Вибір протруйника - перший найважливіший етап отримання врожаю

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 16 вересня 2013 12:10
О. АСТРАХАНЦЕВ, С. ЧОНІ, спеціально для "АС"
Час швидкоплинний. Не встигли аграрії зібрати врожаї зернових колосових культур, а за вікном уже серпень зі своїми цілями, завданнями й проблемами. І перша думка - незабаром пора сіяти озимі зернові. Ми живемо в складний час, коли доводиться рахувати кожну копійку, а отже, боротьба іде за кожну насінину, кожну рослину. Не можна дозволити собі використовувати дороге насіння як добрива або як джерело поживних речовин для хвороб і шкідників. Щоб максимально зберегти кількість висіяних рослин, мусимо насамперед ретельно продумати технологію захисту озимини в осінньо-зимовий період.

 

Усі ми добре розуміємо, що в сільському господарстві немає і не може бути неважливих речей. Захист озимої культури починається ще до того моменту, коли насінина потрапляє в землю. Ми усвідомлюємо, що технологія захисту культури має бути виважена і науково обґрунтована і що починається вона з передпосівної обробки насіння. Сучасний асортимент засобів захисту насіння вельми широкий, і орієнтуватися в ньому непросто. Тож коли постає питання, що саме обрати, треба передусім проаналізувати помилки минулих років та намагатися уникнути їх у майбутньому. Кожна насінина зберігає душу і мікрофлору агроценозу, у якому її вирощено, а земля, на якій ми працюємо, має свою душу і мікрофлору, що сформувалася на ній протягом багатьох років.
 
altПогодні умови минулого сезону сприяли розвитку озимих зернових культур. І хоча осінньо-зимовий період останньої вегетації дав чимало приводів для занепокоєння, загалом 98% посівів озимої пшениці перезимували. Сніговий покрив був досить потужним, особливо порівняно з минулими 5–10 роками. Але весна додала своїх турбот. Передусім великий відсоток вегетативної маси озимих зернових було втрачено внаслідок розвитку снігової плісняви (рис. 1).
 
Що таке снігова пліснява? Це низькотемпературні організми грибкової природи, які розвиваються під сніговим покривом і викликають інфекційне випадання рослин. Проявляється хвороба навесні і спричиняє чималі втрати урожаю. Тактика захисту озимих культур від снігової плісняви полягає у низці агротехнічних заходів, які покращують фітосанітарний стан ґрунту, серед них протруєння насіння та обробка посівів фунгіцидами.
 
Результати моніторингу посівів озимої пшениці у весняний період засвідчують, що поля озимих, де як протруйник використовувалися препарати, що містять діючу речовину флудиоксоніл, набагато менше уражені сніговою пліснявою і набагато раніше відновили вегетацію.
 
Сьогодні на ринку засобів захисту флудиоксоніл входить до складу наступних препаратів, які рекомендовані для обробки зернових культур: Максим Стар, Максим Форте і Селест Топ. Розглянемо їх докладніше.
 
altЯкщо ви обираєте лише фунгіцидний захист, то критерієм, на який треба зважати при остаточному рішенні, є рівень інфікування насіння і ґрунту. Визначити його можна, провівши фітоекспертизу насіння (крім наукових установ, її пропонує своїм клієнтам і компанія «Сингента») та знаючи попередника й систему обробітку ґрунту. Скажімо, якщо очікується середній рівень інфікування насіння й ґрунту (оптимальний або добрий попередник, традиційна система обробітку ґрунту), то може виникнути дві головні групи проблем, які потребують вирішення. У першому випадку найбільшу загрозу для посівів озимих становлять фузаріозно-гельмінтоспоріозні кореневі гнилі і сажкові хвороби. У такому разі рекомендуємо протруїти насіння препаратом Максим Стар 025 FS т. к. с., який містить 18,75 г/л флудиоксонілу і 6,25 г/л ципроконазолу. Застосування цього продукту з нормою використання 1,0–1,5 л/т на пшениці та 1,5–2,0 л/т на ячмені найефективніше вирішує згадані проблеми. Максим Стар 025 FS т. к. с. містить дві діючі речовини (далі ДР) з різних хімічних класів, з різними механізмами дії на різні групи фітопатогенів і тривалим терміном захисту (до 60 і більше днів).
 
Ті самі проблеми, але з набагато потужнішим ефектом вирішує і протруйник Максим Форте (формула М), що містить 25 г/л флудиоксонілу, 15 г/л тебуконазолу і 10 г/л азоксістробіну. Нова покращена формуляція препарату дозволяє максимально утримувати діючі речовини на поверхні обробленої зернівки. Рекомендуємо використовувати цей препарат, коли за результатами фітоекспертизи посівного матеріалу наявність на зерні грибів роду Fusarium spp. перевищує 10% та виявлено багато інших збудників (рис. 2). Цей протруйник попереджає також восени ранній розвиток борошнистої роси і септоріозу.
 
Якщо ж найважливіша проблема - захист насіння і сходів від сажкових хвороб, пітіозних кореневих гнилей (їх викликають недовершені гриби з роду Pythium), пліснявіння насіння (гриби родів Alternaria і Penicillum) та заощадити гроші, то найкраще застосувати новий протруйник компанії «Сингента» Сертікор 050 FS т. к. с. Він так само містить дві діючі речовини - 30 г/л тебуконазолу і 20 г/л металаксилу-М (мефеноксаму). Норма використання Сертікору 050 FS т. к. с. - 0,75–1,0 л/т на насінні ячменю й пшениці. Контроль різних кореневих гнилей у цьому випадку цілком задовільний і на доброму рівні. Крім того, металаксил-М у складі протруйника через контроль пітіуму непрямо покращує його ефективність проти інших кореневих гнилей (рис. 3).
 
altСьогодні дедалі актуальнішим стає захист посівів зернових не тільки від хвороб, а й від шкідників. Компанія «Сингента» - піонер у цьому напрямі захисту. Раніше це був протруйник Промет, згодом Круїзер 350 FS т. к. с. (норма використання - 0,4–0,5 л/т), а з 2010 року це новий комплексний фунгіцидно-інсектицидний протруйник для пшениці Селест Топ 312,5 FS т. к. с. Цей продукт містить три діючі речовини: 262,5 г/л тіаметоксаму, 25 г/л флудиоксонілу і 25 г/л дифеноконазолу. Зареєстровано його з нормою використання 1–2 л/т. За вмістом тіаметоксаму 1 л Селест Топ 312,5 FS т. к. с. дорівнює 0,75 л Круїзеру 350 FS т. к. с. Тобто він забезпечує високий рівень контролю усіх основних шкідників озимих культур (жужелиць, злакових мух, попелиць, цикадок тощо) протягом усього періоду осінньої вегетації культури. А два фунгіцидні компоненти ефективно контролюють усі головні грибні хвороби пшениці (за вмістом флудиоксонілу 1 л Селест Топ 312,5 FS т. к. с. дорівнює 1,3 л Максим Стар 025 FS т. к. с.). Дослідження відділу технічного розвитку й реєстрації компанії «Сингента» свідчать, що оптимальною нормою Селест Топ для більшості території України є 1,5 л/т. Головна відмінність тіаметоксаму від інших діючих речовин, які використовуються для захисту насіння, - його надзвичайна розчинність у воді, а отже, і в клітинному соку рослин. Наприклад, тіаметоксам у 6,5 разу більше розчинний порівняно з найближчим конкурентом імідоклопридом. Так забезпечується майже миттєвий захист рослини одразу після початку проростання насінини та невелика кількість потрібної ДР при високій ефективності проти шкідників. Для інформації: за даними «Британського довідника з пестицидів» (BritishPesticideManual), ефективна норма імідоклоприду становить 50–175 г  ДР на 100 кг насіння або 500–1750 г/т.
 
Щоб зменшити собівартість обробки 1 т насіння, цілком можливо до 1 л Селест Топ 312,5 FS т. к. с. додавати 0,75–1,0 л Максим Форте м. к. с. чи 1 л Максим Стар 025 FS т. к. с. Такі варіанти сумішей забезпечать дуже високий рівень комплексного захисту як насіннєвих, так і високо інтенсивних та урожайних посівів сучасних сортів пшениці і ячменю. Крім захисту сходів рівня «Преміум», Селест Топ 312,5 FS т. к. с. чинить потужну фізіологічну дію на рослини, так званий «Вігор»-ефект. Це явище полягає у тому, що ви отримуєте раніші й одночасні сходи з кращим розвитком кореневої системи та кращим осіннім кущенням. Рослинам притаманна більша опірність до різних стресових чинників, зокрема й до умов зимівлі. До речі, використання Селест Топ 312,5 FS т. к. с. на насінницьких посівах і високих мінеральних фонах дозволяє заощадити норму висіву на 15–20% від загальновживаних. Усе це разом забезпечує господареві більший спокій восени і дає впевненість у високому врожаї найкращої якості.
 
altНаостанок хочеться нагадати, що «Сингента» приділяє дуже багато уваги якості обробки насіння та співпраці з чільними селекційними установами України, як-от ОСГІ, Інститут фізіології рослин і генетики, Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва, Миронівський інститут пшениці, а також з багатьма насіннєвими компаніями. Така координація зусиль уже давно вийшла за межі просто досліджень. Просимо не забувати й про те, що якісний протруйник - це не лише діюча речовина, а ще близько 20 інших складників. Усе це забезпечує максимальну ефективність препарату, екологічність і технологічність його застосування (відповідний вміст ДР, рівномірність покриття насінини, якість барвника, зменшення пилення і втрат його з насіння тощо).
 
На жаль, нині в умовах дефіциту коштів виробники часто-густо спокушаються привабливою ціною генеричних і навіть фальсифікованих протруйників та втрачають дуже багато на якості й ефективності. Ми рекомендуємо господарствам купувати якісні протруйники тільки в офіційних партнерів «Сингенти». До того ж, компанія спільно зі своїми партнерами впроваджує різні схеми роботи (кредити, бартер, акції тощо), які роблять протруйники доступнішими для споживачів. Завжди до ваших послуг наші діагностичні центри, які допоможуть визначити реальну фітосанітарну картину кожної партії насіннєвого матеріалу та вибрати протруйник, максимально близький до умов вашого господарства.

svidome

 28 січня 2022
Уповноважені банки з моменту старту програми «Доступні кредити 5-7-9%» видали представникам малого та середнього підприємництва кредитів на майже 85 млрд грн.
Уповноважені банки з моменту старту програми «Доступні кредити 5-7-9%» видали представникам малого та середнього підприємництва кредитів на майже 85 млрд грн.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Створення підприємства з виробництва літальних і наземних безпілотних апаратів передбачене в межах індустріального парку LANIVTSI у Тернопільській області.
Створення підприємства з виробництва літальних і наземних безпілотних апаратів передбачене в межах індустріального парку LANIVTSI у Тернопільській області.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Через енергетичну кризу й подорожчання газу частина українських тепличних господарств тимчасово, або повністю, припинили роботу. Великі господарства шукають альтернативні шляхи розв’язання проблеми. Так, наприклад, на Уманському тепличному комбінаті збудували котельню, що працюватиме на щепі.
Через енергетичну кризу й подорожчання газу частина українських тепличних господарств тимчасово, або повністю, припинили роботу. Великі господарства шукають альтернативні шляхи розв’язання проблеми. Так, наприклад, на Уманському тепличному комбінаті збудували котельню, що працюватиме на щепі.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Найближчим часом Канада та Україна офіційно розпочнуть перемовини про розширення чинної Угоди про вільну торгівлю.
Найближчим часом Канада та Україна офіційно розпочнуть перемовини про розширення чинної Угоди про вільну торгівлю.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Садівники просять державу скасувати ПДВ на фрукти та доплачувати господарствам, коли ті вимушені продавати вирощене нижче від собівартості. Інакше галузі загрожує колапс.
Садівники просять державу скасувати ПДВ на фрукти та доплачувати господарствам, коли ті вимушені продавати вирощене нижче від собівартості. Інакше галузі загрожує колапс.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Українське сухе молоко дорожчає, але, як і раніше, ціни набагато нижчі від світових і дуже часто вони не дотягують навіть до поточного рівня собівартості сушіння. Сухе незбиране молоко теж дорожчає, але повільніше, ніж сухе знежирене молоко (СЗМ).
Українське сухе молоко дорожчає, але, як і раніше, ціни набагато нижчі від світових і дуже часто вони не дотягують навіть до поточного рівня собівартості сушіння. Сухе незбиране молоко теж дорожчає, але повільніше, ніж сухе знежирене молоко (СЗМ).
28 січня 2022
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.