Капустяний ворог

/ Агрономія Сьогодні / Вівторок, 05 квітня 2011 10:30
Валер’ян ПОЗНЯК, спеціально для «АС»
Бур’яни сімейства капустяних поширені в усіх зонах вирощування. Їх можна добре контролювати в посівах сільгоспкультур при правильному підході до агрохімічних заходів. Нехтування технологічними елементами та незнання природи бур’янів призводить до значної засміченості посівів. Але ще більшу небезпеку вони становлять як проміжні господарі шкідливих організмів.

 

Талабан польовий
 
Талабан польовий - добре відомий бур'ян. Поширений на всіх континентах, в Україні - в усіх природнокліматичних зонах. Є одним з основних видів у бур'янистих угрупованнях при вирощуванні як зернових колосових суцільного посіву, так і просапних культур. Розмножується лише насінням.
Талабан польовий - зимуюча рослина. Відрізняється високою екотопічною пластичністю, має кілька фенотипів залежно від зони проростання. В умовах Україна сходи з'являються у березні-травні, а також влітку і восени. Осінні сходи зимують. Мінімальна температура проростання становить +2-4°С, оптимальна - +20-24°С. Насіння формується у червні-серпні. Максимальна плодючість однієї рослини - 50 тис. насінин. Насіння не має періоду спокою, проростає відразу ж, особливо на високих азотних фонах.
Талабан польовий - бур'ян оброблюваних земель. Проведення будь-якого обробітку грунту сприяє переміщенню насіння з нижніх шарів грунту у верхні. Оскільки воно проростає з глибини не більш ніж 2 см, це, у свою чергу, призводить до його масового проростання. Як свідчать результати досліджень, на полях з технологією No-till з кожним роком кількість талабану скорочується.
Плоди - стручечки. Форма плодів округла, вони трохи стиснуті з боків. Стручечки багатонасінні. Насіння оберненояйцевидне, темно-вишневе або майже чорне. За формою, як і плоди, трохи стиснуті з боків, посередині помітна невелика роздутість. Вершина насіння округла, основа злегка звужена. В основі утворюються два невеликих зубця, між якими помітні білі шипики - це залишок сім’яніжки. Насінний шов утворюється біля основи між зубцями.
Поверхня насіння покрита 6-7, іноді навіть 8 дугастими борозенками, які за обрисами нагадують контур насіння. Борозенки з'єднуються біля насіннєвого шва. Ребра розміщені густо один біля одного поперек насіння, іноді можуть мати слабкий відблиск.
Довжина насіння - 1,5-2,25 мм, ширина - 1,2-1,5 мм, товщина - 0,5-0,75 мм. Маса 1000 насінин коливається у межах 1,25-1,75 г.
 
Поширення
 
Росте на полях і пасовищах, біля доріг по всій Україні. Насіння містить до 33% олії, відповідно може використовуватись для технічних цілей. Якщо зелену масу згодовувати дійним коровам, молочні продукти матимуть запах часнику.
 
Контроль
 
Цей вид бур'яну добре знищується багатьма видами гербіцидів, спрямованих проти дводольних бур'янів, з діючою речовиною 2,4-D, MCPA, дикамба, трібенуронметіл, метрибузин, хлорсульфунон, фенмедіфам або їх сумішами. На необроблюваних грунтах препарати суцільної дії добре знищують цей вид.
 
 
Редька дика
 
Редька дика - європейський бур'ян, який поширився на всі континенти. Обмежено зустрічається у західній Африці, східній і північній Азії. Підраховано, що як бур'ян поширений у 65 країнах світу і засмічує 45 видів сільськогосподарських культур. Проблемним бур'яном є у дев'яти країнах у посівах 14 культур. Дуже конкурентоспроможний. Втрати врожаю, наприклад озимої пшениці, при засміченні редькою дикою можуть становити 39%. Крім безпосередньої біологічної шкоди, великі проблеми може завдавати для багатьох шкідливих організмів (особливо вірусів мозаїки, нематод тощо) сільськогосподарських культур.
Редька дика - однорічний ранній ярий бур'ян. Розмножується виключно насінням. Одна рослина утворює 160-2500 насінин, які дозрівають у липні, максимальна плодючість сягає 12 тис. насінин. Насіння здатне тривалий час зберігати життєздатність у грунті (понад 10 років). Мінімальна температура проростання становить +2-4°С. Насіння дружно проростає аж на другий рік. Для них характерний первинний період спокою, який триває 6-8 місяців. Сходи з'являються із глибини 2-5 см.
Плід - стручок циліндричної форми, твердий, членистий, чотковидний з довгим носиком; після достигання розпадається на 5-8 (11) окремих члеників, що містять по одній насінині. Членики розділені між собою перетяжками, в одному членику утворюється одне насіння. При дозріванні стручок розпадається на окремі сегменти з перетяжки. Довжина стручків 30-80 мм. Членики за формою бочкоподібні, верхній - з подовженим носиком, нижній - із залишком плодоніжки. Стулки плодів міцні, дерев'янисті. Поверхня стручків трохи хвиляста, покрита поздовжніми ребрами.
Плоди мають солом'яно-жовте до зелено-сіре забарвлення. Довжина одного членика 3-5 мм, ширина і товщина не перевищують 2-3,5 мм. Маса 1000 члеників - 12-20 г. Насіння овальне, з борозенкою, яка утворюється зародковим корінцем. Насінний шов подовжений, чітко помітний на поверхні насіння. Довжина насіння становить 2-2,25 мм, ширина і товщина - 2-2,25 мм.
Маса 1000 насінин - 4-8 г. Насіння містить до 47% жиру.
 
Поширення
 
Дуже поширений на всій території України, особливо на Поліссі та в північній частині Лісостепу. Засмічує ярі посіви (ячменю, вівса, гороху, льону, люпину). Росте також на городах, у лісорозсадниках, обабіч доріг тощо. Добра медоносна і олійна рослина, але непридатна як зелений корм.
 
Контроль
 
Контролювати редьку дику на оброблюваних грунтах можна за допомогою гербіцидів, видовий спектр дії яких охоплює дводольні бур'яни. Діючі речовини цих препаратів можуть бути найрізноманітніші: 2,4-D, MCPA, дикамба, бромоксиніл, метрибузин, метсульфуронметіл тощо або їх суміші. На необроблюваних грунтах гербіциди суцільної дії добре знищують цей вид.
 
 
Грицики звичайні
 
Грицики звичайні - однорічний зимуючий бур'ян. Рослина-космополіт, походить з Європи. Нині зустрічається у всіх кліматичних поясах земної кулі, але в більшості країн не є проблемним бур'яном. Засмічує посіви майже всіх сільськогосподарських культур, росте також на узбіччях, біля будинків тощо. В Україні поширений повсюдно. Шкоду посівам культур завдає рідко і незначну, оскільки добре контролюється традиційними агротехнічними прийомами - обробітком грунту, чергуванням культур у сівозміні (навіть з коротким періодом ротації). Серйозну загрозу становить для культурних рослин. У складі бур'янистих угруповань це постійний супутній вид, що зумовлено його високою насіннєвою продуктивністю, здатністю зберігати життєздатність насіння у грунті тривалий час (не менш ніж 35 років) і високою фітоценотичною пластичністю.
Через наявність у грунті великого запасу насіння спроможний різко збільшувати рівень своєї присутності в складі бур’янового угруповання, коли настають сприятливі умови для його розвитку, навіть при видимій відсутності на полі минулого року. Високопродуктивний бур'ян, одна рослина може утворювати до 300 тис. насінин. Свіжозріле і недостигле насіння має низьку схожість і проростає наступної весни (у березні-травні), а також може давати сходи у серпні-жовтні. Осінні сходи успішно перезимовують у фазі розетки. Мінімальна температура проростання становить +1-2°С, оптимальна - +15-26°С.
Плід - стручок. Форма плоду: стиснутий з боків, трикутно-оберненосерцевидний, з сітчастожилкуватими човниковидними стулками. Довжина одного стручка зазвичай 3-5 мм.
Насіння овально-складчасте. Верхівка насіння округла. З найбільш широких боків від основи є однакової довжини борозенки, які утворюються зародковим корінцем і сім'ядолями.
Насінний шов невеликий і закритий білою плівкою. Поверхня насіння гладка, покрита дрібними крапками. Свіжозріле насіння має слабкий відблиск. Забарвлення насіння, як правило, жовто-коричневе, іноді світло-жовте. Біля основи трохи темніше. Довжина насіння коливається у межах 0,75-1 мм, ширина - 0,5 мм, товщина - 0,25 мм.
Насіння дрібне і легке, маса 1000 насіння не перевищує 0,15 г.
Бур’ян росте на полях, луках і пасовищах, вздовж доріг по всій країні. Використовується як лікарська рослина.
 
Контроль
 
Контролювати грицики можна за допомогою багатьох системних та контактних гербіцидів, які діють на дводольні бур'яни. Як свідчать дослідження, найбільш ефективними є препарати на основі 2,4-Д, МСРА, амідосульфурона, метсульфурон-метилу, хлорсульфурона, імедазоліна, ацетаніліду і триазина тощо. Більшою ефективністю відрізняються бінарні гербіциди.

svidome

 17 серпня 2022
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових цін.
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових ...
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
17 серпня 2022

Please publish modules in offcanvas position.