Ураження гнилями посівів люпину

Ураження гнилями посівів люпину

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 19 липня 2021 10:42

Люпин — цінна кормова, технічна і сидеральна культура, що уражується великою кількістю хвороб, які суттєво знижують як продуктивність рослин, так і якість отриманого врожаю. Нижче наводимо типові діагностичні ознаки найбільш поширених захворювань культури та біоекологічні особливості їх збудників.

Кореневі гнилі

Уражуються сходи і дорослі рослини. На сходах загнивають корені, стебла біля кореневої шийки і сім’ядолі. Хвороба у період проростання насіння протікає дуже швидко, і уражені рослини у своїй більшості гинуть до появи сходів на поверхні ґрунту, спричиняючи зрідження посівів.

На дорослих рослинах спостерігається ураження коренів, кореневої шийки й основи стебла, на яких з’являються темно-бурі смуги. У місцях ураження тканина загниває, набуває чорного забарвлення. Такі рослини відстають у рості та розвитку, листки на них поступово засихають. Часто коренева гниль проявляється на сходах і дорослих рослинах у вигляді в’янення і пожовтіння. Провідна система коренів, стебел, черешків листків і квітконіжок набувають коричнювато-червонуватого забарвлення з різними відтінками. Рослини легко висмикнути з ґрунту.

 

11 450 62 2

Коренева гниль

 

Частіше кореневу гниль люпину спричиняють гриби із роду Fusarium spp., а також окремі види: Rhizoctonia solani Kuhn; Pythium debarianum Hesse, Thielaviopsis basicola Ferr. та ін.

Збудники фузаріозної кореневої гнилі утворюють конідіальне спороношення, хламідоспори і склероції, які можуть тривалий час зберігатися у ґрунті. Додатковим джерелом інфекції є заражене насіння, в якому зберігається грибниця патогенів.

Фузаріозна коренева гниль є надзвичайно шкідливою. Коефіцієнт шкідливості хвороби в різні роки коливається в межах 60–70%, а втрати урожаю сягають 35–50%. Збудники фузаріозної кореневої гнилі розвиваються у межах широкого діапазону температури — від 5 до 35°С. Для розвитку хвороби найбільш сприятливою є понижена вологість ґрунту 40–60%. На пошкоджених рослинах личинками бульбочкових довгоносиків, росткових мух, дротяників інтенсивність розвитку фузаріозної гнилі суттєво зростає. На супіщаних ґрунтах її розвиток посилюється у разі низької вологості (менше 50%) і відносно високої температури повітря (20 °С), а на важких за механічним складом — у разі ущільнення ґрунту і температури повітря 18–25 °С. Більш стійкими до хвороби є сорти жовтого люпину. Джерелом інфекції є уражені рештки та заражене насіння. Недобір урожаю може сягати 15–50% і більше, знижується якість отриманої продукції.

Ризоктоніозна коренева гниль виявляється протягом вегетації рослин на підземній частині стебла, стрижневих і бокових коренях у вигляді коричневих розпливчастих вдавлених плям, які можуть охоплювати стебло. Уражується точка росту молодих корінців. На зрізі ураженої тканини коренів проглядаються світло-забарвлені товсті колінчасто-зігнуті гіфи гриба, які пронизують уражену тканину. У разі інтенсивного ураження кореневої системи рослини в’януть і гинуть.

Збудник Rh.solani, крім гороху, уражує цукрові буряки, картоплю, редьку, щавель, капусту, моркву, огірки, салат, гарбузи, тютюн та інші культурні рослини. Популяція гриба представлена багатьма расами, які за патогенністю і морфологічними ознаками суттєво відрізняються одна від одної.

Джерелом інфекції є склероції гриба, які зберігаються в ґрунті до трьох років і більше. Навесні вони проростають ростковими гіфами, які проникають через покрівельні тканини кореня, спричиняючи зараження рослин. За вологості повітря 86–96% гриб формує базидіальну стадію у вигляді брудно-сірої плівки в основі уражених стебел.

Найбільше шкодить хвороба на важких запливистих глинистих ґрунтах, особливо у роки з холодною затяжною весною. У результаті ураження кореневої системи нерідко розвиток ризоктоніозу призводить до в’янення і передчасного відмирання уражених рослин.

11 450 62 1

Пітіозна коренева гниль виявляється переважно на ґрунтах із високою та надмірною вологістю за умов суттєвого похолодання у період сівби і появи сходів люпину. Проявляється хвороба у вигляді двох форм: загнивання насіння у ґрунті та звичайної кореневої гнилі. Під час проростання насіння уражуються переважно зародкові корінці, які розм’якшуються, загнивають, стають бурими. Проростки гинуть ще до появи сходів на поверхні ґрунту.

За ураження кореневої системи дорослих рослин захворювання локалізується частіше на бокових тоненьких корінцях у вигляді світло-бурих плям. На ураженій тканині нижньої частини стебла і навколо нього на вологій поверхні ґрунту з’являється ніжний, рясний білий наліт збудника хвороби. Інколи розвиток хвороби може відбуватися хронічно в прихованій формі без видимих зовнішніх ознак. Такі рослини зазвичай відстають у рості, мають хлоротичне забарвлення, часто не плодоносять.

Під час вегетації гриб P. debarianum поширюється конідіями, а джерелом інфекції є ооспори в уражених рештках. Розвиток пітіозної кореневої гнилі спостерігається на загущених посівах, перезволожених ділянках поля, за наявності міцної поверхневої кірки на важких за механічним складом ґрунтах під час сходів культури, на кислих і солонцюватих ґрунтах, за прохолодної дощової погоди, за частого повертання культури на попереднє поле.

Гриб Th. basicola уражує понад 100 видів рослин, у тому числі квасолю, люпин, льон, конюшину. В циклі свого розвитку гриб формує конідіальне спороношення і хламідоспори. Інтенсивний розвиток хвороби відбувається в прохолодні роки за достатньої вологості на слабокислих або слабо лужних ґрунтах (рН 5,8–8,0). Інтенсивне зараження рослин відбувається за оптимальної температури 16–24 0С. Джерело інфекції — уражені рештки, в яких зберігається грибниця і хламідоспори в ґрунті.

Захисні заходи. Проти кореневих гнилей люпину ефективними заходами є дотримання сівозміни, протруєння насіння, оптимальні строки сівби і глибина загортання насіння, до- та післясходові боронування, збалансоване живлення рослин, вирощування стійких сортів.

 

Сіра гниль

Хвороба виявляється за надмірної вологості повітря і ґрунту. В зоні лісостепу і Полісся України хвороба часто носить характер епіфітотії. Проявляється на листках, стеблах, квітконіжках та бобах у вигляді бурих або бурувато-зелених, розпливчастих, мокрих мацерованих плям, що покриваються густим сірим нальотом, який на дотик легко розпорошується. Наліт є грибницею і конідіальним спороношенням гриба. За несприятливих умов уражені ділянки рослин можуть набувати коричневого забарвлення або знебарвлюватися, на них, як правило, спороношення патогену відсутнє.

Уражені стебла часто надламуються, листки жовтіють і відмирають. Велика кількість уражених квіток і зав’язей обпадає; на бобах, що утворилися, виникають виразки. Уражене насіння недорозвинуте, стає трухлим, втрачає блиск і схожість.

 

11 450 63 1

Сіра гниль

 

Збудником хвороби є гриб Botryotianafuckeliana Whetzel (анаморфа: Botrytiscinerea Pers). Під час вегетації рослин гриб поширюється конідіями. Основним джерелом інфекції є склероції гриба на уражених рештках і заражене насіння, в якому перебуває грибниця.

Сіра гниль є надзвичайно шкідливою хворобою. За інтенсивного ураження рослин маса насіння знижується у 1,2–2,5 раза, частково або повністю втрачаються посівні якості.

Захисні заходи. Дотримання сівозміни, ретельне очищення і завчасне протруювання насіння, знищення післяжнивних рештків і виконання всіх інших агротехнічних заходів, які сприяють кращому росту і розвитку рослин.

 

І. Л. МАРКОВканд. біол. наук,
професор НУБіП України

svidome

 24 січня 2022
Аби мінімізувати ризики негативного впливу пестицидів на тваринний світ, у тому числі на бджіл, депутати внесли у Верховну Раду такі важливі як законопроєкти, як №4558, №4600, а також №5237.
Аби мінімізувати ризики негативного впливу пестицидів на тваринний світ, у тому числі на бджіл, депутати внесли у Верховну Раду такі важливі як законопроєкти, як №4558, №4600, а також №5237.
24 січня 2022
 24 січня 2022
Ціни на зерно в Україні зросли в 1,5 рази, відповідно подорожчало і борошно. Собівартість хлібобулочних виробів зросла на 20% за декілька місяців.
Ціни на зерно в Україні зросли в 1,5 рази, відповідно подорожчало і борошно. Собівартість хлібобулочних виробів зросла на 20% за декілька місяців.
24 січня 2022
 24 січня 2022
У Миколаївській області компанія LOZOVA MACHINERY спільно з Сумським НАУ, Миколаївським НАУ та Українським науково-дослідним інститутом прогнозування та випробування техніки та технологій ім. Леоніда Погорілого заміряли інтенсивність викидів вуглекислого газу з ґрунту на першому стерньовому обробітку, використовуючи різну ґрунтообробну техніку.
У Миколаївській області компанія LOZOVA MACHINERY спільно з Сумським НАУ, Миколаївським НАУ та Українським науково-дослідним інститутом прогнозування та випробування техніки та технологій ім. Леоніда Погорілого заміряли інтенсивність викидів вуглекислого газу з ґрунту на першому стерньовому обробітку, використовуючи різну ґрунтообробну ...
24 січня 2022
 24 січня 2022
Сьогодні потрібно терміново передивитися ставлення до українських виробників, адже в той час, коли у Європі встановлюється нульове ПДВ на продукти харчування, в Україні нічого подібного навіть не розглядалося.
Сьогодні потрібно терміново передивитися ставлення до українських виробників, адже в той час, коли у Європі встановлюється нульове ПДВ на продукти харчування, в Україні нічого подібного навіть не розглядалося.
24 січня 2022
 24 січня 2022
За рік вартість цибулі в Україні збільшилася майже у два рази – ціна в січні 2022 року на 72% вища за показники січня минулого року.
За рік вартість цибулі в Україні збільшилася майже у два рази – ціна в січні 2022 року на 72% вища за показники січня минулого року.
24 січня 2022
 24 січня 2022
Збільшення пропозицій вантажівок для перевезення зерна призвело до зниження вартості автоперевезень з 2-2,2 грн за км до 1,6-1,8 грн за км або $30-40 за т (з ПДВ). Як наслідок, скорочуються обсяги залізничних перевезень, тарифи на які знову виросли з 1 січня.
Збільшення пропозицій вантажівок для перевезення зерна призвело до зниження вартості автоперевезень з 2-2,2 грн за км до 1,6-1,8 грн за км або $30-40 за т (з ПДВ). Як наслідок, скорочуються обсяги залізничних перевезень, тарифи на які знову виросли з 1 січня.
24 січня 2022
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.