Фузаріоз і червона гниль качанів кукурудзи

Фузаріоз і червона гниль качанів кукурудзи

/ Агрономія Сьогодні / Четвер, 27 вересня 2018 13:56

Фузаріоз качанів виявляється у всіх зонах вирощування кукурудзи, особливо в районах надмірного зволоження. В останні роки поширення його на кукурудзяних полях зросло, передусім на площах, де рослини були пошкоджені бавовниковою совкою та стебловим (кукурудзяним) метеликом, а також за несвоєчасного збирання врожаю, коли зернову кукурудзу інколи збирають у листопаді й грудні.

 

Моніторинг хвороб на кукурудзяних полях у минулому році показав, що на Полтавщині фузаріоз качанів виявлявся на 100% обстежених площ (1095 га), на полях Тернопільщини — 75% площ (800 га) з ураженням 3,3–4% качанів. У господарствах Закарпатської (4800 га), Івано-Франківської (1500 га) і Чернівецької областей (4900 га) захворюванням було уражено 2–5% качанів на 10,2–16,6% площ культури.

10 377 47 1У господарствах Черкаської (1760 га), Кіровоградської (24460 га), Дніпропетровської (300 га) областей фузаріоз виявлявся на 1,1–16,6% посівів кукурудзи з ураженням 5–7% качанів. На 4,6% кукурудзяних полів на Сумщині (10900 га) було уражено 2% качанів, на 1,4% площ на Волині (2100 га) уражено 0,5% качанів.

На сході в господарствах Донеччини (1710 га) хвороба була поширена на 2,3% площ з ураженням 1,0% качанів, а на півдні Миколаївщини (4200 га) на 9,5% посівів уражено 5% качанів.

Захворювання проявляється на качанах кукурудзи в період молочно-воскової стиглості і може продовжувати свій розвиток під час їх зберігання за підвищеної вологості.

На качані з’являються один або декілька уражених осередків, які поступово розростаються і охоплюють значну частину качана. В їх центрі виявляється поверхнева біла грибниця, під якою знаходяться бурі, без блиску м’які зернівки, які без великих зусиль легко ламаються, кришаться або розтираються на буру масу. На відстані 5–7 см від центру плями білий наліт набуває рожевого відтінку, під яким знаходяться майже неуражені бурого кольору і твердої консистенції зернівки, а на межі зі здоровими зернівками качана розвивається рожева пухка грибниця. Вона поширюється спочатку між рядами зернівок, а потім покриває поверхню качана. З часом уражений осередок збільшується, охоплює весь качан, який руйнується.

Збудником хвороби є сумчастий гриб Giberella fujikuroi (Sawada) Ito et Kimura (анаморфа: Fusarium moniliforme Sheld.).

Оптимальна температура для його розвитку — 28–30°C, мінімальна — 10–14°C, максимальна — 35–39°C. Сприяє розвитку фузаріозу на качанах висока вологість повітря у період воскової і повної стиглості зерна та збирання врожаю, тривалі і часті дощі, роси, тумани.

Більш інтенсивно уражуються фузаріозом качани з нещільною обгорткою, ніж зі щільно прилеглою. На перестояних посівах кукурудзи у гібридів, у яких качани на стеблах стирчать вверх, захворювання розвивається швидше, ніж у гібридів, у яких вони звисають на стеблах вниз. В останніх крапельна волога через обгортки майже не попадає на насіння.

Фузаріоз зазвичай розвивається передусім на качанах, які пошкоджені бавовниковою совкою, кукурудзяним метеликом і уражені біллю. У цих випадках збудник проникає в ендосперм, руйнує його, а потім переходить на здорові зернівки. Поширені й інші змішані інфекції на качанах за участі фузаріозу.

 

10 377 44

Фузаріоз качанів.
1. Розвиток хвороби на початковій стадії.
2. Інтенсивний розвиток захворювання на зернівках.
3. Розвиток грибниці Fusarim spр. між рядами зернівок, на зернівках і стрижні.
4. Уражено більш ніж 2/3 частини качана.
5. Повністю уражений качан

Основне джерело інфекції — післязбиральні уражені рештки, особливо обгортки качанів, на яких гриби зберігається у вигляді грибниці, склероціїв, конідіального і сумчастого спороношення, а додаткове — заражене насіння і ґрунт.

Фузаріоз є надзвичайно шкідливою хворобою. Він спричиняє значні втрати врожаю і суттєво знижує його якість. За інтенсивного розвитку хвороби уражується більш ніж 60% качанів на рослинах. Уражене насіння кукурудзи втрачає схожість, а зі здоровим зародком дає слабкі ростки, які, як правило, гинуть, не досягнувши поверхні ґрунту. Насіння кукурудзи дуже уражене фузаріозом не утворює сходів, а якщо зародок не пошкоджений, воно проростає із запізненням, формує слабкі паростки, які часто гинуть до виходу на поверхню ґрунту. Необхідно зауважити, що частина зернівок у хворому качані, які знаходиться на достатній відстані від фузаріозного осередку без видимих зовнішніх ознак ураження, є часто інфікованими.

 

10 377 46

Змішані фузаріозні інфекції на качанах.
1. Фузаріозно-біла гниль.
2. Фузаріозно-сіра гниль.
3. Фузаріозно-пеніцильозно-розова гниль.
4. Фузаріозно-пеніцильозно-сіро-розова гниль.
5. Фузаріозно-нігроспорозна гниль.
6. Фузаріозно-пеніцильозно-сіро-нігроспорозно-розова гниль.

 

Хвороба продовжує розвиватися під час зберігання качанів, якщо вони мають вологість 18% і більше та за недостатньої аерації у приміщенні.

Слід пам’ятати, що патоген виділяє в уражені тканини мікотоксини — фумонізіни, які є канцерогенними для людини і тварин.

 

Захисні заходи

Дотримання сівозміни, видалення хворих качанів, зяблева оранка з глибоким загортанням подрібнених післяжнивних решток кукурудзи в ґрунт, своєчасне проведення заходів проти бавовникової совки і кукурудзяного метелика, своєчасні поливи кукурудзи під час зрошення, що обмежують розвиток білі, збереження качанів за оптимальної температури, вологості й аерації. Обов’язковий контроль за вмістом мікотоксинів перед закладкою насіння на зберігання.

 

Червона (фузаріозна) гниль качанів

Хвороба проявляється у фазі молочно-воскової стиглості і починається з верхівки качана, на якому з’являється яскраво-рожевий наліт, що поширюється на весь качан. Обгортки щільно прилягають до нього, набувають червоно-цегляного кольору. Уражені зернівки також забарвлені в червоно-коричневий колір, стають крихкими. Всередині них утворюються порожнини, які повністю заповнені грибницею патогена. За більш раннього ураження кукурудзи зернівки у качанах не формуються, а стрижні їх руйнуються.

10 377 47 2Червона гниль відрізняється від фузаріозної, яка викликається Fusarium moniliforme, тим, що розвиток хвороби охоплює весь качан, а не окремі його частини. Заселеність качана патогеном не залежить від наявності на ньому механічних пошкоджень, викликаних шкідниками. Завдяки високій агресивності він здатний самостійно і швидко пронизувати й заселяти уражувати здорові зернівки.

У фазі воскової та повної стиглості, особливо під час затягування збирання врожаю у вологі роки, захворювання проявляє­ться також на стеблах у вигляді бурих міжвузлів і солом’яно-червоного їх забарвлення. На поздовжньому розрізі стебла помітна уражена серцевина, яка має рожево-червоне забарвлення. У місцях ураження спостерігається ламкість стебел. Уражуються і корені рослин, які загнивають і набувають червонувато-цегляного забарвлення.

Збудник червоної гнилі гриб Giberella zeae (Schw.) Petch. (син. G. saubinetti (Mont.) Sacc.) анаморфа: Fusarium graminearum Schwabe. У циклі свого розвитку він формує конідіальне спороношення у вигляді яскраво-рожевого нальоту на ураженій тканині.

У навколишньому середовищі гриб поширюється конідіями. Крім конідіального спороношення, він формує також сумчасту стадію і в невеликій кількості хламідоспори.

Сумчаста стадія представлена формуванням на уражених обгортках і ніжках качанів, на уражених стеблах близько вузлів плоских або вдавлених стром різної конфігурації із чорно-синіми округлими, дрібними, злегка випуклими, еліптичними або яйцевидними перітеціями. В середині плодових тіл формуються сумки зі сумкоспорами, які навесні вивільняються із перитеціїв через отвір і розлітаються у навколишньому середовищі, викликаючи первинне зараження рослин.

Основне джерело інфекції — ґрунт, уражені рештки, на яких патоген зберігається у вигляді грибниці, хламідоспор і перитеціїв. Життєздатність сумкоспор у перітеціях зберігається до двох років. Додатковим джерелом інфекції є заражене насіння, у якому зберігається грибниця.

Зараження рослин конідіями, сумкоспорами і хламідоспорами гриба відбувається у широких діапазонах температури від 3 до 35°С (оптимум 25–30°С) та вологості ґрунту понад 40%.

Шкідливість хвороби полягає у тому, що уражені зернівки не дають сходів і повністю руйнується. Уражені качани не зберігаю­ться. Вони мають велику гігроскопічність і швидко пліснявіють. Крім того, гриб виділяє в уражені органи рослин отруйні токсини.

 

Захисні заходи

Дотримання сівозміни, вирощування стійких сортів і гібридів, обробка насіння фунгіцидами, збирання врожаю у стислі оптимальні строки. Подрібнення і глибоке загортання у ґрунт післяжнивних решток кукурудзи.

Проти спочивших структур збудників фузаріозу качанів, збудника червоної гнилі, зовнішньої та внутрішньої інфекцій збудників інших захворювань насіння кукурудзи протруюють одним із препаратів на основі діючих речовин: карбоксину + тираму, в. с.к (Вітавакс 200 ФФ, 2,5–3,0 л/т та аналоги), піраклостробіну, тн (Стаміна, 0,25 л/т); протіоконазолу, тн (Февер 300 FS, 0,6–0,9 л/т); тираму, в. с. к. (Роялфло, 2,5–3,0 л/т та аналоги); тіабендазолу + азоксистробіну + флудіоксонілу + металаксилу-М, тн (Максим Квадро 382,5 FS, 1,0–1,5 л/т); тритіконазолу, тн (Аліос, 1,0–2,0 л/т); тритіконазолу + піраклостробіну, тн. (Іншур Перформ, 0,5 л/т); флудіоксонілу, тн (Максим 025 FS, 1,0 л/т); флудіоксонілу + металаксилу-М, т. к. с. (Максим XL 035 FS, 1,0 л/т).

Можна застосовувати бакову суміш протруйника з мікро­елементами — розчинних комплексонатів, 3 л/т або солей цинку, марганцю по 0,5–0,6 кг/т та одним із рекомендованих регуляторів росту рослин.

Знезаражування насіння від інфекції проводять також біопрепаратами фунгіцидної дії: Спектрал, р. (250 мл/100 кг); Спектрал Дуо, р. (250 мл/100 кг); Планриз БТ, в. с. (1,0–2,0 л/т); Мікосан Н, 3% в. р. к. (7,0 л/т); Сабрекс, п., (70–87 г/100 кг); Триходерма Бленд Bio-Green Microzyme TR, к. с. (50 мл/т).

Збирати врожай кукурудзи в качанах слід починати на початку повної стиглості зерна за його вологості 35–37%, та виконують у стислі строки. Зібране збіжжя висушують на зерноочисних агрегатах або на майданчиках активного вентилювання і доводять до вологості 14%, що дозволяє його зберігати тривалий час й уникнути розвитку хвороб. Запізнення зі збиранням врожаю посилює на качанах розвиток нігроспорозу, фузаріозу, білої гнилі тощо. Не можна допускати завчасного збирання, особливо насіннєвих посівів, оскільки недорозвинені зернівки в період зберігання сильніше уражуються пліснявими грибами і втрачають схожість. Якість зерна кукурудзи повинна відповідати вимогам чинних стандартів.

Рослинні післязбиральні рештки є резерваторами збудників багатьох хвороб кукурудзи. Подрібнення і глибоке загортання їх у ґрунт — обов’язковий захід щодо його оздоровлення.

 

Іван МАРКОВканд. біолог. наук, професор НУБіП України

1

 24 травня 2019
В Україні з початку року зафіксували 21 випадок африканської чуми свиней. 
В Україні з початку року зафіксували 21 випадок африканської чуми свиней. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
У 2018/19 маркетинговому році на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпускних та роздрібних цін.
У 2018/19 маркетинговому році на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпускних та роздрібних цін.
24 травня 2019
 24 травня 2019
В Україні з близько 400 тис. пасічників (за різними оцінками) зареєстровані тільки 2%. 
В Україні з близько 400 тис. пасічників (за різними оцінками) зареєстровані тільки 2%. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Закупівельні ціни на живець свиней забійних кондицій продовжують знижуватися. 
Закупівельні ціни на живець свиней забійних кондицій продовжують знижуватися. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Затримка сезону збирання вітчизняної черешні зіграла на користь українським імпортерам. Сьогодні на прилавках українських магазинів та ринків все частіше можна зустріти черешню виробництва Іспанії. 
Затримка сезону збирання вітчизняної черешні зіграла на користь українським імпортерам. Сьогодні на прилавках українських магазинів та ринків все частіше можна зустріти черешню виробництва Іспанії. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Впродовж 2018-2019 років фахівці Євросоюзу тричі перевіряли українську систему контрою за здоров’ям птиці, виробництвом м’яса птиці та продуктів з нього. Як повідомили у Держпродспоживслужбі, Україна пройшла три оціночні місії ЄС успішно.
Впродовж 2018-2019 років фахівці Євросоюзу тричі перевіряли українську систему контрою за здоров’ям птиці, виробництвом м’яса птиці та продуктів з нього. Як повідомили у Держпродспоживслужбі, Україна пройшла три оціночні місії ЄС успішно.
24 травня 2019

Please publish modules in offcanvas position.