Чи загрожують пшениці кореневі гнилі?

Чи загрожують пшениці кореневі гнилі?

Небезпечні хвороби для озимої пшениці потребують постійного контролю і захисту рослин, особливо навесні після нетипових строкатих осінньо-зимових перепадів температур, чергування дощів зі снігопадами, невеликих морозів із відлигами, нестійкого стану зимового спокою рослин.

Перезимівля пшениці озимої ускладниться також на окремих полях через тривале перебування частини посівів під льодовою кіркою. Після такої перезимівлі більшість рослин навесні будуть мати виснажений вигляд, вони дуже повільно відновлюватимуть вегетацію, спостерігатиметься випрівання рослин та інтенсивне їх ураження сніговою пліснявою, тифульозом, склероціальною та кореневими гнилями.

Одними з найбільш непомітних у посівах, але повсюдно поширених і надзвичайно шкідливих хвороб на пшениці озимій є кореневі гнилі. Згідно з даними обласних відділів прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Департаменту фітосанітарної безпеки та контролю у сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби України останніми роками кореневі гнилі повсюдно уражували посіви пшениці озимої.

Захворювання проявляється за осіннього і поширюється у період весняного кущіння та прогресує до молочно-воскової стиглості. У Степу найбільш поширеними є звичайна (гельмінтоспоріозна), фузаріозна, осередково офіобольозна, церкоспорельозна, в Лісостепу і Поліссі, крім вищезгаданих, змішані фузаріозно-гельмінтоспоріозна та фузаріозно-церкоспорельозна кореневі гнилі. Ареал офіобольозної кореневої гнилі поступово розширюється, виявляється у вигляді осередкового або розсіяного розвитку білоколосості та щуплозерності здебільшого в Лісостепу та Поліссі, подекуди в Степу.

Звичайна коренева гниль (темно-бура плямистість) (Cochliobulus sativus (Ito et Kurib.) Drechsl. et Dastur). Збудник хвороби, крім пшениці, уражує жито, ячмінь, кукурудзу, просо. Він пристосований до паразитизму за умов теплої і сухої погоди, у місцях із підвищеною сонячною радіацією та на ґрунтах, наближених до нейтральних.

У період вегетації рослин гриб поширюється конідіями, поширенню інфекції в навколишньому середовищі сприяє вітряна і дощова погода. Для зараження рослин необхідне зволоження поверхні рослини не менше 16 годин. За температури вище 20ºС інкубаційний період розвитку хвороби становить 6–8 діб. Оптимальна температура для розвитку гриба в межах 22–28ºС. Захворюванню сприяє м’яка зима, спочатку суха, потім волога погода, недотримання сівозміни, пошкодження посівів низькими температурами. Більш інтенсивний розвиток захворювання спостерігається у посушливі роки. Сорти пшениці твердої більш інтенсивніше уражуються хворобою у порівнянні з сортами м’якої.

 

05 372 66 1

Звичайна (гельмінтоспоріозна) коренева гниль у різні фази розвитку рослин

 

Джерелом інфекції є рослинні рештки, в яких патоген зберігається у формі конідій, сумкоспор, а також грибницею в ураженому насінні. Інфекція зберігається у ґрунті більше одного року.

Шкідливість звичайної кореневої гнилі полягає у порушенні фізіолого-біохімічних процесів у хворих рослин, затриманні росту, послабленні мінерального живлення, що призводить до зниження їх продуктивності, погіршенні якості зерна. Недобір урожаю зерна від звичайної кореневої гнилі може сягати 5–10%. У посушливі роки шкідливість хвороби суттєво зростає.

Фузаріозна коренева гниль (Fusarium spp.). Більшість збудників фузаріозної кореневої гнилі у період вегетації рослин викликають фузаріоз колоса. Під час вегетації збудники хвороби поширюються конідіями. Зараження рослин відбувається за температури від 3 до 35ºС (оптимум становить 15–22ºС) та вологості ґрунту понад 40%. Найбільш інтенсивно коренева система уражується за надмірної вологості ґрунту або її різких коливаннях.

 

05 372 66 2

Фузаріозна коренева гниль

 

Основне джерело інфекції — ґрунт, у якому на уражених рештках зберігаються збудники хвороби. Додатковим джерелом інфекції є заражене насіння.

Фузаріозна коренева гниль дуже шкідлива у фазі проростків, уповільнюючи їх ріст і розвиток. В період вегетації хвороба викликає зріджування посівів і відмирання продуктивних стебел. Частина уражених стебел утворює недорозвинений колос зі щуплим насінням, інколи спостерігається пустоколосість.

Офіобольозна коренева гниль (Gaeumannomyces graminis (Sacc.) v. Arx. et H. Olivier var. tritici J. Walker) поширена в районах із достатнім зволоженням у західному регіоні поліської та лісостепової зон. На інфікованих рослинах спостерігається в’янення листків, відставання рослин у рості й відмирання продуктивних стебел. У колосі зерно щупле або зовсім відсутнє. На прикореневій частині стебла за інтенсивного ураження виявляється чорний глянцевий наліт. Уражені рослини легко виймаються із ґрунту, в них часто спостерігається ураження провідної системи, вони передчасно відмирають. Уражені рослини часто характеризуються білостеблістю та білоколосицею. Характерною ознакою ураження рослин офіобольозом є чорне забарвлення із глянцевим відтінком кореневої шийки, крихкість і легка ламкість коренів.

 

05 372 65 1

Офіобольозна коренева гниль

 

Рослини уражуються у ґрунті переважно грибницею патогена. Цим і пояснюється осередковий характер проявлення хвороби в посівах пшениці. Оптимальними для росту гриба є температура в межах 19–24ºС та підвищена вологість. Ураженню сприяє волога і прохолодна погода навесні, теплий і сухий початок літа, висока вологість у період дозрівання рослин, часті дощі, випадання рясних рос у нічні години.

Епіфітотійний розвиток хвороби спостерігається за надмірного насичення сівозміни зерновими злаковими культурами, ущільнення ґрунту, за наявності твердої поверхневої кірки. Крім зернових злаків, патоген інтенсивно розмножується і зберігається на костриці лучній, пирію повзучому та інших дикоростучих злаках.

Основне джерело інфекції — уражені рештки, на яких збудник зберігається грибницею і хламідоспорами. Інфекція зберігається у ґрунті до десяти років. Спочатку збудник проникає у тканину кореня, а згодом в його провідну систему. Патоген краще розвивається у вологому ґрунті з нейтральною або слабо-лужною реакцією, за температури 12–20ºС.

Шкідливість офіобольозної кореневої гнилі полягає у суттєвому зниженні маси коренів і проростків рослин у фазі сходів, порушується водний баланс, уповільнюються процеси засвоєння поживних речовин з ґрунту, закупорюється провідна система. Інфіковані рослини відчувають гострий дефіцит вологи і поживних речовин. Величина недобору врожаю залежить від фази розвитку, коли відбулось зараження рослин, факторів зовнішнього середовища. У більшості випадків в уражених рослин насіння щупле, недорозвинуте або зовсім відсутнє. За інтенсивного розвитку хвороби недобір урожаю може сягати до 70%.

Церкоспорельозна коренева гниль (гриби з роду Oculimacula: O. yallundae (Wallwork & Spooner) Crous & W. Gams; O. acuformis (Boerema, R. Pieters & Hamers) Crous & W. Gams) виявляється повсюди, але найбільшої шкоди завдає на Поліссі, у Західному і Центральному Лісостепу, в Степу на зрошенні. Розвивається протягом усієї вегетації рослин пшениці.

У період вегетації збудники хвороби поширюються конідіями. Формування спороношення і зараження рослин протікає за вологої прохолодної погоди, від 2 до 15ºС, оптимум 9ºС. Розвитку хвороби сприяє холодна волога осінь, м’яка зима з відлигами та дощова прохолодна весна.

 

05 372 66 3

Церкоспорельозна коренева гниль

 

Зимують збудники хвороби на уражених рештках. Найбільш інтенсивне поширення інфекції восени (жовтень-листопад) і весною (березень-квітень). Тривалість життєздатності патогенів на рештках у ґрунті до трьох років і більше.

Церкоспорельозна коренева гниль викликає безладне вилягання рослин та ламкість стебел біля основи. Внаслідок розвитку захворювання руйнується провідна та опорна системи стебла. Недобір урожаю зерна, залежно від інтенсивності розвитку хвороби і фази, в якій відбулося зараження рослини, може сягати 30% і більше.

Ризоктоніозна прикоренева гниль (Ceratobasidium cereale D. Murray & L. L. Burpee) поширена переважно в Степу та південних районах лісостепової зони. Найбільш інтенсивно з’являється у районах достатнього зволоження та на зрошенні. Хвороба може спричиняти вилягання посівів, але рідше ніж церкоспорельоз. Збудник хвороби, крім пшениці, уражує жито, ячмінь. Патоген частіше зустрічається на легких ґрунтах, інтенсивний розвиток захворювання відбувається в жарку погоду.

 

05 372 66 4

Ризоктоніозна прикоренева гниль

 

Джерелом інфекції є мікросклероції гриба на уражених рештках, які зберігаються у ґрунті до 5 років. Розвитку хвороби сприяє тривала суха і холодна погода восени і навесні, утворення ґрунтової кірки.

Найбільш інтенсивний розвиток ризоктоніозу відзначається у фазі трубкування рослин, коли в них активно формуються генеративні органи, тому ураження в цей період негативно впливає на продуктивну кущистість, на кількість зерен у колосі.

Враховуючи значний запас інфекції у 2017 році, який накопичився у ґрунті, на рослинних рештках у полях сівозміни, на уражених з осені рослинах пшениці озимої та інших злаків, біоекологічних особливостей збудників хвороби цьогоріч слід очікувати значне поширення кореневих гнилей. Ступінь ураження рослин хворобою залежатиме від попередника пшениці озимої, біологічних особливостей сорту, кондиційності висіяного насіння та якості його передпосівного протруювання, агротехнічних та хімічних профілактичних заходів, проведених в осінній період, стану посівів при відновленні весняної вегетації, щільності продуктивного стеблостою, забезпеченні рослин елементами живлення і вологою, агротехнічних заходів у ранньовесняний період, спрямованих на підвищення стійкості рослин та витривалості (ранньовесняне боронування озимини, підживлення мінеральними добривами тощо).

 

Іван МАРКОВ, канд. біолог. наук, професор НУБіП України

svidome

 28 вересня 2020
Асоціація виробників молока, Українська кооперативна федерація та Спілка молочних підприємств України підписали меморандум про співпрацю. 
Асоціація виробників молока, Українська кооперативна федерація та Спілка молочних підприємств України підписали меморандум про співпрацю. 
28 вересня 2020
 28 вересня 2020
У вівторок, 29 вересня 2020 року, Конституційний Суд України розгляне справу щодо конституційності умов обігу земель сільськогосподарського призначення.
У вівторок, 29 вересня 2020 року, Конституційний Суд України розгляне справу щодо конституційності умов обігу земель сільськогосподарського призначення.
28 вересня 2020
 28 вересня 2020
За умови пропозиції продукції відповідної якості за конкурентною ціною Україна має шанс вибороти місце ключового постачальника олійних культур та продуктів їх переробки до держав – членів Європейського Союзу.
За умови пропозиції продукції відповідної якості за конкурентною ціною Україна має шанс вибороти місце ключового постачальника олійних культур та продуктів їх переробки до держав – членів Європейського Союзу.
28 вересня 2020
 28 вересня 2020
Програма «Доступні кредити 5-7-9%» буде продовжена на наступний рік у тому вигляді, у якому вона працює зараз. 
Програма «Доступні кредити 5-7-9%» буде продовжена на наступний рік у тому вигляді, у якому вона працює зараз. 
28 вересня 2020
 28 вересня 2020
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства очікує, що виробництво цукру в Україні поточного маркетингового року буде на рівні 1,2 мільйона тонн, що на 19% менше, ніж у попередньому сезоні (1,48 мільйона тонн).
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства очікує, що виробництво цукру в Україні поточного маркетингового року буде на рівні 1,2 мільйона тонн, що на 19% менше, ніж у попередньому сезоні (1,48 мільйона тонн).
28 вересня 2020
 28 вересня 2020
Минулого тижня в Україні суттєво знизилися ціни на тепличні огірки.
Минулого тижня в Україні суттєво знизилися ціни на тепличні огірки.
28 вересня 2020

Please publish modules in offcanvas position.