Кукурудза — під пильним наглядом

Кукурудза — під пильним наглядом

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 19 червня 2020 14:42

На нормальний ріст і розвиток кукурудзи впливає сукупність різних факторів — від кліматичних умов та температурних коливань до діяльності рослинного та тваринного світу — комах, бактерій, вірусів тощо. Якщо ці фактори сприятливо взаємодіють впродовж часу вегетації кукурудзи, рослини формують максимально можливу продуктивність, обумовлену генотипом і набутими фенотиповими ознаками гібриду чи сорту, зазвичай також характеризуються високою стійкістю до хвороб.

 

Іржа

Хвороба поширена майже повсюдно, але найбільше шкоди завдає в південних і західних областях України, особливо на Закарпатті. Її ознаки проявляються на листках, листкових піхвах, а іноді й на стеблах кукурудзи під час вегетації рослин, але найчастіше — у період викидання волотті — молочно-воскової стиглості.

Збудником хвороби є дводомний гриб Puccinia sorghi Schw (син. P. maudis Ber.). У циклі свого розвитку гриб формує уредініоспори і теліоспори. Теліоспори починають формуватися через 2–3 доби після появи уредіній. Вони проростають тільки навесні, утворюючи базидії з базидіоспорами.

 

24 415 38

Іржа кукурудзи. 1 — початок проявлення хвороби на листку; 2 — проявлення уредініостадіїї збудника хвороби; 3 — діагностичні ознаки проявлення теліостадії гриба.

 

Шкідливість іржі: у результаті виснаження суттєво знижується продуктивність рослини, качани формуються недорозвиненими, зерно в них щупле, з низькою схожістю. При інтенсивному розвитку хвороби різко зменшується засухостійкість рослин, внаслідок чого формується недорозвинуте насіння. Відчутних втрат і недоборів урожаю слід очікувати, якщо іржею сильно уражені листки, розташовані вище місця прикріплення качанів.

Захисні заходи. Дотримання сівозміни, вирощування стійких до хвороби гібридів, обприскування насіннєвих посівів фунгіцидами, ретельне загортання в ґрунт післяжнивних решток.

 

Бура плямистість (північний гельмінтоспоріоз)

Перші ознаки хвороби з’являються на нижніх листках у вигляді білуватих або світло-сірих, видовжених плям, які можуть сягати до 10 см завдовжки. Згодом уражена тканина у центрі плям висихає, часто розтріскується і набуває солом’яного кольору, через що хворобу інколи називають «білою плямистістю». Поступово захворювання поширюється на верхній ярус листків рослини, на яких виявляються еліпсоподібні (3–9 см в довжину, 0,3–1,5 см в ширину), бурого кольору плями. Згодом центр цих плям світліє, а на межі здорової і ураженої тканин утворюється широка темно-коричнева або червонувата облямівка.

Збудником хвороби є гриб Setosphaeria turcica (Luttr.) Leonhardt et Suggs (анаморфа: Drechslera turcica (Pass) Subram et Jain (син. Helminthosporium turcicum Pass.).

Крім кукурудзи, гриб уражує сорго, суданську траву, із бур’янів — плоскуху звичайну. У період вегетації гриб поширюється конідіями. Вони проростають за температури 7–38 °С (оптимальна — 23–30 °С) і відносної вологості повітря понад 90%. Вони дуже стійкі як до дії низьких, так і до дії високих температур. Зараження рослин відбувається через продихи або безпосередньо через епідерміс. Гриб є також збудником кореневих і стеблових гнилей.

 

24 415 39

Гельмінтоспоріоз. 1 — проявлення хвороби на листках нижнього ярусу рослин; 2 — проявлення хвороби на листках середнього ярусу рослин.

 

Тривалість інкубаційного періоду хвороби залежить від віку рослини і стану листкової поверхні. На молодих рослинах він триває 3–7, а на дорослих — 7–11 діб. За період вегетації рослин гриб може дати два–три покоління конідій. Статева стадія у гриба формується у природі дуже рідко. Вона утворюється на уражених рештках і представлена напіввідкритими плодовими тілами — перитеціями, в яких формуються сумки з сумкоспорами.

Основне джерело інфекції — уражені рослинні рештки, на яких патоген зберігається у вигляді грибниці і хламідоспор, а додаткове — насіння кукурудзи, сорго, суданки, плоскухи звичайної, на поверхні яких є конідії гриба. За несприятливих умов, конідії трансформуються у хламідоспори, які, на відміну від конідій, мають товстостінні оболонки. Навесні на уражених рештках утворюються нові конідії, що розносяться краплями дощу і особливо вітром на великі відстані, які спричиняють первинне зараження рослин кукурудзи.

Бура плямистість здатна завдавати кукурудзі значної шкоди. Вона є причиною передчасного відмирання уражених листків і суттєвого зменшення асиміляційної поверхні рослин. Чим раніше вона проявляється на рослинах, тим вища її шкідливість. Дифузно уражені рослини не плодоносять. Залежно від гібриду кукурудзи та інтенсивності розвитку хвороби, втрати зерна з качана становлять 17–27%, маса 1000 зерен знижується на 14–21%, кількість зерен у качані — на 4–10%. Недобір врожаю зерна сягає 30% і більше.

Захисні заходи. Дотримання сівозміни, вирощування стійких до хвороби гібридів, знищення бур’янів, сівба в оптимальні терміни протруєним насінням, збалансоване живлення рослин, обприскування посівів фунгіцидами, подрібнення і ретельне загортання в ґрунт післязбиральних решток.

 

Почорніння судинних пучків, або цефалоспоріоз

Хвороба виявляється скрізь, де вирощують кукурудзу, але найбільш шкідлива в південних областях України. В останні роки тут поширення хвороби коливається в межах 4–9%, а в осередках — 14–21%. Захворювання проявляється у фазі молочної стиглості зерна на листках, листкових піхвах і стеблах.

Ознаки хвороби спочатку з’являються на верхніх листках кукурудзи, а потім поступово поширюються на нижні, піхви листків і на міжвузля. Уражені рослини часто надмірно кущаться, утворюючи велику кількість підгонів з пазушних бруньок; спостерігається потовщення стебла; на них не утворюються качани, а якщо формуються, то здеформовані, пустозерні або з незначною кількістю зернівок. У вологу погоду на уражених піхвах листків розвивається білувато-рожевий ніжний бархатистий наліт.

 

24 415 40 1

Цефалоспоріоз. 1 — діагностичні ознаки на листках кукурудзи; 2 — проявлення на піхвах стебла кукурудзи; 3 — загальний вигляд уражених рослин.

 

Найтиповішою ознакою хвороби є почорніння судинних пучків, які охоплюють декілька міжвузль. Вони чітко проявляються на навкісному зрізі ураженого стебла.

Збудником хвороби є гриб Cephalosporium acremonium Corda, який розвивається в конідіальній стадії. Під час вегетації рослин гриб розповсюджується конідіями. Зараженню рослин сприяють механічні пошкодження стебла рослин.

Основне джерело інфекції — уражені рослинні рештки, в яких зберігається грибниця і конідії патогена, а додаткове — заражене насіння. Шкідливість хвороби у тому, що дифузно уражені рослини не плодоносять. Якщо рослина уражена до викидання волотей, насіння в качанах утворюється щупле, часто втрачає схожість. Шкідливість хвороби зростає під час посухи та за умов дефіциту фосфору в ґрунті.

 

Біло-жовта смугаста плямистість (склероспороз)

Хвороба проявляється на листках і стеблах у вигляді білувато-жовтих чи брудно-зелених смугастих плям, на яких пізніше утворюється слабопомітний білуватий або білувато-сірий наліт (зооспорангієносці з зооспорвнгіями гриба). Уражена верхівка стебла буріє і деформується. Уражені листки пізніше потовщуються, скручуються і некротизуються, листкова пластинка розтріскується і з потовщень тканини висипається темно-коричнева маса спор (ооспори гриба). З’являється проліферація квіток. Волоті потовщуються і мають вигляд недорозвинених листків, що рясно ростуть. Уражені листки і стебла передчасно всихають. Часто стебло розмачулюється, а волокна провідних пучків скручуються. Насіння з уражених рослин майже не проростає.

Хворобу викликають гриби з роду Sclerospora: S. maydis (Racib.) E. J. Butler, S. graminicola (Sacc.) J. Schrot., S. macrospora Sacc. та інші.

Гриби S. graminicola и S. macrospora крім кукурудзи уражують могар, чумизу та інші злакові трави.

 

24 415 40 2

Склероспороз. 1 — зовнішні ознаки проявлення хвороби на листках; 2 — зліва: зовнішній вигляд ураженої рослини, справа: зооспорангієносець з зооспорангіями гриба.

 

Основне джерело інфекції — уражені рослинні рештки і насіння, на яких збудники хвороби зберігаються у формі ооспор. Резерватором інфекції можуть бути багаторічні злаки.

Найбільш сприйнятлива до хвороби кукурудза в стадії проростання насіння і в період утворення 3–4 листків.

Шкідливість хвороби у зниженні асиміляційної поверхні рослин в результаті передчасного відмирання уражених листків, що суттєво впливає на їх продуктивність. За сприятливих умов для розвитку патогенів захворювання може суттєво знизити врожай і його технологічні та посівні якості.

Захисні заходи. Дотримання сівозміни, просторової ізоляції між полями кукурудзи нинішнього і минулого року, збалансоване живлення рослин, протруєння насіння, ретельне загортання післяжнивних решток у ґрунт.

 

Фузаріоз сходів кукурудзи

Захворювання поширене повсюдно. На поверхні зернівки, яка проростає, формується слабкий наліт рожевого або білого кольору. Сильно уражені зернівки загнивають і не проростають. При незначному ураження зернівки проростають, формують слабкий паросток, який після виходу на поверхню швидко буріє і відмирає. Якщо паросток виживає, то він має слабо розвинену кореневу систему, хворі рослини затримуються в рості, листя засихають, деякі рослини вилягають.

Збудниками хвороби є різні види грибів із роду Fusarium (частіше F. moniliforme), які не тільки використовують поживні речовини зернівок, але й своїми токсичними виділеннями отруюють зародок і паростки насіння.

Сприяє розвитку хвороби низька температура в період проростання насіння, підвищена вологість і кислотність ґрунту. Суттєво на розвиток хвороби впливає глибина загортання насіння: при глибокому загортанні погіршуються умови аерації, при дуже мілкому — пересихає верхній шар і погіршуються умови для проростання насіння. Рослини в загущених посівах уражуються фузаріозом частіше, ніж в посівах, де витримана оптимальна густота рослин.

 

24 415 42 1

Пліснявіння зернівок кукурудзи. 1 — уражені зернівки фузаріозом (волога камера); 2 — проросток кукурудзи уражений фузаріозом;
3 — зрідженні посіви кукурудзи в результаті ураження насіння і проростків в ґрунті пліснявінням.

 

Шкідливість фузаріозу сходів залежить від виду збудника хвороби. Так, при заражені насіння грибом F. moniliforme висота молодих рослин у фазі двох-трьох листків, порівняно із здоровими рослинами, знижується на 6 см, кількість листків і коренів зменшується відповідно на 0,4 і 1,1, довжина коренів вкорочується на 28,5 см, площа листкової поверхні зменшується на 7,9 см2.

Шкідливість хвороби варіює залежно від ступеня зараженості насіннєвого матеріалу і родючості ґрунту. Чим вищий відсоток зараженого насіння висівається в ґрунт, тим більше хворих рослин буде під час проростання. При слабкому ступені зараженості насіння схожість кукурудзи знижується на 14%, при сильному — на 40%. В окремі роки при несприятливих умовах для проростання насіння, захворювання може викликати зрідження посівів на 60–70%. Особливо захворювання шкідливе у зонах з тривалою холодною весною, за умов перезволоження ґрунту і частих затяжних дощів. У цьому випадку сходи затримуються на 20–30 днів і більше після посіву, рослини повільно розвиваються, посіви строкаті по висоті рослин.

Джерелом інфекції є ґрунт, уражені рослинні рештки і заражене насіння.

Захисні заходи. Вирощування гібридів з високою стійкістю до хвороби. Посів кукурудзи проводити лише високоякісним насінням, яке відповідає чинному стандарту ДСТУ щодо гібридності, чистоти, вологості, лабораторної й польової схожості, відкаліброваності, протруєння або інкрустації. Чергування культур у сівозміні, збалансоване мінеральне живлення рослин, сівба в оптимальні терміни, своєчасне проведення агротехнічних заходів, які спрямовані на розпушування ґрунту, що сприяє швидкому проростанню насіння і кращому розвитку рослин: коткування поля після посіву кукурудзи, довсходове- і післясходові боронування, міжрядні культивації ґрунту під час вегетації рослин.

 

Біль качанів

Хвороба проявляється на зернівках качанів наприкінці молочної — на початку воскової стиглості у вигляді тріщин різної конфігурації і різної глибини, з яких виступає борошнисто-білий ендосперм.

У вологу погоду уражені зернівки, як правило, заселяються грибами, найчастіше із роду Fusarium spр., і покриваються рожево-блідим нальотом.

 

24 415 42 2

Біль качанів. 1 — ознаки проявлення хвороби на зернівках; 2 — уражений качан за інтенсивного розвитку хвороби; 3 — розвиток фузаріозу по білі.

 

Біль качанів — це непаразитарне захворювання. Його причиною є нерівномірне надходження води в рослину під час достигання зерна. Тріщини в зернівках утворюються в результаті невідповідності між швидкістю формування в них ендосперму і ростом насіннєвої оболонки під час різких змін вологості повітря та ґрунту. Хвороба зазвичай проявляється інтенсивно у роки, коли посуха в період наливання зернівок змінюється дощами. Хворобою можуть бути уражені окремі зернівки або весь качан. Тріщини з’являється на корінці зернівки, рідше з її боків.

Шкідливість хвороби виявляється у погіршенні якості зерна. На качанах, уражених біллю в полі, посилено розвивається фузаріоз і плісеневі гриби. Уражені зернівки втрачають схожість.

Захисні заходи. Своєчасне і якісне проведення агротехнічних заходів, які спрямовані на збереження вологи в ґрунті, намагання не допускати різких змін вологості ґрунту під час формування і дозрівання зернівок, вирощування стійких гібридів.

 

Іван МАРКОВк. б. н., професор
НУБіП України

svidome

 27 листопада 2020
За попередніми розрахунками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, мала приватизація у 2020 році має поповнити бюджет на 2,3 млрд грн.
За попередніми розрахунками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, мала приватизація у 2020 році має поповнити бюджет на 2,3 млрд грн.
27 листопада 2020
 27 листопада 2020
Станом на 26 листопада, українські сільгоспвиробники зібрали основних культур на рівні 80,3 млн тонн з площі 23,7 млн га. Зокрема, зернових та зернобобових культур намолочено 61,9 млн тонн з площі 14,9 млн га (97% до прогнозу).
Станом на 26 листопада, українські сільгоспвиробники зібрали основних культур на рівні 80,3 млн тонн з площі 23,7 млн га. Зокрема, зернових та зернобобових культур намолочено 61,9 млн тонн з площі 14,9 млн га (97% до прогнозу).
27 листопада 2020
 27 листопада 2020
Інститут переважного права стане захистом для агровиробників і очікуваним економічним виграшем в 14 дол./га доданої вартості.
Інститут переважного права стане захистом для агровиробників і очікуваним економічним виграшем в 14 дол./га доданої вартості.
27 листопада 2020
 27 листопада 2020
За 9 місяців 2020 року валовий дохід KSG Agro від реалізації свинарської продукції досяг 7,4 млн дол. Цей показник агрохолдингу вперше за десятирічну історію компанії перевищив валовий дохід від реалізації рослинницької продукції, що склав 6,9 млн дол.
За 9 місяців 2020 року валовий дохід KSG Agro від реалізації свинарської продукції досяг 7,4 млн дол. Цей показник агрохолдингу вперше за десятирічну історію компанії перевищив валовий дохід від реалізації рослинницької продукції, що склав 6,9 млн дол.
27 листопада 2020
 27 листопада 2020
Щороку все більше українських виробників проходять міжнародну сертифікацію GLOBALG.A.P., але цей рік через пандемію видався складним.
Щороку все більше українських виробників проходять міжнародну сертифікацію GLOBALG.A.P., але цей рік через пандемію видався складним.
27 листопада 2020
 27 листопада 2020
Торгово-промислова палата Італії в Україні вирішила активувати безкоштовний проект для українських компаній, що охоплюють сфери сільського господарства та тваринництва.
Торгово-промислова палата Італії в Україні вирішила активувати безкоштовний проект для українських компаній, що охоплюють сфери сільського господарства та тваринництва.
27 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.