Вирощування сорго зернового та соризу: конкурентоспроможність технологій

Вирощування сорго зернового та соризу: конкурентоспроможність технологій

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 11 лютого 2019 12:42

Конкурентоспроможність продукції в умовах ринкової економіки набуває особливої актуальності, передусім у зв’язку зі вступом України до Світової організації торгівлі, а також відкритості нашої економіки та зростання конкуренції на ринку. На сьогодні поряд з економічною та енергетичною оцінками технологій вирощування сільськогосподарських культур набуває поширення оцінки їх на конкурентоспроможність.

У зв’язку з науково-технічним прогресом, який поширився і на сільськогосподарське виробництво, традиційні технології вирощування культур потребують детального аналізу з метою наступної їх заміни в цілому або окремих її елементів на більш перспективні. Технологія, яка не задовольняє вимог споживача, не може конкурувати з більш досконалою та якіснішою.

Для виявлення найбільш оптимальних проводиться аналіз їх на конкурентоспроможність, що поєднує у собі показники енергетичної та інтегральної (економічної) оцінок. Якщо коефіцієнти оцінювання нової технології більші за 1,0, то вона є кращою порівняно із базовою, якщо менші то нова гірша від базової, a якщо ж рівний 1,0, то вона рівнозначна базовій.

Традиційні технології виробництва сільськогосподарської продукції потребують оцінки та переосмислення із наступною їх заміною або модернізацією на нові більш досконалі.

sorgo sorisДослідження із вивчення конкурентоспроможності технологій вирощування сорго зернового та соризу проводили в НДЦ «Поділля» Подільського державного аграрно-технічного університету.

Схема досліду передбачала вивчення трьох факторів:

 

Фактор А — сорт:

 

1. Вінець сорго зернове;

2. Генічеське 209 сорго зернове;

3. Перлина сориз.

 

Фактор В — строк сівби:

 

1. Рівень температурного режиму ґрунту (РТР) на глибині 10 см +10–12 °C;

2. ... 12–14 °C (контроль);

3. ... +14–16 °C;

 

Фактор С — спосіб сівби:

 

Ширина міжрядь 15 см;

… 30 см;

… 45 см;

… 70 см (контроль).

 

Під час оцінки способу сівби сорго зернового та соризу за базову модель його вирощування взято сівбу з шириною міжрядь 70 см. Тому відповідно до прийнятої методики оцінювання конкурентоспроможності технологій всі інші способи сівби порівнювалися із вищезазначеною.

Встановлено, що досліджувані способи сівби сорго зернового та соризу мали різні коефіцієнти енергетичної, інтегральної оцінок та конкурентоспроможності (табл. 1).

 

Таблиця 1. Конкурентоспроможність способів сівби сорго зернового та соризу середнє за 2014–2016 роки (базова технологія — сівба з міжряддям 70 см)

21 388 56 2

Аналізуючи показники енергетичної оцінки технологій вирощування сорго зернового та соризу, можна зробити висновок, що сівба з шириною міжрядь 30 та 45 см є кращою порівняно із 70 см, a звичайний рядковий спосіб сівби в більшості випадків поступається йому, оскільки в перших двох випадках коефіцієнти енергетичної оцінки вищі за 1,0, a за ширини міжрядь 15 см менші від неї.

Щодо інтегральної (економічної) оцінки, то в цьому випадку вирощування сорго зернового та рисозернового з шириною міжрядь 15 та 30 см значно поступає­ться базовій моделі — ширина міжрядь 70 см, i тільки технологія вирощування із відстанню між рядками 45 см є кращою — J>1,000.

Оцінюючи в цілому технології вирощування сорго зернового та соризу за комплексним коефіцієнтом конкурентоспроможності, можна зробити висновок, що сівба сорго з шириною міжрядь 15 см за комплексним коефіцієнтом конкурентоспроможності є гіршою порівняно з базовою моделлю, аналогічна ситуація спостерігається у більшості випадків i для ширини міжрядь 30. I тільки відстань між рядками 45 см є кращою порівняно з 70 см, оскільки комплексний коефіцієнт конкурентоспроможності (Кзд)>1.

Строки сівби сорго зернового та соризу оцінювали за аналогічним алгоритмом, за базовий варіант брали контрольний строк сівби з рівнем температурного режиму ґрунту +12–14 °C.

Результати досліджень свідчать, що коефіцієнти оцінювання строків сівби сорго були різними (табл. 2).

 

Таблиця 2. Конкурентоспроможність строків сівби сорго зернового та соризу середнє за 2014–2016 роки (базова технологія — сівба за рівня температурного режиму ґрунту +12–14 °C)

21 388 57 2

Так, коефіцієнти енергетичної оцінки як ранніх, так i пізніх строків сівби поступалися контрольному варіанту з рівнем температурного режиму ґрунту +12–14 °C, оскільки всі Ке<1. Це вказує на те, що з точки зору енергетичної оцінки саме цей строк сівби є оптимальним для сорго зернового та соризу.

Щодо інтегральної оцінки строку сівби, то тут простежується аналогічна ситуація — рання та пізня сівба в усіх випадках поступаються середній за показником коефіцієнта інтегральної оцінки, тобто J<1.

Оскільки коефіцієнт енергетичної та інтегральної оцінок строку сівби сорго зернового та соризу менші від 1, то, як наслідок, i комплексний коефіцієнт конкурентоспроможності (Кзд) також їй поступається. Це свідчить про те, що серед досліджуваних строків сівби оптимальним можна вважати контрольний (базовий) варіант із РТР ґрунту +12–14 °C.

Серед досліджуваних способів і строків сівби сорго зернового та соризу найбільш конкурентоспроможними є ширина міжрядь 45 см і висівання насіння за рівня температурного режиму ґрунту +12–14 °C.

Таким чином, провівши оцінку способів і строків сівби сорго зернового та соризу на конкурентоспроможність, можна зробити висновок, що для умов Лісостепу західного вирощування сорго з шириною міжрядь 45 см є більш кращим порівняно з 15, 30 та 70 см, a сівба в середні строки (з рівнем температурного режиму ґрунту +12–14 °C) є вдалою порівняно з ранніми та пізніми строками.

 

Віталій БУРДИГА, канд. с.-г. наук, директор науково-дослідного
інституту круп’яних культур ім. О. Алексеєвої Подільського
державного аграрно-технічного університету

1

 15 липня 2019
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня ...
15 липня 2019
 15 липня 2019
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», що в Києві.
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», ...
15 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.