×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Жнива за складних погодних умов

Жнива за складних погодних умов

/ Агрономія Сьогодні / Вівторок, 30 жовтня 2018 12:51

Збирання врожаю — це найбільш відповідальний період агровиробництва. Головна мета вчасно і з мінімальними втратами зібрати достигле збіжжя сільгоспкультур.

Особливо загострюється питання збереження врожаю, коли його збирання співпадає із дощовим періодом та іншими несприятливими погодним умовами. Дощі, вилягання, забур’яненість посівів, а також посуха, ускладнюють як роботу зернозбиральних машин, так і спричиняють втрати врожаю зерна.

 

Початок жнив

Збирати врожай зернових культур, зерно з яких планують використовувати на продовольчі або фуражні цілі, доцільно починати з фази воскової стиглості. З цією метою збирання здійснюють у короткі терміни, дотримуючись виконання усіх робіт на високому рівні, щоб не допускати втрат вирощеної продукції. Затягування термінів збирання врожаю, використання несправної техніки призводять до значних втрат врожаю.

Ранні зернові і зернобобові культури збирають за умов рівномірного достигання продуктивного стеблистою та вологості зерна 14-16%, мінімальної забур’яненості посівів, у разі незначного вилягання стеблостою — прямим комбайнуванням або однофазним збиранням врожаю.

За раціонального поєднання роздільного способу і прямого комбайнування в стислі строки можливо досягти збирання зернових культур із найменшими витратами праці та засобів. Ці способи ні в якому разі не можна протиставляти один одному, оскільки кожен із них має свої переваги і недоліки. Тому в процесі планування збиральних робіт необхідне чітке обґрунтування співвідношення об’ємів збиральних робіт прямим та роздільним способами.

Двофазове збирання дає можливість розпочати скошування посівів на 5-8 діб раніше.

У разі наявності у посівах сільськогосподарських культур значної кількості бур’янів збирання врожаю роздільним (двофазним) способом краще здійснювати на 3 доби раніше від запланованого терміну. Кращий результат буде, якщо скошувати на початку і в кінці дня (менше вибивається зерно). Під час скошування необхідно створити високий зріз посіву, для того щоб валок не контактував із поверхнею землі, і між ними утворився простір для аерації, яка сприятиме швидкому підсиханню бур’янів у валку. Наприклад, якщо запізнитися зі збиранням врожаю гороху його насіння почне осипатися, а в умовах затяжних дощів зерно зернових культур у валках почне проростати. Тому зібрати урожай необхідно протягом трьох днів від дати скошування — затягування неприпустиме. Зволікання із підбиранням валків призводить до втрат зерна і погіршення його якості. За обмолоту валків, особливо низькорослих посівів, комбайн повинен рухатися так, щоб скошений стеблостій надходив у підбирач колоссям уперед.

Пряме комбайнування забур’янених посівів та таких, що нерівномірно визрівають, можливе лише після попередньої десикації таких посівів. Зволікання із початком обмолоту валків на 10-12 діб за вологої погоди може призвести до посиленого розвитку грибкових хвороб і заростання валків бур’янами. За таких умов під час збирання або на низькорослих посівах з високою забур’яненістю ефективним заходом є десикація посівів.

 

НЕОБХІДНО ВРАХОВУВАТИ

Роздільне збирання можливе лише у випадках оптимальної густоти рослин і достатньої їх висоти. Воно стосується сильно забур’яненого, вологого, з підгоном, високорослого і густого стеблостою. Якщо передзбиральна густота рослин менше 280-300 шт./м², а висота стеблостою рослин нижча за 60 см, на таких площах здійснювати двофазове збирання не рекомендується. Не можна також збирати роздільним способом посіви на площах, де вже відмічається повна стиглість зерна.

 

Для поліпшення роботи в складних умовах (вилягання, дощі, високі стеблостої або, навпаки, короткостеблові, підвищена наявність підгону або бур'янів) комбайни повинні мати спеціальні пристрої та обладнання.

Комбайни з широкозахватними жатками збирають зернові культури в умовах підвищеної вологості зерна (25-27%), що дає можливість попередити запал і погіршення якості зерна в посушливих умовах. Зібране збіжжя очищають та підсушують до вологості 14-15%. Завдяки застосуванню таких пристроїв стає можливим зберегти врожай без втрат та зниження якості.

Використання сучасних жаток, які обладнані прогумованими пасками на лопатах, забезпечує здвоєння валків, у результаті зменшуються втрати зерна під час його підбирання. За допомогою таких пристроїв рекомендовано збирати роздільним способом низькорослі, зріджені та значно забур’янені посіви. Для отримання високої продуктивності скошені стебла необхідно укладати у здвоєний валок, розміщуючи колосся в один бік.

 

Коли погода — не товариш

Скошування вологих і забур'янених посівів мають свої важливі особливості.

По перше, їх важче підрізати ними. По друге, зрізані стебла, затримуючись між ножами жатки, змінюють положення ножів. Внаслідок цього вони зміщуються, підіймаючись вище свого рівня, і втрачають здатність зрізувати стебла культур, що є однією із причин втрат зерна.

14 381 55Під час подачі в молотарку вологої хлібної маси ускладнюється вимолот зерна. У зв’язку з цим необхідно стежити за якістю обмолоту і у разі недомолоту зменшити молотильні зазори або збільшити частоту обертання барабана.

Збирання чистих посівів або тих, де була здійснена десикація, доцільно розпочинати за декілька днів до настання твердої стиглості зерна за вологості 17%.

Для збереження якості збіжжя після збору з поля його доцільно розмістити окремими партіями за культурами, сортами, репродукціями, показниками якості. Окремо розміщують низькоякісне зерно (фузаріозне, сажкове, проросле, уражене клопом-черепашкою, із невластивим запахом, знебарвлене, з домішками, які важко відокремлюються, і шкідливими). Зерно, у якого засміченість перевищує встановлені норми для кожної культури, очищають.

Зерно сильних і цінних сортів, твердої пшениці, пивоварного ячменю розміщують окремо та постійно контролюють його якість. Також високоякісне зерно сильних і цінних пшениць на токах буртують окремо від зерна, одержаного під час обкошування полів, і рядової пшениці, його негайно очищають і підсушують.

Збіжжя, яке має підвищену вологість, не доцільно засипати у великі бурти. За сонячної погоди повітряний спосіб досушування зерна, розстилаючи його тонким шаром, і періодично перелопачувати або пропускати через зернонавантажувачі, крім зерна на насінницькі цілі, є найбільш широко вживаним. За один такий прийом його вологість знижується до 1 %.

Вологе і засмічене зерно, зсипане у бурти, буде інтенсивно дихати, втрачати вуглеводи, і при цьому там відбуватиметься самозігрівання цієї маси. В такому зерні відбуваються процеси розпаду білків, внаслідок чого знижується вміст клейковини. У сухому і чистому зерні, навпаки, переважають процеси синтезу, тому під час його післязбирального дозрівання якість його помітно підвищується.

Зерно, зібране комбайнами, підлягає негайному очищенню, особливо якщо воно вологе. Затримка з очищенням вологого і сирого зерна може призвести до його самозігрівання і погіршення якості вже через 10-12 годин.

 

Щоб вологе зерно не травмувалось

Зерно, яке буде збиратися вологим, потребує особливого поводження з ним через те, що легко травмується. За даними досліджень, у зерновій масі після обмолоту знаходилося 0,86% зерна з роздробленим зародком, 1,42% — із пошкодженим, 7,81% — із пошкодженою оболонкою зерна, 0,98% — із пошкодженим ендоспермом, 13,1% — із пошкодженою оболонкою зародка й ендосперму, 26,1% — із пошкодженою оболонкою ендосперму, 8,8% побитого зерна, яке годиться на фуражні цілі, та 36,2% нетравмованого.

 

ЗЕРНО З РІЗНОЮ ВОЛОГІСТЮ МАЄ ТАКИЙ ПОРЯДОК ДОСУШУВАННЯ
До 14% — рахується як сухе і придатне для зберігання; до 17% — як вологе і потребує підсушування чи вентилювання; понад 17% — як сире з обов’язковим сушінням у потоці зі збиранням. У разі накопичення і затримки з сушінням вологого зерна його рекомендовано розміщувати на установках активного вентилювання з обов’язковим контролем за температурою і вологістю.

 

Для попередження травмування зерна частота обертання барабана і величина зазорів на вході й виході комбайнів повинні бути відрегульовані на оптимальний режим роботи, а збирання здійснюватися за оптимальної вологості зерна. У разі підвищеної вологості, навіть незначні механічні дії деформують зернівки, в результаті пошкодження зовнішніх та внутрішніх шарів і клітин значно знижуються його посівні якості і врожайність культур, особливо суттєво знижується польова схожість, майже на 20-30%. Згідно з даними досліджень зерно, яке зовнішньо не було травмоване, мало найнижчу схожість.

Після висівання насіння, у якому в результаті механічного впливу пошкоджено 10% маси, врожайність знижувалася на 1,5-2 ц/га. Крім того, на пошкоджених місцях розвиваються грибкові хвороби, які призводять до часткової або повної втрати схожості насіння. За таких умов протруєння насіння перед посівом є одним з основних заходів контролю хвороб сільськогосподарських культур.

 

Ігор СТОРЧОУСканд. с.-г. наук
спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 22 серпня 2019
Навколо міста Глухів Сумської області тривають роботи зі збирання льону.
Навколо міста Глухів Сумської області тривають роботи зі збирання льону.
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
Компетентні органи України та Японії погодили міжнародний ветеринарний сертифікат для експорту м'яса птиці з України до Японії. 
Компетентні органи України та Японії погодили міжнародний ветеринарний сертифікат для експорту м'яса птиці з України до Японії. 
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
Урожай картоплі цього сезону буде найнижчим за останні 10-15 років. 
Урожай картоплі цього сезону буде найнижчим за останні 10-15 років. 
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
В Україні аграрії мають всі можливості для збільшення посівів рису, щоб повністю забезпечувати власні потреби, а у перспективі – наповнювати зовнішні ринки. 
В Україні аграрії мають всі можливості для збільшення посівів рису, щоб повністю забезпечувати власні потреби, а у перспективі – наповнювати зовнішні ринки. 
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
З початку 2019/20 маркетингового року лінійні елеватори Державної продовольчо-зернової корпорації України прийняли на зберігання більше півмільйона тонн зернових нового врожаю.
З початку 2019/20 маркетингового року лінійні елеватори Державної продовольчо-зернової корпорації України прийняли на зберігання більше півмільйона тонн зернових нового врожаю.
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
Майже у всіх регіонах України садівники приступили до збирання першого та найпопулярнішого осіннього сорту яблук «Гала». 
Майже у всіх регіонах України садівники приступили до збирання першого та найпопулярнішого осіннього сорту яблук «Гала». 
22 серпня 2019

Please publish modules in offcanvas position.