощувати для реалізації та поширювати в Україні категорично забороняється. Проте згідно із Законом України «Про насіння та садивний матеріал» кондиційне насіння сортів, незанесених до реєстру сортів і не визнаних перспективними за результатами державного випробування, можуть використовуватися у деяких випадках, наприклад:

 

  • власник сорту створює запас насіння у період державного його випробування;
  • насіння використовується їх виробником для власних потреб без права реалізації;
  • насіння використовується для селекційних і дослідних робіт або експонування.


Якісний насіннєвий матеріал дає змогу забезпечити належний ріст рослин, знизити ураженість рослин від бур’янів, хвороб, шкідників, що дає можливість підвищити врожайність культури і якість одержуваної продукції, поліпшити екологічний стан поля.

Категорії насіння і показники якості його визначаються і регламентуються державним стандартам України ДСТУ 2240–93.

Важливо мати насіннєвий матеріал з високими показниками сортової чистоти. Так, наприклад, для пшениці, згідно зі стандартом, перша категорія сортової чистоти повинна становити 99,5%, друга — 98%, третя — 95%. Велике значення мають показники засміченості насіння бур’янами, ураженість хворобами та шкідниками. На 1 кг насіння найвищої якості має бути не більше 10 шт. насінин інших рослин, з них насіння бур’янів — близько 5 шт., другого класу — 40 шт., у тому числі бур’янів 20 шт. Такі суворі вимоги є цілком виправдані. Не допускається до сівби насіння всіх культур при наявності в них карантинних бур’янів, шкідників і хвороб, а також зібране з полів, пошкоджених твердою і стебловою головнею (насіння жита), стебловою і карликовою головнею, пильною головнею.

Насіння пошкоджується під час обмолочування. Ступінь його травмування залежить від регулювання роботи агрегатів комбайна, біологічної фази розвитку рослин, сорту та виду сільськогосподарських культур. Найшкідливішими є мікропошкодження у зоні зародка зерна та ендосперму.

 

nasinya 1

 

Сучасні механізми, які застосовують для збирання зернових, не запобігають повністю травмуванню насіння. Останнє залежить від його вологості. Для всіх польових культур оптимальна вологість для збирання становить 15–17%.

Травмування насіння знижує його польову схожість на 15–25%. При висіванні посівного матеріалу, в якому механічно пошкоджено 10% маси, врожайність знижується більш як на 1 ц/га.

Здійснення комплексу заходів щодо зменшення травмування зерна економічно вигідне, оскільки забезпечує додатковий вихід насіння. Це важливо при розмноженні насіння еліти й супереліти та першої репродукції нових перспективних сортів польових культур.

Одним із основних заходів зменшення шкоди від травмування є протруєння зерен, яке нейтралізує шкідливу негативну дію мікроорганізмів на насіння. Не варто завчасно про­труювати насіння з підвищеною вологістю. Застосовують різні способи протруювання: сухе, напівсухе, мокре і термічне знезараження насіння. Непротруєне висіювати категорично забороняється.

Травмування насіння значно впливає на урожайність. Вони мають понижене польове проростання, які дають послаблені паростки, в результаті зниження урожайності досягає значної величини: кожний відсоток травм насінини пшениці зменшує урожайність на 10 кг/га, ячмінь і овес — в середньому на 7,6 кг. Причиною травм є наявна технологія. Таким чином, урожайність зумовлена якістю насіння, і боротьба за високий урожай починається з насіння.

Травмуванню насіння запобігають дотриманням технології вирощування на насінни­цьких площах, що забезпечує рівномірний розвиток рослин на посівах. Насінники доцільніше збирати в суху погоду. У роки з підвищеною вологістю і при випаданні дощів треба застосовувати пряме комбайнування. Сортова чистота розсадників розмноження, супереліти, еліти більшості зернових і зернобобових культур повинна бути не менше 99,7%, для рису, проса, нуту, чечевиці, чини, квасолі — 99,8%; супереліти сортів і ліній сорго — 100%, а еліти — 99%; кормових бобів і вики — 99,5%.

Кожна партія насіння еліти має супроводжуватися атестатом на насіння, насіння І і наступних репродукцій — свідоцтвом на насіння. Кожна партія, яка закладає­ться в насіннєві фонди сільгосппідприємств для приватних потреб, повинна бути оформлена Актом польових обстежень чи Актом апробації і Посвідченням про кондиційність насіння.

 

kukurudza 11

 

Після сушіння здійснюють вторинну очистку насіння. При цьому від насіння основної культури відділяється дрібне, щупле, легке з низькими посівними якостями. Такого насіння у врожаї в середньому 20–30%. Сортування дає можливість відібрати для сівби вирівняне, ваговите насіння. Воно має великий зародок, містить багато поживних речовин, швидко проростає і дає дружні сходи, здатні краще засвоювати поживні речовини і воду.

Очищення і сортування насіння проводять за такими його ознаками, як розмір, маса, форма, парусність, особливості поверхні, наявність придатків. Легкі домішки з насіння видаляються повітряним потоком.

Перед сівбою його обробляють мікроелементами і бактеріальними препаратами, стимуляторами росту. Одним зі способів передпосівної підготовки насіння є дражування, під час якого на насінні утворюється спеціальна оболонка, яка поліпшує форму і поверхню насіння та сприяє рівномірному його висіванню. Оболонка складається із мінеральних поживних сумішей, мікродобрив, пестицидів, залежно від потреби і змішуваності.

При підготовці до сівби насіння кукурудзи, цукрових буряків, соняшнику тощо застосовують калібрування, тобто сортування на окремі фракції, вирівняні за величиною і формою насіння. Цей захід необхідний для точного висіву, що зменшує витрати праці на догляд, заощаджує насіння, рослини розвиваються рівномірніше, підвищується урожай.

Очищене та відсортоване насіння засипають на зберігання у сухі, з доброю вентиляцією зерносховища. Для кожної культури і сорту треба мати ізольовані засіки. Перед засипанням насіння обов’язково проводять дезінфікування зерносховищ. Елітне насіння зберігають у мішках з етикетками, на яких зазначено результат аналізу.

Під час зберігання проводять нагляд за вологістю, температурою, кольором і запахом, появою шкідників та за необхідності вживають відповідних заходів.

Однією із найвідповідальніших робіт при вирощуванні сільськогосподарських культур є сівба, від якості та своєчасності проведення якої значною мірою залежить рівень майбутнього врожаю.

Строки весняної сівби, своєю чергою, поділяють на ранні і пізні. Ранню сівбу ярих культур починають із настанням фізичної спілості ґрунту. До культур ранніх строків сівби належать яра пшениця, ячмінь, овес, льон, горох, кормові боби, багаторічні трави. Їхнє насіння проростає за температури від + 1 °C до 5 °C, а рослини переносять невеликі заморозки. До культур пізніх строків сівби належать кукурудза, просо, гречка, квасоля, соя, їх варто висівати, коли температура ґрунту на глибині загортання насіння становить 8–10 °C, і минула загроза повернення весняних приморозків.

Строки осінньої сівби для озимих культур залежить від готовності рослини до зими, бажано за 40 днів до настання сталих морозів.

 

Коментарі

Олександр ЧУБУКкерівник ФГ «Чубук О. І.» (Київська обл.)

— У нашому невеликому фермерському господарстві надзвичайно відповідально ставляться до підготовки посівного матеріалу. Для цьогорічної сівби вже маємо достатній запас насіння зернових, технічних та просапних культур. Зокрема, кукурудзу і соняшник купуємо іноземної селекції, ранні зернові культури — вітчизняної, а сою вирощуємо на власних насіннєвих ділянках. Серед поточних проблем однією із важливих є відсутність районних насіннєвих інспекцій, що були ліквідовані два роки тому. На мою думку, повна відмова від цих державних установ неправильна, бо не дозволяє контролювати високу якість насіння. Після багатьох дискусій та змін, що були з цього питання у державі, наше фермерське господарство перевіряє весь свій власний посівний матеріал в обласному центрі — Києві. До цього робили це у райцентрі.

Серед технологічних проблем останніх років значне зростання популяції дротяників, яке давно перейшло поріг шкодочинності у нашому регіоні. Якщо раніше вони були небезпечні лише для посівів цукрових буряків, то протягом останніх 2–3 років перейшли на посіви соняшнику, суттєво пошкоджуючи їх. Тому перед сівбою насіння соняшнику ми додатково протруюємо його потужними хімічними протруйниками проти цього шкідника. На сої безпосередньо напередодні сівби обробляємо азотфіксувальними препаратами, щоб стимулювати розвиток бактерій. Крім того, все інше насіння перед сівбою також обробляємо якісними хімічними препаратами, не залишаючи ніяких передумов для розвитку кореневих хвороб.

 

Роман ЦИЗЬагроном ТзОВ «Пятидні» (Рівненська обл.)

— Наше підприємство має власний насіннєвий завод, але для посіву використовуємо також і насіння провідних світових виробників. Вимоги до його якості — висока схожість, адаптованість сучасного високоінтенсивного сорту або гібриду до агрокліматичних умов нашого підприємства, місцевих грунтів. Завдяки цьому ми точно маємо додатково плюс 2 т/га врожаю зерна у порівнянні з тими сортами насіння, що використовувалися багато років, і є, так би мовити, старими. Ці нові інтенсивні сорти дозволяють мати посівну схожість у межах 95–97% на зернових культурах. Головними проблемами на сходах посів нині є шкідники: хрущі та дротяники, серед хвороб — кореневі гнилі. Відповідно проти них ведемо протруєння усього насіння сучасними хімічними препаратами.

 

 

Ольга ВЛАСОВАканд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

1

 21 лютого 2019
Перша свіжа полуниця цього року з’явилася на прилавках Закарпаття ще у лютому.
Перша свіжа полуниця цього року з’явилася на прилавках Закарпаття ще у лютому.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
В Україні почалися роботи із переходу на електронну форму видачі ветеринарного сертифікату з метою спрощення ведення роботи бізнесу та створення єдиної електронної бази даних виданих документів. 
В Україні почалися роботи із переходу на електронну форму видачі ветеринарного сертифікату з метою спрощення ведення роботи бізнесу та створення єдиної електронної бази даних виданих документів. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
У середу, 20 лютого, Україна та Об’єднані Арабські Емірати підписали Меморандум про співробітництво у сфері сільського господарства та безпечності харчових продуктів.
У середу, 20 лютого, Україна та Об’єднані Арабські Емірати підписали Меморандум про співробітництво у сфері сільського господарства та безпечності харчових продуктів.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
У рамках проекту USAID Україна отримає на реформування енергетичного сектору 85 млн доларів.
У рамках проекту USAID Україна отримає на реформування енергетичного сектору 85 млн доларів.
21 лютого 2019
 20 лютого 2019
У 2018/19 маркетинговому році (ринок соєвих бобів України функціонує за новими правилами відшкодування ПДВ, які передбачають, що при експорті сировини на відшкодування ПДВ можуть претендувати тільки сільськогосподарські підприємства-виробники сої. 
У 2018/19 маркетинговому році (ринок соєвих бобів України функціонує за новими правилами відшкодування ПДВ, які передбачають, що при експорті сировини на відшкодування ПДВ можуть претендувати тільки сільськогосподарські підприємства-виробники сої. 
20 лютого 2019
 20 лютого 2019
Кабінет Міністрів спростив процедуру відшкодування збитків фермерам, чиї господарства постраждали від африканської чуми свиней.
Кабінет Міністрів спростив процедуру відшкодування збитків фермерам, чиї господарства постраждали від африканської чуми свиней.
20 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.