Інтегрований захист зернових колосових культур від гельмінтоспоріозних плямистостей

Інтегрований захист зернових колосових культур від гельмінтоспоріозних плямистостей

/ Агрономія Сьогодні / Четвер, 11 липня 2019 12:40

Захист пшениці озимої і ярої, ячменю озимого і ярого від плямистостей тощо базується на науковому поєднанні всіх відомих методів захисту рослин (організаційно-господарських, селекційно-насіннєвих, агротехнічних, хімічних, біологічних та інших), які використовуються з урахуванням закономірностей розвитку хвороби і фітосанітарного стану посівів.

Вирощування стійких сортів є одним із найефективніших, економічних та екологічно безпечних методів захисту. Оскільки популяції гриба відрізняю­ться високою гетерогенністю за вірулентністю необхідна ротація сортів із різними генами стійкості. На стійких, як правило, інкубаційний період хвороби продовжується, а спороношення патогенів уповільнюється і часто буває недорозвинутим. Імунних сортів пшениці, ячменю до гельмінтоспоріозних плямистостей не виявлено.

Високою толерантністю до гельмінтоспоріозних та інших плямистостей характеризую­ться сорти озимої пшениці (мякої): Вихованка одеська, Вінок Поділля, Грація білоцерківська, Даринка київська, Декларація, Доброчин, Зореслава, Княгиня Ольга, Краса ланів, Легенда білоцерківська, Новосмуглянка, Оберіг Миронівський, Октава одеська, Охтирчанка ювілейна, Світанок миронівський, Серпанок київський, Соломія, Трудівниця, Фаворитка, Щедрість одеська та ін.; сорти озимої пшениці (твердої): Акведук, Андромеда, Ареал одеський, Золоте руно, Крейсер, Лайнер, Приазовська, Прозорий, Таврида, Шляхетний та ін.; сорти ярої пшениці (м’якої): Албасін, Вариус, КВС Аквілон, Сімкода миронівська, Улюблена, Юрій; сорти ярої пшениці (твердої): Династія, Діана, Дуромакс, Жізель, Спадщина, Тера, Чадо.

Високу стійкість до гельмінтоспоріозів виявляють сорти ячменю ярого: Аватор, Адапт, Аспект, Вакула, Водограй, Всесвіт, Геліос, Гетьман, Джерело, Донецький 14, Еней, Кадікс, Командор, Крок, Лотос, Лука, Одіссей, Персей, Престиж, Святогор, Сільфід, Соборний, Трайчан, Фенікс, Юкатан; сорти ячменю озимого: Герлах, Наомі, Снігова королева, Хайді та ін.

Районовані сорти пшениці, ячменю через декілька років завдяки мінливості патогенів, як правило, втрачають ознаки стійкості проти хвороб. Тому виведення нових, більш стійких, і періодична їх заміна в господарствах мають важливе значення у профілактиці епіфітотій, збудники яких легко поширюються аерогенним шляхом. Враховуючи особливості розповсюдження збудників темно-бурої, смугастої, сітчастої плямистостей, септоріозу, піренофорозу в кожному господарстві доцільно вирощувати не один сорт пшениці та ячменю, а декілька, які мають генетичні відмінності за ознаками стійкості. В таких умовах виникнення, розмноження і накопичення нових вірулентних рас патогенів буде відбуватися повільно, що дасть змогу пролонгувати строки заміни сортів.

Ефективним заходом проти хвороб є заготівля і використання насіннєвого матеріалу з високими посівними якостями. Запобігання або максимально можливе обмеження його зараження чи заспорення збудниками темно-бурої, смугастої та сітчастої плямистості та інших хвороб, ретельне післязбиральне очищення, сушіння і сортування насіння та доведення його кондицій суттєво обмежує розвиток хвороби.

Обов’язкове знезараження посівного матеріалу, яке проводять з використанням фунгіцидів-протруйників. У кожній конкретній ситуації підбирають препарати з відповідним спектром дії на окремих збудників хвороб. Проти насіннєвої інфекції збудників гельмінтоспоріозних та інших плямистостей використовують один із зареєстрованих в Україні протруйників (табл. 1).

 

Таблиця 1. Препарати для протруювання насіння пшениці і ячменю проти гельмінтоспоріозних та інших плямистостей

8 399 78 2

 

Наведені в таблиці сучасні фунгіциди-протруйники характеризуються надійним захистом насіння і сходів пшениці озимої і ярої, ячменю озимого і ярого від широкого спектра хвороб, в тому числі і проти плямистостей. У більшості препаратів поєднані декілька діючих речовин з різних хімічних сполук, які активно пригнічують і нейтралізують насіннєву та ґрунтову інфекції. Незначна витрата суміші діючих речовин у препаративній формі з різними механізмами дії зменшує до мінімуму ризик виникнення резистентних форм патогенів, забезпечує широкий спектр дії проти фітопатогенів, не спричиняє шкоди довкіллю, безпечна для людей і тварин. Крім цього, такі протруйники за рахунок хімічної стабільності запобігають протягом тривалого періоду зараженню сходів і молодих рослин аерогенною інфекцією, ефективно контролюють хвороби листя. Цілий ряд препаратів нового покоління мають добру профілактичну, лікувальну і викорівнювальну дії на збудників хвороб.

З метою підвищення стійкості рослин проти хвороби та підвищення їх продуктивності в робочу суспензію чи емульсію протруйників доцільно добавляти один із рекомендованих регуляторів росту рослин.

У системі захисних заходів зернових колосових культур проти гельмінтоспоріозних та інших плямистостей особливо важливе значення відводиться дотриманню науково обгрунтованої сівозміни. В районах Степу цінними попередниками пшениці озимої є чорні та добре оброблені зайняті пари (озимі на зелений корм, еспарцет, люцерна, вико-овес на сінаж або зелений корм, кукурудза на зелений корм), а у вологі роки — горох на зерно; Лісостепу — зайняті пари багаторічними й однорічними травами, озимі на зелений корм, горох і кукурудза на зелений корм; Полісся — пари, зайняті кормовим люпином, горохом, конюшиною на один укіс, рання удобрена картопля та льон-довгунець, а в західних районах — кукурудза на силос.

Кращими попередниками для пшениці ярої є багаторічні та однорічні бобові трави, бобово-злакові сумішки, зернобобові культури (горох, соя), цукрові буряки, кукурудза на зелений корм, силос і зерно, картопля, баштанні культури, льон-довгунець, люпин.

У виборі попередника ячменю необхідно враховувати цілі використання врожаю культури. Посіви ячменю пивоварного призначення краще розміщувати після просапних культур: у цьому випадку вони дають не тільки високий урожай, але і зерно високої якості. Для продовольчих цілей і на корм худобі ячмінь можна висівати після зернобобових культур, кукурудзи на зерно та силос, картоплі, цукрових буряків, отже, в зерні буде підвищений вміст білкових речовин.

У зоні Степу ячмінь ярий розміщують після кукурудзи, пшениці озимої, а в районах бурякосіяння після цукрових буряків, особливо в роки достатнього зволоження. Розміщення ярого ячменю після пшениці потребує більш ретельного захисту посівів від хвороб. У Лісостепу — найкращі попередники: багаторічні бобові трави, зернові бобові культури та однорічні трави, просапні культури (цукровий буряк, картопля, кукурудза), під які вносять органічні та мінеральні добрива. На Поліссі — картопля, люпин, льон, кукурудза на силос. Гіршими попередниками є озимі зернові.

8 399 79 1

Кращими попередниками для ячменю озимого в сівозміні є чисті і зайняті пари, зернобобові, кукурудза на зелений корм та силос, картопля, озима пшениця, що йшла після багаторічних трав. Особливо в короткоротаційних сівозмінах добрим попередником ячменю озимого є соя за умов вирощування ранньостиглих сортів.

Дотримання сівозміни і розміщення пшениці озимої і ярої, ячменю озимого і ярого по кращих попередниках є потужним фітосанітарним заходом, який запобігає виникненню епіфітотій хвороб на посівах вказаних культур, забезпечує мінімальний рівень накопичення популяції збудників хвороб завдяки розриву їх життєвого циклу, дає можливість у період вегетації захищати рослини від плямистостей без тотального застосування фунгіцидів.

Насичення колосовими культурами в полях сівозміни повинно бути не більше 30–40% і часткою колосових у структурі попередників озимих до 10–15%. За надмірного насичення сівозміни пшеницею та іншими колосовими злаками шкідливість плямистостей зростає. У разі порушення сівозміни загальні витрати на проведення захисних заходів на пшениці озимій, пшениці ярій, ячмені озимому і ярому проти цих захворювань зростають у 3–5 разів. Слід наголосити, що особливо значну роль відіграє сівозміна в обмеженні накопичення інокулюму збудників темно-бурої, смугастої та сітчастої плямистостей на рослинних рештках.

Суттєво знижує поширення і розвиток гельмінтоспоріозних плямистостей дотримання просторової ізоляції між товарними і насіннєвими посівами, між полями минулорічних посівів пшениці, ячменю і цього року; між злаковими культурами, що мають спільних збудників захворювань. Під час складання сівозміни недоцільно допускати близького розташування посівів озимої і ярої пшениці, ячменю озимого і ярого та інших зернових культур, щоб не сприяти швидкому переносу інфекції збудників плямистостей та збудників інших хвороб.

Насіннєві ділянки слід розташовувати на віддалі не менше 0,5 км від товарних посівів. Чим менше буде насичення сівозміни пшеницею, ячменем, тим більше просторова ізоляція між рослиною-живителем і джерелом інфекції збудників хвороби.

Велике значення у стримуванні розвитку гельмінтоспоріозних плямистостй мають строки сівби пшениці озимої і ярої, ячменю озимого і ярого. Ранні строки сівби пшениці озимої, ячменю озимого призводять не тільки до переростання рослин та зниження їх зимо­стійкості, але і до інтенсивного ураження рослин плямистостями і, навпаки, ранні строки сівби ярих культур знижують інтенсивність ураження рослин хворобами в 2–3 рази.

8 399 78 1

Численними дослідженнями показано, що норми висіву і густота рослин значною мірою формують мікроклімат агроценозу пшениці, ячменю і суттєво впливають на розвиток хвороб. В умовах загущених посівів пшениці створюються сприятливі умови для розвитку збудників темно-бурої плямистості, борошнистої роси, бурої іржі, піренофорозу; зріджені сприяють інтенсивному ураженню рослин септоріозом.

Глибина загортання насіння має велике значення для отримання дружніх і вирівняних сходів зернових колосових культур. Глибоке загортання насіння пшениці, ячменю провокує ураження проростків збудниками пліснявіння, кореневих гнилей, у тому числі розвитку темно-бурої плямистості на піхвах та молодих листках.

Важливе значення у підвищені стійкості рослин до плямистостей має живлення рослин. Внесення збалансованих доз мінеральних добрив під час сівби та підживлення рослин макро- і мікроелементами суттєво підвищує стійкість пшениці, ячменю проти темно-бурої, смугастої, сітчастої плямистостей та інших хвороб, що в результаті дає можливість отримати високий і якісний урожай. Дози внесення мінеральних добрив повинні бути строго диференційовані з урахуванням результатів агрохімічного аналізу ґрунту, попередника, кліматичних умов, біологічних особливостей сорту, що вирощується. Слід враховувати, що фосфорні туки, амонійний і амідний азот (замість нітратних форм) стимулює ураження рослин збудником темно-бурої плямистості; фосфорні і калійні добрива стримують розвиток хвороби. Внесення високих доз азоту сприяє розвитку не лише плямистостей, але й інтенсивному ураженню рослин борошнистою росою, іржастими та іншими захворюваннями.

Проти плямистостей обов’язковим заходом повинно бути своєчасне і ретельне знищення сходів падалиці до появи сходів озимої пшениці і ячменю озимого.

Потреба, доцільність та умови проведення хімічних профілактичних обприскувань посівів пшениці озимої чи ярої, ячменю озимого чи ярого залежать від фітосанітарного стану посівів, погодних умов та фази розвитку рослин. Профілактичні обприскування рослин фунгіцидами проти плямистостей доцільно проводити в роки з теплою та вологою погодою, коли температура повітря знаходиться у межах 28–30ºС, відносна вологість становить 80–100%, коли у фазі колосіння-цвітіння рослин часто випадають дощі.

Для хімічного захисту посівів пшениці, ячменю проти плямистостей рекомендовані фунгіциди, описані в табл. 2.

 

Таблиця 2. Фунгіциди, які застосовують на посівах пшениці і ячменю проти гельмінтоспоріозних плямистостей

8 399 79 2

 

З метою підвищення стійкості рослин до темно-бурої, смугастої, сітчастої та інших плямистостей та підвищення їх продуктивності в робочий розчин фунгіцидів під час обприскування посівів культури слід добавляти один із рекомендованих регуляторів росту рослин.

Ефективним заходом захисту пшениці, ячменю від плямистостей є проведення профілактичних обробок рослин фунгіцидами в фази виходу їх у трубку та цвітіння. Найбільша ефективність дії препаратів проти хвороб листя та колоса досягається за триразової обробки фунгіцидами в фази: виходу в трубку, цвітіння та наливу зерна.

Для запобігання полягання рослин і зменшення ураження їх темно-бурою, смугастою, сітчастою та іншими плямистостями посіви пшениці, ячменю обробляють одним із рекомендованих регуляторів росту.

Ретельне знищення сходів падалиці до появи сходів пшениці та ячменю озимих, що особливо важливо проти темно-бурої, смугастої, сітчастої та інших плямистостей.

 

Іван МАРКОВканд. біолог. наук, професор НУБіП України

1

 14 жовтня 2019
Незважаючи на поганий сезон, ціни поки незмінні. Цього року вітчизняні пасічники недорахувалися половину меду.
Незважаючи на поганий сезон, ціни поки незмінні. Цього року вітчизняні пасічники недорахувалися половину меду.
14 жовтня 2019
 14 жовтня 2019
Ініціатива команди президента щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення викликає категоричне несприйняття серед українців. Загроза пустити вітчизняні чорноземи з молотка об'єднала країну. 73% українців різного віку, професій, майнового стану й політичних уподобань не бажають, щоб земля перетворилася на товар.
Ініціатива команди президента щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення викликає категоричне несприйняття серед українців. Загроза пустити вітчизняні чорноземи з молотка об'єднала країну. 73% українців різного віку, професій, майнового стану й політичних уподобань не бажають, щоб земля перетворилася на товар.
14 жовтня 2019
 13 жовтня 2019
На поточному тижні в Україні знову почали дорожчати тепличні огірки. Основною причиною подорожчання стало сезонне скорочення пропозиції огірка в українських господарствах.
На поточному тижні в Україні знову почали дорожчати тепличні огірки. Основною причиною подорожчання стало сезонне скорочення пропозиції огірка в українських господарствах.
13 жовтня 2019
 13 жовтня 2019
Одна з найстаріших та авторитетніших ягідних селекційних компаній — Driscoll представила свій новий сорт лохини — Світест Батч (Sweetest Batch). Це нове доповнення до колекції ягід Світест Батч Limited Edition компанії буде доступне у вибраних містах обмежений час. 
Одна з найстаріших та авторитетніших ягідних селекційних компаній — Driscoll представила свій новий сорт лохини — Світест Батч (Sweetest Batch). Це нове доповнення до колекції ягід Світест Батч Limited Edition компанії буде доступне у вибраних містах обмежений час. 
13 жовтня 2019
 13 жовтня 2019
У Чорноліському лісовому господарстві Знам`янського району на Кіровоградщині у нинішньому році зібрали перший урожай бананів.
У Чорноліському лісовому господарстві Знам`янського району на Кіровоградщині у нинішньому році зібрали перший урожай бананів.
13 жовтня 2019
 13 жовтня 2019
Костянтин Опарин з м. Черкас вирощує декілька сортів лимонів, лайм, памело, мандарини, апельсини, інжир, каву, бергамот, ацеролу, гранати, ківі та багато інших екзотичних фруктів. Усього в колекції садівника налічується близько 50 видів екзотичних рослин.
Костянтин Опарин з м. Черкас вирощує декілька сортів лимонів, лайм, памело, мандарини, апельсини, інжир, каву, бергамот, ацеролу, гранати, ківі та багато інших екзотичних фруктів. Усього в колекції садівника налічується близько 50 видів екзотичних рослин.
13 жовтня 2019

Please publish modules in offcanvas position.