Мікродобривний баланс

/ Агрономія Сьогодні / Вівторок, 22 березня 2011 16:17

Юліан БОЖЕДАНЕВИЧ, спеціально для «АС»

Серед відомих мікроелементів є такі, що застосовуються в дуже малих дозах. Однак нестача цих елементів для деяких культур може призвести до значного послаблення здатності рослини протистояти стресовим умовам, що, своєю чергою, підвищує ризик втрати частини врожаю.

Молібден
Молібден бере участь у синтезі амінокислот і білків, регулює процес трансформації азоту в рослині. Він відіграє важливу роль у фіксації молекулярного азоту з атмосфери бульбочковими та вільноіснуючими азотфіксуючими бактеріями. Молібден входить до складу нітроредуктази і бере участь у відновленні нітратів до нітритів та нітрогенази - ферменту, що відповідає за зв'язування азоту атмосфери при біологічній фіксації. За нестачі цього елементу бульбочки на коренях бобових розвиваються слабше, знижуються обсяги азотфіксації.
 
Крім того, молібден активізує проходження окислювально-відновлювальних процесів у рослинах, бере участь у вуглеводному, азотному і фосфорному обмінах, синтезі вітамінів і хлорофілу, підвищує інтенсивність фотосинтезу.
 
Внесення молібдену під небобові культури сприяє кращому засвоєнню азоту з добрив і ґрунту, зменшує втрати азоту внаслідок вимивання нітратів і процесу денітрифікації.
 
Поліпшення азотного живлення, своєю чергою, збільшує обсяги засвоєного азоту і фосфору, поліпшує живлення рослин кальцієм, покращує засвоєння заліза. Підвищує вміст білка в зерні та сіні бобових трав, вітамінів і цукрів у овочах тощо.
 
Найбільш чутливі до нестачі молібдену бобові культури, деякі з родини хрестоцвітих (особливо ріпак і гірчиця), цукрові буряки. Позитивно реагують на внесення цього елементу пшениця, кукурудза, овес, гречка, льон, картопля, помідори.
 
Зовнішні ознаки нестачі молібдену в рослинах подібні до азотного голодування. Спочатку проявляються блідо-зелені плями між жилками листка, листки світло-зеленого кольору, потім вони буріють і відмирають. Послаблюється ріст рослини, затримується цвітіння. У разі великої нестачі молібдену точка росту відмирає. Симптоми дефіциту можуть виявлятися уже на сім'ядолях, а пізніше на інших органах.
 
В озимих зернових молібден інтенсифікує процес фотосинтезу за нижчих температур повітря і слабшій сонячній інсоляції. Впливає на утворення та стабільність хлорофілу. Підвищує стійкість до холоду, нестачі вологи. Ознаками нестачі молібдену є сповільнення росту, деформація листкової пластинки, поява некротичних плям, пожовтіння листя.
 
Перешкоджають засвоєнню молібдену високий вміст у ґрунті іонів Мn, Fе, Сu, SO4, NO3, висока кислотність ґрунту. Сприяють - кислотність у межах рН 6,8-8,5 та оптимальний вміст іонів Р, Са. Частково піддається процесові реутилізації зі старих органів рослин.
Молібдену рослинам потрібно менше, ніж бору, марганцю, цинку чи міді. Підвищує доступність молібдену фосфор.
 
Особливо ефективним є застосування молібдену на кислих ґрунтах, піщаних, з високим вмістом задіза, бідних на фосфор, інтенсивно удобрених мінеральними добривами.
 

Кобальт
Кобальт позитивно впливає на проходження багатьох фізіологічних процесів, що відбуваються у ґрунті. Він активізує роботу багатьох ферментів, зокрема нітратредуктази, дуже важливої для азотного живлення бобових культур, через що вони мають підвищену потребу у кобальті. Він є складовою вітаміну В12, якого багато в бульбочках на коренях бобових рослин.
 
Кобальт впливає на синтез хлорофілу, нагромадження вуглеводів і жирів у рослинах, підвищує інтенсивність дихання, стимулює біосинтез нуклеїнових кислот і аскорбінової кислоти. Бере активну участь у реакціях окислення та відновлення, позитивно впливає на дихання та енергетичний обмін. Кобальт позитивно діє на розмноження бульбочкових бактерій, особливо на нейтральних ґрунтах.
 
Найбільше його концентрується в генеративних органах, а також у бульбочках бульбочкових бактерій.
 
Застосовувати кобальтові добрива рекомендується під бобові культури, цукрові буряки, ячмінь, жито, льон, гречку та пшеницю.
 
Кобальтові добрива треба застосовувати, якщо вміст рухомого кобальту менш як 2-3 мг/кг грунту.
 
Зовнішні ознаки нестачі кобальту подібні до азотного голодування. При дефіциті кобальту в рослинах розвивається хлороз.

Йод
Роль йоду для життєдіяльності рослин чітко не встановлена. Відомо, що він входить до складу вільних амінокислот і білків. Йод потрібний для організму людини, де він забезпечує нормальне функціонування щитовидної залози. Тому ним обробляють посіви для отримання корисної для людини продукції. Зокрема, плантації суниці обробляють йодидом калію (КJ) у фазі цвітіння, завдяки цьому вміст йоду в плодах зростає у 3-5 разів.

Хлор
Хлор дуже поширений у природі і легко доступний рослинам. Біологічна роль цього елементу для рослин виявлена порівняно нещодавно. Хлор підтримує в клітинах необхідний тургор, забезпечує їх нейтральний електричний заряд. Відомо, що хлор стимулює фотосинтетичне фосфорилювання. Іон хлору необхідний при поділі клітини листя і стебла.
 
Як компонент калійних і складних добрив у достатній кількості вноситься в ґрунт. Тому на практиці важливіше знати реакцію рослини на шкідливий вплив хлору.
 
Культури дуже вразливі до хлору: тютюн, порічки, аґрус, малина, суниця, ожина, кісточкові дерева (особливо черешня), ранні овочі, квасоля, огірок, перець, цибуля, салат, хміль, тепличні культури, квіти, декоративні рослини. За надлишку хлору у рослин уповільнюється ріст, спостерігається загальний хлороз, верхівки листя бронзовіють і скручуються.
 
Культури середньо вразливі до хлору: картопля, соняшник, соя, плодові дерева (зерняткові), смородина, помідори, цвітна капуста, горох, часник, цикорій, льон, виноград.
 
З-поміж культурних рослин у присутності хлору, краще ніж без нього, ростуть шпинат, гречка, цукрові буряки.

Нікель
Нікель є складовою двох ферментів - уреази і бактеріальної гідрогенази. Уреаза дуже поширена і каталізує розклад сечовини в рослинах на NH3 і СO2. Вона має особливе значення у випадку застосування карбаміду як добрива. Нікель є важливим у житті бобових рослин, позаяк під час азотфіксації в їхніх коренях утворюються уреїди, а при їх розпаді - сечовина. Надлишок сечовини діє на рослини токсично, тому вони потребують активної уреази та нікелю.
 
За відсутності нікелю в бульбочках бобових рослин пригнічується гідрогеназа, що призводить до зниження ефективності азотфіксації.
У природних умовах дефіцит нікелю зустрічається рідко.

Титан
Активізує процеси метаболізму у рослинах. Прискорює ріст та розвиток, позитивно впливає на морфологічну будову рослин, збільшує вміст хлорофілу в листках, підвищує стійкість до ураження рослин грибковими та бактеріальними хворобами. Інтенсифікує фотосинтез і засвоєння елементів живлення.

Фізіологічне значення Молібдену і Кобальту як основних мікроелементів
 
Mo
Необхідний рослині для утилізації азоту і його фіксації в бобових Rhizobium bacteria
Дефіцит проявляється на кислих піщаних, опідзолиних або вапнякових ґрунтах;
легше засвоюється рослиною при підвищенні рн і вмісті вапна
Дефіцит Мо схожий на дефіцит N, тобто рослини погано ростуть і листя світло-зеленого кольору.
старі листки стають хлорозними й потім симптоми з'являються по краю листка;
жовті крапки на листах у цитрусових - типовий прояв дефіциту Мо
Зазвичай необхідний для пасовищ і бобових; злаків rаssіса, цукрових буряків, томатів
Co
Компонент вітаміну В12, необхідного для фіксації азоту в бобових рослин і у тварин
Рівень Со низький на сильно лужних, кислих вулканічних, вапняних і торф'яних ґрунтах
Поганий ріст може бути виправлений застосуванням амонійного або нітратного азоту;
недостатній рівень Со на пасовищах призводить до хвороб худоби
Квасоля, горох, конюшина, люцерна
 
 
 
Коротка характеристика мікроелементів

Молібден (Mo)
 
 • Необхідний для утилізації Азоту атмосфери та його фіксації бобовими культурами.
 • Покращує кальцієвий режим живлення у бобових культур.
 • Сприяє збільшенню вмісту хлорофілу, вуглеводів, каротину, аскорбінової кислоти та білкових речовин.

Візуальні ознаки дефіциту

 • Поганий ріст та розвиток рослин, хлоротичне забарвлення (дещо схоже на дефіцит Азоту).
 • Хлороз старих листків, особливо на кінцівках.
 • На листках цитрусових з’являються характерні жовті крапки.

Культури, особливо чутливі до нестачі Молібдену

 • Зернові колосові
 • Бобові
 • Цукрові буряки
 • Томати
 • Капуста
 • Люцерна

Кобальт (Со)
 
 • Компонент вітаміну В12, що необхідний для фіксації атмосферного азоту бобовими культурами
 • Входячи до складу вітаміну В12, сприяє накопиченню хлорофілу в листках рослин
 • Бере участь у реакціях окислення-відновлення, а також у синтезі нуклеїнових кислот

Візуальні ознаки дефіциту
 
 • Поганий ріст та розвиток рослин (можна виправити внесенням азотних добрив).
 • Недостатній рівень Кобальта на пасовищах може призвести до захворювань сільськогосподарських тварин.

Культури, особливо чутливі до нестачі Кобальту
 
 • Горох
 • Квасоля
 • Люцерна
 • Конюшина

svidome

 17 серпня 2022
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових цін.
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових ...
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
17 серпня 2022

Please publish modules in offcanvas position.