×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Щоб столові буряки були смачними

Щоб столові буряки були смачними

/ Агрономія Сьогодні / Четвер, 25 липня 2019 12:25

Коренеплоди буряків столових часто загнивають ще в період вегетації рослин, але найбільше їх уражується у період зберігання, втрати вирощеного врожаю можуть сягати 10-30% і більше.

До найпоширеніших в Україні гнилей коренеплодів слід віднести гниль сердечка (фомоз), фузаріозну, ризоктоніозну буру і червону, хвостову (гомоз), некроз судин і кагатну.

 

Гниль сердечка (фомоз)

На коренеплодах хвороба проявляється у вигляді гнилі серцевини (гнилі сердечка), яка бере початок із головки і конусом поширюється до його основи. На поздовжньому розрізі ураженого коренеплоду тканина суха, чорна і твердої консистенції. Патоген уражує переважно молоді ослаблені частини кореня, головним чином, бічні опуклості шийки, викликаючи появу темно-сірих або бурих плям. Уражена тканина загниває, стає сухою, трухлявою. На уражених ділянках утворюються чорні пікніди гриба.

Потрапляючи в кагати або сховища, коренеплоди з ознаками сухої гнилі швидко розкладаються. У сховищах гниль коренеплодів прогресує тим швидше, чим вища у ньому температура.

 

22 389 48 2

Гниль сердечка

 

Коренеплоди, що ростуть за нестачі бору в ґрунті, дуже сприйнятливі до фомозу. Уражені фомозом у період зимового зберігання легко інфікуються збудниками кагатної гнилі і часто повністю згнивають.

Шкідливість хвороби полягає у знижені товарного вигляду коренеплодів, їх непридатності для тривалого зберігання, значні втрати врожаю в результаті загнивання коренеплодів у сховищах.

 

Фузаріозна гниль

Хвороба проявляється під час вегетації у вигляді в’янення листків і почорніння їх черешків. Коренеплоди відстають у рості, на них формується багато бічних корінців, ураження охоплює внутрішню частину їх, в тому числі судинні пучки.

Тривалі засушливі періоди в червні-липні-серпні пригнічують ріст і розвиток рослин, сприяють активному проникненню патогенів у коренеплоди ще в полі, які уражують не тільки ослаблені, а й відносно міцні коренеплоди. Гнилі та загнилі ділянки уражених коренеплодів цілком втрачають цукор, суттєво знижується вміст солей калію, кальцію, заліза, фосфору органічних кислот, зростає вміст шкідливого азоту.

Коренеплоди, уражені фузаріозною гниллю, а також інфіковані патогенами без видимих ознак загнивання, у разі зберігання в сховищах, інтенсивно загнивають, спричиняють розвиток кагатної гнилі. Насінники з уражених фузаріозною гниллю коренеплодів або зовсім не утворюють насіння, або вони формують дуже щупле низької якості.

В обмеженні розвитку хвороби значну роль відіграють агротехнічні заходи, спрямовані на підвищення стійкості рослин та зниження запасів ґрунтової інфекції.

 

Бура (ризоктоніозна) гниль

Найбільш поширена хвороба в господарствах Вінницької, Київської, Черкаської, Волинської, Івано-Франківської, Чернігівської областей. Гниль проявляється на хвостовій частині коренеплоду, рідше на головці та шийці кореня. Уражена тканина набуває темно-бурого, майже чорного кольору. Хворобою уражуються коренеплоди переважно на запливаючих ґрунтах із високим рівнем ґрунтових вод, а також у низинах, де застоюється дощова та поливна вода, тому нерідко захворювання розвивається осередками.

Уражені рослини швидко в’януть і гинуть. Характерною ознакою бурої гнилі є чітка лінія розмежування між здоровою і ураженою тканинами.

 

22 389 47 1

Бура гниль

 

Оптимальна температура для розвитку патогена — 25–30ºС. Крім буряку, гриб уражує горох, сою, кормові боби, люцерну, картоплю та багато інших видів. Зимує він у ґрунті на рештках у вигляді склероціїв, які залишаються життєздатними впродовж кількох років.

Для обмеження розвитку бурої гнилі та зниження запасу ґрунтової інфекції слід дотримуватися науково обґрунтованої сівозміни, враховуючи, що патоген уражує багато видів культурних рослин. Глибока оранка та інші заходи з обробітку ґрунту суттєво знижують запас інфекції у ґрунті.

 

Червона (повстяна) гниль

Зовнішні ознаки хвороби проявляються на коренеплодах у вигляді спочатку сірих вдавлених плям, на яких пізніше з’являється густий червоно-фіолетовий повстяний наліт (грибниця патогена), на якому формуються темні червоно-фіолетові склероції. Коренеплоди загнивають, листки в’януть, пізніше рослина гине.

Характерною особливістю патогена є те, що він розвивається у природних умовах вегетативно і може тривалий час зберігатися у ґрунті. Оптимальна температура для розвитку патогенна — 22–25ºС.

 

22 389 47 2

Червона гниль

 

Крім буряків, гриб уражує моркву, петрушку, цикорій, хміль, люцерну, тютюн, еспарцет, конюшину, чорну і червону смородину, виноград та інші види рослин.

Найчастіше хвороба проявляється на солончакових, лужних та дерново-карбонатних ґрунтах, осередками на полях, де застоюється вода. Уражені рослини недорозвинені та пригнічені.

Джерело інфекції — уражені рослинні рештки і корені уражених бур’янів, на яких зберігаю­ться склероції і грибниця патогена.

Заходи, які проводяться проти бурої гнилі, є ефективними і проти червоної.

 

Хвостова гниль (гомоз)

Ознаки хвороби проявляються у вигляді загнивання і відмирання кінчиків коренеплоду та бічних корінців. Листя уражених рослин набувають хлорозний вид, пізніше вони некротизуються і відмирають — спочатку нижні, а потім всі інші. Коренеплоди, уражені хвостовою гниллю, в більшості підв’ялі, з почорнілими хвостами, швидко загнивають і непридатні для зберігання.

Збудником хвороби є комплекс ґрунтових бактерій, які уражують сильно ослаблені рослини в результаті тривалої посухи і внесення надмірних доз азотних добрив. Джерелом інфекції є неперегнилі уражені рештки. Коренеплоди, уражені хвостовою гниллю, продовжують гнити під час зберігання, посилюється розвиток кагатної гнилі.

 

Сіра гниль

Хвороба проявляється на коренеплодах за наявності механічних пошкоджень як під час вегетації рослин, так і зберігання коренеплодів. Уражена тканина буріє, загниває і покривається сірим пухким нальотом. Побуріння поступово поширює­ться, розростається, коренеплоди повністю згнивають. На сірому нальоті формуються чорні дрібні склероції.

 

22 389 48 1

Сіра гниль

 

Гриб бере активну участь у розвитку кагатної гнилі коренеплодів. Джерело інфекції — рослинні уражені рештки, на яких зберігаються склероції гриба.

 

Пітіозна гниль

Хвороба виявляється на коренеплодах переважно в західних та північних областях у вигляді злегка вдавлених сірувато-чорних плям у різних місцях кореня, частіше на хвостовій частині, які швидко розростаються, викликаючи загнивання тканин. Уражені тканини коренеплоду спочатку темно-сірі, пізніше стають темно-буро-коричневими, майже чорними, набувають гумоподібної твердої консистенції.

Зараження рослин відбувається у перезволоженому ґрунті за помірно теплої погоди. Посушлива спекотна погода стримує розвиток хвороби. Більш інтенсивний розвиток пітіозної гнилі спостерігається на гібридах культури зарубіжного походження.

 

Фітофторозна (мокра) гниль

Виявляється захворювання на поодиноких рослинах у Київській та Вінницькій областях. Проявляється у вигляді в’янення уражених рослин, спочатку це спостерігається лише в полудень, а пізніше рослини постійно знаходяться у зів’яленому стані, листки жовтіють, згодом гинуть. На початку розвитку гнилі уражені тканини коренеплоду достатньо водянисті, світло-коричневі, з чітко розмежованою зоною між здоровою та ураженою тканинами.

Оптимальними умовами для розвитку хвороби є температура в межах 26–30ºС, часті дощі в період вегетації рослин, перезволожений ґрунт.

Для обмеження розвитку пітіозної, фітофторозної гнилей, некрозу судин та зниження запасу ґрунтової інфекції збудників захворювань слід дотримуватися сівозміни, враховуючи, що патогени-поліфаги уражують багато видів рослин.

 

Некроз судин

Хвороба проявляється на коренеплодах у вигляді побуріння центрального та кільцевих судинно-волокнистих пучків. Захворювання тісно пов’язане з ураження сходів рослин коренеїдом.

 

22 389 48 3

Некроз судинно-волокнистих пучків

 

Інтенсивний розвиток хвороби відбувається за дефіциту вологи в ґрунті, коли знижується тургор у буряків столових, унаслідок чого посилюється сприйнятливість рослин до збудників хвороби. Ураженість коренеплодів некрозом судинно-волокнистих пучків залежить від концентрації буряків столових у сівозміні. Часте повертання їх на поле сприяє більш інтенсивному ураженню коренеплодів некрозом судин.

 

М’яка гниль

Проявляється захворювання ще в полі під час вегетації рослин у вигляді в’янення, почорніння уздовж черешків. Характерною особливістю м’якої гнилі є наявність пінистого ексудату в ро­зетці рослин буряків столових. Уражена тканина коренеплодів загниває, останні робляться м’якими, мокрими, а їхня паренхіма перетворюється у кашоподібну або слизувату, тягучу масу з неприємним запахом. Крім буряків, бактерії уражують картоплю, томати та багато інших видів культурних рослин.

 

22 389 48 4

М’яка гниль (поздовжній розріз ураженого коренеплоду)

 

Процес розвитку м’якої гнилі відбувається швидко за наявності надлишку вологи в повітрі і підвищеної температури у місцях зберігання. За дотримання правильного температурного режиму у сухих сховищах м’яка гниль хоч і виникає, проте розвивається повільно і не спричинює великих втрат.

 

Кагатна гниль

Хвороба проявляється під час зберігання коренеплодів. Уражені буряки покриваються пліснявою різного кольору (білого, сірого, рожевого, червоного, блакитного, чорного). Гниль буває як мокрою, так і сухою.

Збудниками хвороби є цілий комплекс грибів і бактерій. Патогени зберігаються у ґрунті, на рослинних рештках і уражених коренеплодах.

 

Іван МАРКОВканд. біолог. наук, професор НУБіП України

svidome

 22 січня 2021
Українська сільськогосподарська продукція відповідає найвищим стандартам та вже представлена у понад 190 країнах світу.
Українська сільськогосподарська продукція відповідає найвищим стандартам та вже представлена у понад 190 країнах світу.
22 січня 2021
 22 січня 2021
Нещодавні опади в основних країнах-виробниках зерна, знижують ціни на пшеницю, сою та кукурудзу, які сягнули багаторічних максимумів.
Нещодавні опади в основних країнах-виробниках зерна, знижують ціни на пшеницю, сою та кукурудзу, які сягнули багаторічних максимумів.
22 січня 2021
 22 січня 2021
Наприкінці січня Мінінфраструктури оприлюднить методику портових зборів для експертної оцінки учасниками ринку.
Наприкінці січня Мінінфраструктури оприлюднить методику портових зборів для експертної оцінки учасниками ринку.
22 січня 2021
 22 січня 2021
Поставки м'яса свійської птиці з України до країн ЄС (без Британії) скоротилися в січні-листопаді 2020 року на 18,1% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року – до 100,88 тис. тонн.
Поставки м'яса свійської птиці з України до країн ЄС (без Британії) скоротилися в січні-листопаді 2020 року на 18,1% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року – до 100,88 тис. тонн.
22 січня 2021
 22 січня 2021
В умовах пандемії Європейський банк реконструкції та розвитку підтримав Україну інвестиціями в обсязі 812 млн євро.
В умовах пандемії Європейський банк реконструкції та розвитку підтримав Україну інвестиціями в обсязі 812 млн євро.
22 січня 2021
 22 січня 2021
У сезоні-2020 найбільш продуктивною культурою була соя. Продавали її за ціною 17 тис. грн за тонну.
У сезоні-2020 найбільш продуктивною культурою була соя. Продавали її за ціною 17 тис. грн за тонну.
22 січня 2021
До відкриття ринку землі лишилося 158 ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.