Отримання високих врожаїв починається із використання якісного посівного матеріалу

Отримання високих врожаїв починається із використання якісного посівного матеріалу

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 11 січня 2021 14:37

Колись довелося стати свідком цікавої розмови поміж аграріями на виставці сільгосптехніки. Захоплення відвідувачів новою пневматичною сівалкою розвіяв їхній колега — власник середнього господарства. «Це все добре, але не для нас. Не знаю як вам, однак мені часто трапляється невідкаліброване насіння, якому автоматика просто не може дати ради. Тому про точний висів, за таких умов, не може бути й мови», — розвів руками фермер. Темою зацікавилися, й під час розмови виявилося, що деякі, вочевидь не найбідніші господарства, намагаються закуповувати насіння за принципом «аби дешевше». Прагнення за­ощадити бодай 5% його вартості переважає відомі ризики придбання неякісного посівного матеріалу: відвертого фальсифікату або ж насіння сумнівної якості…

Що таке якісне насіння? Це посівний матеріал, який має документальне підтвердження відповідності вимогам посівних та сортових якостей. Перш за все, це стосується енергії проростання насіння, що особливо важливо за нинішніх, відверто непередбачуваних, кліматичних умов. Також визначальними є показники схожості насіння, а також його чистоти від різноманітних збудників хвороб та шкідників.

Окрім цього, ключовим критерієм на користь придбання посівного матеріалу є маса 1000 насінин, що безпосередньо впливає на якість висіву, а також на стартовий розвиток сходів завдяки добре розвиненому ендосперму, відповідальному за живлення рослинки на момент проростання. Це все має вказуватися в сертифікаті на посівні якості, котрий має чіткі часові межі чинності.

Чи варто розповідати, наскільки такі жорсткі й конкретні вимоги дисонують із досі поширеною схемою придбання посівного матеріалу, яка подекуди виглядає так: «Візьмете на весну насіння? Два гібриди кукурудзи N та сорт сої NN. Воно таке ж, як у (офіційний дистриб’ютор брендів), але в нас без націнки — вийде на 15% дешевше…»

Власник господарства важко замислюється, оскільки йому засівати 700 га кукурудзи та 200 га сої. Це ж можна заощадити тисяч 30 євро на рівному місці. Хтозна, але ж продавець ніби знайомий…

Далі розпочинається лотерея: пощастить чи не пощастить, залежно від того, в яку гру грає «сірий» дилер. Якщо пощастить, то в мішках таки будуть ті гібриди із заявленими виробником характеристиками, про які йшла мова. Проте варіантів тут може бути безліч. Включно до реалізації відбракованого зараженого насіння, що неодмінно позначиться на врожайності.

Відразу ж наголосимо на тому, що заощаджувати на посівному матеріалі таким чином не варто. Краще впровадити диференційований висів і витрачати на 5–8% насіння менше, аніж заради 10% знижки брати несертифіковану продукцію невідомого походження.

Однак, навіть якщо все чисто, маємо розібратися в тому, що саме засипано в паперові мішки. Перш за все, слід чітко розрізняти поняття еліта та супереліта, оскільки супереліта є первинним матеріалом для репродукування елітного насіння — це базове насіння. Зазвичай, сертифіковане насіння — це насіння першої та другої генерацій, у ліпшому випадку третьої — після базового насіння. Гібридне насіння окремо не виділяється і належить до категорії «сертифіковане насіння», адже перше покоління фактично є і останнім, оскільки використовується винятково в товарних посівах.

Тому ніколи не зайвим буде ретельно вивчити супровідну документацію, особливо ж під час придбання сортового насіння. Цілком ймовірно, що під виглядом першої репродукції можна отримати третю чи навіть четверту. Звісна річ, цим ніколи не будуть займатися відомі дистриб’юторські компанії, оскільки розуміють, що клієнти до них звертаються заради репутації продавця й готові навіть заплатити більше, аби бути впевненими у якості насіння. І мають рацію, бо на «котах у мішку» далеко заїхати навряд чи вдасться.

На особливу увагу заслуговує протруювання насіння. Як відомо, продавець може відразу запропонувати оброблений бажаними компонентами посівний матеріал, або ж пізніше покупець зможе його протруїти вже самостійно у себе в господарстві.

Знову ж таки, через небажання переплачувати чимало власників господарств воліють самостійно провадити протруювання посівного матеріалу. Однак при цьому потрібно чітко усвідомлювати те, наскільки якісно та вчасно вдасться здійснити цей процес.

Адже теоретичні розрахунки, на перший погляд, виглядають досить просто: маса або кількість одиниць насіння на масу препарату, розділяємо — і сіємо, досягаючи рівномірного покриття насіння. Але це суто теоретично, бо практично це все може виглядати наступним чином: на 20% насіння піде 80% протруйнику, тобто з перевищенням будь-яких розумних норм, а залишки препарату осядуть на великій масі посівного матеріалу. Це все — наслідок неправильного перемішування насіння та інших факторів.

22 413 58

У результаті отримаємо лише на перший погляд однорідний посівний матеріал, частина якого перебуватиме в стресі внаслідок посиленого хімічного навантаження, а інша частина виявиться не захищеною від захворювань і шкідників. І при цьому ми витратимо гроші, яких вистачило б на повноцінний захист насіння.

Чому так виходить? У силу цілком очевидних речей: не­якісного або несправного обладнання, людського фактору і банального невміння ефективно працювати за технологією. Мовляв, написано, що сюди засипаємо насіння, а туди — препарат, включаємо — і забираємо готову продукцію. А воно так виходить не завжди. Адже потрібно забезпечити дотримання двох умов. Перша — рівномірне розподілення протруйника поміж насінням. Друга — рівномірне покриття поверхні кожної насінини.

Як цього досягти? Відповідь на поверхні — використовувати якісне обладнання, підготовлений персонал тощо. Все це зрозуміло, але не завжди досяжне внаслідок очевидних чинників як організаційного, так і фінансового порядку. Ми порекомендуємо не хапатися за все підряд, а чітко визначитися в тому, що ми робимо: забезпечуємо якісне протруювання насіння на базі власного господарства або ж замовляємо готовий посівний матеріал із нанесеним протруйником у постачальника.

Перший варіант, ясна річ, непростий і вимагає дуже серйозної уваги й витрат. Ми б порекомендували його тим господарствам, які самостійно вирощують посівний матеріал для себе і на продаж, оскільки можливість якісного нанесення протруйників істотно підвищить його шанси на ринку. У цьому випадку потрібно запросити на певний час представника компанії-виробника обладнання для того, щоб нормально налагодити процес.

На нашу думку, у більшості випадків оптимально орієнтуватися на вже протруєне насіння відомих компаній-виробників, причому замовляти протруєння та обговорювати всі деталі краще безпосередньо не тільки з продавцями, а й науковими співробітниками брендів насіння й препаратів. Це дозволить уникнути придбання фальсифікату, а також неякісно обробленого посівного матеріалу.

Звісно, завжди хочеться заощадити, проте в багатьох випадках людський чи інші фактори здатні погубити найкращі наміри. Трапляються ситуації, коли працівники, яким доручено протруювання й сівба, банально ігнорують першу процедуру. Мовляв, воно нам треба — дихати цією отрутою і втрачати час, краще ми організуємо кругову поруку й будемо сіяти необроблене зерно … Так, трапляється і таке.

Головне — застосувати якісний двокомпонентний протруйник, оскільки це дає змогу виробникові провадити повніший контроль збудників хвороб та шкідників і на поверхні насінини, і всередині насінини (системний контроль), забезпечивши створення захисної зони навколо насінини в ґрунті.

Зазначимо також, що для зберігання насіння необхідно мати в господарстві спеціальне приміщення. Важливо організувати відокремлене зберігання — окремо від інших матеріалів. Обов’язково потрібно врахувати, що приміщення має бути вентильованим, і там має бути контрольований температурний режим і оптимальна вологість 14,5–15% для зернових культур.

Потрібно також виключити можливість змішування різних партій та забезпечувати вільний доступ до кожної з них. Насіння олійних, ефіроолійних та кормових культур упаковують у подвійну мішкотару або багатошарові паперові мішки та пакети. Складати насипом насіння різних сортів, навіть у межах однієї культури, не можна.

Потрібно пам’ятати, що використання якісного посівного матеріалу означає здійснення якісної сівби та отримання дружних сходів, із яких, власне, й починається вирощування високих врожаїв.

 

Ігор КОВАЛЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

svidome

 15 січня 2021
В Україні 18 січня – 24 січня 2021 року закупівельні ціни на свиней живою вагою коливатимуться в межах 36-37 грн/кг.
В Україні 18 січня – 24 січня 2021 року закупівельні ціни на свиней живою вагою коливатимуться в межах 36-37 грн/кг.
15 січня 2021
 15 січня 2021
Агрохолдинг KSG Agro став лідером серед українських компаній за позитивну динаміку котирувань акцій на Варшавській фондовій біржі. За перші два тижні 2021 року курс акцій компанії виріс на 33 % і склав 3,5-3,7 PLN за акцію.
Агрохолдинг KSG Agro став лідером серед українських компаній за позитивну динаміку котирувань акцій на Варшавській фондовій біржі. За перші два тижні 2021 року курс акцій компанії виріс на 33 % і склав 3,5-3,7 PLN за акцію.
15 січня 2021
 15 січня 2021
У Міністерстві фінансів України припускають, що у разі відсутності співпраці з Міжнародним валютним фондом державний бюджет на 2021 рік може бути переглянутий.
У Міністерстві фінансів України припускають, що у разі відсутності співпраці з Міжнародним валютним фондом державний бюджет на 2021 рік може бути переглянутий.
15 січня 2021
 15 січня 2021
Погіршення світового балансу кукурудзи в січневому звіті Міністерства сільського господарства США (USDA) призвело до зростання біржових котирувань. Слідом за світовими ціни на кукурудзу в Україні зросли на 10-15 $/т до рекордних 245-250 $/т або 8150-8250 грн/т для поставок в порт.
Погіршення світового балансу кукурудзи в січневому звіті Міністерства сільського господарства США (USDA) призвело до зростання біржових котирувань. Слідом за світовими ціни на кукурудзу в Україні зросли на 10-15 $/т до рекордних 245-250 $/т або 8150-8250 грн/т для поставок в порт.
15 січня 2021
 15 січня 2021
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 15 січня, українські сільгосптоваровиробники експортували 27,203 млн тонн зернових та зернобобових з продуктами їх переробки, а також борошна.
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 15 січня, українські сільгосптоваровиробники експортували 27,203 млн тонн зернових та зернобобових з продуктами їх переробки, а також борошна.
15 січня 2021
 15 січня 2021
Січневий баланс USDA по сої призвів до різкого зростання біржових цін на сою та соєвий шрот. А слідом за ними виросли ціни на сою та соняшник на фізичних ринках США, України та Аргентини.
Січневий баланс USDA по сої призвів до різкого зростання біржових цін на сою та соєвий шрот. А слідом за ними виросли ціни на сою та соняшник на фізичних ринках США, України та Аргентини.
15 січня 2021

Please publish modules in offcanvas position.