Мінеральне живлення посівів: інноваційні підходи

Мінеральне живлення посівів: інноваційні підходи

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 08 квітня 2019 12:31

Завдання внесення мінерального живлення рослин в Україні нині набуває нового звучання. Якщо раніше у більшості господарств вважалося достатнім розсипати нітро­амофоску полем і приорати її, а навесні заробити в ґрунт селітру чи карбамід, то сьогодні такий підхід діє далеко не скрізь.

По-перше, подорожчали добрива, і мало хто має змогу без проблем висипати по пів-вагона «хімії» на кожен гектар. По-друге, змінилися кліматичні умови, підходи і технології. Ми змушені ретельно рахувати кошти й коефіцієнти ККД як за бюджетної, так і інтенсивної технології вирощування культур. Ефективність умовного кілограму діючої речовини може бути набагато вищою залежно від виду добрив, часу та способу її внесення. Останнє поняття нині значно розширилося завдяки по-справжньому ефективним сучасним технологіям.

Почнімо з того, що ми вже неодноразово наголошували на тому, що якби у кожному господарстві агрономи мали змогу вносити перегній на полях бодай у половинній потребі, питання мінерального живлення та стресостійкості посівів не було б таким гострим. Органіка, а надто продукти життєдіяльності ВРХ — це широкий спектр макро- та мікроелементів, що перебуває у доступній для рослин формі.

Тому якщо говорити про найбільш ефективні способи мінерального живлення рослин, то ми згадаємо передусім про регулярне внесення органіки. За її фізичної відсутності у традиційному вигляді — про цільове внесення гранульованого курячого посліду перед сівбою. Останнім часом такий підхід сповідує дедалі більше аграріїв, даючи це добриво з осені у нормі 500 кг/га і більше. Це забезпечує достатньо економне і водночас дієве живлення рослин. Разом із цим буквально оживає горизонт на глибині внесення гранульованої органіки, що сприяє більш ефективному засвоєнню класичних мінеральних добрив. Окрім цього, це сприяє певному покращенню механічного складу ґрунту (надто, коли органіка кладеться безпосередньо в зону майбутнього висіву насіння), а отже, збереженню вологи.

01 02 392 393 46 1

Також ми сьогодні можемо говорити про зростальне зацікавлення аграріїв до застосування рідких мінеральних добрив, котрі вносяться або ж точно під майбутнє посівне ложе, або ж безпосередньо під час сівби. Елементи живлення у таких добривах перебувають у максимально доступному для кореневої системи рослин вигляді. Це стосується не лише усім відомих рідких видів азотних добрив і передусім широкого популярного КАС, але й РМД, до складу яких може входити оптимально підібрана лінійка макро- й елементів, починаючи з фосфору і калію, та закінчуючи незамінними для багатьох культур бору, цинку, молібдену тощо.

Саме ступінь засвоюваності поживних речовин та її своєчасність сьогодні виступає на передній план і має слугувати мірилом ефективності мінерального живлення рослин. На жаль, у багатьох регіонах, що потерпають від посухи, нині дуже обережно слід ставитися до класичних агрономічних розрахунків щодо виносу та норми внесення основних елементів. Ми можемо нарахувати енну кількість з азоту, фосфору і калію, і внести їх традиційним шляхом у гранульованому вигляді восени та навесні, однак при цьому не бути певними, що це спрацювало як слід. Так виглядає сьогодні сувора дійсність, коли в одному господарстві у Кіровоградській області внесені у листопаді нібито легкорозчинні гранули комплексного добрива лежать у землі у червні в нерозчиненому вигляді, а в іншому агроформуванні Харківської області власник змушений вносити селітру… восени. Інакше нічого не спрацює…

Відповідно, ми говоримо не стільки про те, скільки потрібно внести, а як саме і коли. Тому ми часто змушені діяти нестандартно, і давати КАС, легкорозчинні гранули під час сівби, широко застосовувати позакореневе підживлення, обприскувачі.

Сульфат магнію, борофос, карбамід та інші компоненти ми змішуємо у складі робочих сумішей разом із пестицидами і підживлюємо таким чином посіви, гарантовано даючи ті елементи, які рослини цілком ймовірно можуть недоотримати із ґрунту внаслідок різних причин. Позакореневе підживлення перетворюється на обов’язковий елемент технології, котрий нерідко буквально «витягує» урожай, надто за умов нестачі вологи в ґрунті.

Втім, це не означає, що внесення елементів живлення по листу — якась панацея для рослин абощо. Це лише один з інструментів, логічним поєднанням яких можна досягнути бажаного результату. Просто сучасний агроном має обов’язково диверсифікувати способи живлення рослин, а відповідно, і ризики. І при цьому враховувати особливості культур.

Це передусім стосується високоврожайних культур із тривалим періодом вегетації, таких як кукурудза. «Королева полів» відчуває не просто велику потребу в азоті, а необхідність його регулярної наявності включно до досить таки пізніх фаз розвитку. Себто замало внести навесні карбамід та селітру у запланованій нормі та забути про це. Рекордні врожаї кукурудзи американських фермерів багато в чому базуються на поетапному внесенню азоту на посівах цієї культури. Безперечно, у рідкій формі.

01 02 392 393 46 2

Аналогічні технології розвиваються також в Україні. Перш за все це вже досить добре випробувані на наших полях спеціальні агрегати для внутрішньогрунтового внесення рідких азотних добрив у міжряддя. Головним чином ця технологія застосовується на кукурудзі, однак поза сумнівами вона буде доречною і на інших високомаржинальних культурах, передусім на соняшнику. Принцип роботи таких агрегатів полягає у внесенні рідких добрив у ґрунт міжрядь за допомогою култерів на глибину, на якій діюча речовина буде доступною для кореневої системи. Таке цільове підживлення посівів дає змогу забезпечити належний стан посівів, посиливши їх стійкість до стресів, а також підвищити врожайність кукурудзи. Цифри, якими ми володіємо, свідчать про зростання фінальної урожайності на 10–15%, що у випадку із кукурудзою означає вельми пристойну фінансову добавку.

Відносно нова для України технологія передбачає цільове підживлення кукурудзи безпосередньо в прикореневу зону рослин за допомогою спеціальних аплікаторних насадок, що чіпляються на штангу обприскувача. В цьому разі азотні добрива у рідкій формі спрямовую­ться до прикореневої зони, що гарантує їх швидке засвоєння, а отже, їх швидкий доступ для рослин, що потребують додаткової «дози» цього макроелементу.

Як ми вже згадували, кукурудза вимагає азоту практично постійно, а тому знайшовши оптимальний спосіб його внесення у достатній кількості на посівах, ми можемо претендувати на відмінні результати врожайності і рентабельності.

Ще раз наголосимо, що сьогодні особливо важливим є підбір оптимальної комбінації живлення кожної культури із застосуванням різних технологічних підходів. Нам варто ретельніше придивлятися до рідких видів добрив, які, до слова, застосовують у Північній Америці не менш ніж 70% фермерів. Відповідно, підбирати під їх внесення спеціальну техніку, починаючи із культиваторів зі спеціальними ємностями та закінчуючи вже згадуваними грунтовими аплікаторами.

Зростає і роль обприскувачів, котрі нині широко застосовуються не лише для захисту посівів від бур’янів, шкідників та захворювань, але й від більш універсального поняття — стресів. Ефективне використання обприскувачів також передбачає регулярне підживлення посівів необхідними елементами, що будуть швидко доступними для рослин. У цьому плані перспективним є досі добре не вивчений напрям гуматів, котрі змішуються з іншими мікроелементами.

 

Василь ЧЕРКАС, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 26 квітня 2019
У наступному виробничому сезоні в Україні працюватиме 34-35 цукрових заводів. Цього сезону їх працювало 42.
У наступному виробничому сезоні в Україні працюватиме 34-35 цукрових заводів. Цього сезону їх працювало 42.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
В останній тиждень квітня на ринку білоголової капусти в Україні був зафіксований найбільший за весь сезон стрибок цін.
В останній тиждень квітня на ринку білоголової капусти в Україні був зафіксований найбільший за весь сезон стрибок цін.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
Лізингова компанія «ЕСКА Капітал» запускає програму, за якою за 1-2 дня можна отримати вигідне фінансування тракторів і комбайнів.
Лізингова компанія «ЕСКА Капітал» запускає програму, за якою за 1-2 дня можна отримати вигідне фінансування тракторів і комбайнів.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
Підприємець Андрій Боженко відкриє перепелину ферму на місці розваленого колгоспу на території Іванівської ОТГ Чернігівської області.
Підприємець Андрій Боженко відкриє перепелину ферму на місці розваленого колгоспу на території Іванівської ОТГ Чернігівської області.
26 квітня 2019
 26 квітня 2019
З початку року власники домашніх електростанцій Києва заробили на продажу електроенергії майже 400 тис. грн.
З початку року власники домашніх електростанцій Києва заробили на продажу електроенергії майже 400 тис. грн.
26 квітня 2019
 25 квітня 2019
У Вінницькій області фермерське господарство "Щербич" почало будівництво ємностей для зберігання зернових культур.
У Вінницькій області фермерське господарство "Щербич" почало будівництво ємностей для зберігання зернових культур.
25 квітня 2019

Please publish modules in offcanvas position.