Поміж теплом та вологою

Поміж теплом та вологою

/ Агрономія Сьогодні / Четвер, 19 липня 2018 16:57

Попри те, що технологія смугового обробітку ґрунту на українських полях використовується досить давно, саме поняття «стрип-тілл» іноді викликає в агрономів двозначні асоціації. Мовляв, десь, може, воно й працює, але… Своєю чергою, власник господарства цю технологію сприймає передусім як потребу придбати кілька вельми недешевих агрегатів та налагодити бодай простеньку точну навігацію. Може, тому, а може, і з інших причин стрип-тілл у нас складно назвати поширеною технологією обробітку ґрунту. Однак чимало господарств на сьогодні саме у смугах вбачають дієвий спосіб протистояння посусі. І не лише…

Розташоване на Полтавщині відоме господарство «Рост-­Агро» впродовж вже не першого десятиріччя цілеспрямовано шукає оптимальний спосіб обробітку ґрунту. Річ у тім, що землі його знаходяться фактично у степовій зоні, що перетворює вирощування ярих культур на лотерею, виграти у якій вельми складно внаслідок обмеженої кількості опадів, які до того ж випадають дуже і дуже нерівномірно. Ситуація, на жаль, знайома багатьом аграріям, котрі працюють як у зоні Степу, так і Лісостепу. Єдиний більш-менш дієвий варіант — максимально використати весняну вологу.

У «Рост-Агро» випробували усе: класичний обробіток ґрунту, мінімальний, та, звичайно ж, ноу-тілл. Найгірше показав себе міні-тілл. Класична технологія із використанням плуга могла давати нормальний результат в окремі сезони, однак переважно провалювалася настанням аномально високих температур вже в другій половині весни. +35 наприкінці квітня у степовій частині Полтавщини — не дивина, а, на жаль, вже доволі звична справа. Весна як така відходить до категорії народних переказів…

Найкращі результати показав саме останній варіант як у плані збереження вологи, так і скорочення витрат на обробіток ґрунту. Пожнивні рештки культури-попередника залишали на полі, перед тим їх рівномірно розподіливши. Все ніби гаразд, однак невирішеними залишалися дві проблеми. Перша — повноцінне внесення та своєчасне засвоєння сходами мінеральних добрив. Друга — запізніле прогрівання ґрунту до оптимальної температури, за якою починається проростання насіння. Як із гумором зазначають у самому господарстві: «Сусіди вже сіють, а ми чекаємо. Якось воно не по собі»… З одного боку, це спричиняє затримку із висівом в оптимальні агротехнічні терміни, а з іншого — нерівномірність розвитку сходів. Враховуючи, що «Рост-­Агро» є потужним насіннєвим господарством, така ситуація є неприйнятною для власників.

Технологія смугового обробітку ґрунту у цьому випадку стала компромісним варіантом поміж потребою якомога більш повно використати накопичену у землі із зими вологу та необхідністю розпочати сівбу раніше. Звичайно ж, і тут не обійшлося без кількох сезонів пошуків та експериментів, пов’язаних із вибором різних моделей агрегатів та відповідних агротехнологій. Сьогодні технологія сівби ярих культур у «Рост-Агро» виглядає наступним чином.

Передусім раз на три роки кожним полем обов’язково проходить глибокорозпушувач з одночасним внесенням міндобрив. Після того спеціальний агрегат нарізає смуги шириною 20 см та із міжряддями 70 см. Глибина обробітку смуг приблизно дорівнює 15 см. Водночас також провадиться внесення карбаміду та хлориду калію. При цьому міжряддя лишаються вкритими пожнивними рештками культури-попередника.

 

04 371 94 1

 

Навесні виконується сівба у розрихлені смуги із використанням точної навігації. Разом із нею вносяться як тверді, так і рідкі (!) мінеральні добрива, оскільки це дозволяють робити можливості посівного комплексу.

У чому полягають переваги саме такого підходу?

Перше — у нарізаних з осені смугах земля прогрівається приблизно на два тижні швидше, аніж у вкритих пожнивними рештками міжряддях. Разом з тим, інтенсивність випаровування вологи на такому полі є значно нижчою, у порівнянні з класичною технологією обробітку. Цьому запобігає рослинна мульча у міжряддях. Відповідно, агроном отримує водночас і вологу, і потрібну температуру в ґрунті. Своєю чергою, посіяні на 12–14 днів раніше рослини мають більше часу для того, щоб зміцніти та зустріти спеку підготовленими.

Друге — поміж нарізаними смугами взимку цупкіше затримується сніг, що забезпечує певний додатковий запас вологи на весну. Ясна річ, що на всю вегетацію її не вистачить, однак спочатку коренева система рослин матиме за що зачепитися.

Третє — цільове внесення добрив у нарізані смуги. Цей підхід дедалі більше доводить власну раціональність. Розкидання добрив може бути доречним за будь-якої технології обробітку землі, однак цільове потрапляння їх безпосередньо у зону розвитку кореневої системи дає змогу їх використати швидше і повніше. Частково це сприятиме і традиційній нещадній боротьбі з бур’янами у міжряддях, оскільки вони будуть позбавлені додаткового підживлення.

Дещо інакше працюють за технологією стрип-тілл у ТОВ «Злагода», розташованому на Рівненщині. Там досить бідні ґрунти із низьким вмістом гумусу, а впродовж останніх років спостерігається нерівномірність випадання опадів, що негативно впливає на вегетацію таких культур, як цукрові буряки, соя та кукурудза. Відповідно, землю тут «заряджають» ще з осені, запускаючи агрегат, що проробляє своєрідні «щілини» у ґрунті з одночасним внесенням калійних добрив та гранульованого курячого посліду у нормі 500 кг/га. Таким чином, забезпечується підготовка насіннєвого ложа зі збереженням вологи та подальшим швидким засвоєнням поживних речовин сходами.

Навесні точно у ці ж «щілини» буде висіяне насіння, яке відразу потрапить в оптимальне середовище для проростання та подальшого нормального розвитку. Зокрема, на цукрових буряках ця технологія дала змогу у перший же рік отримати майже рекордні результати — від 800 до 1000 ц/га. Ясна річ, що справа, мабуть, не лише у смуговій технології обробітку ґрунту та сівби, враховуючи фундаментальний підхід до живлення та захисту рослин керівника ТОВ «Злагода» Олександра Яблонського (як і керівників «Рост-Агро»), та тим не менш вочевидь стрип-тілл в обох господарствах пішов на користь.

Відразу наголосимо, що правильний стрип-тілл — технологія далебі не найдешевша, враховуючи вартість як самих агрегатів, так і технічного оснащення елементами точного землеробства. Навряд чи тут можна обійтися якимось економ-варіантом, як це подекуди трапляється з іншими перспективними сучасними технологіями. Але ще більш важливим аспектом є ефективне впровадження смугового обробітку ґрунту у господарстві.

 

04 371 92

 

Чимало аграріїв, які почали займатися стрип-тіллом, зіштовхнулися із цілою низкою незнаних досі проблем. Скажімо, із нерівною нарізкою смуг чи із питанням «подрібнювати чи не подрібнювати рослинні рештки, що лежатимуть у міжряддях». Багато клопотів та зусиль потребуватиме і налагодження стабільної роботи точної навігації. Трапляється й таке, що на високих швидкостях обладнання просто не спроможне ловити сигнал. Виникають питання і щодо того, коли і як саме, які вносити мінеральні добрива під ярі культури. Надто коли йдеться про фосфорні добрива. Тому не дивно, що в господарствах, які сьогодні успішно використовують смугову технологію обробітку ґрунту, найбільш підходящі для власних ґрунтово-кліматичних умов рішення напрацьовувалися впродовж багатьох років. Причому, наскільки можна зрозуміти під час розмов із ними — навіть сьогодні не впевнені, що роблять все правильно.

Саме так — той таки стрип-тілл не можна назвати панацеєю у питанні сівби ярих та озимих культур у посушливих регіонах. Сьогодні ми ведемо мову про успішні результати переходу на смугову технологію, однак за бажання можна знайти і різко негативні приклади. Десь недотримано технологію, а десь подивилися, що на загал «класика» чи мінімальний обробіток ґрунту показують себе краще.

У цьому розрізі, ймовірно, доречніше вести мову про те, що стрип-тілл може стати одним з інструментів розширення можливостей господарства, з одночасною диверсифікацією ризиків. У тому ж таки «Рост-Агро», активно працюючи за смуговою технологією, водночас не забувають як про класичну, так і про ноу-тілл, постійно порівнюючи особливості вирощування різних культур, так би мовити, за різною філософією обробітку ґрунту.

І тим більш доречною можливість вибору технології є вже при сівбі озимих культур. Річ у тім, що аграрій не може прогнозувати, наскільки сніжною буде зима, і чи пощастить з опадами у квітні-травні. А от оцінити перспективи сівби пшениці чи ріпаку у серпні — цілком. Вибір у цьому випадку неширокий: або ми сіємо у суху землю, або у вологий ґрунт, якщо пощастило з літніми дощами, або ж взагалі не сіємо і чекаємо…

От якраз стриптільні агрегати для висіву просто у стерню чи у мінімально оброблений ґрунт допомагають подолати цю проблему. Сьогодні їх на ринку достатньо: це і Mzuri, і Vaderstad, і Ortman та інші. Минулого року довелося поспілкуватися із керівником господарства у Дніпропетровській області, який отримав на 5–7 ц вищий урожай ріпаку у порівнянні з класичною технологією обробітку завдяки наявності спеціалізованого посівного комплексу.

Головним завданням для мене було дістати вологу з ґрунту, щоб дати її насінню. Заразом ми внесли трохи нижче фосфорні мікродобрива у нормі лише 35 кг/га. Класична сівалка показала себе суттєво гірше. Тому в принципі за наших умов стрип-тілл є чудовим варіантом, резюмував власний досвід співрозмовник.

Що можна додати? Враховуючи, що вартість переходу на таку технологію може бути досить суттєвою, краще за можливості почати із випробування агрегатів для смугового обробітку ґрунту та сівби, домовившись із продавцем. Навіть 10 чи 20 га дадуть змогу зробити певні висновки. Далі — буде видно. Та, поза сумнівами, покласти насіння у вологу теплу землю, мінімізувавши втрати вологи та забезпечивши повноцінне засвоєння добрив, воліє кожен агроном.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 13 грудня 2018
Обсяг нестач зафіксований на державних Полтавському та Івано-Франківському комбінатах хлібопродуктів.
Обсяг нестач зафіксований на державних Полтавському та Івано-Франківському комбінатах хлібопродуктів.
13 грудня 2018
 13 грудня 2018
У поточному році обсяги виробництва зернових і зернобобових культур перевищать показники 2017 року у 61,9 млн тонн на 13,4% і становитимуть 70,2 млн тонн.
У поточному році обсяги виробництва зернових і зернобобових культур перевищать показники 2017 року у 61,9 млн тонн на 13,4% і становитимуть 70,2 млн тонн.
13 грудня 2018
 13 грудня 2018
В Україні мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діятиме до того часу, поки Верховна Рада не прийме закон «Про обіг земель». 
В Україні мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діятиме до того часу, поки Верховна Рада не прийме закон «Про обіг земель». 
13 грудня 2018
 13 грудня 2018
У середньому по Україні вартість новорічного столу 2019 року для української сім’ї з 4 осіб підвищиться порівняно з вартістю новорічного столу-2018 майже на 20% і складе 1535 грн.
У середньому по Україні вартість новорічного столу 2019 року для української сім’ї з 4 осіб підвищиться порівняно з вартістю новорічного столу-2018 майже на 20% і складе 1535 грн.
13 грудня 2018
 13 грудня 2018
За результатами електронних земельних торгів, які з 18 жовтня відбуваються в Україні, зафіксовано більше ніж двократне зростання розміру стартової орендної ставки або на 10 процентних пунктів. 
За результатами електронних земельних торгів, які з 18 жовтня відбуваються в Україні, зафіксовано більше ніж двократне зростання розміру стартової орендної ставки або на 10 процентних пунктів. 
13 грудня 2018
 13 грудня 2018
У листопаді цього року перші три контейнери з українським десертним яблуком вищої якості прибули до Сінгапуру. 
У листопаді цього року перші три контейнери з українським десертним яблуком вищої якості прибули до Сінгапуру. 
13 грудня 2018

Please publish modules in offcanvas position.