Пластичні сорти пшениці озимої — гарантія успіху

Пластичні сорти пшениці озимої — гарантія успіху

Успішною формулою стабільного економічного розвитку будь-якої держави є збільшення її експортного потенціалу. Шляхом підвищення виробництва сільськогосподарської продукції, зокрема валового збору зерна, Україна в останні десятиріччя набуває високих рейтингів у світовій торгівлі та входить до десятки країн з найвищими показниками експорту зерна. За даними Міністерства аграрної політики й продовольства України, станом на 2019 рік частка експортних операцій, пов’язаних із продовольчим зерном, становила близько 35%. Цілком очевидно, що нарощування темпів виробництва зерна і надалі буде пріоритетним завданням для аграріїв держави.

В умовах обмежених фінансових можливостей і високої економічної ефективності ведення аграрного виробництва, найефективнішим і найдієвішим засобом інтенсифікації галузі рослинництва були та є нові, максимально адаптовані до кліматичних умов зони вирощування сорти й високоякісний посівний матеріал. Численними дослідженнями підтверджено, що тільки правильно підібраним сортом для тієї чи іншої природно-кліматичної зони та використанням на сівбі високоякісного насіння можна досягти збільшення рівня врожаю на 25–30%. Решта прибавки врожаю припадає на чинники природної родючості ґрунту, добрива, засоби захисту рослин і природно-кліматичні умови, які є в останнє десятиріччя домінантним чинником і досить нестабільним.

Відомо також, що в окремі роки лімітаційним чинником урожайності, особливо для озимих зернових культур, оскільки рослини останніх мають найтриваліший період вегетації, є погодні умови, що складаються під час вегетації рослин. Саме вони призводять до різких коливань урожайності, нестабільних валових зборів зерна та зниження якісних показників зерна й насіння.

Стабілізувати врожайність озимих зернових за найменших матеріальних витрат можна тільки максимальним використанням генетичного потенціалу пластичних сортів до умов зони вирощування. Високі адаптивні властивості сорту до несприятливих умов перезимівлі, посухи, інших чинників природного середовища, що спостерігаються дедалі частіше, здатні значною мірою компенсувати вказані негативні чинники.

Протягом останніх років селекційні установи нашої держави багато уваги приділяють створенню сучасних сортів, стійких до основних стресів середовища, з високим рівнем потенційної врожайності та якості рослинницької продукції.

Одним із вітчизняних флагманів у царині селекції та насінництва пшениці озимої є Інституту фізіології рослин і генетики Національної академії наук України. Сортові ресурси пшениці озимої селекції інституту сьогодні налічують понад 110 сортів, які занесено до Державного реєстру сортів рослин України. Створені сорти рекомендовані для поширення в різних природно-кліматичних зонах країни та розраховані для господарств різного рівня матеріально-технічного забезпечення, культури землеробства та напряму використання виробленої продукції з урахуванням показників якості зерна.

 

15 16 430 431 39 1

Науково-практична конференція «День поля» (ДП АПК «УкрАгроСтар»)

 

Географія розповсюдження сортів селекції Інституту фізіології рослин і генетики НАН України досить значна. Вона бере свій початок від Волинського Полісся та простягається до Луганських і Херсонських степів. Значне місце у виробництві та збільшення посівних площ сортами селекції Інституту з року в рік спостерігається і в надзвичайно складних умовах північно-степової зони України — Луганської області, де вони набирають усе більшого поширення та добре зарекомендували себе у виробництві. Так, наприклад, у 2019 році посівна площа сільськогосподарських культур на Луганщині становила більш ніж 800 тис. гектарів, з яких 30%, або 240 тис. гектарів, належить основній продовольчій культурі в Україні — пшениці озимій. Валове виробництво цієї культури за поточний період перевищило 1 млн тонн, а середня врожайність, рівень якої з кожним роком зростає, становила 39,6 ц/га (данні Державної служби статистики України).

Варто зазначити, що рівень урожайності сортів пшениці озимої селекції інституту значно перевищують середньостатистичні показники по регіону, які отримано в багатьох господарствах Луганської області. Так, за даними обласного департаменту АПК Луганської облдержадміністрації, високі врожаї сортів Київської селекції вдалося отримати в багатьох районах. У СТОВ АФ «Лан» Троїцького району сорт Смуглянка забезпечив урожайність — 65 ц/га, у СТОВ АФ «Просяне» Марківського району сорт Богдана сформував урожайність на рівні 60–65 ц/га, у СТОВ АФ «Марківське» Марківського району посіви пшениці озимої сорту Подолянка забезпечили врожай у 60 ц/га, у ФГ «Форвард 2» Білокуракинського району сорт пшениці озимої Новокиївська видав на круг по 74 ц/га. Одним із лідерів за врожайністю вже протягом кількох років є новий високоінтенсивний сорт пшениці Астарта, який навіть у посушливих умовах Луганського Степу в ДП АПК «Украгростар» Білокуракинського району забезпечив урожайність 67 ц/га.

 

15 16 430 431 38

Насінницькі посіви сорту Астарта на полях ДП АПК «Украгростар», Луганська область

 

Цей сорт характеризується високою якістю зерна (клейковина 28–29% — 32,5, білок 13,4 — 14,5%), має добру посухостійкість. Стійкий до основних хвороб. Маса 1000 насіння перевищує 45–47 г.

ДП АПК «Украгростар» є одним із провідних сільськогосподарських підприємств у Луганській області, яке за короткий період зарекомендувало себе як одного з лідерів аграрного виробництва в регіоні. За словами директора господарства Максима Володимировича Васильєва, саме завдяки сучасній матеріально-технічній базі, запровадженню передових технологій вирощування, своєчасній сортозаміні та сортооновленню основних сільськогосподарських культур у поєднанні з високим фаховим рівнем спеціалістів щорічно вони отримують стабільно високі врожаї з доброю якістю вирощеного насіння й зерна та високою додатковою вартістю зерна.

Щорічно в господарстві проводять екологічне випробування сортів пшениці озимої селекції Інституту фізіології рослин і генетики НАН України шляхом засівання науково-технологічних полігонів, які використовують для проведення науково-практичної конференції «День поля». З кожним роком масштаби цього заходу збільшуються, в ньому постійно беруть участь науковці інституту, представники органів виконавчої влади, керівники й агрономи сільгосппідприємств, фахівці іноземних компаній та інші.

За інформацією директора Дослідного сільськогосподарського виробництва Інституту фізіології рослин і генетики НАН України Давида Віталійовича Коновалова, під пшеницею озимою в структурі посіву в Україні щорічно 6–6,5 млн гектарів, з яких сортами селекції Київських пшениць щорічно засівається близько 2 млн гектарів, генетичний потенціал продуктивності яких уже давно перевищив позначку в 10 т/га.

 

15 16 430 431 39 2

Директор ДП АПК «Украгростар» Максим Володимирович Васильєв і директор ДСВ ІФРГ НАН України Давид Віталійович Коновалов

 

Інститут і компанія «Сингента» започаткували клуб виробників зерна пшениці «100 — центнерів» до якого долучилося понад 350 виробників зерна.

«За результатами роботи попередніх років, — розповідає директор Максим Володимирович, — ми бачимо, що наша основна продукція — високоякісне насіння — набирає попиту, і в наших планах суттєво збільшити виробництво та якість посівного матеріалу й забезпечувати найвіддаленіший регіон України високоякісним насінням». Київські пшениці на Луганщині, на його думку, є одними із лідерів за рівнем продуктивності та якості. Максим Володимирович наголосив, що в господарстві розпочато будівництво насіннєвого заводу.

Починаючи з 2017 року, господарство забезпечує виробництво та реалізацію високоякісного насіння пшениці озимої саме сортів селекції ІФРГ НАН України. Це всім відомі сорти — Астарта, Богдана, Даринка Київська, Малинівка та нові сорти, які, за даними аграріїв-виробничників, показали найвищий рівень урожайності та виявилися найстійкішими до екстремальних погодних умов регіону.

За досвідом роботи окремих агроформувань Луганської області, сорти Київських пшениць у сучасних ринкових умовах гарантовано формують стабільно високий рівень урожайності та міцну аграрну економіку. Сорт і високоякісне насіння були та є запорукою доброго врожаю.

 

Микола ГАВРИЛЮК, заступник директора з наукової роботи
ІФРГ НАН України, д-р с.-г. наук, академік НААН України
Давид КОНОВАЛОВ, директор ДСВ ІФРГ НАН України, канд. с.-г. наук

svidome

 22 жовтня 2020
В Національному банку України переглянули свій прогноз врожаю зернових у бік зниження через посуху – до 67 млн тонн замість 72 млн тонн.
В Національному банку України переглянули свій прогноз врожаю зернових у бік зниження через посуху – до 67 млн тонн замість 72 млн тонн.
22 жовтня 2020
 22 жовтня 2020
На станцію «Київ-Ліски» прибув перший контейнерний поїзд за новим маршрутом: Китай-Казахстан-Росія-Білорусь-Україна.
На станцію «Київ-Ліски» прибув перший контейнерний поїзд за новим маршрутом: Китай-Казахстан-Росія-Білорусь-Україна.
22 жовтня 2020
 22 жовтня 2020
Українські пасічники подали заявки на дотації на утримання бджолосімей на загальну суму 240 мільйонів гривень, що у два рази більше, ніж очікував уряд.
Українські пасічники подали заявки на дотації на утримання бджолосімей на загальну суму 240 мільйонів гривень, що у два рази більше, ніж очікував уряд.
22 жовтня 2020
 22 жовтня 2020
Уряд затвердив Порядок сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції. Таке рішення запроваджує в Україні власну систему сертифікації органічного виробництва.
Уряд затвердив Порядок сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції. Таке рішення запроваджує в Україні власну систему сертифікації органічного виробництва.
22 жовтня 2020
 22 жовтня 2020
Станом на 1 жовтня 2020 року запаси зернових в Україні становлять 15,43 млн тонн, що на 32% або 7,33 млн тонн менше минулорічних (22,76 млн тонн).
Станом на 1 жовтня 2020 року запаси зернових в Україні становлять 15,43 млн тонн, що на 32% або 7,33 млн тонн менше минулорічних (22,76 млн тонн).
22 жовтня 2020
 22 жовтня 2020
В Україні поточного року врожай зимових сортів яблук сягне близько 400 тис. тонн.
В Україні поточного року врожай зимових сортів яблук сягне близько 400 тис. тонн.
22 жовтня 2020

Please publish modules in offcanvas position.