Щоби все було на рівні екстра-класу

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 15 квітня 2016 11:17
Ірина САДОВА, спеціально для "АС"
Брати Олександр та Віталій Ящики починали фермерувати з 9 га і за майже 15 років розрослися до 1500. Затялися повернути господарство навколо рідного села до площ, якими колись 30 років поспіль керував їхній батько. За головні принципи взяли стабільність і ціль на рівень екстра-класу. Молоко від їхніх корів мусить бути «екстра», ґрунти для посівів — ідеально чисті, а засоби захисту та насіння — тільки найкращі, від лідерів ринку.

 

Повернути поле і ферму
«Повернувся у 2001 році після навчання ветеринаром на рідну ферму, — згадує Олександр Ящик, нині директор товариства «Леляківське» у Пирятинському районі на Полтавщині, — а її просто розпродують потроху. Усе валиться, зарплат не виплачують. Кращу худобу по селу людям продають, решту — на м’ясо. Перспектив ніяких. То вирішили зібрати разом сімейні паї, свої та батьківські, якийсь тракторець дістався та пішли самі господарювати».
 
Добирали поступово землю, хоч і залазили у борги. Приміщення, які колись за батькового керівництва колгоспом зводилися упродовж десятків років, тепер довелося назад поступово викуповувати за шалені гроші, часом вже у виконавчої служби. Частина корівників на той час світилася голими стінами, крізь які попроростали дерева. Мусили ремонтуватися і потихеньку збільшувати стадо.
 
Спочатку не було ні ресурсів, ні досвіду. Традиційно сіяли пшеницю та ячмінь. Але ринок давав зрозуміти: без рентабельного соняшнику конкуренції не витримають — тепер під ним 30% площ. Сівозміну доповнили кукурудзою, горохом, травами. Свої вимоги диктувало тваринництво. До речі, горох зараз за рентабельністю переганяє пшеницю: якби не власна худоба, могли б і його вигідно здавати в реалізацію.
 
«Не раз міркували, чому самі зернові не дають у нас високої рентабельності, — намагається пояснити Віталій Ящик, у нього в господарстві посада директора з розвитку. — Мабуть, пшениця може стати перспективною, тільки треба принципово змінити підхід, може, і світогляд. Вирощують же німці чи французи по 90 і 100 ц/га. Багато вкладають у неї. У нас не було оборотних коштів, відповідно і отримували свої 25-30 ц/га врожаю, зараз радіємо, коли виходить по 50-60 ц/га. А з кукурудзи навчилися брати належний урожай. Зараз вона друга за економічною вигодою. Коли маєш приблизно однакові ціни на культури, звісно, обираєш ту, з якої отримуєш не 4, а 8 т/га».
 
У пошуках рентабельності
Для переходу на інтенсивнішу роботу, кращі технології, потрібні були кошти, відповідна техніка. «Опинилися перед вибором, — зізнаються брати, — або піднімати руки, або до когось хилитися. Нарешті, після тривалих переговорів, у 2009-му знайшли інвестора». Перспективу вкладень партнер побачив у тваринництві. Цей напрям «Леляківське» найактивніше розвиває і зараз. Вважають, у тому, що зробили ставку, зокрема, на молоко, не помилилися. Зупинилися на чорно-рябій молочній породі корів. Мають до тисячі голів, пристойні надої і надійного партнера, з яким співпрацюють, здаючи продукцію. Трохи заробляють і на м’ясі, спеціально відгодовуючи бичків.
 

 

 
Багато вчилися, читали, їздили дивитися практичний досвід тих, хто отримував конкретні результати. До найбільш надійних і професійних консультантів звертаються і зараз за порадами, запрошують до себе, коли трапляються проблеми. Свого агронома «Леляківське» не має. Керівники вважають, що таку розкіш можуть собі дозволити тільки більші господарства. А, може, це й через кадровий голод, визнають: «Фахівець має бути професійнішим за нас, місцевих практиків, особливості кожного поля відчувати. Серед своїх такого поки що немає, а чужому буде мало віри». Така логіка. Коли йдеться про впровадження певних технологій, раді допомозі професіоналів з компаній-партнерів, які постачають насіння та засоби захисту.
 
Економіка вимагала прибуткових культур. На інтенсивні заходи найкраще одразу відгукнувся соняшник. Коли почали отримувати солідні врожаї, зокрема, стали уважніше добирати насіння. «На семінарах, а особливо на демополях найперше дивимося на показник потенціалу урожайності гібриду, — визнає Віталій Ящик. — Тоді ніби одразу отримуєш мету, до якої хочеться прагнути. Обираючи, прислухаємось, що радять менеджери компаній-виробників і дистриб’ютори. Бо ми ж спільники: вони хочуть працювати з нами не рік, а довго, тому теж зацікавлені у нашому вищому результаті».
 
Увага гібридам лідерів
Новинки господарство обов’язково випробовує щороку на 10-20% своїх площ. Останні 6 років по соняшнику «Леляківське» остаточно зупинилося на гібридах від компанії «Сингента». Пояснюють коротко: «Бо це лідери. Бачимо підтвердження цьому загалом по нашому регіону, у сусідів». Піднімали показники з такими гібридами як НК Бріо, Опера ПР, НК Конді, НК Долбі. Нинішнього сезону планують СИ Купава та СИ Ласкала. «Дуже поважаємо гібрид Опера, — говорить Віталій та посміхається. — За надійність і стабільність я його охрестив «автоматом Калашникова», бо ніколи не схибить, не дасть менших результатів. У НК Конді треба багато вкласти, наповну, він високотехнологічний, але зате й віддачу отримаєш максимальну». Гібриди розподіляють залежно від особливостей полів.
 
Захищати обережно
Щороку господарство вводить і по 2-3 нових сорти пшениці. Висновки, на чому зупинятися, який захист та підживлення застосовувати, роблять після аналізу спостережень упродовж кількох років. «Ми ще й невеликий шматочок завжди собі на різних культурах взагалі необробленим залишаємо, так би мовити для контролю», — трохи хитрувато зауважують брати, які у будь-якій ситуації, звісно, собі на умі.
 
Їх обережність зрозуміла — траплялося, що й обпікалися. Якось абсолютно новий препарат змішали у бакову суміш, а потім пожовтілу культуру ледь врятували, благо, сильний дощ пішов. З іншим продуктом отримали післядію наступного року. Урок засвоїли: усі нюанси інструкцій вивчати, практиків перепитувати, на малих ділянках у себе експериментувати.
 
Для фунгіцидного захисту пшениці вийшли на оптимум у 2 обробки. Переконалися, що третьої вже й не потребують. Усі проблеми зараз знімає Альто Супер від «Сингенти». Розпочнуть роботи з ним якомога раніше, як тільки дозволять температури. Застосовували і Тілт раніше, коли вільніше почувалися фінансово.
 
Нинішнього сезону відновлять і повноцінне живлення, бо минулого року трохи економили із добривами, а це позначалося на кінцевих результатах.
 
Параметри на кукурудзі
Кукурудзяний набір минулого року оновили гібридом «Сингенти» СИ Еладіум, посіявши на 60 га. Господарі кажуть, що на цей рік висіватимуть його більше. Новачок у приморозках та інших стресах повівся краще за інших, сміливо та гарно зійшов, показав швидкий ріст і розвиток, вирівняність (його сусід тим часом присів, перехворів), улітку гідно витримав посуху.
 
«От саме за такими параметрами і обираємо гібриди, — узагальнюють керівники. — За потенціалом урожайності, стійкістю до стресів, до хвороб, крім того — за можливостями витримувати холоди, проблеми з опадами, посуху».
 
Показали на прикладах, як на їхні рішення впливають явні зміни клімату упродовж останніх років. Скажімо, якщо раніше обирали гібриди з максимальним ФАО від 310 до 340, то тепер поступово зменшують, додають з ФАО 280-240, навіть гібрид Неріса з показником 200. Вважають, що це стійка тенденція: «Таким чином уникаємо ризиків. Гібрид із меншим ФАО завжди своє віддасть. Посіви розподіляємо так: 40% залишається за гібридами з вищим ФАО, але 60% — з меншим».
 
Упродовж останніх двох років кукурудзу в господарстві успішно захищають ґрунтовим гербіцидом Трофі. Часом страхуються Прімою. Проти багаторічних ефективно використовували схему, що складається з Мілагро та Пріми. «Прекрасно чистив посіви Пік, — зауважують. — Правда з ним треба розуміти, що буде наступним у сівозміні».
 
«У нас помітно поменшало проблем, бо вже тепер маємо чистий, підготовлений упродовж регулярного системного догляду ґрунт, — переконаний Олександр Ящик. — Ми за жодних умов навіть не пробували сумнівних препаратів, генериків. Користуємось тільки оригінальними препаратами надійних, перевірених виробників, лідерів. Цьому принципу ніколи не зраджували».
 
Насіння без корупції
Так само суворо закуповують насіння виключно у перевірених, авторитетних компаній. Дуже остерігаються фальсифікату. «Не раз бачили, як, на перший погляд, з однакових мішків висипалося разюче різне насіння. Трапляються домішки, половинки. Особливо мене обурює, коли допускаються різні фракції, — не приховує емоцій Віталій Ящик. — Хай фракція буде навіть меншою, тільки б однаковою, тоді отримуємо рівномірність посівів, рослини не конкурують між собою. Та й техніка відповідно ж розрахована, одразу реагує на якість». Багато нарікань чули на підробки саме найбільш ходових, популярних гібридів: «Приміром, завжди не вистачає такого гібриду, як Термо. Минулого тяжкого року саме Термо у нас вистрілив урожайністю. Давно і стабільно беремо його у «Сингенти». І розраховуємо на справжню європейську якість. А вона передбачає чітко зазначену фракцію на мішку (бажано, велику), абсолютну відповідність наповнення, ретельно перемите, чисте насіння, яскравий колір протруйника».
 
До європейських стандартів
«Кажуть, землю не обдуриш (як доглянеш — так і віддячить). У тваринництві подібні приказки: молоко у корови на язику — які корми, такий і результат», — говорить Олександр Ящик і показує заготовлений у спеціальних охайних рукавах корнаж. Водить доглянутими корівниками, з яких молокопроводом збирається молоко, що його у новеньких холодильних камерах тримають до відправлення на переробку. Але тут же з надією виводить до місця, де вже невдовзі розпочнеться будівництво сучасного доїльного залу. «Завдяки йому нарешті зможемо виробляти молоко класу «Екстра» і вийдемо на вищий рівень. Тільки з ним і до Європи можна дострибнути», — посміхається директор.
 
Європейських цінностей намагаються і самі дотримуватися. «Леляківське» щороку ремонтує сільські дороги, взялися відновити спортзал, де місцеві ентузіасти обіцяють відкрити секції для всіх охочих. Господарство утримує професійну футбольну команду «Фортуна», котра вже упевнено грає у першій лізі Полтавської області, а тепер планує і на вищу.
 
Але головне — господарство забезпечує більше сотні робочих місць односельцям та мешканцям навколишніх сіл і навіть сусіднього Пирятина. Більшість з них мають стабільну роботу у тваринництві (де середня зар­платня — 4 тис. грн). Механізатори не простоюють взимку, бачимо досить жваву роботу у ремонтних майстернях. Керівники переконують, що й надалі потребуватимуть нових кадрів, адже тваринницький напрямок розростається та й сучасну техніку поступово планують докуповувати, орієнтуючись на нові технології.
 
Мабуть, не випадково з Кейбалівки, де базується господарство, вже давно перестали виїжджати люди.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 13 серпня 2020
Вчора, 12 серпня, на засіданні Кабінету міністрів України схвалено законопроект «Про внесення зміни до пункту 197.18 статті 197 Податкового кодексу України щодо уточнення кодів УКТ ЗЕД племінних чистопородних тварин».
Вчора, 12 серпня, на засіданні Кабінету міністрів України схвалено законопроект «Про внесення зміни до пункту 197.18 статті 197 Податкового кодексу України щодо уточнення кодів УКТ ЗЕД племінних чистопородних тварин».
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» проводить закупівлі зернових в штатному режимі.
АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» проводить закупівлі зернових в штатному режимі.
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №819-ІХ «Про сільськогосподарську кооперацію» (раніше він був зареєстрований під номером 0856).
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №819-ІХ «Про сільськогосподарську кооперацію» (раніше він був зареєстрований під номером 0856).
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Повна гарантія на три роки або 6000 мотогодин роботи двигунів – так компанія АМАКО реалізовує свою стратегію роботи, в основі якої лежить повна довіра і забезпечення клієнта надійними та якісними продуктами для агробізнесу.
Повна гарантія на три роки або 6000 мотогодин роботи двигунів – так компанія АМАКО реалізовує свою стратегію роботи, в основі якої лежить повна довіра і забезпечення клієнта надійними та якісними продуктами для агробізнесу.
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
27 серпня відбудеться перша конференція Міжнародного аграрного онлайн форуму «Вирощування кукурудзи: від А до Я». 
27 серпня відбудеться перша конференція Міжнародного аграрного онлайн форуму «Вирощування кукурудзи: від А до Я». 
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Кабінет міністрів України затвердив програму реформування і розвитку спиртової галузі на 2020/23 роки.
Кабінет міністрів України затвердив програму реформування і розвитку спиртової галузі на 2020/23 роки.
13 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.