Що загрожує посівам нуту

Що загрожує посівам нуту

До сьогодні прийнято вважати, що нут, на відміну від інших бобових, майже не уражується хворобами. Проте у світі на цій культурі зареєстровано більше 50 захворювань різної етіології. Найбільш вони шкідливі на ранніх етапах росту і розвитку рослин. У пізніші терміни на посіви нуту негативно впливають періодичні похолодання із довготривалим надлишковим зволоженням і стреси різної природи. Із подальшим зростанням і концентрацією посівних площ культури в Україні будуть швидко поширюватися і розвиватися хвороби як інфекційного, так і неінфекційного походження, які у вологі роки можуть звести нанівець всі надії аграрників на отримання високого і якісного врожаю нішевої культури — нуту.

Де причаївся ворог

Кореневі гнилі найсильніше проявляються у фазі сходів, але можуть також викликати загибель рослин протягом усієї вегетації. Найчастіше сходи нуту уражуються під час сівби в ґрунт зараженого насіння, тоді рослини вилягають відразу після появи на поверхні ґрунту або у фазі двох сім’ядольних листків, хворі чорніють і загнивають.

Інтенсивне ураження рослин нуту кореневими гнилями відбувається за умов низької температури ґрунту, надмірного його зволоження за частих атмосферних опадів, утворення щільної ґрунтової кірки, а також на важких за гранулометричним складом кислих ґрунтах, у разі глибокого загортання насіння у землю, різких коливань температури в період його проростання, використання насіннєвого матеріалу низької якості, погано відкаліброваного і потруєного тощо.

Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки, на яких патогени зберігаються у вигляді хламідоспор, мікросклероціїв.

 

7 398 70 1

Кореневі гнилі

 

Шкідливість кореневих гнилей полягає у тому, що їх збудники не тільки використовують поживні речовини зернівок під час їх проростання, але й своїми токсичними виділеннями отруюють зародок і проростки. Це прискорює загибель рослин і спричиняє суттєве зрідження посівів нуту.

Так, у фазі повних сходів маса сильно уражених рослин зменшується в 1,5–2,0 разів, кількість азотфіксувальних бульбочок на коренях знижує­ться у 2,0–2,2 разів у порівнянні зі здоровими рослинами. У фазі цвітіння ці показники скорочуються, відповідно, в 2,5–3,0 і 2,5 разів. Коефіцієнт шкідливості в різні роки коливається у межах 62–69, а втрати врожаю досягають 34–50%.

Фузаріозне в’янення. Спочатку листки ураженої рослини втрачають тургор, жовтіють, окремі з них закручуються краями вгору у вигляді човника, стебло в прикореневій частині набуває темно-коричневого забарвлення, верхівка його поникає, після чого відбувається швидке засихання і опадання листків.

Інтенсивний розвиток хвороби спостерігається за температури ґрунту 12–18°С. Ураженість рослин в’яненням посилюється через дефіцит у ґрунті калію. Більш інтенсивний розвиток хвороби помітний на перезволожених кислих ґрунтах, а також за вирощування нуту після ріпаку, соняшнику, картоплі.

Гриб, розвиваючись на рослинних рештках, може зберігати життєздатність у ґрунті від 3 до 11 років.

 

7 398 70 2

Фузаріозне в’янення

 

Шкідливість хвороби полягає у тому, що на ранніх фазах розвитку уражені рослини гинуть, на пізніших — бутонізації-цвітіння-наливу зерна — різко знижується продуктивність рослин, позаяк насіння у бобах не утворюються або воно недорозвинене, щупле. Уражене ж втрачає схожість.

Вертицильозне в’янення (вілт). Уражена тканина стебла набуває темного забарвлення, поступово відмирає і у вологу погоду вкривається ніжним білим нальотом. Зовнішні ознаки ураження сходів нуту вертицильозним в’яненням дуже схожі на ознаки фузаріозу. На поздовжньому чи поперечному зрізі стебла виявляються темно-бурі судини провідної системи рослин.

Більш інтенсивно уражуються рослини за умов порушення агротехніки, вирощування нуту на важких за механічним складом ґрунтах, за умов низької температури ґрунту у період сходів. Найбільш уразливі рослини нуту до ураження вілтом у фазі бутонізації-формування бобів, особливо за умов низької вологості повітря і ґрунту.

Біла гниль виявляється у всі фази вегетації рослин. Уражені проростки та молоді рослини загнивають, а у більш дорослих рослин листки в’януть і закручуються. Біля кореневої шийки, на стеблі, а також у місцях розгалужень гілок з’являються світлі, світло-бурі плями, які у вологу погоду загнивають і покриваються білим нальотом, що є грибницею збудника хвороби. Потім в окремих місцях грибниця ущільнюється і формуються склероції. Уражені частини рослини в суху погоду знебарвлюються, набувають сірувато-білого відтінку. В місцях уражень стебла, а також гілки і черешки листків стають трухлявими, легко надломлюються і засихають. Насіння у бобах стає зморшкуватим, загниває, боби обпадають.

Сприяють поширенню інфекції і розвитку хвороби висока вологість повітря, вітряна дощова погода, розміщення культури після попередників, які уражую­ться білою гниллю, коротка ротація культури в сівозміні; загущені, забур’янені посіви.

Шкідливість хвороби виявляється у випаданні молодих уражених рослин, ламкості стебел, передчасному дозріванні і формуванні щуплого насіння. У хворого насіння втрачаються або значно знижуються посівні якості.

Сіра гниль. Перші ознаки хвороби виявляються у фазі сходів на проростках, сім’ядолях і листках у вигляді мокрих буруватих плям, на яких у вологу погоду формується густий сірий наліт. Уражені рослини гинуть. Такий прояв спостерігається зазвичай у разі сівби нуту зараженим насінням.

Джерелом інфекції є склероції і грибниця патогена на уражених рештках у ґрунті, які зберігають свою життєздатність до 8 років і більше.

Шкідливість хвороби проявляється у зрідженні посівів нуту; зниженні продуктивності рослин. Ураження рослин нуту сірою гниллю і поширення інфекції відбувається за високої вологості повітря, частих дощів, випадання рясних рос у нічні години, короткої ротації культур у сівозміні, поганої аерації ґрунту, відсутності просторової ізоляції між культурами, що уражуються збудником хвороби, загущених, забур’янених посівах.

Аскохітоз проявляється на надземних органах рослин протягом усієї вегетації. У фазі сходів на проростках рослин з’являються темно-бурі, витягнуті у вигляді еліпсу, злегка вдавлені плями, які згодом можуть зливатися й утворювати значні ураження на поверхні проростка.

 

7 398 72 1

Аскохітоз (уражена рослина)

 

Поширенню хвороби сприяють висока вологість повітря протягом декількох діб і тепла погода. Сильний розвиток спостерігається у разі випадання частих опадів, рясних рос за температури 20–26ºС. Інкубаційний період розвитку хвороби за такої температури, залежно від сорту, становить 2–4 дні. У разі чергування вологої і сухої погоди розвиток уповільнюється, а за температури вище 35ºС спостерігається депресія, розвиток хвороби зупиняється.

 

7 398 72 2

Прояв аскохітозу на бобах

 

Джерелом інфекції є уражені рештки, на яких зберігається пікнідіальна і сумчаста стадії, і заражене насіння, у якому зберігається грибниця.

 

Шкідливість хвороби

У разі сильного ураження рослини гинуть, за слабкого їхній ріст припиняється, суттєво знижується продуктивність рослин. Під час сівби нуту зараженим посівним матеріалом сильно уражене насіння не проростає, зі слабо ураженого інфекція виноситься на поверхню ґрунту у вигляді уражених проростків і сім’ядольних листочків, які згодом гинуть, що обумовлює різке зрідження посівів культури. Залежно від ступеня розвитку хвороби схожість насіння знижує­ться в 1,5–2,5 разів, недобір врожаю становить 20–30%, а в роки епіфітотій — 70–100%.

Пліснявіння насіння найбільшої шкоди завдає у роки з підвищеною вологістю, за умов ранньої сівби нуту у непрогрітий ґрунт та тривалого перебування посівного матеріалу у недостатньо прогрітому ґрунті. Хвороба проявляється у вигляді сіро-зеленого, темного і рожевого пліснявіння.

Уражене насіння пліснявінням зазвичай не проростає і швидко згниває. Насіння із неглибоким проникненням збудників хвороби проростає і дає сходи. Хворі рослини повільно ростуть і розвиваються, листки в’ялі, часто всихають. Окремі уражені рослини гинуть. Трапляється і прихована форма хвороби. Найбільш інтенсивний розвиток її спостерігається на кислих ґрунтах, у роки затяжної холодної вологої весни, за значних коливань вологості і низької температури, коли проростання насіння у ґрунті затримується.

Несправжня борошниста роса (пероноспороз) проявляється у вигляді місцевого і дифузного ураження рослин. У першому випадку на листках з’являються різної форми і величини жовтуваті або хлоротичні плями, які у вологу погоду з нижнього боку пластинки вкриваються сіро-фіолетовим нальотом (конідіальне спороношення гриба). На стеблах і бобах плями блідо-зелені, розпливчасті. Стулки уражених бобів деформуються, передчасно засихають. Насіння покривається добре помітними світло-коричневими плямами, стає зморшкуватим.

Збудником хвороби є вузькоспеціалізований гриб Peronospora ciceris Agarwal et аl., який уражує лише нут. Під час вегетації рослин патоген поширюється конідіями. Інтенсивному розвитку хвороби сприяє наявність на рослинах краплинної вологи і температури повітря у межах 18–24ºС. Крім конідіального спороношення, гриб в ураженій тканині формує статевим шляхом ооспори.

Основне джерело інфекції — уражені рештки, на яких зберігаються ооспори гриба, й уражене насіння, в оболонці якого містяться ооспори і грибниця. У разі висіву зараженого насіння у ґрунт виростають дифузно уражені рослини. Ооспори гриба проростають тільки після перезимівлі.

Шкідливість хвороби виявляється у суттєвому зниженні асиміляційної поверхні рослин, зменшенні вмісту хлорофілу, підвищенні дихання і транспірації, що призводить до суттєвого скорочення їх продуктивності.

 

Іван МАРКОВканд. біолог. наук, професор НУБіП України

svidome

 20 жовтня 2020
В Україні не перший тиждень, через збільшення пропозиції, ціни на столове яблуко продовжують падати. При цьому ціни на яблуко для переробки ростуть.
В Україні не перший тиждень, через збільшення пропозиції, ціни на столове яблуко продовжують падати. При цьому ціни на яблуко для переробки ростуть.
20 жовтня 2020
 20 жовтня 2020
У січні-вересні 2020 року в Україні виробили 12,8 млрд штук яєць, що на 1,3% менше, ніж за аналогічний період 2019 року.
У січні-вересні 2020 року в Україні виробили 12,8 млрд штук яєць, що на 1,3% менше, ніж за аналогічний період 2019 року.
20 жовтня 2020
 20 жовтня 2020
У відділенні №2 цеху виробництва карбаміду ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот» запустили технологічну лінію з випуску додаткових обсягів карбаміду.
У відділенні №2 цеху виробництва карбаміду ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот» запустили технологічну лінію з випуску додаткових обсягів карбаміду.
20 жовтня 2020
 20 жовтня 2020
Погані погодні умови, рейдерство, прогалини в законодавстві, яке регулює земельні відносини та відсутність належного фінансування аграрної сфери – це лише частина проблем, з якою стикається малий та середній аграрій.
Погані погодні умови, рейдерство, прогалини в законодавстві, яке регулює земельні відносини та відсутність належного фінансування аграрної сфери – це лише частина проблем, з якою стикається малий та середній аграрій.
20 жовтня 2020
 20 жовтня 2020
Зниження врожаю соняшнику в Україні призведе до скорочення обсягів експорту соняшникової олії на 10%.
Зниження врожаю соняшнику в Україні призведе до скорочення обсягів експорту соняшникової олії на 10%.
20 жовтня 2020
 20 жовтня 2020
Популярність вирощування гарбуза серед українських фермерів зростає з кожним роком. Торік посівні площі під гарбузом збільшилися на 5% і склали 30,8 тис. га.
Популярність вирощування гарбуза серед українських фермерів зростає з кожним роком. Торік посівні площі під гарбузом збільшилися на 5% і склали 30,8 тис. га.
20 жовтня 2020

Please publish modules in offcanvas position.