Кукурудза на силос

Кукурудза на силос

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 01 березня 2019 15:07

Силосна кукурудза, як і багаторічні трави, посідає провідне місце у кормовиробництві. У структурі польової кормової площі її посіви становлять 24 %, у Лісостепу і Степу — більше, а на Поліссі — менше.

Принциповою особливістю вирощування кукурудзи на силос, на відміну від зеленого конвеєру, є менша густота стеблостою. Збирають її у першому варінаті у фазі молочно-воскової і воскової стиглості, тоді як на зелений корм — до фази молочної стиглості.

20 387 46 2Кукурудзу на силос так само, як і на зелений корм і зерно, вирощують тільки за високого фону живлення, який визначають відповідно до запланованого врожаю і з урахуванням родючості ґрунту. У міру загущення й удобрення посіву врожайність зеленої маси збільшується, проте при цьому може зменшуватися вихід качанів, що є найціннішою частиною силосної маси. Тому густота посівів за вирощування кукурудзи на силос має бути такою, щоб можна було одержувати високі врожаї качанів. Якщо ж вихід їх зменшується, це означає, що посіви кукурудзи занадто загущені.

Важливо під час вирощування культури на силос збирати її у заданій фазі стиглості. Саме тому слід висівати 2-3 гібриди з різними періодами вегетації. Для зони Полісся такими можуть бути переважно ранні і середньоранні; для Лісостепу — середньоранні, а також ранні і середньостиглі; для Степу — середньоранні, середньостиглі і середньо-пізньостиглі. На частині площі кукурудзу на силос можна висівати на 10-15 днів раніше, ніж звичайні строки сівби, використовуючи інкрустоване насіння. Це дасть змогу раніше зібрати врожай та використати кукурудзу як попередник озимих.

 

Для отримання високоякісного кукурудзяного силосу слід дотримуватись наступного:

● оптимальних строків і норми висіву насіння, які визначають залежно від групи стиглості кожного сорту чи гібриду кукурудзи;

● норми внесення гербіцидів, що впливає на вміст токсинів у силосній масі.

 

У Лісостепу середня урожайність силосної маси кукурудзи становить 400-500 ц/га, в Степу — 600-700 ц/га, на Поліссі — 350-400 ц/га.

Урожай кукурудзи на зелений корм формується за короткий період вегетації (55-60 днів) завдяки весняним запасам вологи і червневим опадам. Для посівів її на силос необхідна волога протягом більш тривалого періоду. Щоб економніше використовувати запаси вологи в ґрунті, слід зменшити до мінімуму фізичне випаровування з його поверхні. Тому догляд за посівами передбачає до- і післясходові боронування, міжрядні розпушування та підгортання. Вони сприяють зменшенню випаровування вологи з орного і нижніх шарів, з поверхні ґрунту, очищають поле від бур’янів, поліпшують фізичні властивості ґрунту.

Також під час вибору гібридів кукурудзи на силос слід враховувати, що листостеблова маса ранньостиглих гібридів швидко дозріває, тому використовувати їх доцільно у регіонах із несприятливими погодно-кліматичними умовами. За сприятливих погодних умов краще вирощувати пізніші гібриди кукурудзи на силос із повільним дозріванням листостеблової маси. Ранньостиглі гібриди за таких умов швидко проходять стадію оптимального вмісту сухої речовини, до того ж погіршується їхня кормова цінність і здатність до силосування.

 

Якщо висівають гібриди кукурудзи для вирощування на силос, то слід звернути особливу увагу на наступні характеристики:

● кормові якості, високу врожайність вегетативної маси та зерна;

● стійкість гібридів до пошкоджень хворобами та шкідниками, посухи, вилягання у кінці періоду вегетації;

● твердість зерна кукурудзи на силос має бути меншою, ніж у зернових гібридів.

 

Найкращим вибором є гібриди з раннім дозріванням качана і повільним дозріванням листостеблової маси, що стійкі до фузаріозної стеблової гнилі та вилягання.

20 387 47Кукурудзу як теплолюбну культуру, незалежно від напряму використання, необхідно висівати, коли грунт на глибині 6–8 см прогріється до 10-12°С. За вирощування кукурудзи на силос у разі використання інкрустованого насіння допускається її висів на 6-7 днів раніше, ніж кукурудзи на зерно. Глибина загортання насіння суттєво впливає на появу дружніх сходів, а також на ріст та розвиток рослин. Оптимальна глибина висіву: у Степу — 5–7 см, Лісостепу — 5–6, на Поліссі — 4–5 см.

Система удобрення кукурудзи на силос включає основне удобрення, припосівне і підживлення. Орієнтовні дози внесення мінеральних добрив під час основного удобрення такі: на чорноземах глибоких — N60P60K60, на чорноземах опідзолених і темно-сірих опідзолених грунтах — N80P60K60.

Важливу роль відіграє припосівне внесення добрив. Під час висівання насіння кукурудзи вносять невисокі дози фосфорних добрив із розрахунку 10–15 кг/га д. р. фосфору.

У разі вирощування кукурудзи на силос пестициди застосовують тільки за необхідності. За строками застосування гербіцидів можна виділити два етапи:

 

  • Досходовий період — обробка препаратами перед або після висіву кукурудзи (але до появи сходів);
  • Післясходовий— внесення гербіцидів після появи сходів.

 

На чистих від бур’янів посівах кукурудзи на силос протягом вегетації проводять лише міжрядні розпушення просапними. Кожен наступний міжрядний обробіток виконують приблизно через 15-20 днів після попереднього. Глибину міжрядного розпушення змінюють від 10-12 см до 6-8 см.

Основними захворюваннями, що пошкоджують рослини кукурудзи, є: кореневі й стеблові гнилі, нігроспороз, гельмінтоспоріоз листя, пухирчаста та летюча сажки та вірусні хвороби. Захист від більшості хвороб здійснюють за допомогою агрозаходів: чергування культур у сівозміні, якісна сівба в оптимальні строки, застосування добрив у нормативному співвідношенні, своєчасне збирання. Хімічні препарати використовують під час протруєння насіння одночасно з мікроелементами і плівкоутворювальними речовинами.

Ураження рослин кукурудзи на силос шкідниками, такими як кукурудзяний стебловий метелик, дротяники (ковалики), чорниші, західний кукурудзяний жук, шведська муха призводить до зменшення урожайності на 15-20%. Основним захистом посівів кукурудзи на силос від шкідників є протруювання насіння. Не менш важливе значення має правильне і своєчасне здійснення агротехнологічних заходів.

Для підвищення якості кукурудзяного силосу в процесі закладання маси на зберігання рекомендують добавляти хімічні консерванти.

 

Ольга ВЛАСОВА, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

1

 20 травня 2019
У середу, 22 травня, відбудеться круглий стіл на тему «Відкриваючи Японію: план дій на 2019-2020».
У середу, 22 травня, відбудеться круглий стіл на тему «Відкриваючи Японію: план дій на 2019-2020».
20 травня 2019
 20 травня 2019
Інформація про можливі втрати значної частини врожаю суниці садової (полуниці) в Західних регіонах України і в господарствах Польщі стурбувала переробні підприємства країни.
Інформація про можливі втрати значної частини врожаю суниці садової (полуниці) в Західних регіонах України і в господарствах Польщі стурбувала переробні підприємства країни.
20 травня 2019
 20 травня 2019
Миколаївський аеропорт отримує сертифікат на перевезення живої худоби.
Миколаївський аеропорт отримує сертифікат на перевезення живої худоби.
20 травня 2019
 20 травня 2019
Аграрії повідомляють про втрати внаслідок сильних опадів у травні. 
Аграрії повідомляють про втрати внаслідок сильних опадів у травні. 
20 травня 2019
 20 травня 2019
Про особливості вітчизняного ягідництва йшлося серед іншого під час прес-конференції на тему «Необхідні кроки держави та виробників для налагодження успішного експорту продукції садівництва і виноробства», що відбулась нещодавно в Києві за участю представників галузі із бізнесу, неурядових профільних організацій, а також Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Про особливості вітчизняного ягідництва йшлося серед іншого під час прес-конференції на тему «Необхідні кроки держави та виробників для налагодження успішного експорту продукції садівництва і виноробства», що відбулась нещодавно в Києві за участю представників галузі із бізнесу, неурядових профільних організацій, а також Міністерства аграрної ...
20 травня 2019
 20 травня 2019
В Україні діє достатньо великий нелегальний ринок свинини, яка інфікована вірусом африканської чуми свиней (АЧС).
В Україні діє достатньо великий нелегальний ринок свинини, яка інфікована вірусом африканської чуми свиней (АЧС).
20 травня 2019

Please publish modules in offcanvas position.