Аронія: вирощування чорноплідної горобини

Аронія: вирощування чорноплідної горобини

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 17 вересня 2021 11:22

Крім традиційних сільськогосподарських культур — зернових, олійних, овочевих — українські фермери успішно вирощують та вдало експортують горіхи, терен, бузину і горобину, або ж аронію чорноплідну, з особливостями вирощування останньої пропонуємо ознайомитись.

Біологічні особливості
• Посадка та догляд за чорноплідною горобиною
• Розмноження аронії чорноплідної:

• Насіннєве розмноження
• Розмноження кореневими паростками
• Зелене живцювання в парниках

• Збирання врожаю чорноплідної горобини і його застосування
• Сорти чорноплідної горобини

 

Аронія чорноплідна — виходець зі східної частини Північної Америки, де вона поширена від Нової Шотландії до Онтаріо і Флориди. В нашій країні введення її в культуру пов’язано з ім’ям В. В. Мічуріна, який звернув увагу на цю рослину і рекомендував її для плодівництва.

Рід Aronia обєднує близько 15 видів і декілька гібридних форм, належить до родини розоцвітих RosaceaeJuss. На території країн СНД трапляються три види аронії — сливовиста, арбутасолиста і чорноплідна. В Україні культивують тільки один вид — аронію чорноплідну (горобина чорноплідна) — А. melanocarpa (Michx). Elliot.Чорноплідна горобина — багаторічний листопадний кущ з багатьма гілками різного віку. Кущ заввишки 2-2,5 м спочатку компактний, а з віком досить розлогий, складається з 8-15 основних гілок. Продуктивний період аронії становить 20-30 років.

Квітки аронії двостатеві, зібрані в щитковидні суцвіття, дрібні, білі. В наших умовах аронія чорноплідна цвіте у другій половині травня-на початку червня; цвітіння, залежно від погодних умов, триває 12-16 днів.

Аронія — добрий медонос, постачальник раннього цілющого меду, із різким запахом квітів, які нагадують запах рідкого мигдалю, що зумовлено ароматичною речовиною триметиламіном. З одного гектара насадження горобини чорноплідної збирають 50-60 кг меду.

Запилюється аронія комахами або вітром. При природному запиленні зазвичай зав’язуються близько 80-90 % плодів до загальної кількості квіток. Крім того, пізнє цвітіння виключає можливість пошкодження квіток весняними заморозками, що забезпечує щорічне і рясне її плодоношення. Плодоносити аронія чорноплідна починає на четвертому, рідше на третьому році життя. Плоди достигають у кінці серпня-початку вересня.У свіжому вигляді вони зберігаються протягом місяця. Середній урожай становить 0,6-1,5, максимальний, починаючи з п’ятого-шостого року, 10 кг з одного куща.

Плоди аронії чорноплідної кулясті, рідше — здушено-округлі, зелені — слабоопушені, зрілі — голі, чорні, блискучі, з сизим нальотом. Вага одного плоду становить 0,6-1,5 г. Шкірка їх щільна, що сприяє гарній цілісності в свіжому вигляді. На смак плоди аронії кислувато-солодкі з в’яжучим терпкуватим присмаком. Зрілі міцно тримаються на гілках і не обсипаються.

Аронія є багатим природним джерелом Р-активних речовин. Має високий вміст аптоціанових пігментів. Вміст аскорбінової кислоти в плодах аронії, залежно від зони вирощування, варіюєу межах 8-55 мг на 100 г плодів, бета-каротину — 1,1-2,5 мг/100 г плодів. У плодах також міститься досить багато цукру і сорбіту. Кількість цукру зростає від 1,7 % у зелених до 8 % у зрілих плодах. У зрілих плодах переважає фруктоза, в меншій кількості міститься глюкоза і сахароза. Вміст пектинових речовин у плодах аронії — 1,5-1,7 %.

Плоди і сік аронії чорноплідної містять: молібден — 0,38-1,88, марганець — 3,56-9,64, мідь — 0,81-2,97, бор — 0,15-0,71 мг на 1 кг сирої маси; відзначено також наявність кобальту, заліза, цинку. Вчені також вказують на здатність плодів аронії накопичувати в м’якоті значну кількість йоду (6-10 мкг на 100 г свіжих плодів). За вмістом йоду плоди аронії наближаються до субтропічної рослини фейхоа. Кількість йоду в плодах можна підвищити за допомогою удобрення кущів аронії йодистим калієм (з розрахунку 4-5 г на 0,01 га).

aroniya 4

Крім вищевказаних біологічно активних речовин, у плодах аронії чорноплідної містяться також вітаміни В2 (до 0,165 мг на 100 г плодів) і Е (0,8-2,2 мг), нікотинова (0,46-0,64 мг на 100 г маси плодів) та фолієва (1,5 мг у 100 г плодів) кислоти. Встановлено також наявність фосфоліпідів — лецитину і кефаліну.

Біологічно активні речовини плодів аронії чорноплідної зосереджені в основному в шкірці. Це необхідно враховувати при переробці плодів.

 

Біологічні особливості

Чорноплідна горобина — світлолюбива культура. Плоди в основному розміщуються на добре освітлених периферійних гілках. На загущених і затінених кущах урожай помітно знижується.

Аронія вимоглива не лише до вологості грунту, але і повітря. Високі температури літнього періоду, особливо якщо посушливий період збігається з фазою інтенсивного росту і дозрівання плодів, негативно позначаються на врожайності. Крім того, плоди стають менш соковитими дрібнішають, і набувають гірко-терпкого смаку. В той же час, надмірної вологості вона також не переносить. До грунтів не вибаглива, на вологих і удобрених грунтах надмірно росте, що негативно позначається на врожайності і зимо-стійкості.

Аронія чорноплідна — порода зимостійка. За результатами 30-річних досліджень в умовах Центрального ботанічного саду АН УРСР випадків пошкодження морозом не тільки пагонів, але і квіткових бруньок не спостерігалося. Отже, низькі температури зимового періоду не є перешкодою для широкого розповсюдження культури. Не пошкоджується вона і весняними заморозками, від яких дуже часто страждають багато плодово-ягідних культур.

 

Посадка та догляд за чорноплідною горобиною

Найкраще рослини аронії чорноплідної ростуть на багатих супіщаних і легких суглинкових грунтах. Важкі суглинки і дуже родючі грунти сприяють інтенсивному росту вегетативних пагонів, що помітно знижує урожайність. Не слід висаджувати аронію чорноплідну на легких піщаних ґрунтах і дуже сухих місцях — плоди виходять дрібні і менш соковиті. Коренева система чорноплідної горобини розташовується на відстані 50 см від поверхні грунту, тому близьке розташування грунтових вод не створює проблем.

Аронія чорноплідна — рослина багаторічна, на постійне місце її висаджують на 16 років і більше, що вимагає систематичної підготовки ґрунту.

Протягом року перед посадкою ділянку утримують під чорним паром або вирощують на ньому просапні культури. Для підвищення родючості грунту за рік до посадки аронії чорноплідної висівають сидерати. Добрими попередниками для неї служать багаторічні трави і сидеральні культури, конюшина, люпин, люцерна, добре удобрені кормові коренеплоди, картопля.

Передпосадкова підготовка ділянки полягає у створенні добре структурованого ґрунту, знищенні багаторічних бур’янів, особливо пирію.

Розміщення рослин на площі передбачає максимальне використання природних умов. Схеми посадки частіше зустрічаються 3х3 і 3х4 м. Однак при такому вирощуванні природні ресурси рослинами засвоюються до п’яти-семи років після посадки, з’являється багато бур’янів, збільшуються обсяг обробітку грунту, витрати праці і засобів.

Перспективнимиє ущільнені схеми розміщення — 2x1,5 м. При такому ущільненні в ряді рослини раніше вступають у товарне плодоношення. Так, на третій рік після посадки урожай при схемі 3x3 м становить 30 ц/га, при схемі 3x1,5 м — 55 ц/га, а при за схеми 2x1,5 м — 100 ц/га і більше. При щільному стоянні рослин в ряду ріст пагонів припиняється значно раніше, ніж у розрідженому, і добре визріває деревина. У другій половині літа рослини не витрачають поживні речовини на ріст, а витрачають їх на закладку квіткових бруньок і на підготовку до зими, що сприяє підвищенню зимо-стійкості насаджень. Взимку на таких посадках краще накопичується сніг, забезпечуючи їм захист від несприятливих умов.

У перші роки після посадки на постійне місце рослини займають невелику площу і не вимагають багато живлення. З віком же вони починають пригнічувати одна одну, що призводить до самозрідження. При невеликій площі живлення 2x1,5 м пригнічення настає до п’яти-шести років, при схемі 3x1,5 м — до семи-восьми років. Для рослин при схемі посадки 3х3 м і 3х4 м до п’яти-семи років зберігаються досить гарна освітленість і більш рівномірний розподіл поживних речовин. Недоліки цієї схеми (розрідженій) — неповне використання рослинами до семи-, восьмирічного віку відведеної їм площі, хоча в наступні роки такі насадження дають високі і стійкі врожаї по роках.

Проте міжряддя уперші 3-4 роки можна використовувати під овочеві та інші культури, що дозволить в деякій мірі знизити початкові витрати із закладання плантації. Грунт у міжряддях, якщо він не зайнятий просапними культурами, утримують під чорним паром, підтримуючи в рихлому і чистому стані. Оскільки коренева система в аронії поверхнева, верхній шар у безпосередній близькості від куща розпушують на глибину не більше 10 см.

Кущі висаджують в ями 60x60x40 см і вносять в кожну 8-10 кг перегною та суміш мінеральних добрив — 200-300 г суперфосфату і 30-50 г калійної солі. Сажанці в дворічному віці висаждують на постійне місце навесні або восени. На легких грунтах — на глибину 6-8 см, а на більш щільних — на 2-3 см глибше, ніж вони росли у розсаднику. Потім їх поливають і лунки мульчують гноєм, торфом або сухою землею.

На врожайність аронії впливає також ступінь освітленості всередині крони. Систематична обрізка — один із найважливіших агротехнічних прийомів, що сприяють підвищенню урожайності аронії.

Обрізку аронії чорноплідної проводять навесні для створення куща з 30-40 (50-60) різновікових гілок. Нормування гілок вручну більше застосовується на невеликих ділянках.

П-подібна обрізка. Гілки зрізують зверху і з боків на дво-, чотирирічну деревину і видаляють велику кількість плодових бруньок. Розміри кущів 1,1-2,1 м у висоту і 1,06-1,84 м в діаметрі після обрізки зменшуються відповідно до 1-1,5 м і 0,90-1,6 м. Через рік вони вже дають хороший урожай.

При контурній обрізці, яка сприяє загущенню куща в зоні зрізу і оголенню гілок біля основи, її повторюють на третій рік, причому площина зрізу повинна проходити на 10-20 см нижче місця першого зрізу. На одному кущі залишають 35-50 однорічних пагонів. На третій рік після обрізки кущі дають по 3 кг плодів, на четвертий — по 4,5-5 кг. Надбавка врожаю в порівнянні з кущами без обрізки становить 15-24 кг/га.

Вирізка коридору в сере­дині куща уздовж ряду сприяє гарному доступу світла до затінених частин рослин, адже квіткові бруньки закладаються не тільки на периферії куща, але і всередині нього. Коридор розділяє гілки на дві рівні зони, в нижній і верхній частинах насичені урожаєм, величина якого перевершує урожай із необрізаних кущів удвічі, відповідно 2,7 і 5-6 кг.

Обрізані кущі добре розвиваються, мають великі листя і плоди та невелику зону без врожаю.

aroniya 2

Косий зріз половини куща підвищує урожайність і на певний період покращує стан рослин. Однак він сприяє загущенню куща і оголення його основи. При такій обрізці через три-чотири роки збільшується зона без врожаю. Косий зріз проводять від верхньої точки середини куща до його основи з одного або відразу з двох сторін. Зріз гілок в один рік з одного боку, а на другий — з іншого в перший рік після обрізки незначно зменшує урожай.

Після збирання врожаю кущі, у яких припиняється поступальний ріст гілок, загущена крона і відсутність врожаю, зрізують до рівня поверхні грунту.

Висаджувати аронію чорноплідну краще восени. Весняне прогрівання верхніх шарів грунту (а у аронії коренева система розташовується неглибоко) викликає швидке набухання бруньок і їх розкриття. В умовах Центрального ботанічного саду, наприклад, листя в аронії, залежно від погодних умов, з’являється вже в першій-другій декадах квітня. Такий швидкий розвиток рослин, природно, скорочує терміни посадкових робіт навесні.

В період інтенсивного росту плодів аронії і їх дозрівання в посушливі періоди необхідний регулярний полив, забезпечує зволоження ґрунту не менше, ніж на 50 см. Після кожного поливу пристовбурні кола мульчують.

Для щорічного і рясного плодоношення вносяться органічні добрива через рік з розрахунку 30-40 т/га. З мінеральних добрив аронія чорноплідна особливо чутлива до азоту. За даними Алтайської дослідної станції садівництва, на 1 га плантації аронії щорічно ранньою весною по таломерзлому ґрунту необхідно вносити 1,5-2,0 ц аміачної селітри. Пояснюється це занадто раннім початком вегетації аронії. Фосфор і калій як важкорозчинні доцільні під зиму. На 1 га площі через рік вносять 3 ц суперфосфату і 1,5 ц калійних добрив.

Інші дослідники рекомендують у плодоносних насадженнях аронії вносити раз у 2-3 роки під обробіток грунту восени на 1 га: 20-30 т гною, 2-3 ц азотних, по 1,5 ц фосфорних і калійних добрив.

Після закладання насаджень грунт у рядках і міжряддях розпушують, бур’яни знищують. Бажано висівати сидерати — люпин, буркун тощо. В посушливі роки при відсутності зрошення грунт обробляють за системою чорного пару.

 

Розмноження аронії чорноплідної

Чорноплідна горобина розмножується насінням, горизонтальними відсадками, кореневими паростками, діленням куща, щепленням здерев’янілими і зеленими живцями.

 

Насіннєве розмноження

Мезгу аронії з насінням після віджимання соку поміщають в ємність і заливають водою. Наступного дня її перетирають, відокремлюючи насіння у воді (воно осідає на дно ємності). Потім насіння сушать на повітрі за температури 18°С, розфасовують у мішки і зберігають.Насіння висівають восени або після відповідної підготовки навесні.

При весняному посіві насіння аронії чорноплідної вимагає тривалої (до 150 днів) стратифікації. Починають її з першої половини грудня (до цього насіння зберігають у полотняних мішках за температури не вище 5°С і відносної вологості 50-70 %). Спочатку насіння замочують у воді, 7-10 днів витримують при температурі 12-14°, кладуть на лід або в підвал при температурі не більше 3°С і витримують 10 днів, потім знову 10 днів витримують при температурі 12-14°С. Змінну температуру підтримують 1,5-2 місяці, після чого знову укладають на лід або поміщають у холодний підвал. За 3-4 дні до посіву насіння переносять у тепле приміщення (але не пересушують). При весняному посіві пророслими або наклюнутим насінням сходи з’являються на 6-8-й день після посіву.

Для отримання високоякісних стандартних сіянців насіння аронії чорноплідної висівають у добре оброблений грунт на гряди під маркер або стрічковим способом. Під осінні посіви обробку проводять по чистому пару. За 3-4 тижні до сівби пар переорюють з наступним боронуванням, ретельною вибіркою бур’янів і плануванням ділянки. При стрічковому посіві кожна стрічка складається із 4 рядків, відстань між якими 10-15 см. Відстань між стрічками — 60-70 см. Це дає можливість механізувати не тільки посів, але і подальший догляд за посівами і викопування сіянців. При стрічковому посіві ділянка повинна бути вирівняною, оскільки у різного роду зниженнях застоюється вода, що може призвести до вимокання посівів.

Необхідно також стежити за прямолінійністю стрічок. На 1 погонний метр висівають 0,4-0,5 г насіння. При такій нормі відстань між насінням буде приблизно 0,5 см. В загущених посівах сіянці розвиваються слабо. Глибина загортання насіння, залежно від грунтової різниці, повинна бути 1,0-1,5 см. Більш глибоке закладення, особливо на важких грунтах, знижує ґрунтову схожість. Після посіву рядки на грядках або рядки у стрічках мульчують перегнійною землею і прикочують легким катком. У перші сонячні дні травня з’являються рясні сходи аронії.

Догляд за новими сходами аронії чорноплідної полягає насамперед у своєчасній прополці, розпушуванні і регулярному поливі. Якщо посіви загущені, їх проріджують у стадії появи другого справжнього листочка. Зазвичай видаляють ослаблені рослини, відстань між рештою залишають 2-3 см. Висмикнуті сіянці пікірують у гряди для дорощування.

Висота однорічних сіянців аронії чорноплідної при відповідній агротехніці вирощування досягає 40, на бідних неудобрених грунтах — заледве 10 см. Для посилення росту рослини в першій половині літа підживлюють розчином мінеральних добрив у концентрації N2P20K2 у вигляді позакореневих підживлень або поливів. Восени сіянці викопують і сортують. Екземпляри висотою 15 см і більше висаджують для подальшого дорощування у шкілку. Спосіб посадки рядовий. Відстань між рядами — 70-75, між рослинами в ряду — 20 см. Це забезпечує обробку міжрядь. Садять рослини зазвичай під лопату на попередньо размаркированій ділянці.

У більш великих розплідниках посадку можна проводити в борозни, нарізані плугом. Глибина борозен — 15-20 см. Щоб домогтися прямолінійності рядів, рослини висаджують по шнуру. При осінній посадці саджанці підгортають звичайним плужком або культиватором. Навесні, як тільки просохне грунт, проводять культивацію міжрядь. При своєчасному і ретельному догляді (прополка, розпушування і підживлення) вже до осені саджанці досягають стандартних розмірів та придатні для посадки на постійне місце.

aroniya 3

 

Розмноження кореневими паростками

Весняні паростки до осені досягають 25-35 см, а ті, що з’явилися в другій половині літа, розвинуті слабше і їх слід дорощувати у розсаднику. Прикореневі пагони та паростки мають свою кореневу систему і їх можна відокремити від материнського куща восени або навесні. Якщо обгортати кущі землею, то прикореневі пагони краще укорінюються.

Цей метод прийнятний при наявності добре розвинених маточних рослин, нащадки яких мають самостійну кореневу систему. Відокремлюють їх від маточних рослин восени або ранньою весною. Плодоношення розмножених таким чином кущиків настає вже на другий рік. Для якнайшвидшого отримання нових рослин можна використовувати також розмноження відводками. Для цього ранньою весною бічні гілки добре розвинених кущів пригинають до землі, пришпилюють дерев’яною виделкою, поливають і присипають землею. Протягом літа їх обробляють 3-4 рази і тримають у вологому стані. До осені відводки утворюють добре розвинену кореневу систему, після чого їх відділяють від материнської рослини.

 

Зелене живцювання в парниках

Укорінюваність черешків, заготовлених у кінці травня-перших числах червня, досягає 96-98%. При живцюванні аронії чорноплідної здерев’янілими живцями у відкритому грунті приживлюваність зазвичай низька (8-30%) і викриствувати цей метод для виробничих цілей не рекомендують. Значно кращі результати виходять при розмноженні аронії укороченими (4-5 см завдовжки) живцями в пікирувальних ящиках в закритому грунті. Як показали дослідження, розмноження живцями прийнятне лише для окремих форм. Пагоноутворююча здатність рослин, вирощених із живців, нижче, ніж у рослин насіннєвого походження. Значно нижче і їх урожайність.

У садівничій практиці дуже часто аронію чорноплідну прищеплюють на горобину звичайну. Вирощена на штамбі горобини, вона відрізняється порівняно високим урожаєм і досить ефектна в декоративному відношенні. Для щеплення також використовують грушу або глід.

 

Збирання врожаю чорноплідної горобини і його застосування

Чорноплідна горобина починає плодоносити на третій рік після садіння. Дає врожаї щорічно, але рівень урожайності варіює по роках.Плоди достигають майже одночасно вже жо кінця серпня. Збирають їх у щитках акуратно зрізаючи ножицями щитовидні супліддя, не відриваючи ягоди з їхніх місць. Так вони будуть довше зберігатися, можна нанизати їх на дріт і підвісити в темному прохолодному місці.

Для переробки і нетривалого зберігання (3-4 доби) можна збирати без щитків.Плоди добре зберігаються у сушеному і замороженому вигляді. Сушити їх краще за температури 50-60 °С і з доброю циркуляцією повітря у відкритій духовці або слабо натопленій печі на фанерних листках (лотках). За сприятливої погоди можна сушити на балконі, даху.

Прив’ялені плоди можна досушувати у духовці або в печі за температури від 50 до 60°С. З них можна готувати компоти, киселі та інші страви.

Заморожують плоди у спеціальних холодильниках. При 0 °С плоди зберігаються протягом усієї зими. При тривалому зберіганні і проморожуванні вони стають солодшими, терпкість їх значно зменшується.

Використовують плоди для виготовлення натурального харчового барвника, варення, компотів, сухофруктів, натуральних соків, у кондитерській промисловості, лікарських препаратів тощо.

Плоди аронії чорноплідної застосовують з лікувальною і профілактичною метою при патологічних станах, що супроводжуються підвищеною проникністю і крихкістю кровоносних капілярів: гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, захворюваннях нирок (гломерулонефрити), цукровому діабеті, геморагічних діатезах, капіляротоксикозі, променевої хвороби та ін.

В якості допоміжного лікарського засобу плоди аронії і препарати, отримані з них, рекомендують при септичному ендокардиті, ревматизмі, арахноидитах, кору, висипному тифі, скарлатині, алергічних станах. Ефективна аронія чорноплідна при лікуванні деяких шкірних захворювань (мокнучі екземи та ін), а також порушенні проникності і ламкості капілярів, що настало в результаті застосування деяких лікарських засобів.

З лікувальною метою застосовують свіжі і сушені плоди аронії, таблетки вітаміну Р і вітамінів С і Р, отримані з жому, натуральний сік, екстракти біологічно активних речовин. Особливо аронія чорноплідна показана при гіпертонічній хворобі.

Плоди аронії чорноплідної містять солодку кристалічну речовину — сорбіт, який служить замінником цукру. Це дає підставу рекомендувати їх діабетикам.

Вживаючи аронію чорноплідну та інші плоди і ягоди, багаті фенольними сполуками, слід зважати, що вони протипозані при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, а також гастриті з підвищеною кислотністю.

 

Сорти чорноплідної горобини

Існує безліч сортів чорноплідної горобини, всі вони надзвичайно схожі один на одного зовні і відрізняються лише смаковими якостями, термінами плодоношення та іншими властивостями. Селекціонери Данії створили сорт «Арон», Фінляндії — «Ахонена»,«Діамант,«Хакки», «Вікінг», «Белдер», «Кархумякі», поляки — «Кутно», «Дабровіце», «Егерт», «Нова вагу», багато сортів мають змішане походження: «Неро», «Чорноока», «Рубіна», «Еректил», «Грандіфолія», «Алтайська великоплідна»,«Зеріна», «Макрофілла»,«Отем Мейджік», «Пуміла»,«Рубіна»,«Естландія» та інші. Вітчизняних сортів, занесених до реєстру сортів, придатних до поширення в Україні, немає.

Якщо ви хочете посадити чорноплідну горобину, краще всього вибирати сорти в місцевому розпліднику, вони будуть найбільш пристосовані до умов вашої кліматичної зони.

 

Юрій НОСЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

svidome

 18 жовтня 2021
Україна збільшує обсяги та темпи експорту зерна на тлі рекордних врожаїв пшениці та ячменю у 2021 році.
Україна збільшує обсяги та темпи експорту зерна на тлі рекордних врожаїв пшениці та ячменю у 2021 році.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
У першій декаді жовтня в Україні спостерігалися неоднорідні агрометеорологічні умови для росту і розвитку озимих культур і завершення збирання пізніх культур. Їх сприятливість залежала від зволоження верхнього шару ґрунту і кількості ефективного тепла для нормального розвитку озимих культур.
У першій декаді жовтня в Україні спостерігалися неоднорідні агрометеорологічні умови для росту і розвитку озимих культур і завершення збирання пізніх культур. Їх сприятливість залежала від зволоження верхнього шару ґрунту і кількості ефективного тепла для нормального розвитку озимих культур.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
Експерти USDA знизили прогноз урожаю кукурудзи в 2021/22 МР в Україні до 38 млн т, що на мільйон тонн менше прогнозу за вересень (39 млн т).
Експерти USDA знизили прогноз урожаю кукурудзи в 2021/22 МР в Україні до 38 млн т, що на мільйон тонн менше прогнозу за вересень (39 млн т).
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
Український уряд підтримає фермерів, які використовують технології зрошення земель.
Український уряд підтримає фермерів, які використовують технології зрошення земель.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
У сільськогосподарському виробничому кооперативі «Громівський» цьогоріч висадили 54 гектари добірних кавунів сорту «Кримсон світ», отримали по 50 тонн солодкої ягоди з гектара. І… вся вона псується на землі – покупців немає зовсім.
У сільськогосподарському виробничому кооперативі «Громівський» цьогоріч висадили 54 гектари добірних кавунів сорту «Кримсон світ», отримали по 50 тонн солодкої ягоди з гектара. І… вся вона псується на землі – покупців немає зовсім.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
На території с. Великосербулівка Єланецької селищної територіальної громади Вознесенського району зафіксували спалах пташиного грипу.
На території с. Великосербулівка Єланецької селищної територіальної громади Вознесенського району зафіксували спалах пташиного грипу.
18 жовтня 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.