×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Вирощуємо озимий ріпак з «Монсанто»

/ Агрономія Сьогодні / Середа, 16 квітня 2014 16:30
Леся МАНЬКОВСЬКА, спеціально для "АС"
Конференція на тему «Вирощування озимого ріпаку» зібрала у Тернополі понад сотню аграріїв та сільгоспвиробників із Хмельниччини, Чернівців та Житомирщини. Організатор зібрання, компанія «Монсанто», вже не вперше проводить такі наукові семінари, та з кожним роком зацікавлення агровиробників тільки зростає.

 

Перші в Європі, треті - у світі
Для початку присутніх ознайомили з історією компанії, її баченням подальшого розвитку та співпраці. Зі слів Андрія Луцька, регіонального менеджера з продажу компанії «Монсанто Україна», на сьогодні Україна займає перше місце у Європі та третє місце у світі за розвитком та використанням продукції компанії «Монсанто». І щороку кількість аграріїв, які приєднуються до співпраці з «Монсанто», невпинно збільшується. У свою чергу, фахівці поетапно консультують фермерів і допомагають їм отримати додатковий прибуток.
 
Більше того, якщо розглядати роботу компанії на державному рівні, то це серйозні інвестиції. «Компанія вже почала інвестиції у виробництво кукурудзи в Україні і загальний обсяг цих інвестицій очікується в розмірі понад 200 млн гривень. Вже сьогодні «Монсанто» є одним із найбільших виробників насіння кукурудзи в Україні та забезпечує сільгоспвиробників насінням світової якості, яке було повіністю вироблено в Україні. Щороку компанія закладає тисячів випробувальних ділянок і ділиться із агараріями найновішою інформацією. Минулого року навчальні заходи компанії відвідали понад 4000 сільгоспвиробників. У своїй роботі компанія застосовує комплексний підхід. У цьому комплексі пов’язані селекція і насінництво в Україні і світі, найновітніші технології вирощування кукурудзи і ріпаку, якими компанія ділиться із своїми клієнтами. В компанії зростає також штат фахівців. Це необхідно робити, адже, нині, крім великих посівів кукурудзи, залишаються й значні посіви ріпаку, що є дуже високотехнологічною культурою. Найбільші площі - понад 100 тис. га у Вінницькій та Одеській областях», - розповів Андрій Луцько.
 
Фокус на ріпак із підвищеною зимостійкістю
Особлива увага - виведенню гібридів ріпаку з підвищеною зимостійкістю та урожайністю. Про технологію вирощування озимого ріпаку від компанії «Монсанто», особливості розвитку рослин восени та рекомендації за доглядом весною присутнім розповів Віктор Любар, представник відділу з розвитку технологій «Монсанто Україна».
 
altРіпак вважається холодостій-кою, волого- і світлолюбивою культурою. Вивчення біологічних особливостей озимого ріпаку засвідчило, що кліматичні умови є одним із вирішальних чинників при вирощуванні цієї культури й отриманні високих урожаїв. Крім кліматичних чинників, зимостійкість ріпаку залежить значною мірою від агротехнічних заходів, проведених восени: строк і якість підготовки ґрунту, якість насіння, строк сівби, норма висіву, кількість внесених мінеральних добрив. Саме добрива є одним із факторів, від якого залежить умови розвитку як рослин, так і шкідливих організмів. Їх вплив проявляється у зміні мікроклімату, в посівах, морфо-фізіологічних особливостей рослин, зміщенні фенологічних фаз їх розвитку.
 
Три кроки у стратегії удобрення озимого ріпаку
Забезпечення рослин озимого ріпаку основними поживними речовинами є одним із визначальних чинників доброго їх розвитку і високої продуктивності. Детально Віктор Любар розповів про три кроки основної стратегії удобрення озимого ріпаку: «Допосівне удобрення - головні елементи живлення. Це фосфор, калій та азот (для початкового розвитку), а також рекомендується вносити магній разом із вапнуванням під попередник, який був за один рік до посіву ріпаку. Наступне - варто взяти до уваги перше весняне удобрення - азотне з додаванням сірки, а далі друге азотне удобрення. Додатково рекомендують використовувати рідкі добрива з мікроелементами B, Mg або S». Розрахунок азотних добрив залежить насамперед від ґрунту.
 
Сульфат амонію - добриво з обмеженим вимиванням з ґрунту, містить 24 % S, дуже сильно зменшує pH ґрунту. Рекомендується використовувати перед посівом. Не варто його застосовувати на легких, піщаних ґрунтах або з низьким pH.
 
Аміачна селітра містить дві форми азоту: NH4 + I NO3. Легко розчиняється, швидкий процес нітрифікації. Найкращий вибір для удобрення ріпаку у перше весняне удобрення.

alt

Сечовина містить 46 % N у амідній формі NH2, легко розчиняється. Азот готовий до використання рослинами після ферментативного гідролізу - фермент сечовини. Цей процес потребує температури - 6 градусів. Для удобрення ріпаку рекомендується обприскування 5–8 % розчином.

 
Фосфат амонію - комплексне добриво, амонійна форма NH4+. Низький кислотний ефект і висока розчинність цього добрива дозволяє нам використовувати їх для ріпаку, але вони повинні бути зароблені в ґрунт після внесення до посіву.
 
КАС - карбамідно-аміачна суміш - 28–32 % N, містить 50 % N в амідній формі, 25 % N у нітратній формі і 25 % N в амонійній формі. У програмі удобрення ріпаку можливе використання в осінній та весняний періоди, але у холодних зонах при ранньому весняному внесенні ефективність буде обмежена.
 
Також учасники семінару цікавились основними шкідниками ріпаку і термінами внесення інсектицидів. На ці та чимало інших запитань відповідав Василь Москалюк, представник відділу технологій «Монсанто Україна», який, зокрема, особливу увагу приділив потребам фермерів. Василь Москалюк, умовно розділивши територію України на кілька частин, відзначив найголовніші чинники, що впливають на урожайність гібридів: стійкість до хвороб, ранній термін сівби, стійкість до розтріскування стручків, зимостійкість. Відповідно до потреб аграріїв пан Москалюк рекомендував, на яких землях сіяти відповідні гібриди. Зокрема, аграріям пропонував перелік ефективних портфоліо:
 
  • Високий рівень врожаю (інтенсивні технології) - Ексел, Екзагон, Екзотік, Ексфілд, Екстрон, ДК Седона.
  • Стабільність урожаю та страхування ризиків - Екзотік, ДК Секюр.
  • Зимостійкість, холодостійкість - ДК Секюр, ДК Серенада, ДК Секвоя, ДК Екстрон.
  • Стійкість до осипання - Екстенд, Екзагон, Ексел.
  • Ресурсоощадність технології вирощування - ДК Секюр, ДК Серенада, ДК Секвоя, Екзекютів.
  • Раннє достигання, технологічність - ДК Секюр, ДК Серенада, ДК Секвоя, Екзекютів.
  • Придатність до дуже ранніх термінів сівби - ДК Секюр, ДК Серенада, ДК Секвоя, ДК Седона.
 
Василь Москалюк детально охарактеризував та рекомендував фермерам наступні гібриди - новинки у компанії «Монсанто».
 
Ексфілд - відзначається стабільністю врожаю, високими темпами розвитку восени та стійкістю до вилягання. Це середньоранній гібрид, який виправдовує витрати та стовідсотково гарантує прибуток від вкладень.
 
Екстрон - гібрид нового покоління, має вищу потенційну врожайність та вміст олії, нижчий рівень глюкозинолатів, ніж попередні покоління. Один з найкращих гібридів для високотехнологічного вирощування в Україні. Стабільно високий рівень урожайності, з року в рік гарантує задоволення вимог виробників.
 
ДК Секвоя - гібрид, який має найвищі темпи осіннього і весняного розвитку серед гібридів із підвищеною зимостійкістю. Стабільний при вирощуванні.
 
ДК Седона - протягом останніх років цей гібрид, поряд з іншими із підвищеною зимостійкістю, продемонстрував відмінні показники зимостійкості в усіх європейських регіонах вирощування ріпаку. Одночасно він гарантує найвищі показники врожайності. Відмінні показники стійкості до вилягання і низький вміст глюкозинолатів. Компактна та коротка рослина (135–140 см) забезпечує максимальну ефективність під час збору врожаю.
 
Усе почуте аграрії активно обговорювали між собою. У свою чергу, представники компанії «Монсанто» пообіцяли проводити такі наукові семінари частіше. Адже вони справді користуються попитом серед українських агровиробників та фермерів.
 
Під час семінару учасники активно ділились досвідом та практичними навиками вирощування гібридів ріпаку компанії «Монсанто».

Коментарі
 
altОлександр МЕЛЬНИКагроном ПП «Аграрна компанія 2004», Хмельниччина
- Наша аграрна компанія займається ріпаком давно, з 2005 року вирощуємо озимий ріпак на насіння. Загальна площа - від 300 до 500 га. Співпрацюємо з компанією «Монсанто» і надзвичайно задоволені урожайністю. У різні роки маємо від 35 до 40 ц/га. Найчастіше сіємо такі гібриди, як Екзотік, Ексагон та Ексель. А сьогодні про підживлення, використання мінеральних добрив дуже цікаво розповіли, як і про технологію вирощування озимого ріпаку.

altМикола ШАНДРУКголовний агроном ТСП фірма «Горинь», Лановецький р-н, Тернопільщина
- З компанією «Монсанто» ми співпрацюємо більш як п’ять років. Особливо добре зарекомендував та виправдав себе на наших полях гібрид Екзагон, який є стійким до розтріскування стручків, довго стоїть у полі і дає високий урожай. Крім того, ми ще вирощуємо Екзотік, Екстенд, Ексфілд. Щороку засіваємо 1200–1300 га озимого ріпаку, з яких майже 50 % займають посіви гібридів компанії «Монсанто». Урожайністю ми також задоволені - 35–40 ц/га, менше 35 ц/га не було жодного разу.
 
Також ми сіємо кукурудзу компанії «Монсанто», орієнтовна площа більше 2000 га. Такі конференції дуже важливо проводити, адже вже маємо досвід, але щоразу дізнаємось щось нове. До прикладу, сьогодні зацікавила мене фізіологія розвитку ріпаку. Я вивчав це ще в інституті, а нині відновилось у пам’яті і буду практикувати.

altВолодимир ГОРБАТЮКголовний агроном ТзОВ «Бучачагрохлібпром», Бучацький р-н, Тернопільщина
- У нашому підприємстві загальна площа посівів становить 25 500 га. Серед посівів: озима пшениця - понад 6 тис. га, озимий ріпак - понад 4 тис. га, озимий ячмінь - майже 2 тис. га та кукурудзи - 5 тис. га. Будемо збільшувати ще площі озимого ріпаку. Сіємо також цукрові буряки, соняшник та ярий ячмінь.
 
З компанією «Монсанто» працюємо вже шість років. Що стосується ріпаку, то найчастіше сіємо такі гібриди, як Ексель, Ексагон, Екзекютів. Урожайністю задоволені, понад 40 ц/га у попередні роки. Під час таких наукових семінарів отримуємо багато важливої та цікавої інформації, а фахівці компанії «Монсанто» завжди готові допомогти порадою та консультацією. Сподіваємось на подальшу тісну співпрацю.

svidome

 23 листопада 2020
Портовий термінал EVT відвантажив перший мільйон тонн зернових на експорт з початку 2020/21 маркетинговогороку. Позначку досягли 19 листопада в ході навантаження суднової партії кукурудзи на Панамакс Aqua Lady.
Портовий термінал EVT відвантажив перший мільйон тонн зернових на експорт з початку 2020/21 маркетинговогороку. Позначку досягли 19 листопада в ході навантаження суднової партії кукурудзи на Панамакс Aqua Lady.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
Враховуючи рівень виробництва основних видів насіння олійних культур у 2020 році, а також складні погодні умови, асоціація «Укроліяпром» знизила оцінку урожаю насіння олійних культур у 2020/21 МР до 18,85 млн тонн проти 22,23 млн тонн у 2019/20 МР (-3,38 млн тонн).
Враховуючи рівень виробництва основних видів насіння олійних культур у 2020 році, а також складні погодні умови, асоціація «Укроліяпром» знизила оцінку урожаю насіння олійних культур у 2020/21 МР до 18,85 млн тонн проти 22,23 млн тонн у 2019/20 МР (-3,38 млн тонн).
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
Вже з початку 2021 року ціни на готову молочну продукцію можуть зрости на 2,5-5% залежно від продуктової категорії.
Вже з початку 2021 року ціни на готову молочну продукцію можуть зрости на 2,5-5% залежно від продуктової категорії.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
За даними дослідження щодо значення лісосмуг в ОТГ, проведеного проектом «Лісосмуги життя» благодійного фонду Peli can live спільно із Асоціацією об'єднаних територіальних громад, більше 96% громад не мають актуальної документації для наявних лісосмуг.
За даними дослідження щодо значення лісосмуг в ОТГ, проведеного проектом «Лісосмуги життя» благодійного фонду Peli can live спільно із Асоціацією об'єднаних територіальних громад, більше 96% громад не мають актуальної документації для наявних лісосмуг.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
Після тривалого зменшення цін на свиней забійних кондицій в Україні прогнозується ріст котирувань. Поточного тижня (з 23 по 29 листопада) середня ціна живця становитиме від 42 до 43 грн за кілограм.
Після тривалого зменшення цін на свиней забійних кондицій в Україні прогнозується ріст котирувань. Поточного тижня (з 23 по 29 листопада) середня ціна живця становитиме від 42 до 43 грн за кілограм.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
В Україні хочуть «законсервувати» понад 500 тисяч га землі. До таких заходів хочуть залучити території, які відносяться до техногенно забруднених або ж до малопродуктивних ділянках ґрунту.
В Україні хочуть «законсервувати» понад 500 тисяч га землі. До таких заходів хочуть залучити території, які відносяться до техногенно забруднених або ж до малопродуктивних ділянках ґрунту.
23 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.