Кукурудза на силос

Кукурудза на силос

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 01 березня 2019 15:07

Силосна кукурудза, як і багаторічні трави, посідає провідне місце у кормовиробництві. У структурі польової кормової площі її посіви становлять 24 %, у Лісостепу і Степу — більше, а на Поліссі — менше.

Принциповою особливістю вирощування кукурудзи на силос, на відміну від зеленого конвеєру, є менша густота стеблостою. Збирають її у першому варінаті у фазі молочно-воскової і воскової стиглості, тоді як на зелений корм — до фази молочної стиглості.

20 387 46 2Кукурудзу на силос так само, як і на зелений корм і зерно, вирощують тільки за високого фону живлення, який визначають відповідно до запланованого врожаю і з урахуванням родючості ґрунту. У міру загущення й удобрення посіву врожайність зеленої маси збільшується, проте при цьому може зменшуватися вихід качанів, що є найціннішою частиною силосної маси. Тому густота посівів за вирощування кукурудзи на силос має бути такою, щоб можна було одержувати високі врожаї качанів. Якщо ж вихід їх зменшується, це означає, що посіви кукурудзи занадто загущені.

Важливо під час вирощування культури на силос збирати її у заданій фазі стиглості. Саме тому слід висівати 2-3 гібриди з різними періодами вегетації. Для зони Полісся такими можуть бути переважно ранні і середньоранні; для Лісостепу — середньоранні, а також ранні і середньостиглі; для Степу — середньоранні, середньостиглі і середньо-пізньостиглі. На частині площі кукурудзу на силос можна висівати на 10-15 днів раніше, ніж звичайні строки сівби, використовуючи інкрустоване насіння. Це дасть змогу раніше зібрати врожай та використати кукурудзу як попередник озимих.

 

Для отримання високоякісного кукурудзяного силосу слід дотримуватись наступного:

● оптимальних строків і норми висіву насіння, які визначають залежно від групи стиглості кожного сорту чи гібриду кукурудзи;

● норми внесення гербіцидів, що впливає на вміст токсинів у силосній масі.

 

У Лісостепу середня урожайність силосної маси кукурудзи становить 400-500 ц/га, в Степу — 600-700 ц/га, на Поліссі — 350-400 ц/га.

Урожай кукурудзи на зелений корм формується за короткий період вегетації (55-60 днів) завдяки весняним запасам вологи і червневим опадам. Для посівів її на силос необхідна волога протягом більш тривалого періоду. Щоб економніше використовувати запаси вологи в ґрунті, слід зменшити до мінімуму фізичне випаровування з його поверхні. Тому догляд за посівами передбачає до- і післясходові боронування, міжрядні розпушування та підгортання. Вони сприяють зменшенню випаровування вологи з орного і нижніх шарів, з поверхні ґрунту, очищають поле від бур’янів, поліпшують фізичні властивості ґрунту.

Також під час вибору гібридів кукурудзи на силос слід враховувати, що листостеблова маса ранньостиглих гібридів швидко дозріває, тому використовувати їх доцільно у регіонах із несприятливими погодно-кліматичними умовами. За сприятливих погодних умов краще вирощувати пізніші гібриди кукурудзи на силос із повільним дозріванням листостеблової маси. Ранньостиглі гібриди за таких умов швидко проходять стадію оптимального вмісту сухої речовини, до того ж погіршується їхня кормова цінність і здатність до силосування.

 

Якщо висівають гібриди кукурудзи для вирощування на силос, то слід звернути особливу увагу на наступні характеристики:

● кормові якості, високу врожайність вегетативної маси та зерна;

● стійкість гібридів до пошкоджень хворобами та шкідниками, посухи, вилягання у кінці періоду вегетації;

● твердість зерна кукурудзи на силос має бути меншою, ніж у зернових гібридів.

 

Найкращим вибором є гібриди з раннім дозріванням качана і повільним дозріванням листостеблової маси, що стійкі до фузаріозної стеблової гнилі та вилягання.

20 387 47Кукурудзу як теплолюбну культуру, незалежно від напряму використання, необхідно висівати, коли грунт на глибині 6–8 см прогріється до 10-12°С. За вирощування кукурудзи на силос у разі використання інкрустованого насіння допускається її висів на 6-7 днів раніше, ніж кукурудзи на зерно. Глибина загортання насіння суттєво впливає на появу дружніх сходів, а також на ріст та розвиток рослин. Оптимальна глибина висіву: у Степу — 5–7 см, Лісостепу — 5–6, на Поліссі — 4–5 см.

Система удобрення кукурудзи на силос включає основне удобрення, припосівне і підживлення. Орієнтовні дози внесення мінеральних добрив під час основного удобрення такі: на чорноземах глибоких — N60P60K60, на чорноземах опідзолених і темно-сірих опідзолених грунтах — N80P60K60.

Важливу роль відіграє припосівне внесення добрив. Під час висівання насіння кукурудзи вносять невисокі дози фосфорних добрив із розрахунку 10–15 кг/га д. р. фосфору.

У разі вирощування кукурудзи на силос пестициди застосовують тільки за необхідності. За строками застосування гербіцидів можна виділити два етапи:

 

  • Досходовий період — обробка препаратами перед або після висіву кукурудзи (але до появи сходів);
  • Післясходовий— внесення гербіцидів після появи сходів.

 

На чистих від бур’янів посівах кукурудзи на силос протягом вегетації проводять лише міжрядні розпушення просапними. Кожен наступний міжрядний обробіток виконують приблизно через 15-20 днів після попереднього. Глибину міжрядного розпушення змінюють від 10-12 см до 6-8 см.

Основними захворюваннями, що пошкоджують рослини кукурудзи, є: кореневі й стеблові гнилі, нігроспороз, гельмінтоспоріоз листя, пухирчаста та летюча сажки та вірусні хвороби. Захист від більшості хвороб здійснюють за допомогою агрозаходів: чергування культур у сівозміні, якісна сівба в оптимальні строки, застосування добрив у нормативному співвідношенні, своєчасне збирання. Хімічні препарати використовують під час протруєння насіння одночасно з мікроелементами і плівкоутворювальними речовинами.

Ураження рослин кукурудзи на силос шкідниками, такими як кукурудзяний стебловий метелик, дротяники (ковалики), чорниші, західний кукурудзяний жук, шведська муха призводить до зменшення урожайності на 15-20%. Основним захистом посівів кукурудзи на силос від шкідників є протруювання насіння. Не менш важливе значення має правильне і своєчасне здійснення агротехнологічних заходів.

Для підвищення якості кукурудзяного силосу в процесі закладання маси на зберігання рекомендують добавляти хімічні консерванти.

 

Ольга ВЛАСОВА, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

1

 15 липня 2019
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня ...
15 липня 2019
 15 липня 2019
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», що в Києві.
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», ...
15 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.