Гірчиця: хоч гірка, але така корисна

Гірчиця: хоч гірка, але така корисна

/ Агрономія Сьогодні / Середа, 10 квітня 2019 14:52

Якщо потрібно покращити якість ґрунту з мінімальними витратами і відчутною користю, радимо звернути увагу на гірчицю.

Загалом практикується вирощування сарепської та білої гірчиці. Гірчиця сарепська Brassica juncea — однорічна трав’яниста рослина. Корінь стрижневий. Стебло гіллясте, тверде, висотою від 30 до 150 см, опушене у нижній частині. Нижні листки крупні, опушені, зелені; верхні — ланцетні, цільні, голі; середні — за величиною та формою перехідні. Квітки жовтого кольору.

Гірчиця сарепська — факультативний самозапилювач, за високих температур може відбуватись перехресне запилювання. Цвітіння триває 9–25 днів. Плід — стручок від 2,5 до 5,0 см довжиною і від 2,0 до 3,5 мм шириною. Він містить 16–20 насінин. Насіння кулеподібне, темно-буре або жовте, має крупно-сітчасту оболонку.

Гірчиця біла Sinapis alba — однорічна рослина. Коренева система стрижнева. Стебло пряме, гіллясте, вкрите щетинистими волосками. Нижні листки знаходяться на довгих черешках, верхні — на коротких. Пластинка листка ліроподібноперисторозсічена. Суцвіття китецеподібне. Перехресне запилювання відбувається за допомогою комах. Плід — стручок довжиною до 4 см. Насіння кулясте, діаметром 1,5–2,0 мм, блідо-жовте, гладеньке. Стручок містить від 4 до 6 насінин.

Сарепська гірчиця досить різко реагує на ґрунтові відміни, забезпечує високі врожаї на родючих ґрунтах. Насіння проростає за температури близько 1–2 ºС. Витримує приморозки до –5–10 ºС. Тривалість періоду вегетації у межах становить 70–115 днів.

Біла гірчиця більш холодо­стійка і менш посухостійка, ніж сарепська. Період вегетації триває 65–70 днів.

Місце в сівозміні. Найкращими попередниками для гірчиці є просапні і озимі зернові. Вона є добрим попередником для зернових культур. Не слід сіяти її після інших хрестоцвітих попередників, проса та однорічних трав.

girchicya 2Добрива. Гірчиця добре реагує на застосування добрив. Середньо-оптимальна норма внесення мінеральних добрив вважається N45–60P45–60K60–90, проте слід враховувати особливості кожного поля, у тому числі попередників. Краще всього вносити 80–85% від норми добрив під основний обробіток ґрунту, а 15–20% — безпосередньо перед сівбою.

Основний обробіток ґрунту. Одразу після збирання попередника проводять лущення стерні на глибину 6–8 см. Через 7–10 днів після лущення проводять оранку на глибину 22–25 см. У разі засмічення поля коренепаростковими бур’янами його обробляють за системою поліпшеного зябу. Поле після оранки восени обов’язково вирівнюють.

Передпосівний обробіток ґрунту. За настання фізичної його стиглості проводять закриття вологи з наступною культивацією на 4–5 см. Перед сівбою поле коткують кільчастими котками. В якості знаряддя для передпосівного обробітку ґрунту можна використовувати комбіновані ґрунтообробні агрегати типу «Європак», АГ-6 «Борекс» та інші.

Сівба. Насінники гірчиці сіють із шириною міжрядь 45 або 70 см. Суцільний спосіб сівби з шириною міжрядь 15 см виконують на відносно чистих від бур’янів полях.

Сіють культуру одночасно з ранніми ярими. Глибина заробки насіння становить 3–4 см. Перед сівбою насіння гірчиці протруюють. Можна застосовувати такі протруйники: Вітавакс 200 ФФ, Круїзер 350, FS т. к. с.

Густота стояння на 1 га становить: за суцільного способу сівби — 1,2–1,5 млн рослин; широкорядного — 0,9–1,0 млн рослин. Одразу після сівби поле обов’язково коткують.

Догляд за посівами. Під час утворення ґрунтової кірки здійснюють досходове боронування. У разі появи масових сходів бур’янів у посівах гірчиці проводять боронування. Посходове виконують не раніше фази 4–5 листків у рослин. Боронування — упоперек рядків, міжрядні обробітки — у міру появи бур’янів.

Після появи сходів гірчиці посіви необхідно постійно обстежувати на наявність хрестоцвітних блішок, попелиці, гусені, ріпакового пильщика, листоїда, клопів, капустяної молі. Залежно від кількості шкідників проводяться крайові обробки посівів або суцільна обробка поля інсектицидами. Слід пам’ятати, що запізнення з обробкою на 1–2 дні призводить до значних втрат урожаю. Для боротьби зі шкідниками використовують такі препарати: Бі-58 новий, Децис, Карате, Актара, Актеллік або їх аналоги.

Збирання врожаю. Сарепську гірчицю збирають двофазним способом. Скошування у валки виконують за вологості насіння 25%, коли воно має типове забарвлення, а нижні листки опадають. Обмолот валків здійснюється через 4–5 днів після скошування за вологості насіння не більше 10–11%. Це здійснюється у ранковий або вечірній час.

Якщо посіви не засмічені, то можна застосовувати пряме комбайнування.

Стручки білої гірчиці стійкі до розтріскування, тому й збирають прямим комбайнуванням у разі повної стиглості насіння. Для цього використовують зернозбиральні комбайни барабанного або комбінованого типу: Дон-1500, «Джон Дір», «Кейс» та інші.

Післязбиральна обробка насіння. Одразу після збирання насіння повинне пройти первинну очистку. Для цього використовують ОВП-20А, ОВС-25, ЗАВ-20. За потреби насіння досушують до вологості 9%. Потім воно проходить вторинну очистку за допомогою машин типу ОС-4,5; СМ-4, «Петкус-­Гігант К-531/1».

Для вирощування у Степу та Лісостепу районовані такі сорти: гірчиця сарепська — Росава, Роксолана, Тавричанка, Тавричанка 5; біла — Кароліна, Підпечерецька, Юлія, Борівська, Еталон, Талісман, Світязь, Подолянка.

 

Юрій МАЩЕНКО, заступник директора з науково-інноваційної
діяльності та розвитку експериментальної бази, завідувач
науково-технологічним відділом збереження родючості ґрунтів
та контролю якості продукції Інституту СГС НААН, канд. с.-г.
наук, експерт-дорадник із питань рослинництва
Олег ГАЙДЕНКО, вчений секретар, завідувач науково-технологічним
відділом селекції, насінництва і трансферу інновацій Інституту СГС
НААН, канд. техн. наук, с. н. с., експерт-дорадник із питань механізації
сільського господарства та економіки сільськогосподарського виробництва

1

 15 липня 2019
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня ...
15 липня 2019
 15 липня 2019
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», що в Києві.
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», ...
15 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.