×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Горіхівництво –філософія та бізнес

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 18 травня 2012 16:51

alt

Унікальні, виключно цінні властивості грецьких горіхів та величезне економічне значення відомі здавна. Яскравий представник рослинного світу, якому притаманні високі біологічно активні якості: кора – триперпеноїди, стероїди, алкалоїди, вітамін С, дубильні речовини; листя – альдегіди, ефірне масло, алколоїди, вітаміни С, РР, каротин, фенолкарбонові кислоти, кумарини, хінони та високі ароматичні вуглеводи.
 
У зелених горіхах знайдено вітаміни С, В1, В2, РР, каротин. Стиглі горіхи містять стерини, вітаміни: А, В1, В2, В3, В12, С, К, Е, РР, дубильні речовини, ситостерони, хінони, галотаніни, ефірне масло, фітонциди. Багаті вони мінеральними елементами: фосфор – 390-600 мг, калій – 600-1300 мг, магній – 150-250 мг, кальцій – 85-180 мг, залізо – 5-25 мг, марганець – 2-15 мг, цинк – 2,5-6 мг.
 
У наш час горіхи широко культивують в усіх областях України. Оскільки горіхівництво досить поширене в Україні, активістами було створено Всеукраїнську громадську організацію «Українська горіхова асоціація». Голова Ради Асоціації Володимир Пахно розповідає, що саме надихнуло його заснувати це об`єдання.
 
«Перш за все, звернув увагу на широту використання горіхів. Це лікувальний  і профілактичний продукт, екологія. На земній кулі лише 7% земель, пристосованих до вирощування горіхових дерев. Асоціація культивує три види горіхів: грецький, так званий «волоський», фундук та мигдаль. Перші насадження побачив у СФГ «Уют» Петропавлівського району на Дніпропетровщині. Я зацікавився цією темою і зрозумів, що в цій галузі бізнес абсолютно вільний».
 
Якість українських земель, наш клімат, вода вважаються найкращими для вирощування горіхових дерев. Тому наші горіхи за якістю кращі у порівнянні з тими, які вирощують в Америці чи Китаї. Тему горіхівництва підняли на одній із всеукраїнських конференцій учасники з багатьох областей України, Молдови, Італії, Франції.
 
Було доведено, що горіх – продукт цінний, відповідно горіхівництвом необхідно займатись в Україні цілеспрямовано.
 
«Мою пропозицію – об`єднати зусилля, тому що наодинці складно працювати, підтримали. Ми створили Всеукраїнське об`єднання. Спочатку було зареєстровано 14 областей, потім поступово почали приєднуватись інші. Зареєстрували в Мінюсті «Українську Горіхову Асоціацію».
 
«За чотири роки, - продовжує пан Пахно, - усі області та АР Крим стали нашими членами. Площі нових горіхових садів зросли більш як на 3 тис. га по Україні. На Дніпропетровщині нині понад 900 га під горіховими насадженнями».
 
В області досить активно працюють у Синельниківському, Солонянському, Нікопольському, Петриківському і Петропавлівському та Царичанському районах.
 
В Україні є агропідприємства-лідери, які мають по 600 га горіхових садів. Зрозуміло, що у порівнянні зі США, де сади мають площу 40 тис. га, чи Молдовою, де лише одна фірма вирощує на 2 тис. га, це мало. Резерви є, землі теж. Горіх – дерево непримхливе, може рости на рекультивованих землях».
 
Володимир Пахно стверджує, що потенціал України величезний. Адже 100 га горіхового саду приносять €1 млн щорічно. Врожай постійний. Горіхи – товар валютний, стверджує голова горіхової Асоціації.
 
Якщо 1 тис. га при врожайності в середньому 4-6 т/га помножити на €1,5-2 за 1 кг горіхів, а якщо це ядро - то €4-8, то набігає чималенька сума. Адже це і бюджет, відрахунки до різних фондів, податки, соціальна сфера, робочі місця, переконує Володимир Григорович.
 
Не говорячи про деревину, яка є цінним матеріалом для виробництва меблів. Представники «Української Горіхової Асоціації» є у всіх 24 областях та АР Крим.
 
Для українських горіхівників цікавим і привабливим є російський ринок. Це найактивніший і затребуваний сегмент галузі горіхівництва. «Наразі практично кожен фермер розглядає питання про насадження горіхових садів», - зазначає Володимир Пахно.
 
altНещодавно вирішили питання щодо насадження такого саду у ФГ «Відродження» Петриківського району. Спільно з головним агрономом Олександром Лук`ярчуком (фото) оглянули плодорозсадник. Це досить прибутково, адже господарство вирощує яблука і полуниці. Керівник ФГ Іван Ярмолюк добре знає істину, що 1 га горіхового саду за продуктивністю олії дорівнює 20 га соняшнику. Не говорячи вже про користь листя, деревини та лушпиння», - підкреслює Володимир Григорович.
 
Горіхівництво – це вигідно, без особливих ризиків можна вести цей вид господарювання. Якщо для зернових культур ризики є як на ринку збуту, так у вирощенні самих зернових, то горіх буде затребуваний на 100 років вперед.
 
«Сьогодні не ми шукаємо ринки збуту горіхів, а ринок шукає нас», - стверджує голова Асоціації.
 
На три роки наперед черга у розсадниках за горіховими саджанцями. Реалізуємо організовано, через нашу Асоціацію. Щодня приїжджають до нас за консультаціями майже з усіх областей України. Маємо диски, книги з практичними порадами.
 
Всеукраїнська Горіхова Асоціація співпрацює з усіма ботанічними садами України, особливо плідно з Нікітським ім. Глушка, Дніпропетровським, білоруськими та російськими та Інститутом садівництва НААНУ, Придністровською дослідною станцією горіхівництва, Національним університетом садівництва в Умані, Дніпропетровським державним аграрним університетом та Харківським інститутом лісового господарства, що дає можливість вирішувати багато актуальних проблем. Єдина невирішена – недостатнє фінансування наукових розробок і досліджень.
 
Регіональна програма розвитку горіхівництва у Дніпропетровській області до 2025 року передбачає розширення площ горіхових садів, модернізацію застосовуваних технологій, збільшення на їх основі об`ємів продукції.
 
Результати наукових досліджень останніх років довели, що при виконанні рекомендацій з догляду за горіховими деревами є реальна можливість підвищення урожайності горіхів на плантаціях з 14-17 тис. т, які отримують нині, до 45,2 тис. т, починаючи з 2012 року. Підвищений попит на горіхову продукцію на європейських ринках перевищує 100 тис. т горіхів.
 
Конкурентоспроможність українських горіхів ставить проблему розширення площ, збільшення продуктивності насаджень, покращення якості горіхової продукції. Великі перспективи для інтенсифікації виробництва горіхів надає технологія обробітку цієї культури на сортовій основі, розробленій нещодавно вченими України. Технологія передбачає використання для розмножування деяких вітчизняних, конкурентоспроможних високоврожайних сортів із горіхами високої якості. Це забезпечує раннє достигання (на 4-5-й рік після посадки), однорідність продукції високої якості. Раціональне використання факторів інтенсифікації, машин та агрегатів не тільки по догляду за насадженнями, але й для переробки продукції забезпечує цій культурі високу рентабельність.
 
Підвищення продуктивності (2-2,5 т/га сухих горіхів) на період повного дозрівання – за 1 га горіхового саду, за оцінками експертів, можна отримати близько 10-13 тис. доларів.
 
Варто зазначити, що витрати на виробництво значно нижчі, ніж інших плодових культур. Горіхи можна легко зберігати і транспортувати, не маючи спеціальних приміщень та автомобілів. Найголовніше – дерева для посадки мають бути щепленими та апробованими.
 
altДля раціонального використання машин та агрегатів по догляду за горіховими садами, збиранням і переробкою урожаю горіхів площа садів має бути оптимальних розмірів.
 
Горіхові насадження повинні проводитись лише на основі проектів, розроблених уповноваженими на це організаціями.
 
За даними статистики, у 2010 році було закладено 0,2 тис. га, необхідність у прищеплених саджанцях становила 20 тис. штук, а в 2012 році - це 0,6 тис. га та 60 тис. штук дерев, план 2025 року – 1 тис. га, саджанців буде необхідно 100 тис. штук.
 
Нові насадження дадуть урожай через 3 роки, продуктивність дерев збільшиться поступово на 5-7-й рік, коли з першого гектара горіхового саду буде отримано 2-3 т сухих горіхів.
 
Інвестиції окупляться через 5-6 років після посадки дерев. Цей термін може бути зменшеним за умови використання посадки поміж рядами дерев овочевих та зернових культур, картоплі в першій половині року, які не потребують багато вологи з грунту.
 
Виконання положень Програми стосовно підвищення продуктивності чинних плантацій і закладання нових інтенсивних сортів горіхових плантацій забезпечить значний ріст виробництва горіхів у Дніпропетровській області, який у 2020 року планується об`ємом 57,7 тис. т, а 2025 – понад 70 тис. т. Це значно збільшить експорт ядра горіха до 15 тис. т. Значна кількість горіхів буде реалізована для харчової промисловості. Збільшення об`ємів виробництва горіхів у регіоні призведе до розширення штату працівників по догляду за горіховими садами, збиранням, переробкою і сушінням свіжозібраних горіхів.

Сортова гамма
Апробовані сорти грецького горіха включають 12 найменувань: Буковинський-1, Буковинський-2, Буковинська бомба, Климківський, Рудківський, Чернівецький-1, Ярівський, Недобовський, Грозинецький, Карлик-3, Карлик-5, Валентина. Це високо- і середньорослі дерева.
 
Зарубіжні сорти, занесені до Реєстру рослин України: Фернор, Франкет, Пароль, Фержан – французької селекції. А ще молдавської селекції – Корнеуцький, Костюженський, Калошарський, Скіноський.
 
Практик із досвідом Володимир Рудник, керівник ФГ «Уют» Петропавлівського району, що на Дніпропетровщині, не раз випробовував на своїх площах ті чи інші сорти, поки знайшов оптимальні.
 
«З 2003 року я займаюся горіхівництвом. Спочатку об`їздив всю Україну, прикордонні області Росії. Знайшов для себе сорт горіхового дерева – «Ідеал». Це адаптований до наших умов узбецький сорт. Посадив 12 га дерев. Через 4 роки сад почав плодоносити. 1 га саду буде давати прибуток, аналогічний 50-70, а то й 100 га зернових культур. Це дуже вигідна культура, займає малу площу, а прибутки – значні, – підкреслює пан Рудник. – Вирощую 10 тис. саджанців, збираюсь насадити ще 80 га горіхових дерев. Це дерева низькорослі, але досить врожайні, гронові. У гроні – до 17 штук горіхів. Якщо порівняти з горіховими садами Черкас, Чернівців чи Миколаєва, там дерева високорослі, з пізнім збиранням урожаю».
 
Створення горіхових садів варто концентрувати на значних площах, від 40 до 100 га і більше. Вважаю, що особливого заохочення потребує мотивація по створенню кооперативних садів, сімейних горіхових насаджень, покращення сортового складу горіхових дерев на присадибних ділянках та дачах. Саме ці засади сформульовані в основних завданнях Всеукраїнської громадської організації «Українська Горіхова Асоціація».

ДОВІДКА
«Концепція збільшення виробництва горіхів та продуктів переробки горіхоплідних культур у 2012-2025 роках» передбачає збільшення виробництва горіхів та продуктів переробки горіхоплідних культур – борошна, емульсії, напоїв, технічної та ароматичної олії, лаків, фарб, мастил, оліфи, парфумерних товарів;
  • фармацевтичних препаратів, лікарських настоїв і витяжок;
  • меблевої та іншої технологічної деревини, якій належить особлива роль у забезпеченні конкурентоспроможного функціонування ринку.
Передбачено Концепцією розвиток агропромислової продукції, підвищення ефективності використання земельних ресурсів в умовах розвитку процесів деградації та інших негативних тенденцій у змінах стану грунтового покриву, охорони і раціонального використання сільськогосподарських угідь.
 
Основними причинами недостатньо широкої популярності цієї галузі є невідповідність площ культивування горіхоплідних культур та обсягів виробництва їх продукції потребам споживання населенням України; відсутність сучасних індустріальних технологій вирощування, виробництва та переробки продуктів горіхівництва; низькі темпи розробки та впровадження науково-технічного потенціалу вітчизняної аграрної науки в галузі горіхівництва; недостатня мотивація та підтримка з боку держави вирощування горіхоплідних культур на присадибних ділянках, лісосмугах, еродованих та малогумусних землях і сільгоспугіддях, які неефективно використовуються. Метою Концепції є сприяння реалізації державної політики розвитку горіхівництва, впровадженні сучасних технологій вирощування, виробництва та глибокої переробки продукції горіхоплідних культур, збільшенні обсягів внутрішнього споживання та експорту.
 
Реалізація Концепції дасть можливість максимально наблизити вітчизняний споживчий попит до визначених Світовою організацією охорони здоров`я стандартів харчування – 3,6 кг плодів горіхів на одну добу в рік, проти фактичних 1,9 кг, а також дозволить Україні повністю задовольнити потреби зовнішнього ринку в продукції горіхівництва. За обсягом внутрішнього споживання Україна поступається більшості східноєвропейських країн.
 
Одночасно за рахунок розширення сортових насаджень у присадибному секторі від 55 до 65 тис. га буде створено понад 7,5 тис. робочих місць. Різко зменшиться питома вага еродованих земель, підвищиться ефективність використання малогумусних та низькопродуктивних сільгоспугідь.

1

 19 вересня 2019
Компанія з турецькими інвестиціями ТОВ «Агро-Байхао» до кінця поточного року планує запустити завод з переробки висівок в гранули в Херсоні.
Компанія з турецькими інвестиціями ТОВ «Агро-Байхао» до кінця поточного року планує запустити завод з переробки висівок в гранули в Херсоні.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Після відкриття ринку землі в Україні купувати та продавати її зможуть лише громадяни України та українські компанії.
Після відкриття ринку землі в Україні купувати та продавати її зможуть лише громадяни України та українські компанії.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Станом на 18 вересня українські аграрії у 10-ти областях приступили до збирання цукрових буряків, яких викопано на площі 12 тис. га або 6% до прогнозу та зібрано 558 тис. тонн при урожайності 457,7 ц/га.
Станом на 18 вересня українські аграрії у 10-ти областях приступили до збирання цукрових буряків, яких викопано на площі 12 тис. га або 6% до прогнозу та зібрано 558 тис. тонн при урожайності 457,7 ц/га.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Компанія пропонує клієнтам п’ять основних сортів: «Роял Гала», «Голден Делішез», «Гренні Сміт», «Ред Делішез» і «Пінова».
Компанія пропонує клієнтам п’ять основних сортів: «Роял Гала», «Голден Делішез», «Гренні Сміт», «Ред Делішез» і «Пінова».
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Завтра, 20 вересня, з 10:00 до 12:00 майже по всій території України українські аграрії проведуть мирні акції, мета яких привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.  Про це повідомляється на сайті Всеукраїнської Аграрної Ради Згідно з останніми заявами влади, при відкритті ринку землі планується надати дозвіл купувати землю юридичним ...
Завтра, 20 вересня, з 10:00 до 12:00 майже по всій території України українські аграрії проведуть мирні акції, мета яких привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.  Про це повідомляється на сайті Всеукраїнської Аграрної Ради Згідно з ...
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
За приблизними оцінками, сьогодні в Україні неінвентаризована земля становить 5-25% залежно від регіону.
За приблизними оцінками, сьогодні в Україні неінвентаризована земля становить 5-25% залежно від регіону.
19 вересня 2019

Please publish modules in offcanvas position.