Щоб не пошкодився урожай

Щоб не пошкодився урожай

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 05 жовтня 2018 15:13

Фузаріоз — досить серйозна проблема. Недобір урожаю у разі ураження всього колоса становить 82%, половини — 76, третини — 44, крім того, майже 70% зерен втрачають схожість.

Фузаріоз колоса

Збудниками фузаріозу колоса є недосконалі гриби роду Fusarium Link. Найпоширенішими є Fusarium graminearum, Fusarium sporotrichiella, Fusarium culmorum і Fusarium avenaceum.

Варто зауважити, що зерно, уражене видами Fusarium graminearum, Fusarium sporotrichiella, може викликати отруєння людей і тварин.

Симптомами ураження колоса є насамперед знебарвлення колоскових лусочок, що добре помітні на фоні здорового зеленого колосся. За сприятливих умов (відносна вологість повітря понад 71% і температура вище 15°С у період від цвітіння до збрання врожаю) на ураженому колосі, залежно від виду збудника, з’являється наліт міцелію білого, рожевого, оранжевого, червоного кольору. На міцелії формуються конідії. У кінці вегетації деякі види збудників утворюють перитеції чорного кольору — сумчаста стадія гриба.

У разі раннього і сильного ураження зернівка стає легкою, зморшкуватою, білою, втрачає блиск та скловидність, ендосперм крихкий, боріздка глибока. За пізніших строків ураження зернівка за зовнішніми ознаками не відрізняється від здорової, але несе в собі внутрішню інфекцію.

Джерело інфекції: рослинні рештки, ґрунт, насіння. Розвитку фузаріозу сприяє розміщення пшениці по зернових колосових попередниках і кукурудзі (на зерно та силос). Рослинні рештки останніх культур є добрим субстратом для накопичення і збереження інфекції.

 

Агротехнічні заходи

Обмеження шкідливості хвороби на майбутніх посівах культури забезпечує своєчасне і ретельне очищення поля від соломи та інших рослинних решток. Також солому не доцільно скирдувати поряд із посівами пшениці. Розвитку хвороби сприяє система no-till, поверхневий обробіток ґрунту та неглибоке загортання рослинних решток.

Висівання пшениці на початку оптимальних строків дозволяє прискорити дозрівання рослин та уникнути сильного ураження посівів хворобою. Завищені норми висіву призводять до загущення і вилягання посівів, а це, своєю чергою, посилює розвиток фузаріозу.

Необхідно забезпечувати збалансоване внесення мінеральних добрив. Високі дози азотних добрив, не збалансовані за іншими елементами, часто призводять до токсикозу ґрунту, накопичення у ньому патогенних грибів. Останні здатні посилювати розвиток фузаріозу колоса.

Відмічено, що сорти м'якої пшениці проявляють вищу стійкість проти фузаріозу, ніж сорти твердої пшениці. Також менше уражуються сорти з потовщеною соломиною, щільною кутикулою, та у яких колоскові луски щільно прилягають до зерна. Сорти з подовженим періодом вегетації або подовженою фазою цвітіння більше уражуються фузаріозом. Кращим варіантом є вирощування одночасно не одного, а 2-3 стійких сортів.

За результатами фітопатологічної експертизи підбирають протруйники насіння.

Також для обмеження фузаріозу колоса рекомендують обробляти посіви озимої пшениці регуляторами росту у фазі початку виходу в трубку. Оптимальний фізіологічний стан рослин і підвищення їх стійкості до фузаріозу, а також захист посівів від інших хвороб, шкідників, забезпечує обприскування рослини мікродобривами.

З метою збереження високої якості зерна необхідно розробити графік збирання врожаю та забезпечувати його дотримання. Передусім в оптимально стиглі строки слід збирати прямим комбайнуванням озиму пшеницю з високою якістю зерна (сильна, цінна), а також уражену фузаріозом та іншими хворобами зерна.

У післязбиральний період для запобігання перезараженню зерна у буртах на токах і в зерносховищах фузаріозом, пліснявими і бактеріальними хворобами проводять заходи з очищення та просушування збіжжя у господарствах і на хлібозаготівельних пунктах до 13-14% вологості, розміщення його окремими партіями з однаковим ступенем ураження фузаріозом.

 

Хімічні заходи

Безпосередньо для контролю фузаріозу колоса застосовують один із фунгіцидів, рекомендованих «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

З метою захисту посівів від ураження колоса та зерна фузаріозом у роки з теплою та вологою погодою (температура — 28-30°С, відносна вологість повітря — 80-100%, часті дощі), обприскування проводять під час фази колосіння — цвітіння культури. Оптимальним часом для проведення обробки проти фузаріозу колоса є період від трьох днів до цвітіння до трьох днів після нього.

 
Ігор СТОРЧОУСканд. с.-г. наук

1

 15 липня 2019
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня ...
15 липня 2019
 15 липня 2019
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», що в Києві.
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», ...
15 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.