Берегти грунт і рослину. Тому тільки найкращі гібриди і тільки надійні партнери

Наталія АНТОНЕНКО, спеціально для "АС"
«Для нас просто важливо дати людям хліб і до хліба олію», - зовсім по-простому, без пафосу говорить керівник фермерського господарства «Оазис» з Первомайського району на Миколаївщині Василь Колесніченко. Тільки от результати у цього периферійного господарства, до якого навіть газ ще не дотягнули, гідні подиву. І щодо пшениці, і щодо соняшнику. Спробуємо розпитати і зрозуміти, завдяки чому.

 

Починати тільки з якісного
«Не ми обрали, наша кліматична зона диктує основну культуру - пшеницю», - запевняють миколаївські агровиробники. На «диктат» природи «Оазис» відповідає 95 % пшениці другого класу. Додає і перший. І це реальна, ретельно перевірена міжнародними експертами якість. Усі необхідні дослідження та аналізи тут роблять частіше за інших, адже господарство спеціалізується на елітному насінництві. Останнє і приносить непогані дивіденди.
 
alt«Відбираємо тільки найкращі сорти, гібриди, щоб згодом рекомендувати їх сільгосптоваровиробникам, які у нас їх закуповують», - розповідає Василь Іванович.
 
По соняшнику цього року на площі 800 га вийшли на максимальні 47 ц/га, мінімум - по 40 ц/га. Отож рекорд Полтавської Калинівки у майже 50 ц/га вважають абсолютно реальним досягненням, бо самі практично наблизилися до нього.
 
Звідки такі успіхи у господарства, що починалося з колгоспу-банкрута, практично на голому місці? Концепція у пана Колесніченка одна: весь матеріал брати тільки у перевірених солідних партнерів. Довіряє здебільшого найвідомішим світовим брендам і постійно запитує з них новинки, аби виростити у себе.
 
«Як тільки вийшли на нормальний рівень і підзаробили грошей (все хороше коштує дорого!), одразу розпочали роботу із «Сингентою», - ділиться керівник «Оазису». - Мене захоплює, що у таких міжнародних компаніях величезні кошти витрачаються на наукові дослідження. Саме це викликає довіру. Тому я з ними працюю. Наша практика доводить, що це правильно».
 
Максимально убезпечитися
Нинішній рік не поскупився на кліматичні «сюрпризи»: вологи набагато більше норми. Дощі дали по 50–70 мм. Для соняшнику - це більш ніж серйозне випробування. Отут і проявилися чудові гібриди від «Сингенти» - Конді, Армоні, Опера ПР. Попри все саме з ними отримали гарні сходи. Особливо, зазначають аграрії, проявилась така характеристика, як стійкість до хвороб.
 
Також абсолютно позбулися проблем із випадінням. Реально зійшло все один в один, схожість - буквально 95 %. «Якщо спланували отримати свої 50–55 тис. т врожаю, то не треба метушитися: 40 - мало, 70 - багато. Знаємо, вони у нас чітко будуть», - розповів Василь Колесніченко.
 
altМали атаку мотилька, совки, тому мусили застосувати препарати. Грунтові гербіциди в господарстві вносять з урахуванням того, що саме буде посіяне на певному полі наступного року. «Карта посівів і на нинішній, і на наступний рік завжди в голові у мого агронома», - з гордістю посміхається Колесніченко.
 
До речі, стосовно кадрів у керівника особлива думка. Він переконаний, що без відповідного спеціаліста, при чому високого класу, навіть нема чого думати, скажімо, про відкриття нових напрямів у господарстві. Саме тому, наприклад, не планує поки що розвивати тваринництво. Каже, що кваліфікованих тваринників зараз у селі не більше 5–6 чоловік, а це надто мало.
 
Комплексну систему захисту і догляду узгоджували із спеціалістами партнера - «Сингенти». Відтак, перестали вносити під соняшник ацетохлор, розібралися, що тут не виключені передозування, накопичення. Особливо потерпав горох, який сіяли після соняшнику - наступник ставав геть ніякий, розбитий. Змінили на Примекстра TZ Голд - перевірений продукт компанії «Сингента». Тепер і горох, і пшеницю можна сіяти впевнено. А чіткої системи сівозмін у господарстві дотримуються дуже ретельно.
 
Прихильники класичної сівозміни
«Соняшник у нас слугує непоганим попередником для пшениці. Загалом від 7 до 12 культур використовуємо у сівозміні на своїх 5,5 тис. га, залежно від особливостей маркетингового року, - розкриває всі карти Василь Колесніченко. - Буває, включаємо і нут, і гірчицю, сафлор як попередники. Обов’язково у сівозміні є горох як єдина культура, що за будь-яких обставин дає певну форму азоту, залишає його в грунті, накопичує. Висіваємо сою, бобові, кукурудзу. Соняшник займає 15–17 % усіх площ. Виходить, що на одне й те ж поле він потрапляє мінімум через 6–7 років».
 
altПро що б не говорив керівник «Оазису», повертається до головного: треба берегти культури від стресів, яких зараз стає все більше. І турбота може полягати у відповідних технологіях і використанні найкращих гібридів та застосуванні найновішої техніки.
 
«Важко уявити, як тільки рослинам вдається пережити кліматичні ризики останніх часів, - ділиться спостереженнями Василь Іванович. - Помічаю, що геть зникли теплі вечори і ночі, які були раніше. Після денного тепла і навіть спеки різко наступають нічні холоди. Саме така поляризація клімату найважча для рослин. Ми констатували перепади навіть у 25 градусів!»
 
Якщо хочемо за таких змін клімату втриматися і розвиватися, нема іншого виходу, як берегти родючість грунту усіма можливими способами.
 
Господарству дісталися важкі чорноземи. Великою проблемою називають ущільнення. Саме цей фактор зупиняє і від застосування нульової технології, хоча потрібну для ноу-тіллу техніку завбачливі господарі вже придбали.
 
З технікою дрібниць не буває
Щоб убезпечитись від неприємностей, найперше, одразу після збирання стараються обробити, застосовуючи лущення, дискування. Вичікують погоду, розбивають грудки, обирають час для вирівнювання. До підбору техніки ставляться все за тим же принципом, що і до посадкового матеріалу, добрив та засобів захисту: орієнтуються тільки на дорогу техніку, перевірених надійних виробників. І головне - щоб чітко відповідала структурі полів та особливостям культур.
 
alt«Працюємо сівалками FRANZ KLEINE і Challenger. Раніше використовували непогані румунські СПЧ, - розповідає Василь Колісниченко. - Але вже до наступного сезону будемо продавати і ці, замінювати на нові, тому що наявна техніка вже не дає нам можливості одночасно вносити стартові добрива. Націлені на OPTIMA і знову на восьмирядний Challenger. Могли б зупинитися на 16-рядних, але в наших умовах, на наших грунтах проявляються як їхні переваги, так і недоліки. Чудово сіють кукурудзу, але потребують найвищого калібрування під час сівби соняшнику. Тобто продумуємо наперед найменші деталі і, здавалося б, дрібниці».
 
Соняшник нинішнього урожаю «Оазис» притримує в очікуванні відповідної ціни. Тут оптимістично вважають, що вона неодмінно мусить вирости, адже сировини очікують заводи, котрим треба запустити виробництво і дати не тільки продукцію, але й роботу людям.
 
Паливо «вирощують» самі
Елітне насінництво, за визнанням господарників, дає їм можливість непогано заробляти і додатково розвивати ще один прогресивний напрям бізнесу. Адже збудували сушарку для своїх потреб і надання послуг клієнтам. До речі, із вологістю, зокрема на соняшнику, навіть нинішнього, порівняно вдалого року, були деякі проблеми. Отримали насіння із вологістю 8,5–9 %, тому довелося сушити, доводячи до потрібної кондиції.
 
І тік, і завод з виробництва пелет, і сушарка - все побудоване власним коштом, без інвестицій. А головне, і працює без використання газу - на екологічно чистому паливі. Газу в їх периферійній місцині не було і поки що так і немає.
 
«Горді, що використовуємо відновлювані джерела енергії, - каже Василь Колесніченко. - Для нас це принципово. Це відповідає нашій концепції розвитку господарства. Все працює на соломі та відходах. Налагоджено збирання і тюкування соломи. Відпрацювали виробництво кормових гранул із багаторічних трав, у т.ч. люцерни. Усе зав’язане в єдиний живий організм виробництва. Скажімо, люцерну використовуємо для виробництва гранул, вона ж, у свою чергу, є чудовим попередником у сівозміні як носій азоту».
 
Для пелет іде також щепа, відходи після прорідження посадок, чистки дерев.
 
Працювати тільки з професіоналами
Найголовніша ж ланка, про яку постійно впродовж нашої розмови наголошує Василь Колесніченко, - це люди. Якби не вправний керуючий, високо-кваліфіковані агроном, головний інженер, визнає, навіть не брався б за господарювання. Фахівці постійно в русі, не пропускають головних подій галузі - виставки, конференції. Відстежують ринок максимально, а особливо - все, що відбувається нового. За такими ж критеріями свого часу знайшли та обрали в партнери компанію «Сингента».
 
alt«Для мене головне, - зізнається Василь Іванович, - що у нас немає відносин «продав-купив і забув». Фахівці «Сингенти» дуже ініціативні. Не просто пропонують препарат, а ще й не полишають поле разом із нами, аби відстежити ефективність застосування, простежити за особливостями, допомогти в разі якихось несподіванок. Трапився, було, напад шкідників - оперативно «розрулювали», навіть літак задіювали. Разом вдалося вберегти посіви. Це, як у технічних компаніях, можна назвати сервісним супроводом. Інакшого партнерства тепер і не уявляю. Дуже високо ціную таку атмосферу професіоналізму. Навіть свого сина відправляв попрактикуватися у їхньому середовищі. Тепер він допомагає мені в господарстві і розмовляє із фахівцями однією мовою. Це дорогого коштує».
 
«Оазис» завжди радо організовує та приймає демонстрації, Дні поля, семінари відомих компаній на базі своїх угідь. Кажуть, готові і до наступних експериментів.
 
«Розраховуємо і на розуміння наших проблем, - додає Василь Колесніченко. - Бо вони точно будуть. От наш головний агроном вже б’є на сполох, тому що сьогоднішні погодні показники вже значно гірші за торішні, тому таких відмінних урожаїв навряд чи знову дочекаємось. А це означає, що не можемо розслаблятися ні ми, ні наші партнери, які, сподіваюся, не підведуть і надалі».

 

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 22 вересня 2020
Україна посідає друге місце серед 20 найбільших експортерів лохини в світі за показником темпу приросту експорту блакитної ягоди.
Україна посідає друге місце серед 20 найбільших експортерів лохини в світі за показником темпу приросту експорту блакитної ягоди.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Цього року аграрії України збирають соняшник із середньою урожайністю 16,1 ц/га, що на 24,4% менше, ніж торік.
Цього року аграрії України збирають соняшник із середньою урожайністю 16,1 ц/га, що на 24,4% менше, ніж торік.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
За період з 1 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року морським шляхом Україна експортувала 6,63 млн тонн рослинної олії, що на 300 тис. тонн більше, ніж у попередньому маркетинговому році.
За період з 1 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року морським шляхом Україна експортувала 6,63 млн тонн рослинної олії, що на 300 тис. тонн більше, ніж у попередньому маркетинговому році.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Майже 13 мільйонів доларів заробила Україна за 4 місяці 2020-го року на експорті насіння вітчизняної селекції.
Майже 13 мільйонів доларів заробила Україна за 4 місяці 2020-го року на експорті насіння вітчизняної селекції.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Уже півтора місяця деревопереробний цех державного підприємства «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство» переробляє другосортну деревину на експорт до Китаю.
Уже півтора місяця деревопереробний цех державного підприємства «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство» переробляє другосортну деревину на експорт до Китаю.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Спалахи скандалів довкола вітчизняної продукції під позначкою «органік», низька купівельна спроможність українців, а також експорт органічної сировини на ринок ЄС, котрий диктує свої ціни та правила гри. Такі причини низької популярності органічної продукції в Україні.
Спалахи скандалів довкола вітчизняної продукції під позначкою «органік», низька купівельна спроможність українців, а також експорт органічної сировини на ринок ЄС, котрий диктує свої ціни та правила гри. Такі причини низької популярності органічної продукції в Україні.
22 вересня 2020

Please publish modules in offcanvas position.