Елюміс® — професійний стандарт захисту кукурудзи

Попри цінові коливання та кліматичні виклики кукурудза у наших аграріїв в пошані. Відповідно, й препаратів для захисту цієї статурної, але тендітної та вибагливої культури вистачає. Виробники їх наполегливо рекламують, зазвичай не жалкуючи найкращих слів. Але сучасного господаря, справжнього фахівця переконує лише власне поле. Завдяки чому гербіцид Елюміс® посів чільне місце у системі захисту кукурудзи — у розмові з головним агрономом Кошманівського підрозділу ТОВ «Чиста криниця» Сергієм ДИЧЕНКОМ.

  

  • Розкажіть, будь ласка, про сферу вашої діяльності, роботу вашого підрозділу?

Наш підрозділ ТОВ «Чиста криниця» працює у Машівському та Полтавському районах Полтавської області. Наразі ми обробляємо 5 849,00 га землі. Ґрунти у нас, в основному, важкі, чорноземні, мають достатню кількість гумусу й хорошу родючість. Загалом ми тяжіємо до класичного обробітку ґрунту — до оранки. Проте пшеницю сіємо по мінімальному, а деякий відсоток площ кукурудзи оброблюємо безвідвальним способом. Застосовуємо глибокорозрихлювачі, чизелі, щоб розпушити землю до глибини 40 см, зірвати ґрунтову «підошву» хоч раз у 4-5 років. Самі розумієте, техніка у нас потужна і важка, та й земля, хочеш не хочеш, з часом ущільняється.

У нас чотири культури у сівозміні. Років п’ять тому вирощували сою, але зараз від неї поки що відмовились. Так що основна культура у нас кукурудза, яка займає 55-60%, також вирощуємо озиму пшеницю, інколи ярий ячмінь, і звичайно, соняшник.

  • Які культури найбільш рентабельні останнім часом?

До прибуткових належать нині соняшник та кукурудза, хоча й озима пшениця теж має непогану рентабельність. Соняшник ми сіємо через 4-5 років, в основному, це гібриди компанії «Сингента». Вони показують у нас чудові врожаї — до 40 ц на круг зазвичай беремо. Скажімо, торік у нас урожайність становила 38,5 ц/га, а в 2015-му — 39,3 ц/га. Озиму пшеницю ми вирощуємо вітчизняної селекції. Вона, з огляду на погодні умови з осені 2015 року, нас не дуже порадувала, зібрали лише 61,7 ц/га. Це не той результат, який нам потрібний, хоча для умов, які склалися, начебто і непоганий. У нас тут перехідна зона, засуха трапляється час від часу. Як не дивись, а працюємо в зоні ризикованого землеробства. За останньою класифікацією кліматичних зон у нас тут уже не Лісостеп, а північний Степ — трапляється, що й по 30, навіть 40 днів дощу немає.

Що стосується кукурудзи, то для неї теж був не дуже сприятливий рік, у певний період вегетації панували засухи. Але урожайність теж була, з огляду на умови, досить пристойна — 93,9 ц/га, торік зібрали дещо більше — 98, 4 ц/га.

  • За якою технологією ви вирощуєте вашу основну культуру?

Що стосується живлення, то основні добрива під кукурудзу, зокрема, амофос у фізичній вазі 60-80 кг/га ми вносимо восени під оранку. Навесні даємо аміачну селітру під час чи перед посівом, на деяких площах можемо провести посходове підживлення. Зрозуміло, що робимо ставку на насіння сучасних інтенсивних гібридів, вже оброблене протруйниками «Максим® XL + Пончо®» для захисту від хвороб та шкідників. Сіяти починаємо десь з 10 квітня, послуговуючись сівалками точного висіву Maxima. Щодо захисту від бур’янів, то використовуємо оригінальні засоби захисту рослин, суттєву частку з яких займають препарати компанії «Сингента». Особливу роль в системі захисту останніми роками відіграє «Елюміс®». Щодо фази внесення, то до кожного поля свій підхід: деякі площі обробляємо з 2-3 листочка, деякі з 5-6 і більше. Від цього залежать і норми внесення.

При потребі обробляємо кукурудзу інсектицидами, це залежить від порогу шкодочинності. В ТОВ «Чиста криниця» є свій ентомолог, який проводить моніторинг полів. Скажімо, минулого року ми обійшлись без інсектицидів. А от у 2012-му, коли був спалах лучного метелика, та в 2013-му, коли була проблема з совками, доводилось обробляти. Зокрема, ми використовували Нурел™ Д.

  • А як ви дізналися про гербіцид Елюміс® та дійшли висновку щодо доцільності його використання?

Звичайно, ми багато дізнаємось про нові препарати на семінарах та інших заходах. Але предметно звернули увагу на Елюміс® завдяки порадам колег, місцевих фахівців «Сингенти» ще в 2011 році. Вони звернули увагу, що діючі речовини цього препарату вже добре відомі в інших гербіцидах: Мілагро®, який містить нікосульфурон, та Каллісто®, у складі якого є мезотріон. І поєднання цих діючих речовин в одному препараті Елюміс® дійсно дає комплексний синергічний ефект.

Ми для початку спробували обробити Елюміс® 300 га кукурудзи. Побачили, переконались, зробили належні висновки. І все наше об’єднання віддало перевагу цьому препарату у системі захисту. Бо його дія, без перебільшення, просто відмінна. Цей гербіцид бореться навіть з найбільш погано контрольованими та перерослими бур’янами. Що там казати, Елюміс® впливає навіть на такий злісний бур’ян, як ваточник сірійський, пригнічує його, не дозволяє розповсюджуватись, і, в кінцевому рахунку, викорінює. Без питань, препарат ефективно чинить вплив як на однорічні й багаторічні злакові, так і дводольні бур’яни. Скажу, що він чудово працює по дурману чи пасльону, якщо є засміченість амброзією, пригнічує ріст і розвиток другої хвилі. Інші гербіциди, які, наприклад, не мають належної ґрунтової дії, не в змозі контролювати наступні хвилі цього бур’яну. Навіть якщо там є мезотріон, то він так не працює ефективно.

Також це чудове рішення проти падалиці соняшнику, він стримує наступні хвилі. Це дуже актуально.

  • У яких фазах розвитку кукурудзи та бур’янів зазвичай вносите препарат?

Намагаємося вносити до 5 та після 7 листків. Хоча доводилося обробляти і по 8-му, то ніякого пригнічення не було. Загалом починаємо обробляти з 2-3 листочка, а максимум площ намагаємося обробити по 5. В цей час якраз куряче просо, мишій дають про себе знати, амброзія має 2-3 пари листочків, осот уже формує розетку. Та ж падалиця соняшнику вже може мати й по 6 листочків. Був випадок, що агроном якось забув обробити клинець 6-7 га, і там падалиця настільки переросла, що кукурудзи було непомітно. Вже збиралися культивувати поле. Але вирішили обробити Елюміс® у нормі 1,9 л/га — і через тиждень кукурудза піднялися, а соняшник геть засох. Хоча в плані фітотоксичності у сівозміні, це безпечний препарат для соняшнику при належному обробітку ґрунту.

  • У вашій практиці виникали якісь питання щодо фітотоксичного впливу?

Там, де вносили препарат, ми робимо оранку та сміливо сіємо — жодного пригнічення немає. Я 2011 року навіть вносив 2 л/га Елюміс®, де була велика забур’яненість, а наступного посіяв соняшник. Не повірите, саме на цьому полі я отримав найвищу врожайність. Взагалі в плані фітотоксичності з Елюміс® ми не мали жодних клопотів. В окремі роки оранка була дуже важка, дощі восени майже не йшли, і ми турбувалися, чи не буде пригнічення навесні? Та ніяких проблем, соняшник дав хороший урожай. Я чув, що і після дискування в інших господарствах, а не після оранки сіяли — і все було нормально.

Є ще один цікавий момент: після внесення через наявність мезотріону за певних погодних умов кукурудза і бур’яни покриваються білим нальотом, наче інієм. Особливо це помітно на дводольних бур’янах на другий-третій день після внесення. Але це якраз нормально, ніякої фітотоксичності можна не лякатись.

  • Які норми внесення препарату застосовуєте, чи зручно з ним працювати?

Норми внесення, зрозуміло, дещо можуть різнитись, залежно від фази, типу та рівня забур’яненості. Загалом у нас робоча норма становить від 1,6 до 1,8 л/га, об’єм робочого розчину — 250 л/га. Ми Елюміс® використовуємо в баковій суміші як з гуматами, так і мікроелементами інколи.

Якщо підсумувати мій досвід, то працювати з Елюміс® — справжнє професійне задоволення для агронома. Цей препарат дійсно зручний у застосуванні, його можна вносити в фазі розвитку рослини до 10 листка, завдяки якісній формуляції у нього не потрібно нічого добавляти, водночас, він придатний до застосування в бакових сумішах. Елюміс®, як я вже казав, гарно впливає на злісні та перерослі бур’яни, є дуже потрібна ґрунтова дія, щоби контролювати наступні хвилі бур’янів. У препарату, з мого досвіду, відсутні проблеми з фітотоксичністю, він менш залежний від погодних факторів. Коли була засуха, ми добавляли в бакову суміш аміачну селітру чи карбамід, щоб розкривалися пори бур’янів — і чудово все працювало, не було жодних опіків.

Препарати «Сингенти» нас не підводять, постійно з’являється щось цікаве та потрібне. Скажімо, ми вперше цього року взяли Люмакс® на 80 га. Застосували у нормі 4 л/га на кукурудзі після соняшнику у фазі 3-4 листочки — і більше нічого не треба було вносити. Коли заїхали молотити, то просто чиста земля, ніяких бур’янів. Препарат втримав другу хвилю падалиці соняшнику, амброзії, з сантіфолією справився відмінно. Я вже переконався, що цей чудовий ґрунтово-страховий гербіцид забирає практично увесь спектр бур’янів і контролює їх протягом вегетації. Він особливо актуальний, коли у господарства великі площі кукурудзи, адже його можна використовувати у фазі до 10 листка, вносити навіть по «шилу», за нестабільних умов. Так що в арсенал захисту кукурудзи до Елюміс® я думаю ще і Люмакс® добавити.

Препарати якісні, та й, в цілому, з компанією «Сингента» працюється відмінно. Завжди можна зателефонувати, проконсультуватись, все вирішити. Особливо це важливо в напружений період посівної. Скажімо, цей рік нетиповий був, зміщувалися строки посівної кампанії, і, відповідно, й терміни внесення ЗЗР, лили дощі, хвороби на тому ж соняшнику появились. Ми радились, робили — все працювало, як слід.

Розмову вів Олекса Стерній

svidome

 29 вересня 2020
Українські виробники активно займаються збором яблук осінніх сортів, відповідно пропозиція на ринку збільшується з кожним днем. Станом на 28 вересня, середні гуртові ціни на яблука в Україні коливалися в межах 11-13 грн/кг.
Українські виробники активно займаються збором яблук осінніх сортів, відповідно пропозиція на ринку збільшується з кожним днем. Станом на 28 вересня, середні гуртові ціни на яблука в Україні коливалися в межах 11-13 грн/кг.
29 вересня 2020
 29 вересня 2020
У Київській школі економіки и обговорили децентралізацію земельних відносин, акцентуючи увагу на поверненні більших повноважень місцевим громадам.
У Київській школі економіки и обговорили децентралізацію земельних відносин, акцентуючи увагу на поверненні більших повноважень місцевим громадам.
29 вересня 2020
 29 вересня 2020
Цьогоріч українські фермери не хотіли ризикувати і відмовилися від розширення площ під такою нішевою культурою, як бобові.
Цьогоріч українські фермери не хотіли ризикувати і відмовилися від розширення площ під такою нішевою культурою, як бобові.
29 вересня 2020
 29 вересня 2020
За результатами роботи 8 місяців 2020 року, ПрАТ «Рівнеазот», що входить в групу підприємств азотного бізнесу Group DF, випустив 540,2 тис. тонн мінеральних добрив. 
За результатами роботи 8 місяців 2020 року, ПрАТ «Рівнеазот», що входить в групу підприємств азотного бізнесу Group DF, випустив 540,2 тис. тонн мінеральних добрив. 
29 вересня 2020
 29 вересня 2020
На Закарпатті розпочався сезон збору та заготівлі паприки. У селі Велика Добронь, перець вирощують майже у кожному дворі.
На Закарпатті розпочався сезон збору та заготівлі паприки. У селі Велика Добронь, перець вирощують майже у кожному дворі.
29 вересня 2020
 29 вересня 2020
В Україні через місяць з’явиться перший приватний спиртзавод: на аукціон виставили перший лот – Немирівський спиртзавод. 
В Україні через місяць з’явиться перший приватний спиртзавод: на аукціон виставили перший лот – Немирівський спиртзавод. 
29 вересня 2020

Please publish modules in offcanvas position.