×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Щоб зимівля винограду пройшла успішно

Щоб зимівля винограду пройшла успішно

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 09 вересня 2019 14:40

Ефективний захист виноградників від хвороб можна досягнути лише за умов, коли заходи в осінній період будуть направлені передусім на радикальне обмеження або знищення джерела інфекції, блокування чи уповільнення шляхів поширення інфекції у період початку вегетації рослин весною, створення сприятливих умов для доброї перезимівлі.

Значних недоборів і втрат врожаю винограду завдають паразитарні хвороби, серед яких поширені мілдью, оїдіум, антракноз, плямистий некроз, еска, церкоспороз, краснуха, чорна плямистість, сіра, біла і чорна гнилі ягід, бактеріальний рак, численні вірусні і фітоплазмові хвороби.

 

 

Мілдью. Шкідливість хвороби виявляється у суттєвому зниженні асиміляційної поверхні рослин, в результаті передчасного обпадання уражених листків, значним зниженням продуктивності рослин і якості ягід у наступні роки вегетації. Уражений посадковий матеріал стає непридатним для його подальшого використання. У роки з частими дощами і за відсутності необхідних засобів захисту або порушення технології проведення захисних заходів рослини можуть бути уражені мілдью настільки, що не тільки втратять урожай до 80% і більше поточного року, але відчутно знизять його закладку на наступний рік. В епіфітотійні роки мілдью може знищити повністю весь листовий апарат та урожай винограду. За інтенсивного розвитку хвороби протягом 2–3 років поспіль кущі винограду можуть загинути. Чим вологіше рік, тим більша шкідливість мілдью.

 

18 385 41 1

Мілдью

 

Джерелом первинної інфекції є ооспори гриба, що зимують в обпалих уражених листках і ягодах. На 1 мм² поверхні ураженого листка може формуватися до 200–250 ооспор патогена. Тривалість зберігання їх життєздатності в рослинних залишках та ґрунті сягає 2–5 років.

Оідіум. Збудник хвороби уражує всі зелені органи рослини. Шкідливість її виявляє­ться у зменшенні асиміляційної поверхні рослин, зниженні врожаю і його якості. Листки за сильного ураження деформуються, засихають і обпадають. Уражені пагони слабо розвиваються, повільно дерев’яніють, часто вимерзають за незначного зниження температури. Уражені суцвіття засихають і обпадають, дрібні ягоди, уражені хворобою, припиняють ріст, крупні розтріскуються, оголюючи насіння, загнивають або засихають і стають непридатними для вживання. Шкідливість хвороби різко збільшується на загущених виноградниках через несвоєчасне підв’язування пагонів, загущення крони.

 

18 385 41 2

Оідіум (уражені листки і ягоди)

 

За останні десятиріччя шкідливість хвороби виросла утроє-четверо, а частота епіфітотій збільшилась до 7–8 разів у 10 років. В епіфітотійому 2017 році на окремих виноградниках спостерігалось від 50 до 100% ураження грон.

 

18 385 41 3

Оідіум (уражений пагін)

 

Джерело інфекції — уражені пагони рослин, на яких між лусочками бруньок зимує грибниця патогена, а весною, на початку вегетації рослин, поновлюється розвиток конідіального спороношення.

Антракноз. Шкідливість хвороби виявляється у тому, що уражені листки зменшують асиміляційну поверхню, а пагони стають крихкими і ламаються від незначного вітру. Вони повільно визрівають і часто вимерзають. Уражені кущі відстають у рості і, як правило, через 3–4 роки після ураження гинуть. Урожай ягід суттєво знижується не тільки у рік найбільшого прояву хвороби, а й наступного року. За шпалерної системи виноград хворіє на антракноз значно менше, ніж за аркової чи розстеленої.

Джерелом інфекції є уражені лоза і рештки, на яких зимують склероції, конідії, сумкоспори і цисти гриба.

Плямистий некроз (чорнилка). Характерною особливістю є те, що збудник хвороби Mollisia vitis Jurku (анаморфа: Rhacodiella vitis Schterenb.) розвивається на надземних здеревілих органах виноградних кущів — пагонах, рукавах, штамбах, обумовлюючи коротковузля, чахлість рослин, відмирання рукавів, формування дрібних листків, є причиною осіннього антоціанового забарвлення листків. На уражених рослинах вічка лози не розкриваються, на верхівці куща утворюється рясна поросль. Хвороба розвивається також у період зимового спокою лози за високої вологості і пониженої температури (0–8°С) повітря. Оптимальні умови для розвитку створюються під час теплих і вологих зим у критих траншеях та інших місцях, коли багаторічні частини кущів вкриваються ґрунтом. Підщепні лози можуть уражуватися під час зберігання у траншеях — у разі пересипання їх вологим піском, тирсою або ґрунтом. В роки з теплими і тривалими дощами восени і взимку плямистий некроз уражує і не­укривні виноградники.

Шкідливість захворювання виявляється у розладі функцій живлення рослин, уражені повільно розвиваються, чахнуть, пізніше відмирають окремі рукави або весь кущ. Хворі кущі низькопродуктивні, ягоди поганої якості.

Джерелом інфекції є уражені кущі винограду, в тканині яких зберігається грибниця і сумчаста стадія патогена.

Чорна плямистість (фомопсис, ескоріоз). Збудник уражує молоді пагони, листки, вусики, суцвіття, грони і здерев’янілі органи — лозу, рукави і штамб. Шкідливість хвороби проявляється у деформації і передчасному відмиранні уражених листків, що знижує активність фотосинтезу листкового апарату; на уражених однорічних пагонах нижніх міжвузлів гине до 60% вічок, що знижує навантаження кущів вічками, уражені пагони часто ламаються, частина їх вимерзає у зимовий період; лоза, яка уражена чорною плямистістю, є непридатною для вирощування саджанців, тому що вона характеризується низьким калюсоутворенням. Отримані з неї саджанці є дуже сприятливі до ураження іншими хворобами під час їх зберігання і закалювання.

Краснуха (червоний антракноз). Збудник хвороби проникає через кутикулу в жилки листків. В результаті ураження провідних пучків спостерігає­ться некроз і всихання тканин листка. Шкідливість хвороби полягає у передчасному відмиранні уражених листків, затриманні визрівання деревини і вимерзанні пагонів, слабкому розвитку ягід і їх осипанні. Недобір врожаю від хвороби може сягати до 70% і більше. Зимує гриб в ураженій тканині обпалих листків у вигляді грибниці. Там же навесні формує сумчасту стадію.

Церкоспороз. Збудники хвороби уражують пагони, плодоніжки і ягоди. Шкідливість її полягає в суттєвому зменшенні асиміляційної поверхні рослин, уражені листки відмирають та обпадають, що ослаблює рослини, які взимку часто вимерзають. На уражених рослинах формуються ягоди низької якості, плодоніжки ягід всихають, останні твердіють, набувають синього забарвлення і також опадають. За інтенсивного розвитку хвороби гине більша частина врожаю.

Сіра гниль. Збудник хвороби гриб-поліфаг за сприятливих умов може уражувати всі зелені частини куща та однорічну деревину. Особливо небезпечний він у разі проведення щеплення винограду, оскільки може уражувати місця щеплень, вростаючи в зрізи та перешкоджати утворенню калуса. Хворі ягоди на смак є кислими, мають неприємний запах плісняви і є непридатними для приготування соку. Вина з таких ягід мають неприємний запах, швидко прокисають. За наявності сприятливих умов під час зберігання і транспортування винограду від хвороби гине значна частина врожаю.

Джерело інфекції — уражені ягоди, що осипалися, листки, пагони, інші рослинні рештки, на яких гриб зберігається у формі склероціїв. Додатковим джерелом інфекції є уражені однорічні пагони, на яких зберігається грибниця патогена. В умовах високої вологості і температури сіра гниль може знищити 50–60% урожаю.

Біла гниль. Збудник хвороби уражує переважно ягоди і пагони, рідше розвивається на інших органах рослин. Інтенсивне ураження ягід спостерігається за пошкодження їх градом, сонячних опіків та пізнього заведення пагонів на шпалеру.

Шкідливість хвороби виявляється в утворенні на пагонах маточників підщепних лоз великої кількості плям і виразок із розривами поверхневих тканин. Такі лози є непридатними для використання в якості підщеп за вирощування саджанців. Після випадання граду в умовах вологої і теплої погоди ураженість ягід хворобою становить до 30–60% протягом 3–5 днів.

Джерело інфекції — уражені пагони та ягоди, що осипалися, на яких гриб зберігається у формі пікнід і склероціїв. Пікноспори в пікнідах зберігають свою життєздатність до 2–3 років і більше.

Чорна гниль. Збудник хвороби уражує листки, молоді пагони і ягоди. Найбільшої шкоди завдає останнім особливо за дощової погоди і високої температури повітря. Шкідливість хвороби виявляється у зменшенні асиміляційної поверхні рослин, зниженні врожаю і його якості. Уражені пагони слабо розвиваються, часто вимерзають за незначного зниження температури. Пошкоджені ягоди загнивають і стають непридатними для вживання.

Джерелом інфекції є уражені опалі листки, пагони, ягоди на яких зберігається грибниця і пікнідіальне спороношення патогена.

Бактеріальний рак. Найбільшої шкоди завдає молодим рослинам у розсадниках. Збудником хвороби є бактерії Agrobacterium tumefaciens Conn. Уражені рослини мають пригнічений вигляд, відстають у рості, припиняють плодоношення і швидко гинуть. Джерело інфекції — неперегнилі уражені рештки, в яких зберігаються бактерії.

18 385 42

 

Засоби захисту

Добра перезимівля винограду, якісний фітосанітарний стан виноградних насаджень у наступному вегетаційному році залежатиме не тільки від погодних умов, які будуть складатися навесні, а і від своєчасного і якісного проведення захисних заходів проти хвороб восени цього року після збирання ягід, а саме:

 • після збору врожаю доцільним є проведення осіннього профілактичної обробки насаджень проти накопиченої інфекції мілдью, оідіуму, антракнозу, чорної плямистості, сірої гнилі, бактеріального раку препаратом на основі діючої речовини: сульфату заліза (Айрон, з. п., 15–18 кг/га);
 • за інтенсивного розвитку мілдью, антракнозу, чорної плямистості останнє обприскування насаджень восени слід провести препаратом на основі діючої речовини гідроксиду міді. З цією метою можна використати також контактні препарати на основі діючих речовин: сульфату міді, сульфату міді триосновного; сульфату міді + фосфористої кислоти; каптану; манкоцебу; метираму; хлорокису міді. Застосування мідьвмісних фунгіцидів у цей період суттєво зменшує зимуючий запас збудників хвороб у насадженнях, покращує перезимівлю кущів, зменшує кратність обробок фунгіцидами проти цих захворювань у наступному році;
 • на ранньостиглих сортах винограду після збору ягід, залежно від інтенсивності розвитку мілдью, оідіуму, антракнозу, сірої гнилі, чорної плямистості та ін., слід провести 1–2 профілактичних обприскування насаджень, використовуючи препарати на основі діючих речовин: азоксістробіну; алюмінію фосфіту + фосфористої кислоти; валіфеналу + манкоцебу; гідроксиду міді + сірки; диметоморфу + фолпету; крезоксим-метилу; крезоксим-метилу + дифеноконазолу; піраклостробіну + метираму; пропіконазолу + тебуконазолу тощо;
 • за розвитку лише оідіуму на виноградниках можна використати для осіннього обприскування виноградників препарати на основі діючих речовин: дифеноконазолу + цифлуфенаміду; крезоксим-метилу + боскаліду; метрафенону; міклобутанілу + квіноксифену; пенконазолу; проквіназиду; сірки; тебуконазолу + тріадименолу + спіроксаміну; тетраконазолу + проквіназиду; трифлоксістробіну; флутріафолу;
 • проти сірої гнилі на виноградниках застосовують фунгіциди на основі діючих речовин: боскаліду; піриметанілу; фенгексаміду; ципродинілу + флудіоксонілу;
 • за прояву неінфекційного хлорозу необхідно з’ясувати справжні причини його виникнення та прийняти відповідні заходи. У разі дефіциту заліза в ґрунті слід внести залізний купорос із розрахунку 1,0–1,5 кг/га, проведення позакореневих підживлень рослин необхідними макро- і мікроелементами, систематичне рихлення ґрунту в міжряддях, що покращує його дренаж, за необхідності, підкислення відповідними добривами;
 • живці прищепи та підщепи перед закладанням на зберігання проти сірої гнилі та пліснявіння замочують протягом 18–24 годин в 0,1% суспензії Топсина-М або обприскують у період загартування щеплень. Підщепну лозу зберігають у підземних буртах, під навісом. Під час зберігання потрібно, щоб вона не контактувала з мокрим ґрунтом;
 • після викопування зі шкілки саджанці винограду ретельно сортують і знезаражують перед закладанням на зберігання 0,1% суспензією Топсина-М або аналогами. Корені саджанців, закладені на зберігання, присипають вологим піском. Забороняється поливати штабелі саджанців водою. Відносну вологість повітря у сховищах підтримують не нижче ніж 70–80%. Проти бактеріального раку ефективним заходом є обробка виноградних прищеп і чубуків перед висаджуванням одним із сірковмісних препаратів Тіовіт Джет 80 WG, в. г. або аналогами з розрахунку 0,3–0,5 кг на 100 прищеп і чубуків;
 • забороняється осіннє закладання виноградників чубуками, а також висаджування саджанців з ознаками бактеріального раку, антракнозу й вірусних хвороб. Розміщувати виноградники необхідно на південних, південно-західних або південно-східних схилах, на яких рядки розташовують паралельно напряму панівних вітрів. Перед садінням виноградників вносять органічні і мінеральні добрива з урахуванням рівня забезпеченості ґрунтів елементами живлення;
 • проведення ретельного фітосанітарного контролю у маточниках підщепних лоз, який виконують тричі: перший — у травні-червні за появи на рослинах інфекційного хлорозу, облямівки жилок, прижилкової мозаїки; другий — у серпні-вересні у разі появи на рослинах скручування листків; третій — після обпадання листків, перед заготівлею лоз на бактеріальний рак. Виявлені уражені рослини на маточниках знищують. У випадку, коли кількість уражених кущів перевищує 5%, ділянку виключають із розмноження.
 • вирощування підщепної лози на вертикальних шпалерах для захисту від плямистого некрозу, а там, де підщепні лози культивують у розстил, їх необхідно збирати не пізніше грудня.
 • осіння обрізка винограду, за необхідності проведення вологозарядкового поливу винограду, знищення опалого листя і видалених уражених пагонів, оранка міжрядь і перекопування ґрунту в рядках, своєчасне вкриття лози укривних сортів у канавах на зиму, глибоке загортання уражених решток у ґрунт, що суттєво знижує запас інфекції мілдью, антракнозу, плямистого некрозу, краснухи та інших хвороб.

 

Іван МАРКОВканд. біолог. наук,
професор НУБіП України

 17 січня 2020
Пшеничні ринки 15 січня 2020 року росли за підтримки підсумків тендерів в Єгипті і Туреччині, прогнози збільшення експорту зерна з Франції і на новинах про плани Росії обмежити експорт зерна в другій половині сезону до 20 млн тонн.
Пшеничні ринки 15 січня 2020 року росли за підтримки підсумків тендерів в Єгипті і Туреччині, прогнози збільшення експорту зерна з Франції і на новинах про плани Росії обмежити експорт зерна в другій половині сезону до 20 млн тонн.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Переговори щодо експорту м’яса птиці з України до Китаю перебувають на фінальному етапі.
Переговори щодо експорту м’яса птиці з України до Китаю перебувають на фінальному етапі.
17 січня 2020
 17 січня 2020
На полях України наразі озимі знаходяться в стані спокою, але він не глибокий, як це буває зазвичай.
На полях України наразі озимі знаходяться в стані спокою, але він не глибокий, як це буває зазвичай.
17 січня 2020
 17 січня 2020
16 січня 2020 року набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству.
16 січня 2020 року набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Україна в липні-грудні сезону 2019/20 збільшила експорт пшеничного борошна до 190 тисяч тонн, що на 56% перевищує показник першої половини попереднього сезону.
Україна в липні-грудні сезону 2019/20 збільшила експорт пшеничного борошна до 190 тисяч тонн, що на 56% перевищує показник першої половини попереднього сезону.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект №1210, який скасовує так звані соєво-ріпакові правки.
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект №1210, який скасовує так звані соєво-ріпакові правки.
17 січня 2020

Please publish modules in offcanvas position.